Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1184290 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2070 dnia: Listopada 22, 2013, 10:18:51 pm »
Mam wrażenie, ze przez takie filmy, jak ten, który właśnie nadaje TVP1 ( http://www.teleman.pl/tv/Maria-z-Nazaretu-1-4-1032705 ) religia jest rozmontowywana.
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2071 dnia: Listopada 29, 2013, 08:49:32 pm »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2072 dnia: Listopada 29, 2013, 09:31:21 pm »
Strasznie męczące wyznanie!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2073 dnia: Listopada 29, 2013, 09:39:20 pm »
Ale kondycha jaka! 8)

sosnus

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2074 dnia: Listopada 30, 2013, 06:42:33 pm »
Może trochę przesadzone, ale przynajmniej wiara daje im radość. Nie to co u nas, czyli śpiewanie, z wielkim żalem w głosie słów: "Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego..."

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2075 dnia: Grudnia 03, 2013, 07:51:32 pm »
Wow! To jest dopiero rzeznia antyreligina. Pokazywali to w polskiej tv?
http://videos.religionenlibertad.com/video/sraPgaNniV/Espantoso-ataque-a-unos-catolicos

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2076 dnia: Grudnia 03, 2013, 08:30:25 pm »
Panie, ale za co? ZA CO? Tylko proszę o konkrety, a nie, że gdybym wiedział za co, to bym cie zabił...
vosbm
p.s. poza wszystkim, to jest chamstwo, a nawet przestępstwo, takie "ataque"..
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2077 dnia: Grudnia 03, 2013, 10:07:04 pm »
Panie, ale za co? ZA CO? Tylko proszę o konkrety, a nie, że gdybym wiedział za co, to bym cie zabił...
vosbm
p.s. poza wszystkim, to jest chamstwo, a nawet przestępstwo, takie "ataque"..
Pyta Pan o co chodzi? Co roku ludzie z organizacji feministycznych, homosiowych i okolicznych wandalizuja kosciol tam stojacy, glownie przez psikanie sprayami. W tym roku takze spalili kukle papieza. W tym roku tez, wierzacy tamtejsi otoczyli kosciol, zeby wandalizmowi zapobiec, bierny opor, modlitwa za grzesznikow, te sprawy... No i taka jest reakcja tych srodowisk.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2078 dnia: Grudnia 03, 2013, 10:26:30 pm »
Na mój rozum i mój patriotyzm, powinno jeszcze być Państwo, czyli SET (Skutecznie Egzekwowana Tolerancja):

Sześćdziesiąt lat temu naszymi sąsiadami przez ścianę w bloku przy Puławskiej 130 na warszawskim Mokotowie byli państwo Irena i Henryk Jabłońscy (notabene, profesor HJ został potem przewodniczącym Rady Państwa PRL). Z ich dziećmi bawiliśmy się na podwórku, a z Elą chodziłem do jednej klasy. Jednak któregoś dnia własna Rodzicielka wyjawiła mi, że państwo Jabłońscy nie są katolikami (byłem absolutnie pewien, że wszyscy wokół są!), tylko jakimiś "ateistami". Przez pewien czas patrzyłem na nich podejrzliwie, niczym na kosmitów, no bo jak normalny człowiek może nie wierzyć w Pana Boga? Ale miałem mądrych księży prefektów (Jerzy Chowańczak i Jan Sikorski) za których przyczyną, Bogu dzięki, nie stałem się "wojującym katolikiem"; z Elą nawet później bardzo zaprzyjaźniliśmy się.
Wspominam o tym pierwszym w życiu zetknięciu się ze światopoglądową odmiennością ze względu na zupełnie osobliwy wyrok Sądu Najwyższego z listopada 2013 (II CSK 1/13).
Otóż pacjent jednego z publicznych szpitali dowiedział się z dokumentacji medycznej, że - gdy pozostawał w pooperacyjnej śpiączce - szpitalny kapelan na wszelki wypadek namaścił go świętymi olejami. Pacjenta bardzo to wzburzyło, gdyż jest głęboko wierzącym ateistą, i podał szpital do sądu za naruszenie wolności sumienia (art. 53 Konstytucji). Sąd Okręgowy odrzucił jego pretensje jako emocjonalne, przesadzone i subiektywne, Sąd Apelacyjny zaś podtrzymał ten werdykt i podkreślił, że kapłan, udzielając sakramentu ostatniego namaszczenia, miał dobre intencje i nikogo nie skrzywdził. Diametralnie odmienne stanowisko zajął dopiero Sąd Najwyższy.
Dokonywanie jakichkolwiek obrzędów na ciele człowieka bez jego zgody narusza niezbywalną ludzką godność, konstytucyjne źródło wszelkich innych wolności i praw człowieka i obywatela. Tak orzekł Sąd Najwyższy, ja zaś – już jako stary człowiek - w pełni podzielam to orzeczenie. To jest esencja tolerancji światopoglądowej, bez której trudno wyobrażać sobie współżycie wielu ludzi w jednym współczesnym państwie.
Każdy dobiera sobie prywatnych druhów wedle osobistych kryteriów. Ludzie połączeni wspólnymi zainteresowaniami i przekonaniami – także natury religijnej - swobodnie organizują rozmaite wspólne środowiska, firmy, związki i stowarzyszenia. Ale instytucje państwa - więc również sądy powszechne oraz publiczne szpitale - muszą, jako dobro wspólne, pozostać światopoglądowo neutralne i tolerancyjne. Katolik ma oczywiście święte prawo uważać, że jego wiara jest bliższa prawdy niż wiara świadka Jehowy (i na odwrót), lecz - z "państwowego" punktu widzenia - wiara ateistów (Boga nie ma) i agnostyków (nie wiadomo) oraz innowierców (inny Bóg) musi mieć TĘ SAMĄ "duchową wartość obywatelską" co wiara chrześcijan dla chrześcijan, wiara muzułmanów dla muzułmanów, wiara żydów dla żydów itp. Jakże inaczej?
Aż dziw, że do stwierdzenia tej oczywistej godnościowej tożsamości ludzkich wiar potrzebne było orzeczenie Sądu Najwyższego. Widać na tym tle elementarne braki w edukacji i świadomości obywatelskiej sędziów pierwszych dwóch instancji, dziennikarzy opisujących tę niezwykłą sprawę oraz wielu anonimowych komentatorów (fora internetowe). Na szczęście wyrok Sądu Najwyższego jest już nie do obalenia - nawet przez Strasburg. [03.12.13]
« Ostatnia zmiana: Grudnia 03, 2013, 10:29:03 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2079 dnia: Grudnia 03, 2013, 10:40:07 pm »
E no facet się przypieprzył nie widomo do czego. Klecha chciał dobrze, powinien mu podziękować.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2080 dnia: Grudnia 03, 2013, 11:17:55 pm »
Panski, Panie Starszy SET, niestety wspolczesnie, w wielu przypadkach trzeba by tlumaczyc na: Selektywnie Egzekwowana Tolerancja. Zwlaszcza w UK jest to widoczne, az do wyzygania. Ja doprawdy nie rozumiem, tzn. rozumiem, ale mnie to mierzi, dlaczego tych atakujacych, oblakanych/opetanych bab, policja nie spalowala i rozpedzila, albo aresztowala i oddala do prokuratury.
Co do Panskiej historii ze szpitala, to zgadzam sie z Mazkiem, ze facet histeryzuje. Co innego jakby byl wierzacym inaczej. Moglby wtedy miec pretensje, ale jako ateiscie takie namaszczenie nie powinno miec dla niego zadnego znaczenia. Swoja droga ciekawa opinie uslyszalem, na temat tego czy ateizm to wiara, czy nie. Otoz jezeli ateista nie wierzy w istnienie Boga, to jest niewierzacy. Ale jesli wierzy, ze Boga nie ma, to jest to rodzaj wiary jak religia. :)
Byla w Angli nie tak dawno temu podobna sytuacja, kiedy jedna z pielegniarek zaoferowala chorej w szpitalu, ze sie za nia pomodli. Normalna kobieta, zakladajac ze ateistka, powiedziala by: Nie, dziekuje. Milo z Pani strony, ale jestem ataistka. Ale tamta histeryczka narobila rabanu na caly szpital i pielegniarke zwolnili z pracy.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2081 dnia: Grudnia 03, 2013, 11:42:06 pm »
Panie Poszóstny Kochany, lecz Maziek - na moje nocne czucie -ironizuje raczej...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2082 dnia: Grudnia 03, 2013, 11:56:48 pm »
Wcale nie ironizuję. Naprawdę uważam, że głupio się przypieprzył. Taki z niego ateista, jak z koziej dupy trąba. Celnie to Nex ujął - wierzący, że nie ma Boga nie są ateistami ;) . Jeśli to faktycznie go obeszło "wewnętrznie" to wierzący, a jeśli tylko formalnie i dla zasady - to awanturnik. Jakbym był sędzią najwyższym, tobym ze schodów spuścił, w każdym razie w tym drugim wypadku. W pierwszym za pomocą pytań pomocniczych naprowadził gościa na kwestię, czy aby faktycznie niewierzący. Co innego, gdyby świadomemu coś wciskali, albo jeszcze rozumiem, jakby bezprzytomnemu ale wierzącemu  jakieś straszne rzeczy robili - dajmy na to muzułmanina smalcem nasmarowali - to rozumiem, że mógłby się obruszyć, choć w danym wypadku nie wiem jak u innych wyznań, ale poza bonusem grzechu pierworodnego to grzeszyć można tylko świadomie. Typowe przypieprzanie się dla zasady, żeby szumu narobić i ego sobie podnieść. Pan za to płaci i pani za to płaci - a bandziory ganiają po ulicach.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2083 dnia: Grudnia 04, 2013, 12:09:13 am »
Jeśli to prawda (czyli nie robisz mnie w jajo), to Twój umysł stracił w moich oczach.
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2084 dnia: Grudnia 04, 2013, 12:54:23 am »
I tyle z tolerancji...