Autor Wątek: Felietony Lema  (Przeczytany 68090 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwca 07, 2020, 11:10:46 pm »
Zatem był rzeczywiście genialny bo nauczyć się pisania nie umiejąc czytać? - duża sprawa.

Pewno umiał czytać, tylko mógł jeszcze nie mieć dostatecznej cierpliwości/zdolności koncentracji, by pochłaniać knigi w całości. Podczytywał, kartkował i tyle...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwca 09, 2020, 11:50:58 am »
Zatem był rzeczywiście genialny bo nauczyć się pisania nie umiejąc czytać? - duża sprawa.

Pewno umiał czytać, tylko mógł jeszcze nie mieć dostatecznej cierpliwości/zdolności koncentracji, by pochłaniać knigi w całości. Podczytywał, kartkował i tyle...
D o lat ośmiu?  :)
Toż to druga klasa podstawówki. Skoro o książkach, no nie pamiętam czy takie opracowanie linkowane, ale zakładam, że Q odsiejesz, jakby bonobo. Lem a biblioteki.
http://www.andrzej-drozdz.edu.pl/media/skwpsl.pdf
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwca 09, 2020, 12:32:44 pm »
D o lat ośmiu?  :)
Toż to druga klasa podstawówki.

Ale czy podręczniki (i lektury wczesnopodstawówkowe*) da się liczyć do samodzielnych lektur, skoro czyta się je na lekcji pod nauczycielskim okiem?

* Wiesz może jak z nimi w one lata było? Bo za moich czasów zdarzało się pani siadała i pierwszakom np. Andersena czytała, ale lektury obowiązkowe, których znajomość solidnie egzekwowano (odpytywanie itd.), zaczynały się - jeśli sklerozy nie mam - od czwartej klasy podstawówki.

zakładam, że Q odsiejesz, jakby bonobo.

Przeceniasz mnie. Nie mam aż takiej pamięci, a wyszukiwarka dobrze znajduje głównie nówki. ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2020, 12:50:27 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwca 15, 2020, 11:58:18 pm »
Starocie.
Jak się okazuje można poczytać felietony (?) Lema publikowane w "Życiu nauki" współtworzonym przez mentora Choynowskiego. Głównie lata 46-48.
Ja namierzyłem patronowe;
1. "Z badań nad psychologią uczonych" - XI-XII 47.

2. "Dlaczego pracuje się naukowo" (27-28/48;  str.186 przeglądarki); poniekąd komentarz, ciąg dalszy "Z badań..." - sygnowany stl.

3. "Katalog zbiorowy książek rosyjskich" (31,32/48; str. 116 przeglądarki)

4. "Biologia w powojennej Japonii" ; następny za "Katalogiem..." oba sygnowane stl.

Poza tym w tym ostatnim numerze jest ciekawy artykuł o nauce radzieckiej, relacjonujący amerykańskich marksistów i pod tą osłoną bijący w Łysenkę etc. (str ~37).
Niektórzy, niesłusznie, przypisują ten tekst Lemowi.

Może jest coś więcej, bo przyznam, oczy zmęczone były 8)
Tutaj
https://cbj.jhi.pl/collections/951585
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwca 16, 2020, 08:30:49 am »
O, to dobre jest  :) . Widać też, że niektóre środowiska mają za dużo czasu hihi :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwca 16, 2020, 12:19:06 pm »
O, to dobre jest  :) . Widać też, że niektóre środowiska mają za dużo czasu hihi :) .
W ogóle, to wedle moich obserwacji wszyscy mają circa tyle samo czasu (pomijając pechowców). A w szczególe - wychodzę z założenia, że kto dobrze pracuje, ten krótko pracuje.  ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #96 dnia: Czerwca 16, 2020, 12:53:00 pm »
wychodzę z założenia, że kto dobrze pracuje, ten krótko pracuje.  ;)
Krótko i dobrze to pracuje pilot kamikaze. I wuefiści.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #97 dnia: Czerwca 17, 2020, 03:46:53 pm »
Przyszłam z miotełką;)

Podane przez Ciebie strony nie są stronami z przeglądarki - jeno z "Życia nauki".
Czyli szłoby to tak + nawiasiki:

1. "Z badań nad psychologią uczonych" - XI-XII 47.  - str. z gazety 300,  z przeglądarki 62

Na marginesie praw i obowiązków - teraz miałaby kłopoty - Autorka...nawet Oscary mają parytet...od następnego rozdania:
Przy zbadaniu rozdziału specjalności pomiędzy trzy wydzielone przez Autorkę grupy widzimy pozorną, całkowitą niezależność metody badania od fachu...(...)
Autorka usunęła z powyższych grup 20 kobiet (z przyczyn niepodanych)


2. "Dlaczego pracuje się naukowo" (27-28/48 - str. 186 z gazety, z przeglądarki str. 58

Znowu o ankiecie w środowisku naukowców - tutaj ciekawostka o wynagrodzeniach amerykańskich naukowców - w  przeliczeniu na funty (4 dolary to 1 funt): 43% otrzymuje od 750-1250 funtów...rocznie!, 30% od 1250-2000 funtów rocznie, 19% mniej niż 750 funtów rocznie, 8% ponad 2000 funtów rocznie.
W tej chwili kurs funta do dolara to 1: 1.16 - a zarobki są nieporównywalne:)

I ładny cytat z Choynowskiego: uczony, tworzący hipotezę naukową, jest artystą, naukowcem staje się dopiero, gdy doświadczenia potwierdzają jego tezy.

3. "Katalog zbiorowy książek rosyjskich" (31,32/48 - str.114 z gazety, str. 116 przeglądarki
 
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #98 dnia: Czerwca 17, 2020, 04:03:14 pm »
Cytuj
Przyszłam z miotełką;)
Dzięki, widać byłem przemęczony.
Choć i tak co mi zgrzyta - wziąłem testowo biologię w Japonii i widzę -  w takim liczniku na dole (to nie przeglądarka?) - 116. Z papieru czytam 114.
To już sam nie wiem...możemy mieć różne przeglądarki?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #99 dnia: Czerwca 17, 2020, 04:06:32 pm »
Cytuj
Przyszłam z miotełką;)
Dzięki, widać byłem przemęczony.
Choć i tak co mi zgrzyta - wziąłem testowo biologię w Japonii i widzę -  w takim liczniku na dole (to nie przeglądarka?) - 116. Z papieru czytam 114.
To już sam nie wiem...możemy mieć różne przeglądarki?
No ale co Ci zgrzyta?
- moje:  str.114 z gazety, str. 116 przeglądarki
- Twoje: w takim liczniku na dole (to nie przeglądarka?) - 116. Z papieru czytam 114.

Kolejność?;)

Dać osobno "Życie nauki" czy w "inne"?

edytka - dałam osobno - jak nie - dajcie znać - to połączę z "inne".
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2020, 04:10:15 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #100 dnia: Czerwca 17, 2020, 05:44:09 pm »
dałam osobno - jak nie - dajcie znać - to połączę z "inne".

Na moje oko tak jak jest - jest lepiej.

A znalezisko w istocie zacne - podczytuję. BTW. Może by tak kiedy rozpocząć w "Akad." dyskusję nad tym naszym zbiorem onlajnowych króciaków?

ps. A propos Choynowskiego (który żywy łącznik między Mistrzem, a Witkacym stanowił):
https://witkacologia.eu/recepcja/rozmowy_istotne.html
« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2020, 01:18:21 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #101 dnia: Czerwca 19, 2020, 10:38:42 pm »
Może by tak kiedy rozpocząć w "Akad." dyskusję nad tym naszym zbiorem onlajnowych króciaków?

To chyba prędzej jakieś zbiory felietonów? Zresztą na czym w Akademii stanęło? Chyba "Dialogi" ruszone...a Summę...dokończyliśmy?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #102 dnia: Czerwca 20, 2020, 10:40:18 am »
Chyba "Dialogi" ruszone...a Summę...dokończyliśmy?

"Summę..." raczej zostawiliśmy w środku którejś z piętrowych dygresji (do wyczerpania jeszcze daleko, jednak nie pierwszy to przypadek tak urwanej Akad.-dyskusji). "Dialogi" ledwo grzebnięte (postaraliśmy się z L.A., powiem nieskromnie ;), parę zagadnień poruszyliśmy, ale cztery strony dyskusji... - co to jest na taką knigę... ;D).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwca 22, 2020, 10:19:39 pm »
Zatem był rzeczywiście genialny bo nauczyć się pisania nie umiejąc czytać? - duża sprawa.

Pewno umiał czytać, tylko mógł jeszcze nie mieć dostatecznej cierpliwości/zdolności koncentracji, by pochłaniać knigi w całości. Podczytywał, kartkował i tyle...
Może tak być - tu więcej szczegółów  :)  str. 11
http://nowadekada.pl/wp-content/uploads/2015/12/Dekada-Literacka-1992-nr-11-12-47-48.pdf
Niebieska i czerwona książeczka  ;D .....oby nie z cytatami Małoze ...nieee, za wcześnie.
Poza tym rozmowa z 2002 str. 10.
http://nowadekada.pl/wp-content/uploads/2015/12/Dekada-Literacka-2002-nr-1-2-183-184.pdf
Jest coś o Cambridge  8) oraz finał
Bo  właśnie  w  takich  czasach  żyjemy. To jest taki okropny circulus vitiosus, trochę  to  rozpaczliwe, więc  trzeba  czytać  pisma  naukowe  i  nic  innego.  I unikać  francuskich  filozofów.
 ;)

oraz o potyczkach z cenzurą. Na początku.
http://nowadekada.pl/wp-content/uploads/2015/12/Dekada-Literacka-1996-nr-4-116.pdf
« Ostatnia zmiana: Czerwca 22, 2020, 10:58:43 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana