Polski > Akademia Lemologiczna

Akademia Lemologiczna [Golem XIV]

<< < (2/56) > >>

olkapolka:

--- Cytuj ---GOLEM nie posiada(...)osobowosci ani charakteru.A wlasciwie moze prokurowac sobie dowolna osobowosc - przy kontaktach z ludzmi.(...)Jakze moze byc Kims(tj."kims jedynym") ten,kto potrafi byc Kazdym(wiec Dowolnym)? (Wedlug samego GOLEMA zachodzi nie bledne kolo,lecz "relatywizacja pojecia osobowosci"
--- Koniec cytatu ---

W moim pojeciu : Golem probuje powiedziec ze osobowosc czlowieka jest warunkowana kultura ktora sam stworzyl.A to ogranicza Rozum.I w tym sensie  GOLEM jest Nikim.Tworem bez tych balastow.Ale moglam nic nie zrozumiec;)

Q:

--- Cytat: olkapolka w Kwietnia 16, 2009, 12:12:01 am ---W moim pojeciu : Golem probuje powiedziec ze osobowosc czlowieka jest warunkowana kultura ktora sam stworzyl.
--- Koniec cytatu ---

Tylko kulturą? Po mojemu biologia ogranicza nie mniej, i na pierwotniejszym nawet poziomie. Przypomnij sobie wypowiedź GOLEMa, o tym, że to nie my "trzęsiemy" kodem, a on nami.

olkapolka:
Pamietam: czlowiek trojako..opis technologiczny.Pewnie ze biologia nas ogranicza.Ale kultura na wlasne zyczenie.

Q:
Tak, ale kulturę można zmienić już teraz, a biologię? Przyjmijmy, że podejmiemy nawet skuteczny autoewolucyjny trud, by od swojej biologii "uciec". Tylko kto nam zagwarantuje, że kierunek, w którym będziemy "uciekać", nie będzie też w jakiś sposób wynikał z naszej pierwotnej biologii i płynących z niej mentalnych ograniczeń.

A kultury, czyż swoboda ich ewolucji nie jest ograniczona i predeterminowana przez biologię w wielkim stopniu? (Choćby przez samą budowę mózgu, czy zakres sensorium.)

olkapolka:

--- Cytuj ---(...)przy czym nie bylo - bo nie moglo byc - takiej kultury , co by przyjela do wiadomosci czlowieka jako istote przejsciowa(...)
--- Koniec cytatu ---
Nie uwazam zeby odrzucenie kultury bylo dla czlowieka mozliwe ot tak...pstryk.Zmienienie?Czyli na...inna?;)O tym tez Golem mowi.
Ale pewnie masz racje ze Golem odrzucajac osobowosc ....odrzuca nie tylko ograniczajaca kulture ale tez biologiczne aspekty bycia przekaznikiem.
Moze oddajmy glos Golemowi:


--- Cytuj ---Albowiem Rozum,jesli jest Rozumem,czyli jesli moze kwestionowac wlasne zasady,musi wykraczac poza siebie,zrazu tylko rojeniem,w zupelnej niewierze i niewiedzy ,ze naprawde zdola to uczynic.To zreszta nieuchronne:nie moze byc lotu bez wczesniejszych mrzonek o locie.
--- Koniec cytatu ---

Jeszcze cos mi spokoju nie dawalo;) Otoz:

--- Cytat: Q w Kwietnia 15, 2009, 10:13:43 pm ---

Inna rzecz, że my też "nikty" w sumie (tak przynajmniej twierdziłem w naszej starej dyskusji o osobowości, mózgu i "wolnej woli"), tylko my sobie tego nie uświadamiamy (za bardzo warunkowani przez naturę jesteśmy).

--- Koniec cytatu ---
wg mnie...my czyli ludzie nie jestesmy "niktami" bo nie mozemy zrezygnowac ze swojego czlowieczenstwa.Nie mozemy odrzucic to co za krepujace uwaza Golem.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej