Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lieber Augustin

Strony: [1] 2 3 ... 164
1
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Dzisiaj o 10:01:09 pm »
A czy ja wiem?
Na pierwszy rzut oka wszystko git :)

Drobna uwaga: a czy nie dałoby się nieco uprościć przekształceń, stosując wzór na sześcian sumy?


Z szukaniem trefnej śmietany nie pomogę, bo naprawdę tego nie lubię...
A któż mi pomoże? ???
Maźku-u-u-u!!! ;D

2
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Dzisiaj o 06:21:32 pm »
W punkt. Brava, olka :)

3
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Dzisiaj o 02:38:31 pm »
z pobieżnego badania funkcji (x^3-8)/(x-2)^2 (za pomocą "karkulatora", hehe) wynika mi, że idąc do {2} od lewej ucieka do -niesk. a od prawej do + niesk.
Tak jest. Zresztą to widać "gołym okiem", bez pomocy karkulatora :) . Bo jak x<2, to licznik jest ujemny, a jak >2, to dodatni. Podczas gdy "kwadratowy" mianownik zawsze jest dodatni.
Swoją drogą, w zadaniu stoi napisane: "oblicz granicę". Formalnie rzecz biorąc, czy to jest fair, nazywać minus niesk. "granicą"? Wszak jednym z synonimów słowa "nieskończoność" jest właśnie bezgraniczność?
https://synonim.net/synonim/nieskończoność
Biedne dzieciaki. Z takim zadaniem chyba łatwo można dostać zaburzenia kognitywnego, a nawet zaparcia informacyjnego :))

Tak tak towarzyszu... słuszna ta samokrytyka  ;D
Zaiste, 3 błędy - z tym, że dwa wynikają z tego x coście go chyba wzięli na przesłuchanie, bo zniknął z mnożenia;)
Ożeszsz... jeżeli uznać ten x za 2 błędy, to w sumie będzie 4 :))
https://i.imgur.com/l8E6poz.jpeg
Idę na rekord :)

Czytałem kiedyś o pewnym luminarzu matematyki. Nie pamiętam o kogo chodziło, może nawet był to sam David Hilbert. Istnieje legenda, że często gęsto zdarzało mu się podczas wykładów przed studentami na amen zamotać się w obliczeniach i przekształceniach. W takiej sytuacji nie przejmował się zbytnio, tylko powiedziawszy "jednym słowem, jak wszystko prawidłowo podstawić, to wyjdzie tak:" - pisał na tablicy gotowy wynik.

4
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Dzisiaj o 06:20:26 am »
Hehe, tak naprawdę pomyliłem się w trzech miejscach ;D
Ale to drobiazg. Grunt, że słuszną drogą idziemy, towarzysze! :D


Swoją drogą: kontrola kontrolą, a jednak ciekawe, co tam ze śmietaną?
Tak na szybko wyszło mi 0,9957.

5
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 15, 2024, 11:25:14 pm »

6
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 15, 2024, 05:03:46 pm »
Alele...mamy arkusz 2024 z rozszerzonej matmy czyli z dzisiejszego mat-fizu:
https://arkusze.pl/maturalne/matematyka-2024-maj-matura-rozszerzona.pdf
Pierwsze zadanie, na szybko:



Drugie:


Gdzie się machnąłem?

7
Hyde Park / Odp: „Wysyłamy twojego syna na front!”
« dnia: Maja 15, 2024, 03:44:09 pm »
W modelu z wojskiem złożonym z ochotników państwo byłoby lepiej przygotowane do obrony, niż z wojskiem pochodzącym w dużej części z poboru.
We wrześniu 1914 roku, po bitwie pod Tannenbergiem do Niemiec wyruszyły pierwsze, niekończące się potoki rosyjskich jeńców. Od tej chwili ten strumień sunął nieprzerwanie. Bezustannie - koleją, szosami - jechały nieskończone transporty rosyjskich jeńców.
Ale nie miało to wielkiego sensu. Na miejsce każdej pobitej armii Rosjanie natychmiast wystawiali nową armię. Zdawać by się mogło, że gigantyczne carskie imperium ma niewyczerpane zasoby ludzkie. Ile jeszcze czasu mogły Niemcy wytrzymać takie współzawodnictwo? Czy nie nadejdzie w końcu dzień,  kiedy Niemcy, mimo odniesionego właśnie zwycięstwa, zostaną bez nowych wojsk, podczas gdy rosyjskie dowództwo znowu i znowu będzie kierować na front nowe armie? Co wówczas nastąpi?


Doświadczenie XX wieku, a w szczególności DWŚ, wykazało, że dobrze wyposażone, złożone z wyjątkowo walecznych żołnierzy wojsko w końcu jakoś przegrywa w starciu z przeciwnikiem źle wyposażonym i jeszcze gorzej wyszkolonym, za to posiadającym nieograniczone zasoby ludzkie. Ilość to też jakość. Czy od tej pory coś się zasadniczo zmieniło?

W pojedynkę odeprzeć najazd Rosji? Niepodobna. Można nawet nie próbować. Chyba że sojusz i wspólne działania wojenne z Ukrainą, z krajami nadbałtyckimi, z Rumunią, z Czechami, z czortem, z diabłem? Na zasadzie przypowieści o złamaniu miotły vs złamaniu pojedynczej wiotki?
Nie wiem. Nie wiem.

8
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 12, 2024, 09:49:13 pm »
Chylę czoła, maźku.

9
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 12, 2024, 08:46:19 pm »
Dobra, rypłem się ;D

Ale w jaki sposób zoptymalizowałeś pole zagrody, maźku? Czyżby poprzez pochodne cząstkowe stosunku pola 3xy do obwodu 4x+6y względem x i y, przyrównywanie ich do zera, a następnie rozwiązanie układu równań?.. Podejrzewam, że istnieje krótsza droga. :-\

10
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 10, 2024, 11:59:53 pm »
https://g.infor.pl/p/_files/38181000/mmap-p0-100-a-2405-arkusz-38181055.pdf
Zamierzam to dla sportu rozwiązać ;) .

Zadanie 22: b, czyli 45 stopni?
    -"-    30: 0,52?
    -"-    31: czy trzeba wykazywać, że wśród wszystkich prostokątów o tym samym obwodzie największe pole ma kwadrat? 6x2.
 ;)

11
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Maja 09, 2024, 09:02:46 pm »
Przeczytałem, że ostatnio na imprezach u Putina śpiewa się "Destatyj nasz desantnyj batalion..." Okudżawy.
Desantnyj!
Wojska powietrznodesantowe. Spadochroniarze. Narzędzie wojny ofensywnej.
A oto co się za tym kryje:







Historycy znają pojęcie niezamierzonego świadectwa. Oznacza, że co prawda świadek mówi i pisze jedno, ale spomiędzy wierszy jak szydło z worka wychodzi coś zupełnie innego. I właśnie to coś - to czysta prawda.

12
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Wizja lokalna]
« dnia: Maja 07, 2024, 02:26:48 pm »
https://sjp.pwn.pl/sjp/wilegiatura;2579844
https://toznaczy.wordpress.com/tag/wilegiatura/

Przypuszczam, że etymologia słowa sięga łaciny: villaticus - wioska, względnie villa - domek na wsi; stąd angielskie village.

13
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Maja 06, 2024, 09:42:19 pm »
Tymczasem...
https://www.ft.com/content/c88509f9-c9bd-46f4-8a5c-9b2bdd3c3dd3
https://natemat.pl/554657,wladimir-putin-bedzie-mial-na-rekach-krew-europy-eksperci-bija-na-alarm
Cóż, wygląda na to, że matuszka-rosja stosuje wobec Europy i NATO ulubioną taktykę ulicznych bandytów. Na początek taki dżentelmen zadaje swojej ofierze niezbyt mocny cios. W razie braku reakcji wydobywa kosę i lekko łaskocze nią ofiarę. Jak i tym razem zamiast należytej odpowiedzi - a jedynie słuszną odpowiedzią w tej sytuacji jest co najmniej natychmiastowe walnięcie w ryj, najlepiej kastetem - ofiara okazuje strach, to bandzior uznaje, że nie ma się czego obawiać, i dźga frajera z całej siły.

W moim języku ojczystym, w gwarze przestępczej, dla takich wstępnych działań istnieje specjalne określenie: "test na wszawicę".
I trzeba z przykrością skonstatować, że swój test Europa i NATO oblały z kretesem. I nadal oblewają.

Słowa przedstawicieli wywiadów potwierdza również NATO. W czwartek 2 maja pakt wydał specjalne oświadczenie, w którym poinformował o szerokim wachlarzu ataków hybrydowych, które miały miejsce na terenie całej Europy. W materiale pisano o sabotażu, aktach przemocy, ingerencjach cybernetycznych, czy kampaniach dezinformacyjnych.
"Potępiamy zachowanie Rosji i wzywamy Rosję do dotrzymywania swoich zobowiązań międzynarodowych, tak jak czynią to Sojusznicy..."


Potępiamy? Wzywamy? I to ma być odpowiedź na otwarty sabotaż i dywersje? No, no.
To się źle skończy, popamiętacie moje słowa.

14
DyLEMaty / Odp: Nieskończoność i jej różne wymiary
« dnia: Maja 06, 2024, 12:23:05 pm »
Możliwe, że to moje odrzucone sinx=sqrt2/2+1 i Twoje wyniki "przeciwznakowe" dają to samo w Z. W tym ostatnim co wrzuciłeś też masz pierwiastki więc też możesz (musisz) rozważyć pierwiastek + i -.
A bo ja wiem?..
Zresztą nie sądzę. Równanie ma dwa rozwiązania, i obydwa są rzeczywiste. Tymczasem jak sinx=sqrt2/2+1, to rozwiązanie znajdzie się w zbiorze zespolonych. Pod warunkiem że takowe w ogóle istnieje.
Podejrzewam, że pies pogrzebany niedaleko funkcji arcus sinus. To przecież funkcja okresowa, aczkolwiek trochę inaczej niż sinus:



Wygląda na to, że rozwiązanie, by tak rzec, "numeryczne", tzn. od sinusa, poprzez arcus sinus do cosinusa, tak czy owak wymaga ręcznego doboru wartości spełniających równanie. A to nie dodaje elegancji rozwiązaniu...

Właśnie przyszło mi do głowy: a gdyby tak uznać sin(x) i cos(x) za niezależne zmienne a, b? Czy w sensie algebraicznym tytułowe rownanie nie jest przypadkiem tożsame z układem równań
a+b=ab
a2+b2=1

 :-\

15
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Maja 05, 2024, 02:48:29 pm »
Tylko pytanie filozoficzne, o ile nie religijne, czy te teoretycznie nieważkie struny, nabywające masę poprzez drgania własne, to jest "coś", czy "model czegoś" ;) .
To pytanie...
A czy jesteś pewien, że w skali 10-31 cm, bliskiej teoretycznej granicy Plancka, istnieje różnica między "coś" a "model czegoś"? Ktoś mądry powiedział, że w ostatecznej granicy świat składa się z czystej matematyki. A nuż miał rację? Nie wiadomo tylko, kto lub co "tchnęło ogień w równania"...

Normalne podejście naukowe polega na konstrukcji matematycznych modeli opisujących rzeczywistość, nie obejmuje natomiast poszukiwań odpowiedzi na pytanie, dlaczego powinien istnieć wszechświat opisywany przez te modele. Czemu wszechświat trudzi się istnieniem? Czy jednolita teoria jest tak nieodparta, że wszechświat sam powoduje własne istnienie? Czy może wszechświat potrzebuje Stwórcy, a jeśli tak, to czy Stwórca wywiera jeszcze jakiś inny wpływ na wszechświat? I kto Jego z kolei stworzył? Jak dotąd, naukowcy byli najczęściej zbyt zajęci rozwijaniem teorii mówiących o tym, jaki jest wszechświat, by zajmować się pytaniem dlaczego istnieje.
(Hawking. Krótka historia czasu.)

Strony: [1] 2 3 ... 164