Autor Wątek: Jacek Dukaj  (Przeczytany 138510 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #105 dnia: Października 29, 2019, 02:01:22 am »
ciekawe kto wg D. wybuduje nam domy, obetnie włosy, zreperuje to i owo – myślę, że jeszcze nie jesteśmy tak daleko…co pokazały ostatnie lata: zamknięte szkoły zawodowe i totalny brak pracowników. Wszędzie ogłoszenia: zatrudnię...

Nie wykluczam, że tkwię mentalnie w kulcie pracy, ale nie sądzę by jej mit upadł. Na pewno jej oblicze: jeden etat na całe życie.
Ale myślicie, że zanik pracy zarobkowej to nasza najbliższa przyszłość?

Mam wrażenie, że D. (którego utwory, prawdę rzekłszy, lubię prawie tak jak Ty, tylko mniej to okazuję ;) ) zamknął się w wieży z kości słoniowej, i bazując na informacjach o rozbudowanym socjalu, postępującej automatyzacji, nieśmiałych przymiarkach do wprowadzania dochodu gwarantowanego, oraz na - obserowanych zapewne bezpośrednio (ja miałem okazję, to pewnie i on) - mikrodepresyjkach korpoludków ze strzeżonych osiedli* (czas po pracy spędzany na sączeniu winka, oglądaniu modnych seriali i użalaniu się nad sobą, seks traktowany jako lek na nudę, okazjonalne szaleństwa w Dubajach i tym podobnych) buduje ogólnocywilizacyjne wnioski na wyrost. Chyba za bardzo się stara zastąpić Lema, choć nie czuje rzeczywistości jak on.

* Które jawią się - ograniczoną kredytowymi realiami - proletaryzacją arystokratycznego spleenu przewidzianą już przez Witkatza.

(Przy czym nie chcę, by powyższe zabrzmiało protekcjonalnie, bo to nie jest głupi facet, tylko za bardzo... filozof.)

Aha: jest tam jednak pewna wartościowa myśl, ta, że kiedyś człowiek brał za swoje sensy wytwarzane mimowiednie przez ewolucję (czy to biologią się przejawiającą, czy kulturą), a teraz pojawili się fachowcy od tych sensów produkowania. (Skądinąd dość ciekawe, że Dukaj, jawiący się twórcą światopoglądowo umiarkowanie konserwatywnym, jest zarazem apostołem takiej перeковки.)
« Ostatnia zmiana: Października 29, 2019, 05:58:29 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #106 dnia: Października 30, 2019, 10:40:54 pm »
Ale myślicie, że zanik pracy zarobkowej to nasza najbliższa przyszłość?
Cóż, są tacy, którzy żyją wyłącznie z rent i innych zasiłków. Jeszcze inni np bezrobotni/bezdomni po prostu żyją. Podobno ich liczba stale wrasta, ale na pewno wciąż jesteśmy daleko od scenariusza, gdzie co drugi obywatel jest bezrobotny, choć kto wie.
Co do idei i modelu państwa opiekuńczego (ale nie w wydaniu prawicowo-narodowym), to nie mam nic przeciwko, ale świat, w którym każdy by się utrzymywał z zasiłków wydaje się dziś odległą, nieosiągalną utopią, zwłaszcza w Polsce (jak ten biedny, polski ZUS miałby to udźwignąć? ;))
Oczywiście, tacy ludzie zawsze byli, ale trudno o nich powiedzieć, że nie muszą pracować i żyją na co najmniej średnim poziomie. A o to chodziło w wywiadzie: kiedy nie będę musiał pracować, bo państwo dobrobytu zapewni mi godziwe życie (jak rozumiem: brak zmartwień o podstawę + naddatki)?
Na temat ZUS-u…pomilczę...:)
Mam wrażenie, że D. (którego utwory, prawdę rzekłszy, lubię prawie tak jak Ty, tylko mniej to okazuję ;) ) zamknął się w wieży z kości słoniowej, i bazując na informacjach o rozbudowanym socjalu, postępującej automatyzacji, nieśmiałych przymiarkach do wprowadzania dochodu gwarantowanego, oraz na - obserowanych zapewne bezpośrednio (ja miałem okazję, to pewnie i on) - mikrodepresyjkach korpoludków ze strzeżonych osiedli* (czas po pracy spędzany na sączeniu winka, oglądaniu modnych seriali i użalaniu się nad sobą, seks traktowany jako lek na nudę, okazjonalne szaleństwa w Dubajach i tym podobnych) buduje ogólnocywilizacyjne wnioski na wyrost.
Z pierwszą częścią się zgadzam (tzn. nic nie wiem o zamknięciu gdziekolwiek Dukaja, ale zgadzam się z bazą informacyjną) - natomiast trudno nazwać korpoludki ludźmi niepracującymi – pracują i to 24h/dobę, więc ich obserwacja może dać info o pustce, o znużeniu, o braku zasad (albo zasadach odwróconych) i wielu innych sprawach, ale nie o perspektywach życia bez pracy.
Nomen - tymi tematami zajmuje się w swoich książkach  - wspomniany w wywiadzie - Michel Houellebecq.
Cytuj
jest tam jednak pewna wartościowa myśl, ta, że kiedyś człowiek brał za swoje sensy wytwarzane mimowiednie przez ewolucję (czy to biologią się przejawiającą, czy kulturą), a teraz pojawili się fachowcy od tych sensów produkowania.
Jasne - i to jest myśl z utworów Dukaja - tzn. tam ją twórczo rozwija.

Generalnie i jednak oraz ciągle: bez pracy nie ma kołaczy;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #107 dnia: Października 31, 2019, 03:14:28 am »
Wiek emerytalny nie jest obniżany – raczej podwyższany – w związku z oczekiwaną długością życia.
To raczej sprawa medycyny – która przedłuża życie

A propos... B. symptomatyczne (jak sądzę):
https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,25356179,77-latek-na-hulajnodze-zderzyl-sie-z-tramwajem-nieprzytomny.html

natomiast trudno nazwać korpoludki ludźmi niepracującymi – pracują i to 24h/dobę, więc ich obserwacja może dać info o pustce, o znużeniu, o braku zasad (albo zasadach odwróconych) i wielu innych sprawach, ale nie o perspektywach życia bez pracy.

Przyznasz jednak, że klimat tej korpo-pustki (trudno tu nie puścić sobie w roli podkładu kazikowych "Malczików", choć tam niby giełda, nie korpo) unosi się nad "Linią oporu" przepotężnie, i zdaje się równie wpływać na niebeletrystyczne prognozy Dukaja, który wydaje się mniemać, że skoro taka pustka czai się we współczesnych (teoretycznie cierpiących zwykle na pracoholizm) stachanowcach, to gdyby mogli, dawno by się w nicnierobieniu pogrążyli, choć na tyle wymyślnych sposobów i sami się do roboty motywują, i są do niej motywowani przez stosownych fachmanów. (A skoro oni, to tym bardziej reszta świata.)
Kto inny wszakże, zamiast malować efektowne obrazki morza nolensum, mógłby zwrócić uwagę, że owe korpo-depresje i wypalenia są, minimum częściowo, efektem sztucznie pobudzanej ekscytacji (około)biurowymi czynnościami (nie da się w nieskończoność poganiać biegnącego konia), (zbyt) wysokich obrotów i - last but not least - charakteru korporacyjnej pracy, w której - nie odmawiając jej zdolności generowania różnych utylitarnych (jednostkowych czy nawet zbiorowych) korzyści - trudno widzieć sens życia, a tym bardziej jakieś wzniosłe posłannictwo (czego żadne środki z kołczanu kołcza ;) nie zmienią).

Nomen - tymi tematami zajmuje się w swoich książkach  - wspomniany w wywiadzie - Michel Houellebecq.

I to - na moje oko - lepiej od J.D.
« Ostatnia zmiana: Października 31, 2019, 11:38:45 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #108 dnia: Października 31, 2019, 12:49:32 pm »
Wiek emerytalny nie jest obniżany – raczej podwyższany – w związku z oczekiwaną długością życia.
To raczej sprawa medycyny – która przedłuża życie
A propos... B. symptomatyczne (jak sądzę):
https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,25356179,77-latek-na-hulajnodze-zderzyl-sie-z-tramwajem-nieprzytomny.html
W jakim sensie?
Cytuj
Przyznasz jednak, że klimat tej korpo-pustki (trudno tu nie puścić sobie w roli podkładu kazikowych "Malczików", choć tam niby giełda, nie korpo) unosi się nad "Linią oporu" przepotężnie
Pewnie, że tak.
Cytuj
to gdyby mogli, dawno by się w nicnierobieniu pogrążyli, choć na tyle wymyślnych sposobów i sami się do roboty motywują, i są do niej motywowani przez stosownych fachmanów. (A skoro oni, to tym bardziej reszta świata.)
Trudno mówić za wszystkich - co by zrobili - z obserwacji moich korpoznajomych wychodzi mi, że ględzą o odpoczynku, a gdy tylko mogą to zrobić - to ich nosi, nie potrafią odpoczywać, muszą mieć zajęty ten wolny czas. W sensie: nie wyobrażam sobie ich na bezrobociu. Już dwutygodniowy urlop bywa za długi.
Owszem, pytanie czy to sztucznie pobudzana ekscytacja, ale do tego trzeba też mieć predyspozycje - do poddawania się korpopraniu.
Znajomy mi mówił, że jak był na szkoleniu w USA, to w jednej sieci sklepów - przed otwarciem - pracownicy - skoro świt - śpiewali hymn ku czci swej korpo:)
Sens życia jest zastąpiony kartami kredytowymi, samochodami, premiami, akcjami itp. - więc sensem jest pomnażać przychód. Aż do ściany. Niektórym styka.
Zresztą ten cel sporo ludzi realizuje także poza korpo.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #109 dnia: Listopada 01, 2019, 01:18:35 am »
W jakim sensie?

Odsuwania się w czasie starczej - wynikłej z biologicznej niemocy - bezczynności.

Jeśli chodzi o resztę - sądzę, że zgadzamy się co do sedna: Dukaj wyjmuje pewne psychologiczne zjawiska z szerszego kontekstu i w efekcie buduje na ich podstawie nieuprawomocnione uogólnienia (co w prozie przejdzie, w futurologizowaniu, nawet wywiadowym, niekoniecznie).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #110 dnia: Lutego 04, 2020, 06:28:48 pm »
Pisałem lata temu o pewnym serialu (powołując się - nie pomnę - na recenzję z "NF", czy informację ze stosownego tomu "Wizji alternatywnych"):
"Ziemia 2" stanowiła silną inspiracją dla Dukaja do napisania "IACTE" - co zresztą widać gdy się je ze sobą porówna.
Że zaś napatoczyłem się niedawno na JuTubce na fanowski trailer owej produkcji (oficjalne chyba przepadły w pomroce dziejów):

I jej czołówkę:

Wrzucę je tu w celach ilustracyjnych, by każdy (czyt.: głównie ola ;)) mógł sobie zwizualizować Ojalikę, Anoukiego i Trupy (wąpierza nie ma, J.D. go dopisał).
« Ostatnia zmiana: Lutego 04, 2020, 06:49:36 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #111 dnia: Lutego 28, 2020, 11:32:17 pm »
Tekst z którego wymową się nie zgadzam (nie sądzę bowiem, by słusznie odnotowana przez jego autora niemoc futurologii miała pisarzy SF zwalniać z próbowania, a nas - z oczekiwania od nich czegoś więcej niż rozrywka), zawierający jednak b. celną, i dlatego miażdżącą, krytykę "Innych pieśni" (z jej powodu go tu linkuję):
https://fanbojizycie.wordpress.com/2015/07/27/moj-problem-z-ambitna-fantastyka/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #112 dnia: Kwietnia 04, 2020, 03:32:42 pm »
Z okazji niedawnego wznowienia "Starości aksolotla" Oramus koncertowo rozjechał wszystkie założenia tejże ;) (ale i zauważył pokrewieństwo z "Bajkami...", które i ja swego czasu wychwyciłem):
http://www.galgut.eu/ogrodnik-kosmosu/
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2020, 04:55:47 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #113 dnia: Kwietnia 06, 2020, 11:03:04 am »
A propos "Starości..." - było?
Serial „Kierunek: Noc” będzie opowiadać o globalnej katastrofie: zjawisko słoneczne sprawia, że gwiazda zaczyna niszczyć wszystko na swojej drodze. Bohaterami są pasażerowie i członkowie załogi nocnego lotu z Brukseli, którzy postanawiają lecieć na zachód, aby szukać schronienia w mroku. Na pokładzie samolotu o przeżycie walczą bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywile i wojskowi pochodzący z różnych środowisk i mówiący różnymi językami.

Fabuła serialu jest oparta na motywach powieści „Starość Aksolotla” autorstwa Jacka Dukaja, jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy w gatunkach fantastyki i science fiction. Dukaj i Tomasz Bagiński są producentami wykonawczymi „Kierunku: Noc”.



https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kierunek-noc-serial-netflix-zwiastun-powiesc-jacek-dukaj-opinie

i pierwszy teaser:
https://www.youtube.com/watch?v=29crK9g4S5w&feature=emb_title

Pss...wygląda nieźle...tylko nie wiem...będą tak latać tym samolotem dookoła Ziemi przez 15 odcinków?;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 06, 2020, 11:05:46 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #114 dnia: Kwietnia 06, 2020, 11:37:01 am »
Cytuj
Pss...wygląda nieźle...tylko nie wiem...będą tak latać tym samolotem dookoła Ziemi przez 15 odcinków?
No co Ty  ;) Seriali nie oglądasz?
Przez pierwsze 5 odcinków będziemy poznawać bohaterów i ich relacje interpersonalne, przez następnych 8 indywidualne losy kluczowych postaci w ujęciu intro i retro -spekcyjnym.
W ostatnich dwóch zacznie się coś dziać, ewentualnie zacznie się w pierwszym a skończy w, heh - ostatnim.  :)
Także czas, czasowo - zamknie się temat np. w dobie.
 Opis który dałaś przypomina mi trochę, a oglądało się znakomicie - langoliery
https://www.filmweb.pl/serial/Langoliery-1995-32010/descs
Ucieczka samolotem przed nacierającą gwiazdą...no no  - kowbojska rzecz  ;D
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 06, 2020, 11:40:05 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #115 dnia: Kwietnia 06, 2020, 11:41:28 am »
Pytanie - na którym serialu zorientowaliście się, że zachodzi to, co pisze liv :) ? Mnie się zdaje, że to raczej wynalazek ostatnich czasów, serial a la telenowela. Ja się pierwszy raz gapnąłem po 2 czy 3 odcinku "Zaginionych" że jest jakaś nowa jakość.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #116 dnia: Kwietnia 06, 2020, 11:46:59 am »
Pytanie - na którym serialu zorientowaliście się, że zachodzi to, co pisze liv :) ? Mnie się zdaje, że to raczej wynalazek ostatnich czasów, serial a la telenowela. Ja się pierwszy raz gapnąłem po 2 czy 3 odcinku "Zaginionych" że jest jakaś nowa jakość.
Bingo! - chyba Zaginieni, jeszcze wtedy zerkałem w okienko, coś 5 odcinków pierwszej serii widziałem ale przypadkowych. I nawet pojedynczo oglądało się nieźle. Potem jeszcze były ponoś kolejne sezony...aleć tam  :)
Wcześniej może Archiwum X? Ale w nim nieco inny schemat.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #117 dnia: Kwietnia 06, 2020, 12:06:02 pm »
No właśnie, w Zaginionych mistrzowsko było budowane napięcie jakby zaraz miał nastąpić najważniejszy moment w filmie - ale nic z niego nie wynikało, nigdy nie było rozwiązania akcji - w zamian pojawiały się napisy końcowe :) . ArchX to jednak w starym stylu - każdy odcinek inna opowieść, jak dajmy na to Kodżak czy Kolombo :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #118 dnia: Kwietnia 06, 2020, 12:09:27 pm »
"Zaginieni"... a Wy wiecie, że Abrams ich kręcąc ze wspomnianej "Ziemi 2" rżnął?
https://naekranie.pl/artykuly/ziemia-2-niesztampowe-i-niedocenione

ps.
było?

Było, ino krótko i bez zwiastunów ;):
https://forum.lem.pl/index.php?topic=73.msg77323#msg77323
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 06, 2020, 12:22:20 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #119 dnia: Kwietnia 06, 2020, 12:26:38 pm »
"Zaginieni"... a Wy wiecie, że Abrams ich kręcąc ze wspomnianej "Ziemi 2" rżnął?
https://naekranie.pl/artykuly/ziemia-2-niesztampowe-i-niedocenione
Nie wiedziałem.
Cytuj
ArchX to jednak w starym stylu - każdy odcinek inna opowieść, jak dajmy na to Kodżak czy Kolombo :) .
Niby tak, ale na końcu w co-i-jakach było rozwiązanie, łapano bandytę.
W Archiwum X Mulder goni tych kosmitów, goni i już nawet łapie za czułka, ale oni się wrednie wyślizgują, zostawiając tylko kolejny ślad, lub cień śladu na kolejna serię. Po drodze, jasne, wplecione bodaj wszystkie przypadki z księgi chorób i zjawisk tajemnych. Jako osnowa odcinka. Jednak dwa wątki były przewodnie - czy złapie kosmitów i czy w końcu pocałuje agentkę Danę? Kosmitów chyba nie złapał, a z Daną...nie pamiętam.  :-\
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 06, 2020, 12:28:53 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana