Polski > DyLEMaty

Matematyka krolowa nauk ;)

<< < (158/158)

Lieber Augustin:

--- Cytat: maziek w Listopada 30, 2023, 10:30:04 pm ---Haha apropos gąsienic (czołgów itp.) to jako dzieciak miałem rozmaite czołgi czy koparki sterowane zdalne na kabelku - i strasznie mnie fascynowało to, że taki czołg rozkłada sam przed sobą drogę, którą następnie zwija z tyłu i tak w kółko, i że droga ta jest nieruchoma względem podłoża a czołg się porusza. Zaś potem strasznie mnie fascynowały gąsienice (robaki), które podróżowały w masie, w kilku warstwach, tak że jeśli gąsienica na dole poruszała się z V, to ta co idzie po niej z 2V względem podłoża, przez co ogólnie kłąb tego robactwa porusza się po lesie szybciej niż każdy z jego członków. Chyba "Smarter every day" ma o tym odcinek.

--- Koniec cytatu ---
Taaa...
One of the most marvelous things in life is the capacity to wonder and be fascinated.
Nie pamiętam kto to rzekł, ale powiedziano kapitalnie..


--- Cytat: akond w Listopada 30, 2023, 10:49:28 pm ---I faktycznie, kto pamięta Verne'a, powinien się przed odpowiedzią dwa razy zastanowić.

--- Koniec cytatu ---
Faktycznie tak, acz nie jestem do końca pewien, że łut szczęścia, który w końcu spotkał Fileasa Fogga, ma jakikolwiek związek z paradoksem monety czy też różnicą między rokiem astronomicznym a syderycznym. O ile dobrze pamiętam, bohater Verne'a uzyskał dodatkową dobę w (prze)ciągu zaledwie 80 dni, gdyż odbywał swoją podróż w kierunku ze wschodu na zachód. Gdyby było odwrotnie, to straciłby dobę...

Q:

--- Cytat: miazo w Listopada 30, 2023, 09:46:13 pm ---To był też pomysł na plot twist w powieści W 80 dni dookoła świata Verne'a.
--- Koniec cytatu ---

I w tym momencie widać jak się splatają - matematyka, geografia i literatura, gdzie znajomość tej ostatniej - gdy się, jak Pirx w "Teście", wie co z czym skojarzyć - może okazać się kluczem do rozwiązania zagadki z pierwszej...


--- Cytat: Lieber Augustin w Listopada 30, 2023, 11:22:00 pm ---acz nie jestem do końca pewien, że łut szczęścia, który w końcu spotkał Fileasa Fogga, ma jakikolwiek związek z paradoksem monety czy też różnicą między rokiem astronomicznym a syderycznym.
--- Koniec cytatu ---

W sumie bez znaczenia na ile skojarzenie właściwe, jeśli do znalezienia odpowiedzi prowadzi ;). Scenarzyści "ST" kiedyś się takim wątkiem zabawili, co jako b. lemowaty chwyt odebrałem.


--- Cytat: maziek w Listopada 30, 2023, 10:30:04 pm ---Haha apropos gąsienic (czołgów itp.) to jako dzieciak miałem rozmaite czołgi czy koparki sterowane zdalne na kabelku - i strasznie mnie fascynowało to, że taki czołg rozkłada sam przed sobą drogę, którą następnie zwija z tyłu i tak w kółko,
--- Koniec cytatu ---

Witaj w klubie. Ciekawe czy ta fascynacja - z Patronem wspólna - wzięła Ci się z Lema zamiast bajek opowiadanego (gdzie, jak wiemy, ciężkie machiny się trafiały), czy po prostu z obserwacji i (stereo)typowo chłopięcego zaintetesowania militariami (jak mnie, który byłem - gdym na czołgi z identycznym zdumieniem gały wytrzeszczał - za głupi na Mistrza z należytym zrozumieniem czytanie). Na gąsienice owadzie też się potrafiłem godzinami gapić.

Q:
Ponoć da się stworzyć coś na kształt układu okresowego liczb pierwszych (mówiąc inaczej - przewidzieć, gdzie wystąpią:
https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4742238
https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/liczby-pierwsze-da-sie-przewidziec

maziek:
Jeśli się potwierdzi trop to sugeruję wypłacić kasę z banku i trzymać w skarpecie. I wszystko na papier.

Q:
O grze w hydrę:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hydra_game

I jeszcze taka ilustracja historii matematyki:
https://mathigon.org/timeline

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej