Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1940795 razy)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #480 dnia: Maja 20, 2006, 02:31:26 pm »
Dowiedzialem sie, ze w Niemczech opracowano metode uzyskiwania z cukru jakis wyjatkowo dlugich polimerow, co ma zrewolucjonizowac produkcje tworzyw sztucznych, ktore jak na razie sa uzyskiwane z przerobu ropy.  Podobno opatentowali ta metode pare lat temu. Rzucaloby to nowe swiatlo na upadek polskich cukrowni...
Ktos cos slyszal?!

TYTAN

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • TYTAN
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #481 dnia: Maja 22, 2006, 10:57:48 am »
Ta technologia byka już stosowana dawniej we Francji jednak nie opłacało się ze względu na wysokie koszty wytwarzania( Ernstein w Alzacji). W Remis w ośrodku badań na materiałami i opakowaniami opracowano metodę otrzymywania biodegradalnego  tworzywa pozyskiwanego ze zboża. Jeśli chodzi o polskie cukrownie to chyba juz nic im nie pomoże ze względu na niska opłacalności i zacofanie technologiczne polskiego rolnictwa które miało by dostarczyć surowców, z tego względu bardziej opłaca się wprowadzić tę technologię we Francji czy Niemczech.

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #482 dnia: Maja 31, 2006, 11:03:33 am »
Niezłe cudo wymyślili Rosjanie - baterie słoneczne które ładują się także przy kiepskiej pogodzie oraz... w nocy.

Kilka słów na ten temat można znaleźć pod adresem: http://www.physorg.com/news67796415.html  

Wczoraj czytałem też większy artykuł w "Gazecie" ale teraz nie mogę go znaleźć :( .

Ponoć swego czasu Stanisław Lem powiedział: "Długi czas byłem przekonany, że istotnie bez energii atomowej ludzkość nie da sobie rady, ze względu na wyczerpywanie się zasobów kopalin - dziś różne alternatywne wyliczenia i koncepcje pewnością moją zachwiały."

(zastrzegam, że cytat pochodzi ze średnio wiarygodnego źródła).

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

TYTAN

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • TYTAN
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #483 dnia: Maja 31, 2006, 11:44:36 am »
Ostatnio również słyszałem o bateriach słonecznych które mają być wyniesione w pobliże słońca i metodą soczewkową mają skupiać w sobie wysoko energetyczne wiązki świtała bo jak wiadomo im bliżej słońca tym cieplej. Swoją drogą zastanawiam się dlaczego tak mało badań naukowych poświęca się pozyskiwaniu energii słonecznej przecież to największe i najtrwalsze źródło energii.

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #484 dnia: Maja 31, 2006, 12:27:54 pm »
Powód może być taki, że o wiele więcej zarabia się na ropie. Technologia jest powszechnie znana, dość wydajna, bardzo rozpowszechniona, a rentowność takiego przedsięwzięcia jest bardzo wysoka (przykładowo: wydobycie jednej baryłki ropy kosztuje od 2 do 5 $, a jej obecna cena to 71 $). Do póki ktoś nie uzna, że ogniwa słoneczne to naprawdę świetny biznes, to nie będzie forsy na badania.

Przypuszczam, że przy obecnych cenach paliw, coraz więcej ludzi, a co za tym idzie firm, będzie zerkało w stronę baterii słonecznych. (Taki pozytywny akcent na zakończenie wywodu :) )

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #485 dnia: Maja 31, 2006, 02:33:04 pm »
Poza tym zrodla ropy mozna kontrolowac, a slonca nie...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #486 dnia: Maja 31, 2006, 03:18:35 pm »
Eee, no nie wiem, jakoś tak się składa, że źródła ropy sa w miejscach raczej trudnych do kontroli... A słońce to jest jednak pewne. Ze słoncem to wiem, że sa dwie możliwości - jedna to zwierciadła doświetlające jakieś miejsca na Ziemi - np wegetacja 24h na dobe itp, albo produkcja energii - dwie mozliwości, produkcja energii na orbicie i przesyłanie jej na Ziemię, albo skupianie energii słonecznej gigantycznym zwierciadlem na zbiornikiem z wodą, która po podgrzaniu poruszałaby turbiny. Oba rozwiązania są niebezpieczne, ponieważ rozogniskowanie wiązki energii czy światła mogłoby zagrozić miastom i ludziom (a' la James Bond ostatni...). czyli to doświetlanie jest jednak najpewniejsze.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #487 dnia: Czerwca 02, 2006, 03:30:47 pm »
Zrodla ropy sa w miejscach bardzo latwych do kontrolowania, znajduja sie na Ziemi. Zapewnie chodzi Ci o niepokoje polityczne w rejonie bliskiego wschodu? To, jak pokazal Bush, nie ma wiekszego znaczenia, a nawet moze byc okazja do zrobienia dodatkowego interesu. Takie zamowienia rzadowe na bron... gruuuba kasa. Co do zrodel energii: pisalem wczesniej o niemieckiej metodzie produkowania odpowiednika tworzyw sztucznych z cukru; otoz metoda ta jest zupelnie inna od starej, francuskiej, duzo bardziej oplacalna. Mozna tez z tegoz cukru pozyskac paliwo i to wysokiej jakosci. Na razie nie mam szczegolow, jest to gdzies w internecia, ale nie mam strony, dam znac jak zdobede info

TYTAN

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • TYTAN
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #488 dnia: Czerwca 02, 2006, 04:53:46 pm »
Jednak wg. Danych GUS przewiduje się spadek uprawy roślin pasternych na rok 2006 i 2007, tak jak by rozwój naukowy jej nie dotyczył. Może dopłaty z uni ukierunkują ten stan.

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #489 dnia: Czerwca 03, 2006, 12:48:18 pm »
To ze produkcja buraka cukrowego spadnie w Polsce, mnie nie dziwi. Tak jak nie dziwi mnie juz sprzedaz przedsiebiorstw przynoszacych zyski za rownowartosc 3-krotnego zysku rocznego tych przedsiebiorstw, albo inne tego typu sytuacje, ktorych w Polsce byl legion...
Doplaty z unii nic nie ukierunkuja, a na pewno nie w dobrym kierunku. Np. latwo uzyskac kase na jakies kretynskie pseudouniwersytety regionalne, ale trudno na konkretne, np. politechniki.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #490 dnia: Czerwca 06, 2006, 10:00:02 am »
zaginiony swiat

JERUSALEM - Israeli scientists have discovered an ancient ecosystem containing eight previously unknown species in a lake inside a cave, where they were completely sheltered from the outside world for millions of years.

The newly discovered crustaceans and invertebrates were found last month in a cave near the city of Ramle in central Israel, team leader Amos Frumkin announced Thursday.

"This is a very unique ecosystem that is completely isolated from the surface," said Frumkin, a cave researcher in the geography department of Hebrew University in Jerusalem.

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #491 dnia: Czerwca 07, 2006, 09:50:42 am »
patrzcie co się dzieje, jak coś pójdzie nie tak. Tym razem lot był bezzałogowy, na Ziemi też nikomu nic sie nie stało:

http://www.dumpalink.com/media/1149240502/Falling_Stars
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #492 dnia: Czerwca 07, 2006, 10:01:45 am »
przepieukne!

This user possesses the following skills:

Rachel

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #493 dnia: Czerwca 07, 2006, 10:08:27 am »
Cytuj
przepieukne!


Masz na myśli te trzy Panie prezentujące się nieco wyżej?
;D

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #494 dnia: Czerwca 07, 2006, 10:25:13 am »
Ha. Ha. Ha.


;)

This user possesses the following skills: