Autor Wątek: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie  (Przeczytany 29789 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #15 dnia: Października 17, 2015, 01:46:22 pm »
Przykuj sie lancuchem do tego pytania :) (masz rację, co do zasady). I zrealizuj po swojemu - proponuje jeszcze pomiar obwodu Ziemi krokami :) przez dwóch niezależnych jeleni, ktorzy sie zgodza notowac kroki na marginesie instrukcji do gps. Albo żeby odmierzali obudową dalmierza laserowego, o, to nawet lepiej :) .

A co do zacmienia, to NEXa tu nie widze... :) .
« Ostatnia zmiana: Października 17, 2015, 01:48:38 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #16 dnia: Października 17, 2015, 02:16:22 pm »
Maźku Kochany, "n" mnie na nic, przecie ja to "n" wymyśliłem ad hoc, dla zaspokojenia ciekawości niejakich eM i Kju - w nadziei, że odpowiedzą na pytanie dotyczące nie "przedmiotów eksperymentu/badania/pomiaru", lecz jego metody/zasady. Ale nadzieja kolejny raz okazała się matką głupich...
Skoro Forumowiczom wiedza na pierwszy temat jest umysłowo niezbędna do udzielenia responsu na temat drugi - uprzejmie wyjaśniam, że chciałem prywatnie zrealizować - zaczynając od "Cyberiady" - swój stary pomysł z ubiegłego stulecia pod nazwą Lemonomastykon opisany (jako punkt szósty) tu: http://www.remuszko.pl/Lem/
W tym świetle Twe pszemondrzałe uwagi o łańcuchu są wiesz o co potłuc. A moje pytanie w tym świetle lśni już jak brylant chyba, Orłow, a może i sam Koh-i-noor...
R.
pjes: no tak, kolejny raz musk przekłada mi Hokusa na Nexa bez mej zgody. Co robić?
« Ostatnia zmiana: Października 17, 2015, 02:20:33 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #17 dnia: Października 17, 2015, 02:22:27 pm »
Maźku Kochany, "n" mnie na nic, przecie ja to "n" wymyśliłem ad hoc, dla zaspokojenia ciekawości niejakich eM i Kju - w nadziei, że odpowiedzą na pytanie dotyczące nie "przedmiotów eksperymentu/badania/pomiaru", lecz jego metody/zasady.
/.../
uprzejmie wyjaśniam, że chciałem prywatnie zrealizować - zaczynając od "Cyberiady" - swój stary pomysł z ubiegłego stulecia pod nazwą Lemonomastykon opisany

A co ma piernik do wiatraka?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #18 dnia: Października 17, 2015, 02:33:39 pm »
Twoje pytanie lsni swiatlem odbitym metody naukowej i dlatego napisalem, ze co do zasady masz racje, bo zamierzasz oddzielic obserwacje od badacza, ale w praktyce jest kompletnie bez sensu jak mierzenie Twego pokoju krokami, kiedy masz centymetr. Dziecko wykona to zadanie za pomoca jakiegokolwiek edytora tekstu w dwie minuty i otrzyma calkowicie jednoznaczny wynik nieobciazony wadami umyslu. Chyba, ze chcesz badac umysl - ale to zle pytanie sformulowales ;) . A odbitym, bo elementem metody naukowej jest metodyka, mozliwie wykluczajaca bledy pomiaru - a Ty wybierasz metode gorsza. Brylantowe idealy nie wystarcza ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #19 dnia: Października 17, 2015, 02:57:41 pm »
Czy Wy czytacie posty, do których się odnosicie?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #20 dnia: Października 17, 2015, 03:01:19 pm »
Odnoszę wrażenie, że ma Pan zaćmienie.
Na Kju & eM życzenie - dałem wyjaśnienie:

http://forum.lem.pl/index.php/topic,1479.msg61729.html#msg61729

Czy chce Pan rzec, że do liczenia wyrazów na "n" ta metoda (recepta) jest dobra, ale do liczenia wyrazów na "k" - no, taka sobie?
Moim zdaniem, metoda jest dobra albo zła NIEZALEŻNIE od tego, na jaką literę zaczynają się badane wyrazy (ile mają sylab, jakie to są wyrazy itp., itd.).
Moim zdaniem, nie ma Pan racji, uznając, że wszystko zależy (w tym sęk cały) od rodzaju wyrazów.
Nie bardzo rozumiem, jak dałoby się wyraźniej to pytanie (o istnienie lepszej metody) sformułować...
Ale pytanie oraz istnienie faktycznie rymuje się z wrażeniem i zaćmieniem :-)
R.

Pan Szanowny wyczytuje to, co chce wyczytać, a nie to, co jest napisane.
Nigdzie nie powiedziałem, że rodzaj wyrazów ma znaczenie.
Pytałem natomiast, co chce Pan osiągnąć, jako że "częstość występowania wyrazów w Dziele" to nonsens. W Dziele może być ilość wyrazów. A częstość to ilość na jednostkę - może być więc częstość na stronę, ale to nie w Dziele, lecz w konkretnym wydaniu Dzieła, bo rozmaite wydania mają rozmaite ilości stron, przeto i częstość dla każdego z nich będzie inna.

A na obliczanie tej częstości przy użyciu wynajętych osobników homo sapiens, którzy mają liczyć wyrazy, wpaść może w dzisiejszych czasach jeno ktoś, kto w życiu na oczy komputera nie widział. A Pan, tuszę, widział, tedy najpewniej coś się Panu pozajączkowało  ::)

Swoje obliczyłem komputerowo, tyle że używając zwykłego edytora nie da się chyba z automatu wszystkiego wyłapać, albo się da, tyle że nie wiem, gdzie nacisnąć. Natomiast w każdym lepszym języku programowania można to zrobić w try miga.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #21 dnia: Października 17, 2015, 03:10:33 pm »
Panie Hokusie, czy Pan czyta ostatnie (w sensie: najaktualniejsze) posty swoich rozmówców?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #22 dnia: Października 17, 2015, 03:17:02 pm »
Czytałem. A Pan Szanowny czytał, jakiej odpowiedzi udzielił na Pana poprzednio najaktualniejszy post niejaki Q?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #23 dnia: Października 17, 2015, 04:36:53 pm »
Niejaki Q zaczyna tymczasem sądzić, że to co usłyszeliśmy to jest kolejna półprawda, a okaże się zaraz, iż S.R. znalazł w ogródku nadpalony pocisk z innej planety, albo przypadkiem odebrał swoim radiem list neutrinowy i teraz planuje nas użyć w roli Lao Czu, Czandrasekara i Arseniewa, co najmniej... ::)

Bo wersja, że zadaje, po prostu, pytania na miarę geniusza ujemnego jest zbyt oczywista... ;)

ps. Nawiasem: o tym Czandrasekarze słuchy chodzą, że z życia wzięty:
http://en.wikipedia.org/wiki/Subrahmanyan_Chandrasekhar
http://pl.wikipedia.org/wiki/Subramanyan_Chandrasekhar
Ile w tym, jednak, prawdy - nie wiem...
« Ostatnia zmiana: Października 17, 2015, 07:32:31 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #24 dnia: Października 17, 2015, 05:29:55 pm »
Oho, zaczynają się spekulacje-insynuacje oraz epitety domyślne. Nie wchodzę w to. Wobec braku merytorycznego odzewu, chętnie wycofam pytanie i w ogóle cały wątek. Ale ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam przy okazji z dubeltową serdecznością i respektem :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #25 dnia: Października 17, 2015, 06:32:01 pm »
Nie no, to by było niesportowo, jakbys tak nawial. Widocznie nie rozumiemy, o co Ci chodzi, bo chcemy Ci pomoc

Pomoz Ty nam zrozumiec czy chodzi o teoretyczny przepis badania czegokolwiek "Jeśli mam tekst i chcę coś ustalić, to - na mój rozum - najlepiej przepuścić tekst przez przynajmniej DWA absolutnie niezależne (liniowo, nieliniowo, metodycznie) rejestratory, a potem krok po kroku porównać wyniki pomiaru.
Czy ktoś widzi lepszą ogólną receptę na takie badania/ustalenia?". I o to tylko pytasz?

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #26 dnia: Października 17, 2015, 07:03:30 pm »
Staszku, inseminować Cię nikt nie zamierza, boś chłop (choć z jednym startrekowym niby wyszło ;)*), obrzucać Epiktetami (z Hierapolis i z Aten) też nie, bo to by była zwłok profanacja... Ale wyjaśnić wprost - i konkretnie - o co Ci biega to byś mógł...

* ależ to brednia była...
« Ostatnia zmiana: Października 18, 2015, 01:38:54 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #27 dnia: Października 17, 2015, 07:20:24 pm »
Jakbym nazywał się M lup Q i miał dobrą wolę, tobym połączył w rozumie (!) pierwszy post w tym wątku z tym postem: http://forum.lem.pl/index.php?topic=1479.msg61750#msg61750

Pytam jak człowiek człowieka: czy metoda polegająca na wyławianiu słów, rejestrowaniu miejsc ich występowania oraz porównywaniu krok po kroku wyników takiego zapisu (dokonanego przez przynajmniej dwóch niezależnych czytelników) jest optymalna dla układania Lemonomastykonu, czy są metody lepsze?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #28 dnia: Października 17, 2015, 07:27:06 pm »
To jeszcze raz, dużymi literami:
1. na czym konkretnie ten Lemonomastykon ma polegać i czemu doń wyławianie słów ma być potrzebne?
2. czemu przez czytelników, a nie przez program?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #29 dnia: Października 17, 2015, 08:16:58 pm »
Q, ale czemu miałbym odpowiadać na Twoje pytanie ZANIM Ty odpowiesz na moje?
Owszem, znam jedną logiczną odpowiedź na powyższe: "Dlatego ty naprzód, że nie rozumiem, czym miałby być ten twój Lemonomastykon, a zrozumienie w tej kwestii uważam za niezbędne dla udzielenia odpowiedzi na twoje pytanie".
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )