Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1184477 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1110 dnia: Października 22, 2010, 02:25:56 pm »
Były. Wszechmoc choćby tutaj, przez Hokopoko:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=537.msg36560;topicseen#msg36560
(Sam też o tym zresztą wspominałem, ale bardziej od strony empirii.)

Dwa pozostałe tematy porusza np. tu chmura:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=537.msg34767;topicseen#msg34767
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2207
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1111 dnia: Października 24, 2010, 02:32:13 am »
Temat ciekawy, warte zaznaczenia jest wykorzystanie SF przez wyznanie ateistyczne jako tuby propagandowej. Znamiennym acz nie fundamentalnym jest uznanie dla ZSRS, współistnienia itp. ( np. Clarke, Odyseja Kosmiczna 2010 itp). W utopiach ateistycznych pojawiał sie warunek konieczny nieograniczonego źródła energii, jak u J. Hogana. U niego zerwanie z tradycjami obecnymi jako szkodliwymi w tworzeniu nowego społeczeństwa.
Wizja Lokalna to niby nie taka utopia luzańska, ale coś podobnego jest na rzeczy.

Przesiąknięŧy religijnością zrobił się ostatnio Pratchett. Dukaj padł tu już. Złota Galera - dobrze tytuł pamiętam? Marek Huberath i jego "dzieło" Miasto pod skałą"

EDIT: No i Piekara z jego Mordusiem Madderdinem - jakże mogłem zapomnieć?
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2010, 02:46:48 am wysłana przez Smok Eustachy »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1112 dnia: Października 24, 2010, 12:19:45 pm »
warte zaznaczenia jest wykorzystanie SF przez wyznanie ateistyczne
Na marginesie - a co to jest wyznanie ateistyczne?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2207
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1113 dnia: Października 24, 2010, 12:52:21 pm »
Wyznanie ateistyczne: określenie grupy religijnej wewnątrz ateistyczno-agnocystycznego prądu religijnego

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1114 dnia: Października 24, 2010, 01:17:59 pm »
W utopiach ateistycznych pojawiał sie warunek konieczny nieograniczonego źródła energii

W utopiach teistycznych to samo, ino za źródło Pambuk robi...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1115 dnia: Października 24, 2010, 02:20:18 pm »
Wyznanie ateistyczne: określenie grupy religijnej wewnątrz ateistyczno-agnocystycznego prądu religijnego

Jaka ładna nowomowa.  ::)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1116 dnia: Października 24, 2010, 03:02:57 pm »
Wyznanie ateistyczne: określenie grupy religijnej wewnątrz ateistyczno-agnocystycznego prądu religijnego
Czyli powiadasz tak: są alkoholicy upijający się winem, piwem, wódką, dyktą, brzozową itd a ci, którzy w ogóle nie piją to też alkoholicy?
W powyższym nie chodzi o porównanie wierzącego do alkoholika, tylko o metodologię definiowania, wg której ateista to wierzący.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2207
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1117 dnia: Października 24, 2010, 03:46:59 pm »
W utopiach ateistycznych pojawiał sie warunek konieczny nieograniczonego źródła energii

W utopiach teistycznych to samo, ino za źródło Pambuk robi...
Prosiłbym uprzejmie o wskazanie mnie tytułów. Najlepiej z szeroko rozumianej S-F

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1118 dnia: Października 24, 2010, 07:30:21 pm »
Prosiłbym uprzejmie o wskazanie mnie tytułów. Najlepiej z szeroko rozumianej S-F

Biblia (różne wersje, wydania i warianty, jeden - krótszy - znany jako Tora - תורה), Koran (القُرْآن), Bhagawatapurana (भागवतपुराण), Summa Teologiczna (nie mylić z "Summą technologiae"), Talmud (też z wariantami) itp. Tam wszystkie wizje stworzenia świata z niczego, wiecznego szczęścia w Niebie, niegasnącego nigdy Piekła, etc.

F tam sporo, nieco gorzej z S.
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2010, 07:50:16 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2207
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1119 dnia: Października 24, 2010, 08:50:24 pm »
Prosiłbym uprzejmie o wskazanie mnie tytułów. Najlepiej z szeroko rozumianej S-F

Biblia (różne wersje, wydania i warianty, jeden - krótszy - znany jako Tora - תורה), Koran (القُرْآن), Bhagawatapurana (भागवतपुराण), Summa Teologiczna (nie mylić z "Summą technologiae"), Talmud (też z wariantami) itp. Tam wszystkie wizje stworzenia świata z niczego, wiecznego szczęścia w Niebie, niegasnącego nigdy Piekła, etc.

F tam sporo, nieco gorzej z S.
Ten świat to ten świat. Tamten to tamten. Fundamentalna różnica

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1120 dnia: Października 24, 2010, 09:22:09 pm »
Byłeś na tamtym świecie i widziałeś tą różnicę? ;)

Tymczasem dwa cytaciki (jeden z Psalmów i Apokalipsa - jak drzewiej mawiano - Świętojańska):

"Złoczyńcy bowiem wyginą, a ufający Jahwe posiądą ziemię. Jeszcze chwila, a nie będzie przestępcy: spojrzysz na jego miejsce, a już go nie będzie. Natomiast pokorni posiądą ziemię i będą się rozkoszować pokojem"

"I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma. I Miasto Święte - Jeruzalem Nowe ujrzałem zstępujące z nieba* od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły."

Czyli widzisz, raj na Ziemi.

A to jeszcze ta druga "Summa t.":

"zachowanie rzeczy w istnieniu przez Boga nie dokonuje się poprzez jakąś nową czynność, ale przez ciągłe dalsze trwanie tej czynności, która daje istnienie. Czynność ta odbywa się bez ruchu i czasu"

Dotyczy istnienia wszystkich rzeczy, bo o cały Wszechświat tu szło.


* "zstępuje" czyli ma na Ziemi zostać...
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2010, 09:25:14 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1121 dnia: Października 25, 2010, 10:11:40 am »
Przyznam, że najbardziej zaintrygował mnie jednak aspekt ateizmu jako wiary, ale widzę, że tylko mnie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1122 dnia: Października 25, 2010, 08:20:28 pm »
W ktoryms z wywiadow Dawkins powiedzial, ze wcale nie jest pewny nieistnienia Boga, ale okresla to na 99%. Czyli mozna powiedziec, ze ma b. silna wiare w nieistnienie Boga, bo przeciez nie wiedze, skoro 99%, a nie 100%. Skoro nie ma sprawdzalnej wiedzy o boskim nieistnieniu (ani istnieniu zreszta tez), to jakis element wiary pozostaje. Nie wiem czy o to chodzilo Eustachemu?
Ostatnio przyszla mi do glowy analogia z kosmitami. Z pewnoscia wielu ateistow, czy tych ktorzy sie za takowych uwazaja, ktorzy bezwzglednie odrzucaja istnienie Boga, czy "swiata niematerialnego" jednoczesnie uznaje za calkiem prawdopodobne istnienie pozaziemskich cywilizacji. Cenia oni sobie dowod, logike i nauke. Na dobra sprawe jednak, dowodow na istnienie ET cywilizacji jest tak samo 0, jak i na istnienie boga. Argument, ze skoro na Ziemi powstalo zycie i dalo poczatek cywilizacjom, to gdzie indziej powinno sie to zdarzyc, nie broni sie, bo po pierwsze sposob powstania zycia jest niewiadomy, po drugie teisci mogliby uzyc analogicznego mniej wiecej argumentu, ze skoro powstalo zycie duchowe (w sensie organizacji informacji) w nas, to i jest ogromna szansa ze powstalo wczesniej i na duzo wyzszym poziomie, w oderwaniu od materii gdzie indziej (w Bogu, aniolach, czy czym tam kto chce).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1123 dnia: Października 25, 2010, 09:52:25 pm »
NEX, jest jednak pewna różnica czy opieramy się na czymś, czego nie możmy być pewni w 100% (nawiasem mówiąc Hoko z łatwością udowodni, że - w pewnym sensie - w 100% niczego być pewni nie możemy ;)), ale na co wiele wskazuje, czy też - i tu właśnie mówiłbym o wierze - przyjmujemy ze 100% pewnością coś tylko dlatego, że (w jakimś sensie) niczego w 100% wykluczyć się nie da.
« Ostatnia zmiana: Października 25, 2010, 09:54:25 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1124 dnia: Października 25, 2010, 10:35:18 pm »
Eee, nie. Jak zakladasz ze niczego nie mozna byc pewnym i to jeszcze "w pewnym sensie" to w takim znaczeniu nie ma w ogole sensu sie nad tym zastanawiac. Chodzi o cos prostrzego. Teisci nie maja dowodu na Boga (albo lepiej, bo szerzej: Wierzacy w szeroko rozumiany, swiat niematerialny),  ateisci/materialisci na jego nieistnienie. Sa jeszcze czajniczki Russella, rozowe jednorozce itp., ale to troche co innego. Przy swiecie niematerialnym, czy ET sa jakies poszlaki, dalekie od dowodow co prawda.