Autor Wątek: Biblioteka Stanisława Lema  (Przeczytany 165480 razy)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #90 dnia: Kwietnia 04, 2016, 06:22:50 pm »
hmm, z tym Gödlem byłbym ostrożny, idąc tym tropem, powinniśmy umieścić na liście "Philosophiae Naturalis Principia Mathematica" Newtona, w których sformułował on prawo powszechnego ciążenia. Chociaż w pełni zgadzam się z trafnym i pięknie sformułowanym twierdzeniem .chmury, że

Cytuj
ułomność naszej małpiej „aparatury pojęciowej”, za pomocą której usiłujemy (naiwnie) oswoić m.in. światy wielkości nieskończenie małych (jak kwarki) i wielkości nieskończenie wielkich (jak „czarne dziury”) nieuchronnie obce nam, jako istotom wyrosłym w zupełnie innej niszy ekologicznej

jest jednym z centralnych zagadnień w twórczości Lema.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2016, 06:25:53 pm wysłana przez skrzat »

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #91 dnia: Kwietnia 06, 2016, 02:03:23 am »
idąc tym tropem, powinniśmy umieścić na liście "Philosophiae Naturalis Principia Mathematica" Newtona

I - jeszcze niewątpliwiej ;) - "On the Origin of Species" Darwina, bo Mistrz - mimo wprowadzania Corcoranów, Bannów, Puggów, Trurli z Klapaucjuszami i innych kosmogoników - ewolucjonistą był do szpiku kości.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #92 dnia: Kwietnia 06, 2016, 06:14:27 pm »
Cytuj
Opowiadania te spisano oryginalnym językiem "starorobocim", który Lem stworzył, wzorując się na języku pamiętników Paska (za sprawą Sienkiewicza - który również się na nich wzorował - kształtujących nasze wyobrażenia o języku dawnych Polaków). Powstały przez to niezwykłe twory językowe, takie jak "garłacze antymaterii" czy "lufy lazerne".
To z Orlińskiego
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,3239723.html
Więc może Pamiętniki Paska (i inne staropolskie, dużo tego) łamane Sienkiewiczem?
Wpływ na lemsykalność niewątpliwa.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #93 dnia: Maja 06, 2016, 04:13:44 pm »
Czy lista jest już zamknięta? Bo ja jeszcze chciałam jedną książkę zaproponować (w tym roku przywołana wśród tematów maturalnych, ale to akurat nie jest argument)...

Adam Mickiewicz "Dziady"

przegląd wypowiedzi Lema:
 
Cytuj
- (...) proszę powiedzieć, jaki jest pański stosunek do romantyków polskich?
- Bardzo dobry jest Mickiewicz! Niedawno przeczytałem sobie Dziady, choć normalnie się tego nie robi, bo po co? Gdy czytałem Do przyjaciół Moskali, to po kręgosłupie chodził mi taki sam dreszcz, jak, powiedzmy, dwadzieścia lat wcześniej. To jest w końcu utwór o okupacji.
Tako rzecze... Lem, rozdział Gusta i dyzgusta, str. 171

Cytuj
(...) Dziady bardzo lubię i częstokroć do nich wracam (...)
Tako rzecze... Lem, rozdział Gusta i dyzgusta, str. 206

Cytuj
(...) Co do NUMERACJI w odwróconej kolejności , dla mnie zestawienie z Dziadami wydaje się, szczerze wyznam: Profanacją (bo ja w kulcie Mickiewicza wychowany).
"Sława i fortuna", 15 kwietnia 1975, str.359

Cytuj
To, że w Wielkiej Improwizacji mówi się o armacie, w samego Pana Boga wymierzonej, tylko w przystępie dokładnej paranoi można by zrównać z pewną „techniką instrumentalną” wojowania z Wszechmocnym. Kto nie dostrzega wręcz kosmicznej rozpiętości pomiędzy kodami, które zastosował Mickiewicz, oraz kodami właściwymi pragmatycznej fantastyce, nie pojmuje w ogóle, jaka różnorodność form wschodzi na wielkich polach literatury i jak bardzo zadania pisarskie jednej epoki są nieredukowalne ani nieprzymierzalne do zadań epoki innej. Istnieje opowieść SF — E, F. Russella For I am a Jealous People, w której, gdy Bóg staje po stronie najeźdźców Ziemi, ludzkość występuje przeciwko Bogu; lecz uznać, że chodzi „mniej więcej o to samo”, o co idzie w Wielkiej Improwizacji z Dziadów, i że ta armata, z której ma być wystrzelony w niebiosa burzący pocisk, jest aparaturą do działań zaczepnych przeciw Panu Bogu — byłoby absurdem.  Różnica obu tych tekstów wcale nie sprowadza się do różnicy pomiędzy geniuszem Mickiewicza i talencikiem Russella.
"Fantastyka i Futurologia", rozdział VIII

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #94 dnia: Maja 06, 2016, 08:36:04 pm »
Cytuj
Czy lista jest już zamknięta? Bo ja jeszcze chciałam jedną książkę zaproponować (w tym roku przywołana wśród tematów maturalnych, ale to akurat nie jest argument)...
Adam Mickiewicz "Dziady"
Mi pasuje. Skoro Lalka obleciała, to Dziady tym bardziej.
Zwłaszcza, przy takim uzasadnieniu.  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #95 dnia: Maja 07, 2016, 02:09:44 pm »
Czy lista jest już zamknięta?

O ile wiem skrzat nic takiego nie ogłaszał, więc śmiało (i prosimy o więcej ;)).

Dziady tym bardziej.
Zwłaszcza, przy takim uzasadnieniu.  :)

Ano. Zwł. przy takim ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #96 dnia: Maja 09, 2016, 03:47:12 pm »
Wyszło w sumie 30 tytułów, dzisiaj lista poszła do Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale pewnie są możliwe jakieś reklamacje  8)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #97 dnia: Maja 09, 2016, 07:03:06 pm »
Ale wersja z "Dziadami", czy bez?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #98 dnia: Maja 09, 2016, 08:03:51 pm »
Ale wersja z "Dziadami", czy bez?

z "Dziadami": lista w 1 poście jest uaktualniona, tam są wszystkie tytuły wymienione

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #99 dnia: Maja 09, 2016, 09:23:13 pm »
Faktycznie :) Thx. za info, skrzacie.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #100 dnia: Maja 12, 2016, 12:30:37 am »
Po doczytaniu przed chwilą do 132 strony, uważam, że do tej listy 30 pozycji - choć poniekąd POZA nią - należałoby dołączyć, niechby w charakterze pendant, "Tako rzecze Lem", wspólne dzieło Mistrza i  pana Stanisława Beresia. Jako bezcenny przewodnik, lemopedię, pankomentarz, atlas, kodeks, kredo i drogowskaz. Unikatowe 7 w 1. Tak uważam.
R.   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #101 dnia: Października 02, 2016, 01:21:12 am »
Pan Doktor Wołk wyraził sugestię, że do Biblioteki godziłoby się dodać "Rękopis znaleziony w Saragossie" Potockego Jeana. rzecz - w istocie - dobra i jeszcze z Lemem ma związki via Skarżyński. Co sądzicie?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #102 dnia: Października 02, 2016, 12:02:01 pm »
Pan Doktor Wołk wyraził sugestię, że do Biblioteki godziłoby się dodać "Rękopis znaleziony w Saragossie" Potockego Jeana. rzecz - w istocie - dobra i jeszcze z Lemem ma związki via Skarżyński. Co sądzicie?
Uzasadnienie jest po angielsku, więc nie mam zdania  8)
Choć ponad 20 stron budzi szacunek i pasuje do punktu 2
....mają oczywisty wpływ na twórczość bądź światopogląd Lema
https://repozytorium.umk.pl/handle/item/1574
« Ostatnia zmiana: Października 02, 2016, 12:10:18 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #103 dnia: Października 04, 2016, 02:37:51 pm »
Uzasadnienie jest po angielsku, więc nie mam zdania  8)
Ale streszczenie jest po polsku 8)
Małgorzata Glasenapp, Marcin Wołk
Dwa  labirynty w  dwóch  powieściach:  Stanisław  Lem  i  Jan  Potocki
Streszczenie
W artykule przedstawiono związki między Pamiętnikiem znalezionym w wannie (1961) S. Lema a  Rękopisem znalezionym w SaragossieJ. Potockiego. Utwory łączy podobna konstrukcja przestrzeni jako labiryntu, budowa fabuły z centralnym motywem wędrówki bohatera, temat poznania, parodystyczny stosunek do tradycji literackiej oraz celowe komplikowanie  procesu odbioru. Lem,  wykorzystując  szereg  motywów  powieści Potockiego,  nadaje  im  nowe  znaczenia  i  tworzy  pesymistyczną  wizję  samotności współczesnego człowieka we wrogim, niepoznawalnym świecie.


Co prawda sam Lem mówił w "beresiu":
Każdemu szuka się antenatów, więc krytycy zagraniczni wpakowali mnie pod Jana Potockiego. Pisał te swoje szufladkowe historie po francusku, ale czy to ma dla nich jakieś znaczenie…? To już lepszy byłby pewnie Jonathan Swift.
Ale może się mylił?;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Odpowiedź #104 dnia: Października 04, 2016, 04:56:25 pm »
Cytuj
To już lepszy byłby pewnie Jonathan Swift.
No, i Swifta mamy na liście.
Cytuj
Ale streszczenie jest po polsku 8)
Taaa, czytałem streszczenie o podobieństwach. Jednak poziom ogólności (jak to w streszczeniu) jest zbyt duży. Pasuje równie do Boskiej Komedii, choć wanna i tak najbardziej pachnie mi kafką (z mleczką).
Czyli konkrety są  po angielsku.  8)
Swoją drogą - Lem czytał Potockiego? Czy film tylko widział?
Wiadomo to?
« Ostatnia zmiana: Października 04, 2016, 05:00:26 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana