Polski > Lemosfera

LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema

(1/11) > >>

lemolog:
Do Setnej rocznicy Stanisława Lema składam jego ogólnoświatową bibliografię NON-FICTION.

Część polska zawiera już 2080 rekordów: książki, czasopisma, gazety - czyli monografie, artykuły, wywiady, listy, wypowiedzi...
W tym wątku podzielę się ciekawymi materiałami-anegdotami bibliograficznymi, zadam pytania lub poproszę o pomoc, aby bibliografia w wyniku była jak najbardziej kompletna.

Pytanie I.
Tak więc: czy to nie nasz Stanisław Lem jest autorem artykuła niżej?
Czy w "Tygodniku Powszechnym" byli jacyś autorzy czy pracowniki, którzy mogliby tak pisać i podpisywać (St.L.)?
Przecież Lem znalazł się w Krakowie pod koniec lipca 1945 roku. W poszukiwaniu pracy na początku września mógł znalazć się w redakcji "Tygodnika Powszechnego" i zapytać o pracę. Jako test  jemu mogli powierzyć przygotować artykuł o polakach poza granicami Polski po wojnie, co może i zrobił (czy ktoś inny?)...
St.L, Polonia w Niemczech. - Tygodnik Powszechny (Kraków), 1945, nr 26 (16 września), s.4:

liv:

--- Cytuj ---Do Setnej rocznicy Stanisława Lema składam jego ogólnoświatową bibliografię NON-FICTION.
--- Koniec cytatu ---
I git!  :D
A ja sobie wymyśliłem, by z tej okazji "wyprodukować" Wysoki Zamek z przypisami, zwłaszcza dotyczącymi opisanych tam osób. I jest to na wyciągniecie ręki, choć na razie nieco "wykładam się" na cioci Hani i Mundku.
No, ale jest jeszcze trochę czasu.  :)

--- Cytuj ---Tak więc: czy to nie nasz Stanisław Lem jest autorem artykuła niżej?
--- Koniec cytatu ---
Moim zdaniem to bardzo prawdopodobne. Oczywiście metodą eliminacji, bo dowodu wprost chyba nie będzie.

--- Cytuj ---Czy w "Tygodniku Powszechnym" byli jacyś autorzy czy pracowniki, którzy mogliby tak pisać i podpisywać (St.L.)?
--- Koniec cytatu ---
Jedyny Stanisław, który się w tym kręgu wtedy kręci to Stanisław Stomma. Ale to nie "L".
 Innych Stanisławów brak. To główny argument.

--- Cytuj ---Przecież Lem znalazł się w Krakowie pod koniec lipca 1945 roku. W poszukiwaniu pracy na początku września mógł znalazć się w redakcji "Tygodnika Powszechnego" i zapytać o pracę. Jako test  jemu mogli powierzyć przygotować artykuł o polakach poza granicami Polski po wojnie, co może i zrobił (czy ktoś inny?)...
--- Koniec cytatu ---
Mógł, zwłaszcza, że rodzina była wtedy w dużej biedzie i każdy grosz się liczył (wszak Stanisław rozważał nawet robotę spawacza). Poza wprawką pisarską, taki zlecony artykuł mógł być formą doraźnej pomocy finansowej (Zofia S-M "matkowała" pisarzowi). W końcu to zwykła kompilacja z polskiej prasy wydawanej na Zachodzie. Trudno mi coś orzec o stylu, czy on lemowy? Powiedziałbym, że nie ma przeciwwskazań, ale jakichś specjalnych cech nie wyłapałem.
Natomiast już rok później Lem wydaje w TP pierwsze regularne opowiadanie. Zatem nic dziwnego chyba, że coś tam by skrobnął wcześniej?
• Stanisław Lem debiutuje opowiadaniem „Obcy” (nr 43). Helena Blumówna recenzuje „Wystawę Młodych Plastyków”. Tekstowi towarzyszy reprodukcja „Koników” Jaremianki, która wzbudzi zastrzeżenia w Kurii (nr 44, 3 listopada).
http://www.tygodnik.com.pl/redakcja/kalendarium/45-55.html

Rozumiem, że przeglądasz kolejne wydania? Może jest więcej takich sygnatur St. L. przed X-46?

Q:

--- Cytat: lemolog w Września 19, 2019, 09:24:59 pm ---Do Setnej rocznicy Stanisława Lema składam jego ogólnoświatową bibliografię NON-FICTION.
--- Koniec cytatu ---


--- Cytat: liv w Września 20, 2019, 05:58:30 pm ---A ja sobie wymyśliłem, by z tej okazji "wyprodukować" Wysoki Zamek z przypisami, zwłaszcza dotyczącymi opisanych tam osób.
--- Koniec cytatu ---

Kibicuję zatem obu tym zacnym przedsięwzięciom :)


--- Cytat: liv w Września 20, 2019, 05:58:30 pm ---Trudno mi coś orzec o stylu, czy on lemowy? Powiedziałbym, że nie ma przeciwwskazań, ale jakichś specjalnych cech nie wyłapałem.
--- Koniec cytatu ---

Mnie się na oko (nie robiłem skanów i nie przepuszczałem w/w tekstu przez analizatory, o których była mowa) wydał kompletnie nie-lemowy, bardzo neutralny (i nawet wypracowaniowy trochę - może autosugestia związana z tym, że czytając pamiętałem o ówczesnym wieku naszego St.L.), ale o niczym to nie świadczy, bo artykuł - ktokolwiek go spłodził - pisany był na zamówienie, co niekoniecznie sprzyja wybuchom stylistycznej inwencji, czy demonstracjom literackiego indywidualizmu (zwł. jeśli w istocie tworzył go chcący dostać robotę stażysta*).

* Lem piszący na starość to co innego... Był już... Lemem ;), mógł sobie pozwolić (ba, nie wypadało Mu pisać mało lemowato ;) ).

lemolog:
Pytanie II.
Bibliografia non-fiction obejmuje nie tylko opublikowane monografie, artykuły, wywiady i listy, ale także pojedyncze opublikowane wypowiedzi. W Polsce jest wiele publikowanych Dzienników, Wspomnień, Biografii i Zbiorów listów. W takich wydaniach przyjaciół i znajomych Stanisława Lema mogą znajdować się jego wypowiedzi - wypowiedzi bezpośrednie, ujęte w cudzysłów, czy fragmenty listów, dedykacje.
Przykład - z Dzienników J.J. Szczepańskiego, T.3, s.636:


Tego rodzaju wypowiedzi szukam do bibliografii. Jeśli ktoś ma książki z czymś podobnym lub ktoś spotka książki w księgarni lub bibliotece z czymś podobnym - zróbcie zdjęcie i wyślijcie (wskazując książkę i stronę).
Społeczność lemologiczna będzie bardzo wdzięczna.

Odkryłem już wypowiedzi Lema w następujących publikacjach:
Szczepański J.J., Dziennik, T.1-6.
Mrożek S., Dziennik, T.1-3.
Listy Błoński- Mrożek (WL, 2004)
Bartoszewski W., Pisma wybrane 2002–2012. Tom 6
Hen Józef, Dziennik na nowy wiek
Hen Józef, Ja, deprawator
Bikont A. i Szczęsna I., Pamiąkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej

C.d.n.?

Stanisław Remuszko:
Dostojny Lemologu, a gdzie w Pana spisie odkrywczym są wypowiedzi Mistrza zamieszczone w książczynie "Lem-Remuszko. Korespondencja 1988-93", którą Pan dostał do łapy???

R.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej