Autor Wątek: Książki obowiązkowe (różnych autorów)  (Przeczytany 130739 razy)

Sokratoides

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 390
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #135 dnia: Lutego 23, 2005, 12:47:14 pm »
Zauważyłem, że ten topic stał się czymś w rodzaju "zasięgnika" dla maturzysty (nie wiem czy to dobrze, czy źle) i bardzo ciekawi mnie ewolucja tego wątku...

Wracając jednak do książek, skoro była już fizyka Feynmana, to czemu by nie miało być Biologii Ville'go. W końcu dla zapaleńców stanowi ona swoistą biblię dziedziny, z którym to poglądem nie do końca się zgadzam. Uważny czytelnik zapewne dostrzeże kilka błędów merytorycznych (sic!), a wniektórych wypadkach, zagadnienia opisano nie dość wyczerpująco. Nie mniej jednak polecam tą księgę wszystkim zainteresowanym. Dla wnikliwego czytelnika owe wspomniane przeze mnie błedy mogą być bodźcem do poszukiwania "treści właściwej", a przy tym lepszego zrozumienia zjawisk przyrody.

P.S. Trzymaj się maturzysto, jeśliś ciekawy, obejrzyj Serial Experiments Lain (japońskie anime)  ;)  
« Ostatnia zmiana: Lutego 23, 2005, 02:15:44 pm wysłana przez Sokratoides »

Terminus

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #136 dnia: Lutego 23, 2005, 01:48:17 pm »
Muszę się zainteresować tą książką (Villego).


NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #137 dnia: Lutego 23, 2005, 01:58:32 pm »
Gacek, z Planety Małp zrezygnowałbym bym ze względu na zbytnią bajkowość tego filmu. Raczej oparłbym się na bardziej prawdopodobnych dziełach. Gdybyś np. rozwinął temat Bladerunnera w kontekście prawnych, moralnych i technicznych kwestii związanych z obecną już sytuacją w genetyce... Nie będzie to łatwe, ale jeśli nie boisz się wysiłku i nauczycieli... To takie moje osobiste zdanie. Powodzonka i niech moc (umysłowa) będzie z Tobą! ;)

Terminus

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #138 dnia: Lutego 23, 2005, 11:29:27 pm »
,,Planeta Małp'' jest w ogóle nieco absurdalna. Jakże to małpy wyewoluowały do istot rozumnych bez zmiany swojej fizyczności? Zupełnie tego nie rozumiem.

Marek Pasztaleniec

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #139 dnia: Lutego 28, 2005, 03:13:08 pm »
Wiadomość dla Dzi:
ROBOT  to książka m.in. o:
efekcie Dopplera, różnicy m. masą a ciężarem ciała, o tym "jak działa" bezwładność, jak mógłby wyglądać świat widziany ...więcej i ogólniej nie mogę bo bym zdradził zbyt wiele.  Szkoda by było, bo książka czyta się dobrze jako "przygodowo-detektywistyczna"; wykazuje też pewne, acz drobne, pokrewieństwo z "Pamiętnikiem znalezionym w wannie" w tym, że narrator bez przeszłości zostaje wrzucony w świat, jakiego nie rozumie i próbuje czegoś dociec o prawidłach nim rządzących.
Książka została wydana najpierw w Niemczech, jak pamiętam, i był to debiut autora.
Kolejne jego powieści to: "Według Łotra" - ciekawa i dość zgrabnie poprowadzona wizja Świata jako sceny z aktorami I, II, III-cio itd. -rzędnymi wcale sugestywna oraz, nieco b-ej "rozrywkowa" "Nagi cel" (tu są, znowu, ekrany, o ile pamiętam).
Ale, ale... ostatnia, by nie rzec ostateczna, rzecz Wiśniewskiego-Snerga: "Jednolita teoria pola", jeśli dobrze pamiętam tytuł, (wydawnictwo Pusty Obok) to jest dopiero "ogólna teoria wszystkiego", że i Pan Stanisław może pozazdrościć ;) Tyle, że tu o Człowieku nic nie ma poza 1-ym sentencyjnym zdaniem kończącym.
NIEBELETRYSTYCZNA. Holistyczna. Wykłada nam jaki świat "fizyczny" naprawdę jest. I tu jestem szczególnie ciekaw opinii fizyków.
Jeśli kto się dotychczas z Wiśniewskim nie zapoznał-koniecznie. Polecam !!!
Czekam na wrażenia po lekturze.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #140 dnia: Lutego 28, 2005, 05:10:35 pm »
No jednolita teoria pola to dosc mocno poszukiwana rzecz, ciekawe czemu nie zostala uznana przez reszte fizykow?
Tak czy siak warto zajrzec, dzieki, bardzo ciekawe pozycje

This user possesses the following skills:

dr_Edredon

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #141 dnia: Marca 01, 2005, 01:30:40 pm »
Wpisz na Allegro "Snerg". Są, prócz "Jednolitej teorii pola".
:)

Gacek07

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 16
  • Run rabbit junk
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #142 dnia: Marca 02, 2005, 10:44:39 pm »
Jestem w trakcie czytania Robota. Muszę przyznać,żę czyta mi się to dosyć trudno,ale zapowiada się ciekawie.  Poza tym czytałem gdzies,że bracia Wachowsky byli posądzeni o to,ze zerżęnli cosik z opowiadania Snerga-Wiiśniewskiego.

Nie wiem czy ktoś już w tym wątki pisał o Limes Inferior autorstwa Janusza Zajdla. Autor przedstawia wizje społeczeństwa podzielonego na klasy intelektualne. W zależności od ilorazu inteligencji dana jednostka przydzielana jest danej klasie. Pracują tylko wybitnie inteligętni ludzie. Zwykle stanowiska pracy zmonopolizowały automaty. Akcja toczy się w Argolandzie,mieście-mollochu,a głównym bohaterem jest lifter- osoba pomagająca podwyższyc klasę intelektualną. Nie chciałbym zpesuć czytania więc nic więcej zatrzymam się w tym miejscu. Trudno napisać jest coś więcej tak by nie zepsuć zabawy. Ogólnie rzecz ujując autor skłąnia czytelnika do refleksji do czego może doprowadzic zautomatyzowanie procesów życia oraz zatracenie idywidualności jednostki jako częsci społeczeństwa. Polecam każdemu.

Terminus

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #143 dnia: Marca 02, 2005, 11:31:03 pm »
Hm... zabawna fabuła.

dr_Edredon

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #144 dnia: Marca 03, 2005, 01:46:37 pm »
A jednak pomyłka. To jest "Jednolita teoria czasoprzestrzeni". (tylko się schować do wersalki i kazać sobie podawać pokarm przez rurkę) :) :)

A Wachowscy ...? No cóż, mieli co brać od Snerga, jeśli faktycznie zajrzeli do jego książek.
Nawet końcowe zdanie pow. wykładu: "...życie jest snem naszej uwagi." pokazuje powinowactwo wizji.
Sam jestem ciekaw losów Snerga oraz jego teorii - nic nie wiem o tym ale ...poszukam w wolnej chwili. Autor od dawna nie żyje - to wiem na pewno. To był niezwyczajny, kompletnie odleciany facet!
Sam właśnie sobie przypomniałem, że nie czytałem jeszcze trzech jego książek i paru innych rzeczy..

Dla zainteresowanych: http://coriolanus.webpark.pl/teksty/3.html

Nie oprę się pokusie cytatu z pow.strony aby zaintrygować przyszłych czytelników:

(OŚWIADCZAM TEŻ, ŻE NIECHYBNIE BĘDĘ TU ROZMAWIAŁ RÓWNIEŻ O KSIĄŻKACH LEMA. NA PEWNO!!!) :D

"Urodzony w 1937 r. w Płocku. Najbardziej specyficzny i intrygujący autor polskiej SF. Jego dorobek literacki to przede wszystkim 6 powieści: "Robot" (1973), "Według Łotra" (1978), "Nagi Cel" (1980), "Arka" (1989), "ORO" (1997) i "Trzecia Cywilizacja" (1998). Dwie ostatnie powieści wydane zostały już po samobójczej śmierci pisarza w roku 1995.

Oprócz powieści Snerg pisał również opowiadania i nowele, m.in. seria o Perrym Eksie, "Tramwajada", ok. 50 stron nigdzie nie publikowanych miniatur, oraz publikowane w "Nowej Fantastyce": "Rozdwojenie" (nr 6/95) "Horda" (jako "Dzikus" - nr 8-9/97), "Przerwany film" (nr 1/98) i "Zmowa" (nr 10/98). Powieści Snerga tłumaczone były na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski oraz węgierski. Snerg wydał ponadto pracę naukową - "Jednolitą Teorię Czasoprzestrzeni", prezentowane w niej tezy zostały jednak zignorowane i nie potraktowane poważnie przez oficjalne środowiska naukowe, z których podejściem Snerg polemizował na łamach "Wiedzy i Życia".

Najbardziej znany i cenionym dokonaniem Snerga jest niewątpliwe "Robot" - opis zmagań nie znającego swojej tożsamości bohatera, który wypuszczony w niewiadomym celu przez tajemniczy Mechanizm, przemierza zamknięte wskutek zagadkowego kataklizmu miasto, układając ze strzępów informacji obraz rzeczywistości. Osią powieści jest sformułowana przez Snerga koncepcja nadistot - zgodnie z którą znane nam istoty można podzielić na kolejne generacje: minerały, rośliny, zwierzęta, umysły; żadna istota nie postrzega bezpośrednio organizmu swojej nadistoty. Jest prawdopodobne, że generacja umysłów nie jest ostatnią i najwyższą lecz może ewoluować w kolejną generację istot. Jest również prawdopodobne, że fakt taki miał już miejsce i nadistoty istnieją równolegle z ludźmi - przy czym brak jest możliwości jakiegokolwiek równoprawnego i w pełni świadomego porozumienia. Koncepcja nadistot jest merytorycznym fundamentem powieści, ale równie silne są środki ekspresji, którymi posłużył się autor, kapitalne wręcz jest zastosowanie zjawisk fizycznych na polu estetyki - w szczególności perypetie bohatera w mieście spowolnionego czasu - doprowadzony do perfekcji pomysł, który pierwszy wykorzystał chyba Wells w "Nowym akceleratorze".

Powieść "Robot" odbiła się głośnym echem w polskim środowisku czytelniczym - zwyciężyła w plebiscycie na najwartościowszą powieść polskiej SF w powojennym trzydziestoleciu - pokonawszy znane na całym świecie i cenione powieści Stanisława Lema. Pozostałe powieści Snerg opiera na koncepcjach równie frapujących, snując opowieść w charakterystyczny dla siebie, obrazowy sposób, zapewniając znakomitą projekcję tych obrazów w umyśle czytającego - tak jest w złożonej z teatralnych rekwizytów rzeczywistości "Według Łotra" oraz rzeczywistości niemal nieodróżnialnych od prawdziwego życia filmów opisanych w "Nagim Celu". Niemniej obserwuje się zjawisko niedoceniania powieści Snerga napisanych po pamiętnym "Robocie", chociaż siła oddziaływania "Według Łotra" z pewnością dystansuje wiele uznanych i cenionych dokonań zarówno krajowej jak i światowej SF.

Pod koniec życia Snerg znajdował się w silnej depresji, o jego ostatnich chwilach na łamach "Nowej Fantastyki" opowiadała przybrana matka pisarza.

Adam Wiśniewski-Snerg był pierwowzorem postaci Sneera - głównego bohatera powieści Zajdla "Limes Inferior". Ostatnio nazwisko Snerga pojawiło się w środkach masowego przekazu w związku ze sprawą domniemanego plagiatu jakiego mieli się dopuścić twórcy filmu "Matrix" poprzez skopiowanie rzeczywistości, którą Snerg opisał w jednym z opowiadań.

Snerg jest niewątpliwie pisarzem jeszcze nie do końca odkrytym i docenionym - nie ma wielu informacji na jego temat w Internecie a ze stron mu poświęconych znaleźć można dwie, w tym jedną zaledwie rozpoczętą i od wielu miesięcy nie zmienianą a drugą - dopiero w fazie przygotowań. Niemniej siła jego twórczości z pewnością jest wystarczająca by stan ten prędzej czy później uległ diametralnej zmianie.



Koriolan"

A tu recenzja Robota: http://dukaj.fantastyka.art.pl/publicystyka/98xii.html

Pozdrawiam szanownych forumowiczów.

dr_Edredon

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #145 dnia: Marca 03, 2005, 01:58:55 pm »
No i znów, jak wyżej, tylko się do wersalki schować. Z powodu:

"Powieść "Robot" odbiła się głośnym echem w polskim środowisku czytelniczym - zwyciężyła w plebiscycie na najwartościowszą powieść polskiej SF w powojennym trzydziestoleciu - pokonawszy znane na całym świecie i cenione powieści Stanisława Lema."

Oto powód!! Ups  :-[ :-[
Cytaty należy dokładnie czytać nim się je komu przekaże. sic!

Skrzacie, wybacz  :-X

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #146 dnia: Marca 03, 2005, 05:19:02 pm »
Cytuj
A jednak pomyłka. To jest "Jednolita teoria czasoprzestrzeni". (tylko się schować do wersalki i kazać sobie podawać pokarm przez rurkę) :) :)
to moze byc akurat powiazane wiec moze i nie pomylka...
tak czy siak nic mi nie wiadomo by powstala kwantowa teoria grawitacji... (bo rozumiem ze o to de facto chodzi)

This user possesses the following skills:

dr_Edredon

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #147 dnia: Marca 04, 2005, 10:32:15 am »
Snerg wyśmiewa wręcz (zresztą skromny to on nie był ale znowu obowiązku takiego nie ma zwłaszcza w nauce) pojęcia siły i pola twierdząc, że one nic nie tłumaczą. To coś jak współczesne odmiany dawnego eteru, fluidu. Nomina, nic więcej. Działania na odległość są, tak naprawdę niewyjaśnione. A już próby eksplikacji faktu, iż jakaś cząstka dowiaduje się natychmiast o zmianie stanu innej, znacznie nawet oddalonej Autora "Jednolitej teorii czasoprzestrzeni" przyprawiają o ataki śmiechu.
Tylko Jego teoria to wszystko zadowalająco wyjaśnia, jak twierdzi.
No... ja tylko trochę z niej "łapałem" przy lekturze kilka lat temu ale ze mnie fizyk jak z koziej d... trąba to i nie dziwota. Może też IQ niskawe jest.  :'(
Trzebaby znaleźć, na początek, tę dyskusję w Wiedzy i Życiu, no i przeczytać raz jeszcze "Jednolitą ..."

dr_Edredon

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #148 dnia: Marca 04, 2005, 10:55:19 am »
Nie pamiętam by w wykładzie Snerga były jakieś wzory, równania. To wiąże się z drugą kwestią:
czy Autor podał jakieś sposoby falsyfikacji swej teorii ?
Czy jest ona sprawdzalna w ogóle przez Człowieka uwięzionego na określonym szczeblu drabiny jestestw?
Tego nie wiem. ???

Terminus

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #149 dnia: Marca 04, 2005, 10:57:03 am »
Hm... ogólnie rzecz biorąc opis powieści ,,Robot'' wydaje się bardzo ciekawy, wygląda na to, że będzie trzeba to przeczytac.

Jeśli chodzi o teorie fizyczne; to coprawda twierdzeń Snerga nie znam; ale na polu kwantowym w ogóle intuicja bywa zwodnicza, więc protekcjonalnie stwierdzę, że nie wiadomo, czy rzeczuwiście to, co pisał, to takie farmazony.