Autor Wątek: Zimna fuzja  (Przeczytany 62575 razy)

Terminus

  • Gość
Re: Zimna fuzja
« Odpowiedź #90 dnia: Maja 28, 2006, 01:40:27 am »
No przecież chodzi o ITER, ciągle ten sam.

maziek

  • Gość
Re: Zimna fuzja
« Odpowiedź #91 dnia: Maja 28, 2006, 10:46:17 am »
Czyli jednak nie "milion słońc". Ciekawe, kto będzie pierwszy.

Lem LENR

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Zimna fuzja
« Odpowiedź #92 dnia: Września 12, 2017, 10:20:19 am »
Witam.

Tu miłośnik Lema

Nazwałem tak reaktor zimnej fuzji który skonstruowałem - jednak Polska też go już zaczyna robić - wcześniej Rossi we włoszech E-Cat

wejdźcie na stronę lemlenr.pl

Pozdr Nagel

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Zimna fuzja
« Odpowiedź #93 dnia: Września 12, 2017, 11:28:20 am »
To prowokacja?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zimna fuzja
« Odpowiedź #94 dnia: Września 12, 2017, 04:40:18 pm »
Raczej jakaś reklama niewiadomoczego (a la "ostrzące żyletki" piramidki), bo trudno, jednak, uwierzyć, że odkrywca zimnej fuzji zacznie od pokątnego sprzedawania podgrzewaczy wody, zamiast wyniki gdzie trza opublikować, i w kolejce po Nobla się ustawić.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Zimna fuzja
« Odpowiedź #95 dnia: Września 12, 2017, 05:29:46 pm »
Przecież to ewidentnie gość Tichego 8);)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Zimna fuzja
« Odpowiedź #96 dnia: Września 12, 2017, 09:47:18 pm »
Cytuj
Nazwałem tak reaktor zimnej fuzji który skonstruowałem - jednak Polska też go już zaczyna robić - wcześniej Rossi we włoszech E-Cat
A ten czajnik nada się choć do parzenia helbaty?  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Zimna fuzja
« Odpowiedź #97 dnia: Listopada 10, 2017, 10:19:42 pm »
Witam Państwo!

Chciałbym przypomnieć jeszcze jedną drogę do zimnej syntezy jądrowej, obecnie nieco zapomnianą, a mianowicie, katalizę mionową (muon-catalyzed fusion, MCF). Pomysł, moim zdaniem, wyszukany, był uważany za wiele obiecujący w latach 80-ch oraz 90-ch.

Może nie wszyscy pamiętają jego zasady podstawowe, otóż krótko – i w dużym  uproszczeniu – ją przypomnię.

Mion to krótkożyjąca (τμ=2,2*10−6 sek.), ujemnie naładowana cząstka z masą mμ=206,769 me , która może zastąpić elektron w atomie np. wodoru, utworzając tzw. mezoatom. Trafiając w zimną mieszankę dejteru D2 i tryty Т2 , miony utwarzają molekuły typu ddμ, dtμ, ttμ, czyli, ściślej, mezojony (ddμ)+, (dtμ)+ , (ttμ)+  .

Ponieważ mion jest z grubsza 207 razy cięższczy niż elektron, znajduje on się odpowiednio 207 razy bliżej jądra, niż elektron w „zwykłym” atomie. W taki sposób dodatni ładunek jądra zostaje efektywnie ekranowany. Jądra zbliżają się na tyle, że wchodzi w grę oddziaływanie silne, więc odbywa się fuzja. Po czym mion wyzwala się, i w ciągu swego krótkiego życia może spowodować ok. 100..150 kolejnych fuzji. Właśnie dlatego ten proces nazywa się katalizą.

Niestety uwalniona przy tym energia – ok. 2 GeV – jest mniej więcej 3 razy mniejsza, niż energia, potrzebna dla wyprodukowania pojedynczego miona. Ale może są jakieś postępy w tej dziedzinie? Nie znalazłem żadnej dobrej informacji na ten temat w języku polskim, oprócz tego:
http://pl.sci.fizyka.narkive.com/DVSHTzPn/zimna-fuzja-raz-jeszcze
a podawać linków w języku rosyjskim nie chcę :-X

A więc, chętnie bym usłyszał (czy zobaczyłbym? :-\) opinię szanownych forumiczów. Przepraszam za błędy gramatyczne.