Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 697421 razy)

Q

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #75 dnia: Października 12, 2007, 12:26:58 am »
@Luca

B. interesujące informacje... :)

Zwłaszcza zaciekawiło mnie:
Cytuj
No i jeszcze artykulik na czasie o najlepszych metodach wyprowadzania asteroidów z kursu kolizyjnego z Ziemią. W przedstawianym opracowaniu zwyciężają armady luster ogrzewających powierzchnię potencjalnego intruza

To wygląda na nową wersję tych laserów, o których wspominał maziek.

ps. jeszcze a'propos cytatu z artykułu, który przytoczyłem:
Cytuj
Udział Malezyjczyka w misji kosmicznej został uzgodniony w 2003 roku. Miał być premią dla Kuala Lumpur za zakup w Rosji 18 myśliwców za wiele miliardów dolarów.

Zastanawiam się czy nie mogliśmy wynegocjować czegoś podobnego od Amerykanów przy okazji wiadomego offsetu? ::)
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2007, 12:29:32 am wysłana przez Q »

dzi

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #76 dnia: Października 12, 2007, 12:52:30 am »
Cytuj
Zastanawiam się czy nie mogliśmy wynegocjować czegoś podobnego od Amerykanów przy okazji wiadomego offsetu? ::)
Widzisz Q, w Malezji mają władcę takiego jak Ty a u nas takiego jak maziek (maziek bez urazy!  :D ). Jak myślisz, który naród lepiej na tym wychodzi? ;) (choć w sumie zastanawiam się czy sam nie podcinam gałęzi na której siedzę...  :-? )

Q

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #77 dnia: Października 12, 2007, 01:19:50 am »
Cytuj
Widzisz Q, w Malezji mają władcę takiego jak Ty a u nas takiego jak maziek

Możesz rozwinać tę myśl?  ::)

Cytuj
maziek bez urazy!  :D

Znaczy, ze ja mam się czuć urażony? :o

Cytuj
Jak myślisz, który naród lepiej na tym wychodzi? ;)

Trza by zestawić wskaźniki gospodarcze, poziom zadowolenia społecznego itd. itp.

BTW: trochę o Malezji. I widoczek ze stolicy tegoż kraju:

U nas takich widoków nie uświadczysz...

Cytuj
choć w sumie zastanawiam się czy sam nie podcinam gałęzi na której siedzę...  :-?

Zawsze wiedziałem, ze względność, którą nam serwujesz jest względna. ;D ;D ;D
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2007, 01:38:01 am wysłana przez Q »

ANIEL-a

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #78 dnia: Października 12, 2007, 08:39:21 am »
Cytuj
US Army zarekomendowała rządowi wyłożenie 10mld$ (w przeciągu 10 lat) na budowę testowej elektrowni słonecznej w przestrzeni kosmicznej:
http://environment.newscientist.com/article/dn12774-us-military-backs-spacebased-solar-power-plan.html

"solar power satellites placed in geostationary orbit above the Earth could operate at night and during cloudy conditions"

:D :D

maziek

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #79 dnia: Października 12, 2007, 10:19:25 am »
Cytuj
Widzisz Q, w Malezji mają władcę takiego jak Ty a u nas takiego jak maziek
Skąd wiesz, że ja bym te 18 mysliwców przepił?! No z poddanymi bym sie podzielił ;).

Co do tej elektrowni to z rok temu był artykuł w ŚN na ten temat (wynikało, że super sprawa) a najbardziej mnie zdziwiło, że ta wiązka mikrofal, którą energia byłaby przesyłana na Ziemię w razie "zejścia" z odbiornika nie zadziała jak kosmiczny skalpel.

Podobnym nieco pomysłem na odzysk energii Słońca bezpowrotnie znikającej w przestrzeni było  wyorbitowanie luster oświetlających słabo nasłonecznione regiony w celu wzmożenia produkcji żarcia, ale zdaje sie pomysł (autorstwa chyba CCCP) padł, kiedy wyszło na jaw, że spowoduje to powiekszenie budżetu energetycznego planety, wzmagając ocieplenie, topnienie lodowców i takie tam.

W małej skali pomysł ten zastosowano - jeśli pamiętam to chyba gdzies w Alpach - naziemne (zamotowane na szczytach gór) lustra oświetlają miasteczko tak pechowo zlokalizowane w rozpadlinie pomiędzy grzbietami gór, że przez pół roku nie zagląda tam słońce. Podobno bardzo obniżyła sie liczba samobójstw.

dzi

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #80 dnia: Października 12, 2007, 10:20:03 am »
Cytuj
Cytuj
Widzisz Q, w Malezji mają władcę takiego jak Ty a u nas takiego jak maziek

Możesz rozwinać tę myśl?  ::)
U nas za to że kupili załatwiali inwestycje w kraju. U nich wysłali jedną osobę w kosmos. (To odnośnik do tego co się kłuciliśmy czy lepiej robić ekspedycje kosmiczne czy na Ziemi costam.)

No ale odpowiedź już znamy.....  :-?
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2007, 10:20:24 am wysłana przez dzi »

maziek

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #81 dnia: Października 12, 2007, 12:46:36 pm »
Cytuj
No ale odpowiedź już znamy.....  :-?
A Ty wiesz dzi, ile to by flaszek było? To nie byłoby takie zwykłe picie. To by miało dzi wymiar kosmiczny!

Co do tego astronauty jest to oczywista bardzo zaawansowany program badawczy interakcji pomiędzy humanoidalnymi nieliniowymi homeostatami a ludźmi, wskazuje na to m. in. to że leci facet, który jest MODELEM... Ciekawe kto z żywych okaże się PIRXEM.

Q

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #82 dnia: Października 12, 2007, 03:39:07 pm »
Cytuj
"solar power satellites placed in geostationary orbit above the Earth could operate at night and during cloudy conditions"

Tak, tak ANIEL-u, to brzmi smakowicie, acz jak czysta SF :). (Choć wszak tyle wizji rodem z SF zrealizowało się na naszych oczach ;).)



Cytuj
W małej skali pomysł ten zastosowano - jeśli pamiętam to chyba gdzies w Alpach - naziemne (zamotowane na szczytach gór) lustra oświetlają miasteczko tak pechowo zlokalizowane w rozpadlinie pomiędzy grzbietami gór, że przez pół roku nie zagląda tam słońce. Podobno bardzo obniżyła sie liczba samobójstw.

Owszem, sam widziałem. Zabawnie to wygląda, ale ważne, że skutkuje.

Cytuj
Co do tego astronauty jest to oczywista bardzo zaawansowany program badawczy interakcji pomiędzy humanoidalnymi nieliniowymi homeostatami a ludźmi, wskazuje na to m. in. to że leci facet, który jest MODELEM... Ciekawe kto z żywych okaże się PIRXEM.

Zakładasz, że oni go tam zaciukają???  :o
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2007, 03:55:11 pm wysłana przez Q »

Q

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #83 dnia: Października 12, 2007, 03:45:54 pm »
Cytuj
U nas za to że kupili załatwiali inwestycje w kraju. U nich wysłali jedną osobę w kosmos. (To odnośnik do tego co się kłuciliśmy czy lepiej robić ekspedycje kosmiczne czy na Ziemi costam.)

Nasz offset jest mocno krytykowany z racji tego, że wynegocjowaliśmy stosunkowo niewiele w zamian za nabycie tych F-16. Pytanie: co Malezja wynegocjowała jeszcze poza lotem swojego obywatela w Kosmos, bo nie ma ani słowa o tym, że ten lot był jedynym warunkiem.

Cytuj
No ale odpowiedź już znamy.....  :-?

Znamy? Masz dokładne dane warunków obu transakcji nabycia myśliwców i możesz je porównać? Bo IMHO (jak zwykle) oceniasz b. pochopnie i bez szczególnej znajomości tematu (za to starając się być up***, znaczy nieprzyjemnym).

ps. a swoją drogą zestawiając maźka z naszymi władzami, nie pomyślałeś, że takie zestawienie (ze względu na znaną "jakość" naszych polityków) też może być odczytane jako obrażliwe.
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2007, 03:56:21 pm wysłana przez Q »

maziek

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #84 dnia: Października 12, 2007, 04:41:13 pm »
Cytuj
Zakładasz, że oni go tam zaciukają???  :o
Maszyny nie mozna zaciukać.

Cytuj
zestawiając maźka z naszymi władzami, nie pomyślałeś, że takie zestawienie (ze względu na znaną "jakość" naszych polityków) też może być odczytane jako obrażliwe.
Mysl o sobie , nie cierp za miliony.

Q

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #85 dnia: Października 12, 2007, 05:12:31 pm »
Cytuj
Maszyny nie mozna zaciukać.

Jak nie, jak tak. Bowmanowi się udało, załodze "Nostromo" też... (Zresztą nazywanie SI maszyną - toż to rasizm... ;).)

Cytuj
Mysl o sobie , nie cierp za miliony.

Czemu? Staram się wykraczać poza ciasny egoizm i myśleć globalnie :D.


Kolejny artykuł o tym samym. Ostatnie zdanie jak z utworu o Tichym ;):
Cytuj
Na orbicie w stronę Mekki
Krzysztof Urbański 12-10-2007, ostatnia aktualizacja 12-10-2007 05:15

Pierwszy malezyjski astronauta poleciał na orbitalną stację na pokładzie rosyjskiego Sojuza. Będzie prowadził tam eksperymenty medyczne

Dowódcą załogi pojazdu, którego konstrukcja pamięta pionierskie czasy podboju kosmosu, jest Amerykanka Peggy Whitson. Razem z nią na orbitę poleci Jurij Malenczenko oraz Sheikh Muszaphar Shukor, z zawodu chirurg ortopeda i wykładowca na Uniwersytecie w Kuala Lumpur.

Start międzynarodowej załogi to okazja do świętowania dla wszystkich: władz Malezji, USA, Rosji, Kazachstanu (gdzie znajduje się kosmodrom Bajkonur). Podczas gdy szef rządu Malezji wychwalał swego rodaka, kazachskie władze zorganizowały uroczystość, gdzie dowódcy Peggy Whitson wręczono tradycyjny kazachski bat, ?aby mogła nim poganiać załogę?.

Według planu lotu Sojuz ma przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w piątek. Shukor pozostanie w kosmosie 11 dni, powróci na Ziemię wraz z obecnym dowódcą stacji orbitalnej Fiodorem Jurczikinem i Olegiem Kotowem.

Shukor, choć nie jest pierwszym muzułmaninem w kosmosie, jest pionierem, który wyruszył na orbitę podczas świętego dla muzułmanów ramadanu. Wyznawców proroka podczas ramadanu obowiązuje zakaz jedzenia i picia od świtu do zmierzchu. Duchowni zezwolili na ewentualne przesunięcie postu do momentu powrotu na Ziemię. Opracowali też szczegółową instrukcję dla muzułmanina w kosmosie. Wyjaśniają, jak dokonywać rytualnej ablucji oraz jaką pozycję przyjmować podczas modlitwy w stanie nieważkości.

Problem w tym, że podczas modlitwy muzułmanin musi być zwrócony twarzą w kierunku Mekki. Ale jak to zrobić, gdy stacja kosmiczna okrąża Ziemię 16 razy na dobę? Shukor będzie musiał podczas każdej modlitwy obracać się o 180 stopni.
http://www2.rp.pl/artykul/61740.html
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2007, 05:22:16 pm wysłana przez Q »

maziek

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #86 dnia: Października 12, 2007, 05:20:12 pm »
Cytuj
Czemu? Staram się wykraczać poza ciasny egoizm i myśleć globalnie :D.
Ty popatrz! A ja myslałem, że egoistycznie i przedmiotowo chcesz mnie wykorzystać przeciwko dzi!

Q

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #87 dnia: Października 12, 2007, 05:25:41 pm »
Cytuj
Ty popatrz! A ja myslałem, że egoistycznie i przedmiotowo chcesz mnie wykorzystać przeciwko dzi!

Przeciwko dzi najłatwiej wykorzystać jego własne wypowiedzi. Nic wiecej nie trzeba.  :P

dzi

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #88 dnia: Października 12, 2007, 05:43:09 pm »
Cytuj
Znamy?
Sam podałeś przykład z Malezji ze świetna ilustracją. Przeczytaj go jeszcze raz.

Cytuj
ps. a swoją drogą zestawiając maźka z naszymi władzami, nie pomyślałeś, że takie zestawienie (ze względu na znaną "jakość" naszych polityków) też może być odczytane jako obrażliwe.
A myślisz że dlaczego w nawiacie napisałem by się nie obrażał?

Tak czy siak mój żart nie został zrozumiany i to nieporozumienie niebezpiecznie się rozwija więc ja lepiej już kończę...

Q

  • Gość
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #89 dnia: Października 12, 2007, 06:01:45 pm »
Cytuj
Sam podałeś przykład z Malezji ze świetna ilustracją. Przeczytaj go jeszcze raz.

A było tam coś o offsecie i jego warunkach? (Bo chyba moje stare oczy mnie zawodzą...)

Cytuj
Tak czy siak mój żart nie został zrozumiany i to nieporozumienie niebezpiecznie się rozwija więc ja lepiej już kończę...

Bardzo wygodne: wnieść zamęt nieprecyzyjną wypowiedzią i wymigać się od odpowiedzialności (a nawet dokładnego wyjaśnienia co się ma na myśli i na jakiej podstawie się tak sądzi). No ale poczucie odpowiedzialności za słowo też rzecz względna, czyż nie?  :D
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2007, 06:03:51 pm wysłana przez Q »