Autor Wątek: Będąc Młodym Fizykiem...  (Przeczytany 88040 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #210 dnia: Maja 02, 2023, 05:30:09 pm »
Widzisz w pewnym momencie należy zacząć się leczyć, i to najlepiej jak najwcześniej, i najlepiej na to, co jeszcze rokuje szansę poprawy, w moim wypadku w grę wchodzą raczej nogi, bo te jeszcze mam całkiem zdrowe, w przeciwieństwie do głowy. Ze względu na zaistniałą przerwę, w mojej pamięci Twój poprzedni post nabrał zupełnie innej treści "w mojej głowie" - i odpowiadałem na to co sobie na jego temat wyobrażałem a nie co zawierał, całkiem jak ten gość, co poszedł do sąsiada pożyczyć sekator. Tak to sobie sam z Tobą wymodelowanym w mej pamięci porozmawiałem a jak dorwałem się do klawiatury to zaraz napisałem, co mi wyszło, nie patrząc, co FAKTYCZNIE napisałeś. A napisałeś w zasadzie dokładnie to, co ja. Więc tak, że ten... biję się w cycki. A wzór Plancka jest trudniejszy ;) .


PS @xetras - jak piszesz na tym g. wielkości paczki fajek to jest Ci wybaczone w tym i w przyszłym życiu hurtem  ;) .


PS2 @LA, niedopatrzyłem - tak, to chyba inflacja.
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2023, 08:59:16 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2425
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #211 dnia: Maja 02, 2023, 09:35:27 pm »
...całkiem jak ten gość, co poszedł do sąsiada pożyczyć sekator.
W d*pie mam Twój sekator! - o ten dowcip chodzi? ;)

Poniekąd a propos, przypomina się stary kawał:
W autobusie pasażer prosi stojąca przy kasowniku kobietę: - Rybeńko, skasuj mi bilet! Dziewczyna bierze bilet i myśli: Nazwał mnie rybeńką, ryba to szczupak, szczupak ma zęby, zęby ma pies, pies to suka, suka to... - Luuudziee, ten człowiek nazwał mnie k*rwa!!

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #212 dnia: Maja 03, 2023, 12:22:55 am »
Takie dowcipy trzeba często opowiadać filozofom ::).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #213 dnia: Maja 03, 2023, 03:08:45 pm »
@xetras - jak piszesz na tym g. wielkości paczki fajek to jest Ci wybaczone w tym i w przyszłym życiu hurtem  ;)
W smsy i mmsy się naumiałem :)
Także i schowek (Opera na Android) jest w użyciu.
« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2023, 09:23:44 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2425
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #215 dnia: Maja 15, 2023, 06:16:37 pm »
Potrzeba matką wynalazków. Szwedzka odpowiedź na globalny kryzys półprzewodników:
https://android.com.pl/tech/594720-tranzystor-z-drewna-procesor-krzem/
 ;D

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #216 dnia: Maja 15, 2023, 06:41:08 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2425
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #217 dnia: Maja 15, 2023, 07:22:47 pm »
ps. Po nitce do kłębka:
https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2218380120
https://liu.se/en/news-item/varldens-forsta-tratransistor
https://www.tomshardware.com/news/first-wood-transistor
No, proszę. Czyż można tak lekkomyślnie udostępniać w internecie ściśle tajną informację technologiczną? Gdzie czujność? Wróg nie drzemie!
Przecież bystrzy ruscy, posiadający notabene niewyczerpywalne zasoby surowca, mogą skorzystać z know how i już niebawem opanować - w ramach programu zastępowania importu - produkcję drewnianych układów scalonych (na tekturowym podłożu) do swoich pocisków samonaprowadzających 8)
« Ostatnia zmiana: Maja 15, 2023, 07:32:46 pm wysłana przez Lieber Augustin »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #218 dnia: Maja 15, 2023, 08:24:35 pm »
Po dolepieniu figurki Jezusa będzie można przełączać modlitwą!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #219 dnia: Maja 25, 2023, 11:30:22 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2425
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #221 dnia: Maja 30, 2023, 08:27:40 am »
Och, zdaje się, że wbrew tytułowi zjawisko nie ma nic wspólnego z archimedesową siłą wyporu. Podejrzewam, kulka nie spada w dół z innych powodów.
Pierwsze co przychodzi do głowy: plastikowy woreczek odgrywa rolę cylindra, kulka – tłoka, a razem wzięte tworzą one coś w rodzaju sprężyny gazowej. Woda zaś nad kulką jedynie uszczelnia luz między ścianą cylindra a tłokiem.

Ciekawie byłoby przeprowadzić to same doświadczenie, używając sztywnego, szklanego cylindra i dopasowanej doń kulki cięższej od wody, dajmy na to aluminiowej albo nawet stalowej. A wodę zastąpić lepkim olejem, aby wykluczyć lub zredukować zjawiska hydrodynamiczne, wypływające z prawa Bernoulliego.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #222 dnia: Maja 30, 2023, 08:37:59 am »
Też dokładnie tak sadzę :) . Woda uszczelnia kulkę do tłoka a jednocześnie jak to woda przecieka pod spód wypierając powietrze, które z kolei unosi kulkę. Ciekawe, że powietrze jako rzadsze nie "przecieka" do góry. Czy to w związku z uszczelnienia "gęstszą" wodą, czy raczej z powodu, że woda płynąc w dół a mając większą masę właściwą wciąż porywa powietrze swoim strumieniem w dół?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2425
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #223 dnia: Maja 30, 2023, 02:21:26 pm »
Przypuszczam, że w szczelinie między ścianą a kulką woda przepływa ze stosunkowo dużą prędkością, a skoro tak, zgodnie z prawem Bernoulliego powstaje tam obszar obniżonego ciśnienia.
Nie wykluczam nawet, że odpowiednio dobierając geometrię układu, można byłoby obserwować "odwrotny przeciek" powietrza, tzn. podsysanie powietrza ze słupa w górze na dół. Nie? :-\

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #224 dnia: Maja 31, 2023, 07:11:32 am »
Chodzi Ci o aerozol (dyszę z płynem w strumieniu innego płynu/gazu) jak w gaźniku?

Myślę, że to o tyle trudne, że powierzchnia cieczy jest barierą dla gazu i jeszcze trzeba by pokonać grawitację. Natomiast gdyby spowodować sztucznie mieszanie gazu z cieczą tuż przed szczeliną (czyli częściowo spieniać ciecz, bo to byłaby mieszanina pęcherzyków gazu z cieczą) to pewnie by zadziałało ale ciekawe, czy ciecz wówczas z kolei nie "rwałaby się" jako częściowo pozbawiona nieściśliwości (czy raczej w tym wypadku "nierozciągliwości"?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).