Autor Wątek: 2021: Rok Lema  (Przeczytany 104550 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #120 dnia: Kwietnia 27, 2021, 07:03:36 pm »
- "Dialogi" rozgrywające się na innej planecie, między kosmitami

W wypadku "Summy..." prędzej bym założył, że Konstruktor to kosmita, lub wielce zaawansowany maszynowy potomek Ohydków (co byłoby waria(n)tem optymistycznym). Ale "Dialogi"? Przypomnijmy sobie sam początek:

FILONOUS: Witaj, przyjacielu. O czym to dumasz samotnie w tym pięknym parku?
HYLAS: A, to ty? Cieszę się, że cię widzę. Dopracowałem się tej nocy myśli, która nieskończenie wiele obiecuje ludzkości
FILONOUS:Cóż to za myśl cenna?
HYLAS: Doszedłem do przekonania (będącego pewnością), że ludzie zyskają w przyszłości nieśmiertelność.
FILONOUS:Czy dobrze słyszę? Jakże to, czyżbyś się sprzeniewierzył materializmowi, który dotąd głosiłeś?
HYLAS: Nigdy w świecie. Myśl moja nie koliduje bynajmniej z materializmem, wprost przeciwnie, wynika z niego w sposób konieczny.
FILONOUS: Wielcem ciekaw. Słucham cię, przyjacielu.
HYLAS: Jak ci wiadomo, nie istnieje nic ponad materię. Te chmury, te drzewa jesienne, to żółknące słońce, my sami na koniec — wszystko to są przedmioty materialne, to jest zbiory atomów; rozmaite zaś właściwości ciał wypływają z różnicy struktur atomowych. Takie same są bowiem atomy tlenu, węgla czy żelaza w kamieniach, liściach i krwi naszej; twory te różnią się jedynie budową, wzajemnym ułożeniem cząsteczek, to jest — strukturą.


Park, chmury, drzewa, słońce, krew (przywołana)... Czy to są pozaziemskie realia? No i jeszcze luckość po imieniu nazwana...

Eden robiący za Lwów, obleciał. Syndrom postgajewski chyba zadziałał, bo to jeden z jej sztandarowych przykładów wdzierania się traum do prozy Lema.

Tak, tu bym się zgodził, że to obleci, jeśli uznać, że rządy hitlerowskie ze stalinowskimi we Lwowie się nałożyły. Acz dodałbym, że "Eden" to m.in. Lwów, ale nie tylko on.

ps. Jeszcze trochę o kosmicznym honorowaniu:
https://www.polskieradio.pl/9/9006/Artykul/2723726,Kosmiczne-obchody-Roku-Stanislawa-Lema
https://www.zwiadowcahistorii.pl/lem-zostanie-uhonorowany-w-kosmosie-rozpoczela-sie-misja-spacex-crew-dragon/
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2021, 07:13:34 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #121 dnia: Maja 02, 2021, 01:24:49 pm »
Pocztówkowy szał:
Rok 2021 jest rokiem Stanisława Lema. Z tej okazji organizujemy niezwykły konkurs na projekt graficzny pocztówki nawiązującej do twórczości pisarza! Popuśćcie wodze fantazji i koniecznie weźcie udział - czekamy na wasze projekty - napisano na Twitterze Instytutu Polskiego w Wiedniu.
https://e-teatr.pl/austria-instytut-polski-w-wiedniu-oglosil-konkurs-na-projekt-pocztowki-z-okazji-roku-stanislawa-lema-11411

"Kongres" online:
Premiera „Kongresu futorologicznego”, na podstawie utworu Stanisław Lema, odbyła się 13 marca br. Wszyscy teatromani będą mogli obejrzeć w akcji aktorki i aktorów z Wrocławia i Szczecina – spektakl jest bowiem koprodukcją działających w tych miastach Teatrów Współczesnych – dzięki dostępowi online. Zafunduj sobie na majówkę trochę kultury za jedyne 15 zł.

https://www.wroclaw.pl/lem-na-scenie-obejrzyj-kongres-futorologiczny-online

Tylko trochę niepokojąca część druga:
„Reżyserka z dramaturgiem Mateuszem Atmanem podzieliła Kongres na dwie części – pisze na łamach Rzeczpospolitej Jacek Cieślak, cytując realizatorów: – Pierwsza czerpie dużo z futurologicznych przewidywań Lema: znajdujemy się na kongresie, a wokół nas pączkują groteskowe, prześmiewcze i szalone wizje przyszłości. W drugiej części odchodzimy od horyzontu zakreślonego przez Lema i ruszamy w stronę wariacji na temat przyszłości, które wypracowaliśmy w ramach prób. Jest wśród nich marzenie o powszechnej edukacji seksualnej, o emancypacyjnym potencjale języka i sen o traktowaniu tożsamości płciowej jako pola gry i przewrotnej ekspresji”.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #122 dnia: Maja 02, 2021, 04:14:03 pm »
Tylko trochę niepokojąca część druga:

Wygląda na to, że dali Lemowi tę tęczową flagę do ręki ;) .

Przy czym na upartego będzie sobie rzecz można wyinterpretować, że druga część to jest ten drugi kongres, ten bardziej malowniczy, spod znaku tylko głupiec i kanalia.

Scenografia - jakby co - dość detalicznie zaprojektowana, ciekawe czy wykorzystają?

"W  foyer podeszły do mnie dwie czarujące dziewczyny w szarawarach topless, z biustami  pomalowanymi w niezapominajki i śnieżyczki, by wręczyć mi lśniący folder. Nie spojrzawszy nań, wszedłem do sali, jeszcze pustawej, i dech mi zaparł widok stołów, nie dlatego, że były suto zastawione, lecz szokujące były formy, w jakich podano wszystkie pasztety, przystawki i zakąski — nawet sałatki stanowiły imitację genitaliów. O złudzeniu optycznym nie było mowy, bo dyskretnie ukryte głośniki nadawały popularny w pewnych kręgach szlagier, zaczynający się od słów: „Tylko głupiec i kanalia lekceważy genitalia, bo najbardziej jest dziś modne reklamować części rodne!”.
Pojawiali się pierwsi bankietowicze, z gęstymi brodami i sumiastymi wąsiskami, zresztą sami młodzi ludzie, w piżamach albo i bez nich; gdy sześciu kelnerów wniosło tort, widząc tę najbardziej nieprzyzwoitą leguminę świata, nie mogłem już mieć wątpliwości: pomyliłem sale i mimo woli dostałem się na bankiet Wyzwolonej Literatury."


(Bo, jak widać, i seks się tam znajdzie poglądowo wykładany, i emancypację przez język, w dodatku literacki, i sporo gry i przewrotnej ekspresji.)
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2021, 06:25:28 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #123 dnia: Maja 05, 2021, 11:37:30 pm »
Dla odmiany wywiad z lemologiem:
https://www.youtube.com/watch?v=Wxf22fd72j8&t=69s
I ten imponujący zbiór...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #124 dnia: Maja 07, 2021, 11:42:13 am »
Cytuj
Dla odmiany wywiad z lemologiem:
&t=69s
I ten imponujący zbiór...

Dzięki za link. Bardzo ciekawa rozmowa.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #125 dnia: Maja 07, 2021, 07:00:12 pm »
Cytuj
Dla odmiany wywiad z lemologiem:
Brawo Wiktorze!
Znakomity wywiad. Kolekcję już widziałem ale z Twoim komentarzem zyskała dodatkowy walor. A, i słowo uznania dla prowadzącego.
Huberatha i płazowego Skorunia też zauważyłem. Tego ostatniego nawet zacząłem, ale nie skończyłem.
A skoro o archiwach - gdzieś w Kielcach spoczywa coś takiego i intryguje mnie, widziałeś może?
https://szukajwarchiwach.pl/21/365/0/-/552?q=lem&wynik=15&rpp=15&page=1#tabJednostka
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #126 dnia: Maja 07, 2021, 07:53:33 pm »
No, brawo, brawo! I - głośniejsze - za wywiadzik prima sort. I - nieco cichsze - za zauważenie go i zlinkowanie. Chyba jeszcze ze trzy razy obejrzę :) .
« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2021, 08:25:29 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #127 dnia: Maja 07, 2021, 08:39:11 pm »
Też tak uważam - że ciekawie i na temat. W punkt. Pasja widoczna gołym okiem:)

Marginesem - tak z odsłuchu - czy Panowie mówią po rosyjsku czy białorusku?
Bo wydaje mi się, że - zwłaszcza u przeprowadzającego wywiad - niektóre słowa brzmią nieco inaczej...chociażby kiedy przedstawia Lema i Wiktora (około 2:40)..."uznany na świecie" to nie "priznanyj w mirie" tylko "priznany u swiecie".
Myśliciel to mysliar...
Zaśpiew też nieco inny - ładny:)
Raczej to białoruski - chyba wcześniej nie słuchałam niczego w tym języku - czyli wartość dodana;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #128 dnia: Maja 08, 2021, 10:08:46 am »
Cytuj
Marginesem - tak z odsłuchu - czy Panowie mówią po rosyjsku czy białorusku?
Nie zauważyłem wcześniej tego tłumaczenia pod filmem. Wyjaśnia to i owo.  :)

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema Instytut Polski w Mińsku przygotował specjalny odcinek z cyklu „Sanatorium pod klepsydrą”.  O genialnym fantaście, największym w Polsce i jednym z najbardziej znanych na świecie, głębokim myślicielu, filozofie, historyku kultury, futurologu, felietoniście, publicyście i poecie opowie jeden z najbardziej kompetentnych lemologów świata, tłumacz i badacz twórczości Stanisława Lema,  doktor nauk technicznych Wiktor Jaźniewicz. Rozmowę prowadzi poeta i tłumacz Andrej Chadanowicz.
– Jak i dlaczego doktor nauk technicznych został lemologiem?
– Pierwsze spotkanie z autorem wywołało skandal międzynarodowyю.
– Skutek „Prawa Dońdy”.
– Pierwsze tłumaczenie dla przyjaciół i co dalej?
– Niesamowita kolekcja lemologa – cel czy przypadek?
– Osoby, interesujące się techniką komputerową muszą przeczytać Lema!
–Najsłynniejsza powieść Lema „Solaris”: tłumaczenia, publikacje, adaptacje.  Lem – Tarkowski: starcie geniuszy.
– Wiktor Jaźniewicz o badaniach, pracy nad tłumaczeniami i pisaniu prac popularyzujących dorobek Stanisława Lema.
– Oprowadzenie po gabinecie lemologa. Do czego służy kolekcja, kto i w jaki sposób z niej korzysta?
– Jak lemolog obchodzi ROK LEMA 2021.

Projekt realizowany w ramach obchodów ROKU LEMA 2021.
https://roklema.pl/​​

Wywiad prowadzony jest w językach białoruskim i rosyjskim z opcją wyboru napisów w języku polskim.
Premiera  w dniu 27 kwietnia o godz. 18:00​BY/17:00PL .
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #129 dnia: Maja 09, 2021, 12:34:47 pm »
Szanowni Przyjaciele! Dziekuje za dobre slowa...
Prowadzacy mowil po bialorusku, odpowiedzialem po rosyjsku.
No to do tegoz jeszcze jeden wywiad - taki przyklad globalizacji -
polskie czasopismo publikuje po angielsku wywiad z Bialorusinem o wydaniach S.Lema w jezyku rosyjskim:
https://przekroj.pl/en/culture/lem-how-stanislaw-lems-sci-fi-conquered-the-ussr-dariusz-kuzma

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #130 dnia: Maja 09, 2021, 10:21:19 pm »
Cytuj
No to do tegoz jeszcze jeden wywiad - taki przyklad globalizacji -
polskie czasopismo publikuje po angielsku wywiad z Bialorusinem o wydaniach S.Lema w jezyku rosyjskim:
https://przekroj.pl/en/culture/lem-how-stanislaw-lems-sci-fi-conquered-the-ussr-dariusz-kuzma
Nie bardzo rozumiem, dlaczego Przekrój dał to po angielski, a po polsku nie  ???
Ale skoro już tak jest, pozwolisz, że przerzucę linkę na forum po angielsku do którego hi hi...jestem dopisany  8)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #131 dnia: Maja 09, 2021, 10:28:49 pm »
Szanowni Przyjaciele! Dziekuje za dobre slowa...

Nie ma za co, skoro zasłużone ;).

taki przyklad globalizacji -
polskie czasopismo publikuje po angielsku wywiad z Bialorusinem o wydaniach S.Lema w jezyku rosyjskim

W istocie znak czasu. Nie miałem trudności ze zrozumieniem, ale z ciekawości spytam, czy planowany jest polski przekład?
I wynotuję najsmakowitsze (IMHO, oczywiście) fragmenty-anegdoty.

Lem was read not only as a writer but foremost as a philosopher, whose name made its way into philosophy dictionaries (where it neighboured the entry for Lenin, something which Lem particularly hated)

Even Solaris came under the censors’ scrutiny, with all reflections about God edited out. This was, I believe, the most common action against Lem – against his broadly-defined transcendental themes. To the extent that approximately a third of His Master’s Voice was cut and published under the title The Voice of Heaven, making the novel on the verge of becoming incomprehensible. In Summa Technologiae, Lem’s collection of philosophical essays, the part about the Engineering of Transcendence was cut, too.

Return from the Stars, a novel in which a cosmonaut returns to Earth after 100 years and there is no mention of communism! The decision-makers wanted to ban the book, but the translators tricked them. They wrote a foreword explaining different ideas and, knowing that cosmonauts loved Lem, convinced Gherman Titov, the second human to orbit the Earth, to put his name on it. It worked, the man was a hero, no censor could touch it!

even psychology, where the ‘Solaris effect’ refers to the phenomenon of seeing and interacting with the spectres of deceased relatives and close friends.

To z Leninem wiele mówi o poglądach polit. Mistrza. O cenzurowaniu Boga - to znów ładny przyczynek do dyskusji o stosunku Lema do metafizyki. Geneza kosmonautycznej przedmowy do "Powrotu..." - napomykałeś, ale cieszę się mogąc ją poznać w całości. Efekt Solaris - wypadnie uznać za kolejny przykład wpływu Patrona na nazewnictwo naukowe. (Wpływu dość mizernego - na dziś! może się to zmieni - jak na takiego myśliciela, niestety...)

ps. Przypomnę, że przywołany wywiadowo Bykov był i u nas wspomniany ;) :
https://forum.lem.pl/index.php?topic=172.msg61111#msg61111


Edit:
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance ogłosiła (jeszcze w kwietniu) Ogólnopolski Konkurs Literacki na opowiadanie science fiction „Misja Lem”:
http://biblioteka-trzcianka.pl/2021/04/26/regulamin-ogolnopolskiego-konkursu-literackiego-na-opowiadanie-science-fiction-misja-lem/
« Ostatnia zmiana: Maja 11, 2021, 01:53:23 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #132 dnia: Maja 11, 2021, 02:02:48 pm »
czy planowany jest polski przekład?

Przekladu pewnie nie bedzie - wywiad dawalem w jezyku polskim. A czy bedzie publikacja po polsku - mozliwie, ale decyzji jeszcze nie ma...

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #133 dnia: Maja 11, 2021, 08:44:53 pm »
Uff...trochę sie spóźniłem - leci na żywo
https://www.facebook.com/MCKNowyTeatr
W rok Lema zapraszamy na dyskusję wokół samej postaci Stanisława Lema i literatury, którą czytywał. Dyskusję Wojciecha Orlińskiego i Piotra Pazińskiego poprowadzi Jarosław Lipszyc.

Wydarzenie odbędzie się online. Transmisja na żywo zostanie udostępniona na profilu facebookowym Nowego Teatru >> link

🔹 11 maja 2021, godz. 19:00
🔹 Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jarosław Lipszyc
🔹 Wydarzenie online, facebook Nowego Teatru >> link

W 2021 r. obchodzimy rok Lema. Z tej okazji, dzięki wsparciu Fundacji PFR i Centralnemu Domowi Technologii CDT, w bibliotece Wolne Lektury pojawi się kolekcja "Stanisław Lem poleca". W jej skład wejdą książki, które Lem cenił i wskazywał jako ważne dla jego twórczości, m.in. proza Fiodora Dostojewskiego, Stefana Grabińskiego, Herberta George’a Wellsa. Premiera tej kolekcji to dobra okazja, żeby w gronie ekspertów - lemologów - porozmawiać o mniej znanych i trochę zapomnianych dziełach literatury polskiej i światowej. W świat Lema i jego lektur wprowadzą Wojciech Orliński i Piotr Paziński.
Moderować je będzie Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Nowoczesna Polska, która prowadzi bibliotekę cyfrową Wolne Lektury.


Nagrało się. Poniżej lepsza jakość, tylko czemuś zaczyna się na 3 minucie
https://www.youtube.com/watch?v=Jr3bzVmy8Jg

Piotr Paziński, postać wcześniej mi nie znana. A oto powód jego udziału w rozmowie - czyli wątek filozoficzny w twórczości Lema. Pan Paziński napisał książkę, a w niej;
„Esej pierwszy, jak powiedziano, za swój przedmiot obrał gabinet figur woskowych. Trzeci – mówi o tym samym zjawisku w twórczości Josepha Rotha i w jego wizjach rozpadającej się monarchii habsburskiej i tworzenia się nowego ładu. Towarzyszy mu appendix, esej czwarty, o ptakach, żywych i martwych, w twórczości Rotha, Schulza i Bernharda. Eseje drugi i piąty poświęcone zostały lalkom i manekinom, ich obecności w kulturze XIX­‑wiecznej Europy i smętnemu finałowi tejże, jakim była I wojna światowa. Esej szósty jest midraszem do Akademii pana Kleksa, próbuję w nim rozwikłać dręczącą zagadkę założyciela tej placówki i zbadać, czemu pan Kleks tak bardzo obawia się sztucznego człowieka. Esej siódmy, tak jak opowieść o Rocie, korzeniami sięga baroku, za bohaterkę mając przesławną infantkę Małgorzatę Teresę oraz jej konterfekty (a więc atrapy) autorstwa Diego Velázqueza i Tadeusza Kantora. Esej ósmy i ostatni traktuje o tajemnicy Edenu – biblijnego ogrodu, który na kartach znakomitej powieści Stanisława Lema przerodził się w koszmar nieskończonego (i nieskończenie wadliwego) stworzenia”.

https://austeria.pl/produkt/atrapy-stworzenia/
« Ostatnia zmiana: Maja 11, 2021, 10:30:43 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #134 dnia: Maja 11, 2021, 10:58:41 pm »
Zacząłem słuchać, ale się zirytowałem. Panowie jacyś tacy z kosmosu... Orliński powtarza to co zawsze, tyko z większym naciskiem, zwłaszcza banialuka, że Lem pod okupacją hitlerowską chodził do niemieckich bibliotek "nur fur Deutsche" i ogólnie snuł się po Lwowie.
Zacytuję Hena (Cukiera), co Ola ostatni o nim;
Rodzice: Samuel Lem i Sabina z domu Wolner. Ślub wzięli w synagodze. A Staszek: W polskim gimnazjum uczestniczył w zajęciach z religii mojżeszowej. Autorka daje do zrozumienia, że był religią zainteresowany, bo dostał z niej taką samą ocenę jak z wszystkich innych przedmiotów: bardzo dobrze. Otóż ja, jako świadek epoki, mogę powiedzieć, że ta piątka z religii o niczym nie świadczy, wiedziałem o tym już przed wojną: wszyscy dostawaliśmy z religii piątki, bo w policjantach Żyd, który zaniedbywał ten przedmiot, wzbudzał podejrzenie, że jest komunistą i miał trudności z dostaniem się na studia. Ja sam na małej maturze miałem piątkę z religii, chociaż praktycznie w lekcjach od pewnego czasu nie uczestniczyłem; nauczyciel, chudzielec ze szpicbródką bez zapału i zdolności, coś tam niezrozumiale bąkał, ja sobie coś pisałem, nigdy nie byłem wypytywany. (Hebrajską Biblię, jak wiedzą ci, którzy czytali Nowolipie, poznałem świetnie w czteroklasowej szkole p. Krelmana).

I jest w tej książce mowa o tym, że Staszek wszystko załatwiał dla rodziny na mieście, bo był blondynem, miał jasne oczy. Otóż Lem, kiedy go poznałem w Krakowie na początku 1946 roku, gdy współpracował z naszym tygodnikiem ilustrowanym („Żołnierz Polski”), był ciemnym szatynem, najwidoczniej podczas okupacji rozjaśnił sobie włosy. Tak jak ja, co mnie pewnej nocy, na drodze do Małkini, uratowało. (I znowu patrz: Nowolipie).

Nigdy o tych sprawach nie rozmawialiśmy, nie było potrzeby, Lem przede mną niczego nie udawał. No bo po co?…

https://okis.pl/odra-10-2018-2/
A nawet gdyby...Lem zrobił się na blond i dosztukował jakimś cudem niebieskie oczka. Przypomnę, funkcjonował na papierach Donabidowicza, a to nazwisko znane we Lwowie - jako ormiańskie!  :) Zresztą sam Lem o tym pisał.
Ormianin z blond grzywą i niebieskimi oczami zupełnie nie budzi zdziwienia i podejrzeń, jest tak naturalny jak circa...ptaki na Księżycu.

 Ni z gruszki pojawia się jakiś Meissner, bo przecież Lem pisał o pilotach więc oczywiste, że przedwojennego Meissnera musiał chłonąć jak wszyscy chłopcy płci męskiej w tym wieku,  choć on sam nic o tym (ale może to ja nie slyszałem?) nie wspomina. No, zresztą to akurat możliwe...ale dalej Paziński zastanawia się czy Lem znał Biblię, a zaraz potem twierdzi, że dobrze znał teologów chrześcijańskich.
Gdzie tu logika - czytywał ojców kościoła, a nie czytywał Biblii?
No i to, po czym odpadłem - obaj Panowie zastanawiają się nad pierwotnym tytułem "Czasu Nieutraconego" (Rzeka Ognista). Nosz, to ludzie z tytułami, lemolodzy - a szukają w Biblii, Księdze Daniela, midraszach, czy czort wie gdzie - koniecznie musi być z tradycji żydowskiej?
Zatem uprzejmie podpowiadam - Rzeka Ognista to jedna z rzek w Hadesie (na wszelki wypadek dodam - szukać w mitologii greckiej!). W całe książce są do tej tradycji nawiązania, łącznie z tytułem ostatniego rozdziału "Szpitala Przemienienia"  - Acheron
https://pl.wikipedia.org/wiki/Acheron_(mitologia)
Rzeka ognista to ta;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Flegeton
Nie mylić z Eufratem  ::)
Boję się włączyć by dalej słuchać...
« Ostatnia zmiana: Maja 11, 2021, 11:58:57 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana