Autor Wątek: Upadek Cesarstwa Rzymskiego  (Przeczytany 258502 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #165 dnia: Października 26, 2015, 11:50:49 pm »
Prawicowosc, lewicowosc... ciezko to teraz ogarnac, bez konkretnego wyznacznika (wg mnie najlepiej ekonomicznego)

Tylko, że ten wyznacznik ekonomiczny też zmienny w czasie, bo był bodaj moment gdy liberałowie uchodzili za niebezpiecznych wywrotowców podważających fundamenty Tronu i Ołtarza (w niektórych kręgach bodaj nawet przetrwało to mniemanie)...

ps. Co Ty tak ostro o naszym Prezydencie Europy umiłowanym? ;) Nigdy nie miałem wrażenia, że jest to jakiś szczególny mąż stanu, raczej, że cwaniak dość sprawnie surfujący na fali sondażowych słupków i pijaru w roli wiosła używający, który będzie żeglował tak długo, aż mu się łódka o pierwszy realny problem do rozwiązania nie rozbije, dość bezwzględny przy tym w rozgrywkach wewnątrz własnego obozu, ale nienawiści doń nie rozumiem bodaj nawet bardziej, niż entuzjazmu jaki budził...

Zgoda, bowiem, że jest to człowiek dość miernych (na oko) talentów (poza rzeczonymi sprawnościami), ale to na rodzimej - i europejskiej nawet - scenie nie ewenement, ale norma, niestety...
« Ostatnia zmiana: Października 26, 2015, 11:54:33 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #166 dnia: Października 27, 2015, 07:24:32 pm »
@Q
Bo ja generalnie jestem fanem mowy nienawiści.  8)
Co do czasów sojuszu tronu z Kościołem, to przecież pojęcie prawicowosc/lewicowosc w sensie politycznym czy społecznym nawet nie istniało, podobnie jak wiele innych, funkcjonujących dzisiaj. Chyba za początek, tak konkretniej, można by uznać Rewolucję Francuską?. Ewentualnie można by zrobić skok do tyłu, do czasów Starogreckich i Rzymskich, ale wtedy to miało inny wymiar.
Zresztą w Anglii, formalnie nadal obowiązuje więcej niż sojusz tronu i ołtarza, skoro królowa jest głową kościoła, co nie przeszkadza lewicy/prawicy kotłowac się po swojemu.
Uważam że kryterium ekonomiczne jest najlepsze, bo odzwierciedla twardą rzeczywistość i prawdziwy charakter partii, czy szerzej: Formacji, co by tam oni sami o sobie nie mówili,  oraz umożliwia wywiedzenie z tego podejscia całego systemu i modelu państwa. Dodatkowo, mocno obdziera zagadnienie z nalecialosci emocjonalnych i umocowanych w tradycji i uczuciach.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #167 dnia: Października 28, 2015, 02:39:28 pm »
A ten "pryzmat" ekonomiczny, przez który przyglądasz się partiom - to jak go definiujesz konkretnie? Bo ogólnie wszystkie partie chcom, żeby było lepiej. Pytanie czyim kosztem ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #168 dnia: Października 28, 2015, 05:39:40 pm »
Chodzi o to, jak powinien się odbywać podział dochodu narodowego. Koncepcja prawicowa: Dobrowolnie i poprzez wolny rynek. Lewicowa: Pod przymusem poprzez aparat państwa. Czyli spektrum z dwoma skrajnymi koncepcjami i w zależności której formacji jest bliżej do którego konca, jest bardziej lewicowa, bądź prawicowa.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #169 dnia: Października 28, 2015, 06:07:11 pm »
Ale to w praktyce nic nie mówi. W tej skali, w Polsce, lewica kompletnie niczym się nie różni od prawicy. A PiS to co jest wg tego? A PO?

P.S. "Pierwszy raz w powojennej historii Polski w Sejmie zabraknie partii lewicowej - podczas zebrania Krajowej Rady Politycznej podam się do dymisji - zapowiedziała na antenie Polskiego Radia liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka."

Zastanawiam się, czy w okresie 1948-89 była w sejmie jakakolwiek partia lewicowa ;) ? A jeśli była, to ciekawe, że Nowacka nie zauważa, jakim wynaturzeniem było, że w tym okresie nie było w sejmie żadnej prawicowej ;) .
« Ostatnia zmiana: Października 28, 2015, 06:10:43 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #170 dnia: Października 28, 2015, 11:16:03 pm »
Cytuj
Ale to w praktyce nic nie mówi. W tej skali, w Polsce, lewica kompletnie niczym się nie różni od prawicy. A PiS to co jest wg tego? A PO?
Na pierwszy rzut oka, byc moze nie mowi, ale po zastanowieniu mowi bardzo wiele w praktyce wlasnie. Duzo wiecej niz te wszystkie, plynne, nic nie znaczace i oparte na emocjach "podzialy". I tak, masz racje i PiS i PO to lewica. Obie partie ochoczo i z rozmachem siegaja do kieszeni podatnikow, tylko np. Pis za ta kase postawi pomnik smolenski, a obok kapliczke, a PO pomnik ku czci UE i tecze.
Z tej zasady mozna np. wywiesc jak powinien byc skonstruowany system podatkowy.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #171 dnia: Października 29, 2015, 12:03:34 am »
To JA dałem tę karmę !!!
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #172 dnia: Października 29, 2015, 01:43:27 am »
Bo ja generalnie jestem fanem mowy nienawiści.  8)

Ja nie, nawet gdyby miała dotyczyć Hitlerów-ze-Stalinami-i-Pol-Potami. Uważam, że im mniej emocjonalnie rozmawia się o poważnych sprawach - tym lepiej.

ps. Tymczasem daleko po drugiej stronie nieszczelnej granicy, w obozie Zła wcielonego, mordercy wiersze piszą:
http://www.newyorker.com/magazine/2015/06/08/battle-lines-jihad-creswell-and-haykel
http://hegghammer.com/_files/Hegghammer_-_Wilkinson_Memorial_Lecture.pdf
http://swiat.newsweek.pl/zycie-codzienne-dzihadystow-z-panstwa-islamskiego,artykuly,372740,1.html
Ludobójca też człowiek... I to jest bodaj najstraszniejsze...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #173 dnia: Października 29, 2015, 08:13:20 pm »
Ale taki człowiek, którego trzeba zabić. Tak uważam. Umowa społeczna.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #174 dnia: Października 29, 2015, 08:17:13 pm »
A co to jest mowa nienawiści? Jeśli mowa nienawiści to szczucie, nadużycie - to jestem przeciw, bo to kłamstwo. Jeśli fakty, to jestem za. Ostatnio "mowa nienawiści" - to mówić źle o kimkolwiek, w szczególności statystycznie o grupie ludzi z klucza rasowego, narodowego, nawet prawdziwie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #175 dnia: Października 29, 2015, 08:59:50 pm »
@S.R.

Zabić? W obecnych realiach jak najbardziej, niestety. Niemniej ze świadomością, że zabija się człowieka właśnie, i że robi się to z braku lepszych wyjść.

Choć, przyznaję, wolałbym żyć w - baśniowych - czasach, w których możliwe byłoby coś takiego:

A potem autentyczna resocjalizacja, nawet najgorszych zbrodniarzy.

@maziek

Za podawaniem faktów jestem zawsze. Za szczuciem - nie.

Ale ogólnie chodziło mi w tym wypadku o to, że wolę czytać np. "Iksiński minął się z prawdą w tym, a tym zakresie, bo..." niż "ten łajdak Iksiński, bulwa jego nać, łże jak bura suka" (w dodatku bez doprecyzowania na czym konkretnie te jego łgarstwa polegają), ew. "minister Igrekowski dokonał przestępstwa korupcyjnego ustawiając przetarg tak, by wygrał go jego szwagier, którego firma zatrudniała samego ministra jako konsultanta" (pomijam fakt, że teraz robi się to znacznie subtelniej) niż "Igrekowski, złodzieju, powiesimy cię na latarni!" (gdzie, w dodatku, nie wiadomo co - i komu - ów złodziej ukradł). Ot, takie mam preferencje. Kwestia smaku, cytując modnego klasyka.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #176 dnia: Października 29, 2015, 09:11:41 pm »
Ale to są inteligenckie uprzedzenia - niezależnie czy napiszą, że Iksiński bulwa jego mać, czy że ukradł Azoty - i tak nie masz jak tego sprawdzić. Problem leży w zaufaniu do źródeł a nie treści. Bulwy ich mać też się zdarzają.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #177 dnia: Października 29, 2015, 09:50:55 pm »
Cytuj
Ale to są inteligenckie uprzedzenia
A ja zerknąłem w definicję - jest całkiem rozbudowana;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mowa_nienawi%C5%9Bci
i przyszły mi do głowy różne wiersze np Broniewskiego "Bagnet na broń", czy Tuwima - "absztyfikanci grubej berty..."
To mowa nienawiści.
Usuwać z obiegu?
« Ostatnia zmiana: Października 29, 2015, 10:19:01 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #178 dnia: Października 29, 2015, 10:14:54 pm »
Lem pisał o garbusach, ślepych i tak dalej... wg dzisiejszych standardów - usuwać.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #179 dnia: Października 29, 2015, 10:30:33 pm »
Cytuj
wg dzisiejszych standardów - usuwać.
Posłużę się mową nienawiści.  :)
To wymysł zgniłych lewaków (cokolwiek to znaczy, ale brzmi dobrze),  którzy niczym pleśń zagnieździli się w europejskich instytucjach opiniotwórczych.
Ich chore przekonania oparte na opacznym odczytaniu Orwella, każą im sądzić, że zlikwidowanie mowy nienawiści spowoduje usunięcie samej nienawiści jako emocji.
 I wtedy, w tak zbetryzowanym społeczeństwie, już bezkarnie będą mogli...(do wyboru, wedle aktualnego rankingu zwyrodnialstwa) oraz narzucać - kto wróg (czyli przyjaciel) i jak go bić (czyli nieść bratnią pomoc).
Jak im się przyjrzeć - sami zioną, choć języki ich jedwabne.
Na szczęście, z natury...rozdwojone - jaszczurcze.
« Ostatnia zmiana: Października 29, 2015, 10:47:37 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana