Autor Wątek: Summa Technologiae - brakujący fragment  (Przeczytany 61590 razy)

WhizzKid

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #75 dnia: Lipca 29, 2008, 10:37:00 pm »
Ooo, ja się bardzo chętnie dzielę i jednymi, i drugimi. Ale zawsze cudzymi ;-)
Juhu! Ostatni brakujący element - "Jacht Paradise" - zdobyty! :D

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #76 dnia: Lipca 29, 2008, 10:46:42 pm »
Ja już trochę z etyki Kalego wyrosłem ;).

ps. Czy tylko ja mam wrażenie, że zaczęliśmy pustą poznawczo rozmowę o niczym, którą, gdybym był moderatorem wywaliłbym? Wróćmy do "Summy..." albo znajdźmy sobie jakiś inny godziwy temat :P.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

WhizzKid

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #77 dnia: Lipca 29, 2008, 10:57:18 pm »
Ja już trochę z etyki Kalego wyrosłem ;).

ps. Czy tylko ja mam wrażenie, że zaczęliśmy pustą poznawczo rozmowę o niczym, którą, gdybym był moderatorem wywaliłbym? Wróćmy do "Summy..." albo znajdźmy sobie jakiś inny godziwy temat :P.
1. Żart :P Jestem zbyt autotranscendentalny :P 2. Ok ;P
Juhu! Ostatni brakujący element - "Jacht Paradise" - zdobyty! :D

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #78 dnia: Lipca 29, 2008, 11:23:56 pm »
Problem polega na tym, że ja czytam te dobre, i te mi giną, a oni czytają takie, które mnie nie interesują
Haha, znam z autopsji. Chętnie bym coś skrobnął (tak ogólnie) ale właśnie z roboty wróciłem... Łeb mam pusty jak wyciąg narciarski w lecie i tylko te wagoniki śmiiigają...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

WhizzKid

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #79 dnia: Lipca 29, 2008, 11:25:55 pm »
A ebooki są fajne. Kopiujesz rodzinie i nie masz dylematu p. Smitha ;-) I ważną nieskończenie mniej. Żyć nie umierać ;P
Juhu! Ostatni brakujący element - "Jacht Paradise" - zdobyty! :D

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #80 dnia: Lipca 29, 2008, 11:35:10 pm »
Się domyślam, że żart.

A wracając do tematu. Pamiętam jakie wrażenie zrobiło na mnie wstępne analizowanie ewolucji technologii jako procesu podobnego do ewolucji biologicznej, zupełnie jakbyśmy nie twórcami byli a narzędziem przerastających nas procesów... (Choć z drugiej strony potem mowa jest o wyborze celów.)

Rzuciłem sobie przed chwilą na tenże wstęp okiem i tym razem bardziej uderzyło mnie to:

Konsumpcyjny „raj” ze swą natychmiastowością powszechnego spełniania wszelkich życzeń i zachcianek doprowadziłby prawdopodobnie szybko do duchowej „stagnacji" i tego „zwyrodnienia”, któremu von Hörner w statystyce swych kosmicznych cywilizacji przypisuje rolę „gasiciela” psychozoików. A skoro ten fałszywy ideał odrzucamy, co pozostaje? Cywilizacja twórczej pracy?

I naszło mnie (po raz kolejny ostatnimi czasy) podejrzenie czy aby na drogę tego zwyrodnienia ludzkość nie zeszła nawet bez zbudowania konsumpcyjnego raju?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #81 dnia: Lipca 29, 2008, 11:36:12 pm »
Łeb mam pusty jak wyciąg narciarski w lecie i tylko te wagoniki śmiiigają...

Nie tak źle z nim chyba skoro jadąc na rezerwie takie metafory składa ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

WhizzKid

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #82 dnia: Lipca 29, 2008, 11:48:27 pm »
Łeb mam pusty jak wyciąg narciarski w lecie i tylko te wagoniki śmiiigają...

Nie tak źle z nim chyba skoro jadąc na rezerwie takie metafory składa ;).
Też mnie to zawsze zastanawiało. Miałem nadzieję, że znajdzie się taki Piłsudski narodów, który z prawa do pracy zrobi obowiązek pracy. Ludzie by mieli mniejszy wymiar godzin, ale za to dla wszystkich by starczyło psychologów, lekarzy, strażaków czy serwisantów. Jednak pewnie albo wpadniemy w stagnację, albo się wszystko przemianuje i będzie coś a la "Diuna" - te same zasady w nowych realiach (czyli coś sprzecznego z Lemizmem). Szczerze mówiąc, obie opcje średnio mi się podobają. Konserwatyzm?

Gram właśnie online, sry że tak ogólnikowo - coś rozwinąć? :P
Juhu! Ostatni brakujący element - "Jacht Paradise" - zdobyty! :D

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #83 dnia: Lipca 30, 2008, 12:32:08 am »
Ludzie by mieli mniejszy wymiar godzin, ale za to dla wszystkich by starczyło psychologów, lekarzy, strażaków czy serwisantów.
Kiedyś mi jeden stary człek rzekł, ze równość społeczna (czy cokolwiek podobnego) jest niepotrzebna, a nawet szkodliwa... Im dłużej żyję, tym bardziej to rozumiem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

WhizzKid

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #84 dnia: Lipca 30, 2008, 12:58:04 am »
Yyy zacytowałem nie tę wypowiedź, co trzeba ;p

Oczywiści, ja nic o równości nie mówiłem, tylko o dostępie do wszystkich ważnych produktów czy usług (jakość i ilość - inna sprawa). Dla mnie demokracja szlachecka była spoko, a równość to beton, bo ludzie są różni, więc równość byłaby nierówna (i niesprawiedliwa). Zresztą i tak zawsze znajdą się równiejsi :P
Juhu! Ostatni brakujący element - "Jacht Paradise" - zdobyty! :D

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #85 dnia: Lipca 30, 2008, 01:15:00 am »
Jednak pewnie albo wpadniemy w stagnację, albo się wszystko przemianuje i będzie coś a la "Diuna" - te same zasady w nowych realiach (czyli coś sprzecznego z Lemizmem).

W "Diunie" ( w jednym z kolejnych tomów) też zapanowała stagnacja pod rządami Leto II. I to stagnacja tysiącletnia...

Ale bardziej niż stagnacje książkowe niepokoi mnie groźba realnej.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

WhizzKid

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #86 dnia: Lipca 30, 2008, 01:18:24 am »
Chcesz powiedzieć że za obwolutą i firewallem jest jakieś życie?... :P
Juhu! Ostatni brakujący element - "Jacht Paradise" - zdobyty! :D

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #87 dnia: Lipca 30, 2008, 01:54:58 am »
Kiedyś mi jeden stary człek rzekł, ze równość społeczna (czy cokolwiek podobnego) jest niepotrzebna, a nawet szkodliwa... Im dłużej żyję, tym bardziej to rozumiem.

Bardzo to "Diamentowym wiekiem" Stephensona zapachniało i zawartymi w nim rozważaniami...

Choćby ten cytacik:

mówiła, że nie lubi rzemieślników, bo za bardzo przypominają jej Wiktorian, bez przerwy porównują ze sobą różne rzeczy, szacują, która jest lepsza, co prowadzi w efekcie do przekonania, że z ludźmi jest tak samo

(A dodam, ze Wiktorianie są tam ewidentnie bohaterami pozytywnymi cywilizacyjnych przemian.)
« Ostatnia zmiana: Lipca 30, 2008, 02:15:15 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #88 dnia: Lipca 30, 2008, 01:56:06 am »
Chcesz powiedzieć że za obwolutą i firewallem jest jakieś życie?... :P

Patrząc dziś wieczorem na widok za oknem miałem takie wrażenie ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

WhizzKid

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #89 dnia: Lipca 30, 2008, 01:58:37 am »
Chcesz powiedzieć że za obwolutą i firewallem jest jakieś życie?... :P

Patrząc dziś wieczorem na widok za oknem miałem takie wrażenie ;).
Nie dawaj fałszywej nadziei, tylko kliknij w krzyżyk... ;-)
Juhu! Ostatni brakujący element - "Jacht Paradise" - zdobyty! :D