Autor Wątek: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze...  (Przeczytany 44246 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze...
« dnia: Stycznia 07, 2007, 10:33:10 am »
Daję to w Hyde, bo nie wiem, czy się przyjmie i nie wiem czy w ogóle ma to sens, ale poruszyła mnie ta wiadomość:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3833549.html

Po pierwsze dlatego, że dałbym sobie głowę uciąć, że zrobili to praktyczni Amerykańcy (wszak jajecznica w proszku czy mleko skondensowane lub piwo w puszcze to ich domena, nie mówiąc o słynnej zupie pomidorowej Campbell's, szczególnie w wydaniu Andy Warhol'a).

Po drugie niby mała rzecz, ale może nie ma na świecie kraju, w którym takiej zupki nie można kupić. U mnie w pracowni też stoi często kilka paczek "kurczaka łagodnego" jako ostatnia deska ratunku.

Po trzecie znamienne jest, jak produkt, który został opracowany po to, aby ulżyć bliźnim, dostał się w łapki takich firm jak Knorr i podlega intensywnemu reklamowaniu jak Coca-Cola.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 07, 2007, 03:13:19 pm »
Pan Momofuku miał 98 lat, a ponoć zupki chińskie są niezdrowe ;)

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 07, 2007, 03:38:37 pm »
Tez mi przyszedl do glowy podobny temat, ale bardziej w kontekscie przelomowych odkryc/wynalazkow. Np. jaki byl pierwszy pomysl, ktory walnie przyczynil sie do sukcesu gatunku ludzkiego (poza oczywistym ogniem).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 07, 2007, 05:38:44 pm »
Te pierwsze "pomysły" były najczęściej dziełem przypadkowego zbiegu okoliczności. Zresztą i potem pewnie z połowa ludzkiego dorobku powstawała niejako przy okazji.

A co do zupek i długowieczności: kto powiedział, że ten japończyk się nimi żywił? Przecież wymyślił je nie pod wpływem głodu czy upodobań kulinarnych.

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 07, 2007, 06:56:07 pm »
Czy ja wiem, czy te pierwsze pomysly byly dzielem przypadku... Kiedys czytalem ksiazke o odktyciach i wynalazkach i wynikalo z niej, ze w praktycznie w kazdym przypadku byla jakas czesc przypadku/intuicji, czy objawienia wrecz. Pamietam charakterystyczna opowiesc o tym jak to pierscieniowa budowa benzenu zostala odkryta: Otoz odkrywcy, ktory dlugo sie nad tym zagadnieniem glowil przysnila sie gromadka dzieci, trzymajaca sie za rece i tanczaca w kolku.
Nie mniej jednak, nad kazdym pomyslem trzeba bylo sporo pomyslec.
Z tych pierwszych wydaje mi sie, ze najwazniejszym "kopem" bylo hodowanie/oswajanie roslin i zwierzat

maziek

  • Gość
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 07, 2007, 08:25:27 pm »
Moim zdaniem poruszyłeś wyjątkowo ciekawy temat. Sprawa jest trudna, po części dlatego, że z całą pewnością wynalazki, które masz na myśli dokonywane były równolegle z ewolucją homo sapiens. Więc w pewnym sensie, najprawdopodobniej część z nich nie została dokonana porzez człowieka lecz przez jego protoplastów. Może to co powiem będzie z lekka obrazoburcze, ale sądzę, że najważniejszy był wynalazek władzy. A ściślej mówiąc organizacji. Ten moment, w którym człowiek zaczął żyć dla jakiejś wspólnoty czy jakiegoś władcy, a nie tylko dla siebie. W gruncie rzeczy to co różniło powiedzmy Słowian przy końcu IX w n.e. i Egipcjan na początku XXV w. p.n.e. to tylko organizacja. Efekty (w przypadku Egipcjan) widać do dziś...

ANIEL-a

  • Gość
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 07, 2007, 09:16:02 pm »
A ja sobie ostatnio myślałam o instytucji banku i ubezpieczeń... Już w starożytnych społeczeństwach parających się handlem na większą skalę (Babilonia, potem Fenicjanie, Egipt również) istniała zarówno instytucja złożenia pieniędzy w jednym mieście, wędrówki z kwitem przez niebezpieczne terenu i odbioru ich w oddziale. Natomiast, o ile mnie pamięć nie myli, w starożytnym Rzymie już na pewno, a może i wcześniej, istniały ubezpieczenia statków i towaru. Dokładnie tak samo jak teraz - płaciłeś bankierowi niewielką ilość pieniędzy, jeżeli statek dotarł, kwota ta przepadała. Ale jeśli po drodze zatonął, to taki ubezpieczony dostawał od bankiera równowartość statku, czyli kwotę wielokrotnie przekraczającą wpłatę...

Proste jak budowa cepa, ale przecież ja bym na przykład w życiu nie wpadła na zaproponowanie komuś takiej transakcji. Ryzykownej przede wszystkim dla bankiera, zwłaszcza tego, który zaczął cały interes i nie miał rzeszy klientów... I chyba też nie miał jakiś zbyt dużych możliwości prowadzenia badań statystycznych, jaki procent statków dociera itp. A jednak, system taki ktoś (a może wielu ktosiów, kilkakrotnie w naszej historii) wymyślił i wdrożył...

TYTAN

  • Gość
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 08, 2007, 11:16:14 am »
Właśnie czytam Londona,  znakomity obraz dzikiej ameryki północnej, Indian, kolonizatorów  i walki z żywiłom.  Na tym tle wydaje mi się że ostrze, najpierw z kamienia, w tym i krzesiwo, następnie z brązu żelaza, najbardziej wpłynęło na rozwój człowieka. Przysłużyło się do pracy, obróbki innych materiałów do polowania, budowy szałasów, domostw. Nawet Ljon Tichy nie rozstawał się ze swoim wielofunkcyjnym scyzorykiem.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2007, 11:18:20 am wysłana przez TYTAN »

draco_volantus

  • Gość
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 08, 2007, 03:03:05 pm »
Mi się przypomniał kolo, który przypadkiem wymyślił galwanizację gumy od indian chcąc ukryć eksperymenty przed żoną. I Amerykanin polskiego pochodzenia, który wymyślił kule dla dzieci do samochodów żeby były bezpieczne w raie wypadku :)
I miło by mi było oddać tu hołd Dieselowi, który kiedy już wymyślił swój silnik powiedział, że teraz nie ma on takiego znaczenia, ale kiedy skończy się ropa, to olej będzie musiał ją zastąpić :)

Terminus

  • Gość
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 08, 2007, 05:02:02 pm »
jogurt, ksiązka, rower - kolejność dowolna

maziek

  • Gość
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 08, 2007, 05:40:32 pm »
Z tym jogurtem to rozumiem, że chodzi o zespół dnia następnego, że taki dla Ciebie ważny? ;D

Terminus

  • Gość
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 08, 2007, 06:05:22 pm »
Kurczę, prawdziwy z ciebie mag! Skąd Ty to wiesz :) ?

maziek

  • Gość
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 08, 2007, 07:09:59 pm »
Ale to jeszcze od Sylwka Cię trzyma?! No to Ty umiesz się bawić, nie ma to-tamto ;D.

Mieslaw

  • Gość
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 08, 2007, 07:14:35 pm »
Cytuj
jogurt, ksiązka, rower - kolejność dowolna
Bez wynalazku zwanego lodówką niewiele warte.

Zwłaszcza jogurt (no bo jak przechowywać ?).

maziek

  • Gość
Re: Małe wynalazki, które zmieniły świat na zawsze
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 08, 2007, 07:46:14 pm »
Owóż zgłąbże Waść historię tego napitku a poznasz, że jeszcze nie urodził sie pierwszy człowiek, któremu choćby przyśniła się lodówka a juz bywało nomadzi wojny toczyli o owe "grzybki", które dodane do ciepłego mleka przytroczonego do siodła w koźlej skórze chwila-moment jogurt czyniły...