Autor Wątek: Wojna  (Przeczytany 187518 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #30 dnia: Marca 01, 2014, 10:08:17 pm »
Z niejaką satysfakcją przeczytałem sobie WSZYSTKIE kolejne wpisy w tym wątku (niewiele), i widzę, że - jak mówił Mistrz - cokolwiek zajdzie, INACZEJ niż podług prognozy zajdzie.
Ale nikt mi nie zabierze tej intuicyjnej obawy sprzed prawie czterech lat: http://forum.lem.pl/index.php?topic=689.msg35201#msg35201
Nos w sos, nogi w pierogi?
vosbm
pjes:
Rzym i Krym
Rewolucja, zamach stanu, rebelia, przewrót i rewolta, to pojęcia bliskoznaczne, których łącznikiem jest niemal zawsze przemoc fizyczna i przelana krew.
Prawie sto lat przed naszą erą całe państwo starożytnego Rzymu ogarnęło powstanie Spartakusa, które trwało dwa lata i zakończyło się przykładnym ukrzyżowaniem sześciu tysięcy ocalałych niewolników. Potem były różne rzezie w obronie praw człowieka i obywatela oraz przyrodzonej ludzkiej godności, przy czym jedne były złe (Rewolucja Francuska, ponieważ burżuazyjna), drugie zaś dobre (Rewolucja Październikowa, ponieważ socjalistyczna). Wreszcie, po dwóch straszliwych wojnach światowych, na Starym Kontynencie nastała bezprecedensowa era pokoju, zwana naprzód zimną wojna, potem współistnieniem, ostatnio zaś Unią Europejską.
Jeszcze niedawno entuzjastom Brukseli i Strasburga wydawało się, że – wobec tak fortunnie długotrwałego obrotu spraw między Atlantykiem a Uralem – pojęcie „rewolucja” zostanie przeniesione do lamusa (słownikowe skróty: arch., nieużyw.) i zastąpione pojęciem „demokracja”, odmienianym z kolei przez wszystkie możliwe osoby, czasy, tryby, przypadki i wypadki, zwłaszcza polityczne. No i proszę, niby gdzie Rzym, gdzie Krym – a jednak!
Aksjologia, to nauka o wartościach (dobre-złe). Aksjomat, to twierdzenie, którego się nie uzasadnia. Ukraińskie wydarzenia z całą ostrością pokazały aksjologiczno-aksjomatyczny wybór obywateli-patriotów między postępowaniem rewolucyjnym a demokratycznym. Przy okazji pojawiły się wprawdzie głosy, że rewolucja nie wyklucza demokracji i na odwrót, ale ja uważam – w ramach wolności słowa i swoich prywatnych poglądów – że wyklucza jak cholera! Powiem więcej: rewolucja (zamach stanu, rebelia, przewrót i rewolta) jest dla mnie zawsze gorsza od przemian nierewolucyjnych. Jak śpiewał Jimmy James w sławnym przeboju „Now is the time!” (imprezowaliśmy przy tym jako dwudziestolatkowie), – …Revolution is no solution, i ja się z nim zgadzałem już wtedy (taki byłem zgred)…
Rozumiem niewolników Spartakusa. Rozumiem umierających masowo z głodu ukraińskich wieśniaków z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Nie wykluczam też, że prezydent Janukowycz był świnią i brał łapówki. Lecz mimo to doskonale pamiętam, że w 2010 roku został głową państwa w wyborach oficjalnie uznanych przez Unię Europejską za demokratyczne (bodaj wszystkoprzymiotnikowe), mieszkańcy zaś Ukrainy nie głodują, mają pluralizm medialny, cieszą się wolnością zgromadzeń (wpisz w google: ochlokracja) oraz mogą swobodnie podróżować po świecie. W tej sytuacji prywatnie i publicznie uznaję zasadniczą wyższość kartki wyborczej nad koktajlami Mołotowa.
Wprawdzie zwycięzców nikt nie sądzi (jeśli pominąć Sąd Ostateczny), lecz mimo to ośmieliłbym się  przypomnieć, że zacząć jest zawsze łatwiej niż skończyć. Gdy sprawy nie toczą się według żadnego spiskowego planu, tylko opierają na ludzkiej spontaniczności – bieg wydarzeń może łatwo wymknąć się spod kontroli. Oby tylko nie przelała się następna krew. Boże, chroń Ukrainę…
http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=3704
« Ostatnia zmiana: Marca 01, 2014, 11:56:53 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #31 dnia: Marca 02, 2014, 10:52:55 am »
Primo mądrze piszesz ale jestem pewien, że ulica tak nie myśli, albo i nawet w ogóle nie myśli strategicznie. Secundo z tymi demokratycznymi wyborami to bym nie udawał, że na Ukrainie były one demokratyczne w tym sensie, w jakim mogą być np. w Szwecji. Ukraińskie wybory podobne były raczej do polskich elekcji, czyli były emanacją potęgi niewidocznych, podskórnych sił, przede wszystkich oligarchów oraz Rosji własnie. Putin też jest demokratycznie wybrany - najpierw 2 razy z rzędu był demokratycznie wybrany, potem demokratycznie przypadkowo wybrano jego zausznika, po czym znów został demokratycznie wybrany... Do tego Ukraina to bardzo młoda państwowość, pozornie tylko państwo narodowo jednolite. W sprzyjających warunkach mogłoby się pewno "zespawać" po jakichś 100 czy 200 latach, ale w niesprzyjających rozleci się. Pomijając enklawy jak Krym to sami Ukraińcy, czyli ludzie uważający się za Ukraińców są zdecydowanie podzieleni wschód-zachód. Sądzę, że wojny nie będzie. Wojny na skalę kraju, czy to z udziałem sił zewnętrznych czy tylko wewnętrznych (domowej)  IMO nie będzie, krwawe zajścia będą.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #32 dnia: Marca 02, 2014, 11:02:33 am »
Nie imputuj mi udawania, gdy nie masz ku temu podstaw. Zwłaszcza żadnych podstaw.
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #33 dnia: Marca 02, 2014, 11:08:55 am »
Widzę, że ob. Remuszko w nastroju ostro polemicznym (a ja zupełnie) ale co prawda to prawda - stwierdzenie, że J. został głową państwa w wyborach uznanych za demokratyczne w ogóle nie określa Twego sądu co do demokratyczności (bądź nie) tych wyborów.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #34 dnia: Marca 02, 2014, 11:44:19 am »
O, Kochany, teraz żeś mnie dopiero zaniepokoił: przyznajesz się do zaczepek sam z siebie, bo Cię sumnienie ruszyło, BEZ BICIA ? A może to Twój soboftur jakowyś,  czyli wersja niedzielna: po porannej mszy jesteś w stanie łaski uświęcającej i chciałbyś w nim trwać jak najdłużej? Zaiste, godne to i sprawiedliwe życzenie, słuszne i zbawienne :-)
Co do wojny, zwłaszcza z udziałem państw pozaukraińskorosyjskich, to też wydaje mi się ona nieprawdopodobna. Przypuszczam nadto, że dla Putina wejście ruskiej armii na terytorium Ukrainy (Krymu nie liczę) jest ostatatecznością i nastąpiłoby tylko wtedy, gdyby doszło do krwawego pogromu ludności rosyjskojęzycznej, na co, mam nadzieję, się nie zanosi ani trochę.
Ale poważni (wydawałoby się) redaktorzy myślą i mówią inaczej: http://www.rp.pl/artykul/9158,1090849-Putin-zdolny-do-wszystkiego--Zachod-do-niczego.html , także komentarze pod.
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #35 dnia: Marca 02, 2014, 12:16:28 pm »
Żadne zaczepki. Przyznaję po prostu, że bezpodstawnie wziąłem opinię, którą tylko przytoczyłeś, za Twoją własną (UE o wyborach na Ukrainie). Faktycznie nie określiłeś swego stanowiska.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #36 dnia: Marca 02, 2014, 12:58:54 pm »
Pax Tebiscum! (mam nadzieję, że to znaczy: Pokój z Tobą)
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #37 dnia: Marca 02, 2014, 01:10:20 pm »
Rosja Wyzwolicielka.
To chyba długofalowy program "matuszki. Jej cecha niezbywalna.
W 1939 wyzwoliła Zachodnią Ukrainę, teraz wyzwala Wschodnią. W ten sposób, na raty wprawdzie, wyzwoli całą Ukrainę.
Pytanie - od kogo wyzwala?, jest chyba niestosowne. Wyzwolenie jest dobrem w samym sobie.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #38 dnia: Marca 02, 2014, 01:28:01 pm »
Ob. Remuszko - z komentowania polityki przerzucacie się na kaznodziejstwo ;) ?

Liv, Rosja działa jak moja sunia, kiedy się z nią bawię w ciąganie starej skarpety: we właściwym momencie szybkim wyrzutem pyska chapie nieco dalej, mimo, że niby ja cały czas ciągnę ;) . Oczywiście warczy też przy tym jak należy:) .

Nie wchodząc za głęboko Stalin zaczął DWŚ, przypuszczalnie sądził, że chodzi o IV rozbiór Polszy (wiadomo, kurica nie ptica, Polsza nie zagranica). Potem nie tylko otrzymał daleko idącą pomoc od Aliantów (a znajdź zdjęcie radzieckiego żołnierza w jeepie, w shermanie czy Aircobrze) - ale też został jedynym beneficjentem terytorialnym sensu stricto a także daleko większym per procura. Teraz organizują rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem (mogli by dla równowagi i rozpętania DWŚ) - też pewnie wszyscy by klaskali, Rosjanie potrafią wszystko duszoszczypiaszczo umotywować a nie nawykli do uczuć ludzie Zachodu to kupią. Gorbaczowowi trochę się pomyliło, ale była to pomyłka przy pracy. Putin przywrócił po prostu pion. A ma wiatr w żaglach, olimpiada mu wyszła, w kraju poparcie...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #39 dnia: Marca 02, 2014, 01:33:05 pm »
Livie, ja uważam, że wszystko zmienia się z czasem. Ludzie z wiekiem rozumieją więcej i lepiej. Stają się inni. Świat się też zmienia. I Hitler, i Stalin, i Mao, i inne potwory nie miałyby dzisiaj ŻADNYCH szans na zaistnienie. Uważam, że ta prawidłowość dotyczy także Rosji po rozpadzie ZSSR.  Rosja bardzo się zmieniła, sądząc po jej czynach i słowach. Przypuszczam, że Putin razem z nią. On zaczyna wyglądać w moich oczach na wielkiego męża stanu.
Rzecz jasna, historia ostatnich 300 lat, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1948-1988, każe zachować nieufną ostrożność. Przynajmniej mi każe.
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #40 dnia: Maja 27, 2014, 11:08:24 pm »
Oj, niedobrze. Teraz to już prawie płakać mi się chce: http://wyborcza.pl/1,75477,16043601,Krwawa_rozprawa_z_separatystami_w_Doniecku.html
nad wydarzeniami i nad Waszą wobec nich obojętnością...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #41 dnia: Lipca 19, 2014, 11:44:48 pm »
Bacznie śledząc to, co dzieje się w mediach, teraz już naprawdę boję się, że Polska może zostać wciągnięta w prawdziwą wojnę.
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #42 dnia: Lipca 20, 2014, 01:10:03 am »
Jako jedyne dzialajace rozwiazanie na Pana niepokoj proponuje przestac sledzic. Zamiast tego lepiej wypic dobra kawe, zjesc kostke czekolady, poczytac dobra ksiazke, pograc na pianinie, pojezdzic na rowerze, pojsc na spacer do parku, slowem, wyluzowac sie i nie przejmowac tym, na co sie nie ma wplywu.
Dobrej nocy zycze.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #43 dnia: Lipca 20, 2014, 10:20:50 am »
http://wyborcza.pl/1,75968,16348075.html

http://wyborcza.pl/1,75477,16350404.html

To nie są skrajne przykłady. Ten język - zwłaszcza zarzuty i diagnozy bez cienia weryfikowalnych dowodów oraz całkowite wykluczenie kontrargumentów tzw. drugiej strony - zaczyna dominować we wszystkich głównych mediach papierowo-portalowych i radiowo-telewizyjnych. Dla mnie jest typowa retoryka przedgorącowojenna.  Uważam, że mam czego się obawiać. Wszyscy mamy.
Ale dziękuję Evagelosowi za dobre chęci :-)
Przejmuszko
« Ostatnia zmiana: Lipca 20, 2014, 11:21:40 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Wojna
« Odpowiedź #44 dnia: Lipca 20, 2014, 12:26:01 pm »
Nie mowie, ze nie. Tylko po co?