Autor Wątek: Skąd ten cytat?  (Przeczytany 5159 razy)

Naz

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Skąd ten cytat?
« dnia: Stycznia 08, 2016, 04:56:07 pm »
Witam,

potrzebuję znaleźć źródło bibliograficzne cytatu pochodzącego podobnież od Lema: "Nie ma snów śnionych wspólnie". Google nie chcą pomóc - wszędzie brak źródła. Pamięć też nie pomaga - nie kojarzę tego zdania z żadnej z książek, które czytałam.
W pisaniu wyobraźnia jest niezbędna, ale ubiera ją warsztat. Naga jest niema. / facebook.com/c21h23no5.enazet

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Skąd ten cytat?
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 08, 2016, 05:54:26 pm »
Cześć,
- To nie sen, prawda? - spytał, nie ruszając się z miejsca..
 - Nie ma snów śnionych wspólnie. Chodź! - powtórzyłem.

Szczur w labiryncie
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Naz

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Skąd ten cytat?
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 08, 2016, 06:19:24 pm »
Pięknie dziękuję!
W pisaniu wyobraźnia jest niezbędna, ale ubiera ją warsztat. Naga jest niema. / facebook.com/c21h23no5.enazet

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Skąd ten cytat?
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 08, 2016, 06:43:29 pm »
Cześć,
- To nie sen, prawda? - spytał, nie ruszając się z miejsca..
 - Nie ma snów śnionych wspólnie. Chodź! - powtórzyłem.

Szczur w labiryncie
Jessssmateńko - a już chciałem Nazu odpisać, że w niezłą kałabanię nas wpędza, gdyż przejrzałem 10 stron gógla i faktycznie - wszędzie goły cytat. Idiotyczny się przypomniał zaraz...
Przy okazji znalazłem fajną stronkę z cytatami;
https://www.newikis.com/pl/quote/Stanis%C5%82aw_Lem
Ale i tam - ten jeden...goły.
Jak znalazłaś, bardzom ciekaw - miałaś el-wydanie? Czy wgłownie wyszukałaś?
Tak, czy siak uratowałaś forumowy honor.
cmokier  :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2016, 06:46:46 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Skąd ten cytat?
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 08, 2016, 07:05:20 pm »
Ja też tego tam, cmokiera, ale szczególancko pragnę donieść, że fraza "nie ma snów śnionych wspólnie" na pierwszym miejscu wyrzuciła mnie "Przejrzyj publikację - Publio.pl" gdzie był fragment z zadaną cytatą. Ale na pamięć to mię żadnej struny nie trąciło. A skąd Olka wie to ja domniemywam - własnie sobie z pewnego powodu odświeżyła :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Skąd ten cytat?
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 08, 2016, 07:28:11 pm »
No, mnie też olka zaimponowała pamięcią i/lub zdolnościami szukanistycznymi. Bo nie tylko z Guglą wojowałem, ale i wszystkie swoje Lemowe ibuki kazałem wyszukiwarce wertować i nic...  ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Skąd ten cytat?
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 08, 2016, 11:06:21 pm »
Pięknie dziękuję!
Ja też dziękuję - za przypomnienie fajnego cytatu:)
Taa...rzeczywiście niezłe to słówko: cmokier...a ten cmokierowany to co? cmoknięty? obcmokany?;))
Niestety - muszę Was rozczarować;)
W 99% byłam pewna, że to zdanie jest z Lema - dlatego zadałam parę pytań mojemu kompowi;)
[ Q widocznie nie trzeba "kazać", a ładnie poprosić ;)]
Czyli tak - el-version, bo szczurka czytałam ostatnio kilka lat temu:)
P.S. A o co chodzi z tym publio? Mnie nic nie wyskakuje - tylko Maska, w którym to tomie jest labirynt :-\
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2016, 11:08:32 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Skąd ten cytat?
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 09, 2016, 01:58:23 am »
Ouuu....odświeżyłem z pewnej stronki pisanej cyrylicą (stąd nie zalinkuję), której gógiel jakoś nie chciał zobaczyć i...
I...no no no! -> No, dwa zalążkowe pomysły w jednym opowiadanku - solaryjski, czyli kopiowane, czyli kukły Harey Prequel;
W płytkim wgłębieniu, utworzonymi przez ścianę rynny, tkwiła skulona postać ludzka. Na ciemnym tle otoczenia świeciła blado, jak ja. Z głową pochyloną do przodu, z kolanami i rękami przyciśniętymi do piersi, człowiek ten trwał nieruchomo. Przepływająca górą jarząca masa oblała nas blaskiem. Nie rozumiejąc nic, z gardłem zaciśniętym od ohydnego lęku, porwałem bezwładną postać za ramiona. Pod palcami wyczułem twardą powłokę — ten człowiek był powleczony cienką skorupą szkliwa! Mumia?! Odruchowo puściłem go — przechylił się wolno i wsparł plecami o ścianę tak, że jego twarz, słabo świecąca w mroku, spojrzała w moją.
Cóż to był za wstrząs! Znałem te rysy. Nie mogłem sobie zrazu uświadomić, kogo przypominają… ależ tak, to była twarz Roberta — choć zarazem podobna i do mojej… Raz jeszcze chwyciłem to ciało… lekkie… puste… to nie był żywy człowiek, on nigdy nie żył — to nie był w ogóle człowiek, ale kukła, martwa kukła.

A więc podjęli wyprawę, w jakich celach? Badawczych, zapewne. Skąd? Nie wiadomo. Nieważne zresztą. Jaki jeszcze miałem materiał? Kukły. Więc próby nawiązania kontaktu? To nie było pewne
I bardzo już wyraźna dziennikowa pętla czasu z podróży siódmej, z gonieniem samych siebie.
Cytuj
a ten cmokierowany to co? cmoknięty? obcmokany?;))
W tej szczególnej sytuacji możesz wybrać.  :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2016, 02:04:57 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana