Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lustrzak dnia Maja 03, 2024, 02:19:05 pm »
mniam  ;)
2
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lustrzak dnia Maja 03, 2024, 01:47:41 pm »
W czasach Borgesa mapy/modele były dosyć statyczne, model współczesny czyli IOT + BIG DATA jest cholernie responsywny, inaczej mówiąc zyskał dodatkowo dokładność w wymiarze czasowym.
Idę na snikersa.  :D
3
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Maja 03, 2024, 01:25:29 pm »
mapy Borgesa są raczej o tym jak żyjemy i funkcjonujemy we własnym opisie.

Trudno powiedzieć, biorąc pod uwagę, że mowa tam już o ruinach. W każdym razie i u Jorgego, i w tych hipotezach da się - w niedopowiedzeniu - wyczytać pytanie, czy dostatecznie wierny model różni się jeszcze od zmapowanego/modelowanego. Gdzie niektórzy zwolennicy hipotezy.Bostroma (a także Patron - ustami Klapaucjusza, w "Wyprawie siódmej") zdają się przypisywać takiemu modelowi rzeczywistość (przynajmniej w sensie praktycznym), podczas gdy Borges - bezużyteczność ("Ruiny Mapy, zamieszkane przez Zwierzęta i przez Żebraków; w całym Kraju nie ma innej pozostałości po Dyscyplinach Kartograficznych”"). Inna sprawa, że jedno nie wyklucza drugiego (tu przypomina się los zbója Gębona).
4
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lustrzak dnia Maja 03, 2024, 12:47:56 pm »
I tu gdzieś dochodzimy do Borgesa z jego mapami w skali 1:1.
Artykuł pod tym linkiem sugeruje że żyjemy w takiej mapie właśnie bo jak rozumiem nastąpiło dosyć drobiazgowe sprzężenie świata i jego cyfrowego modelu.
https://www.bcg.com/publications/2015/borges-map-navigating-world-digital-disruption

Ale to oczywiście coś innego niż wspomniane wcześniej nagłówki typu "Czy wszechświat/świat jest hologramem", "kryptogramem" czy "fraktalem", bo one mają fizyczne (nawet przedfizyczne, stwórcze) pretensje, a mapy Borgesa są raczej o tym jak żyjemy i funkcjonujemy we własnym opisie.
5
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lustrzak dnia Maja 03, 2024, 10:49:44 am »
Cy jo wim? Ja tu tylko chłopofilozofuję.
Widzę, że zdarzają się nawrócenia i dają ulgę. Nie wierzę w cudowny przełącznik, to musi być proces, decyzja. Zapewne trzeba mieć ku temu predyspozycje/potrzebę.
Coś tam Camus pisał o skoku w metafizykę - czyli to jednak wybór?
6
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Maja 03, 2024, 10:23:07 am »
Ale paluszki też sprowadzają (palec Adeli, palic Pijaka) ;).

ciekaw jestem czy istnieje gdzieś w naukach, może nawet teologicznych,  pojęcie "racjonalnego nawrócenia".

Sugerujesz, że jednak można uwierzyć w Pana Boga tylko od wiedzy, że to nam dobrze zrobi? ;)
7
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Maja 03, 2024, 10:21:30 am »
Scenariusze to pierwszy krok, może najłatwiejszy w obecnej dobie (bo kto bełkot ludzki od maszynowego odróżni?), mam na myśli krok dalszy, jak w "Obłoku...", kiedy na przykład zadasz maszynie parametry: "fabuła 'Niezwyciężonego', wiernie oddana, Horpach - twarz Kirka, Rohan - Deckera, wnętrza statku - styl pierwszego kinowego 'Star Treka', sprzęt planetarny - weź estetykę 'Aliens', ogólny styl wizualny wczesnego Camerona", i po paru godzinach pracy taką ekranizację wypluje, nieodróżnialną na oko od nakręconej w fizycznych dekoracjach, z żywymi aktorami, poprawną pod każdym względem, ale nijaką (mimo wszystko jednak lepszą do odmóżdżającego oglądania, niż płody Bay'a czy Abramsa)...
8
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lustrzak dnia Maja 02, 2024, 11:38:13 pm »
Uszne poszukiwania

jak podzielimy oktawę na 34 części to może byc tak:


a jak na 41 to tak:


a jak na 19:

9
Lemosfera / Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Maja 02, 2024, 09:38:22 pm »
Tymczasem czatowa Sztuczna Inteligencja nawołuje do wojny atomowej:
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-sztuczna-inteligencja-chce-wojny-atomowej,nId,7485114
Lem (we "Fiasku") miał rację, że to ułomny doradca.
10
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lustrzak dnia Maja 02, 2024, 09:05:10 pm »
Albo niedajboże na terytorium parku, ach ten łańcuch pokarmowy.



No także ty mi tu batonów nie podsuwaj :)
Strony: [1] 2 3 ... 10