Autor Wątek: Stanisław Lem poleca?  (Przeczytany 24239 razy)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 26, 2015, 03:01:01 pm »
Przepraszam, że tyle to trwa, ale projekt wygląda bardzo rozwojowo  :) Można powiedzieć, że w kręgach akademickich pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, potrzebujemy tylko trochę czasu na jego dopracowanie i wdrożenie. Oczywiście napiszę z odpowiednim wyprzedzeniem, jak tylko sprawy nabiorą konkretnych kształtów i będę mógł określić datę rozpoczęcia.

Będę też wdzięczny za wszelkie Wasze sugestie!

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 26, 2015, 03:14:40 pm »
Przypominając skromnie, że to JA zaproponowałem stworzenie czarnej Mistrzowskiej listy (mokre, a nawet ociekające nitki), pozwalam sobie zauważyć, że nic tak nie sprawia bliźnym frajdy jak dopieprzanie innym bliźnym. Uważam zatem, że dosłownie krytyczne wypowiedzi na temat będą się cieszyły poczytnością nawet większą niż Panalemowe komplementy, głaski i pochwały.
R.
« Ostatnia zmiana: Listopada 26, 2015, 03:17:59 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 28, 2015, 12:50:38 am »
Przepraszam, że tyle to trwa, ale projekt wygląda bardzo rozwojowo  :)

Za co tu przepraszać? Cieszę się, bo fajnie brzmi, choć enigmatycznie jak cholera ;).

Będę też wdzięczny za wszelkie Wasze sugestie!

Musiałbym cokolwiek wiedzieć o tym, co się szykuje by śmieć cokolwiek sugerować...

Uważam zatem, że dosłownie krytyczne wypowiedzi na temat będą się cieszyły poczytnością nawet większą niż Panalemowe komplementy, głaski i pochwały.

Acz spodziewam się, że ta popularność może również oznaczać ujawnienie się gorliwych obrońców tytułów/utworów przez Lema zjechanych...
« Ostatnia zmiana: Listopada 29, 2015, 10:10:23 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 15, 2016, 04:20:10 pm »
Ten wątek jest poszerzoną odpowiedzią na pytanie które zadałam sobie jakieś 7 lat temu: "Co warto przeczytać wg Lema?" Ja wtedy poszukiwałam konkretnego tytułu, takiego naj-naj. Znalezienie go nie było trudne, bo krótka i jednoznaczna odpowiedź na powyższe pytanie pada z ust Mistrza chociażby tu: http://solaris.lem.pl/home/czytelnia/wywiady/206-przyziemnosc-stworow-naziemnych?showall=1&limitstart=

A tu fragment tej rozmowy mię interesujący:
"Dla mnie prawdziwie wielkimi pisarzami są tacy jak Saul Bellow, niektóre jego książki: Henderson, król deszczu czy The Dean's December, bo w nich widać cały świat. Książki, w których można rozpoznać całą rzeczywistość, widzianą w jakimś straszliwym skrócie. A moją ulubioną książką polską, może dlatego, że lubię powracać do lat młodości, jest po prostu Wspólny pokój Uniłowskiego. Bo tam jest kawał II Rzeczypospolitej wyciągnięty i pokazany, owszem, ociekający surowizną, ale..."

Podobna wypowiedź tu:
"Chciałbym orędować na rzecz książki Saula Bellowa, której polskiego przekładu, poza fragmentami publikowanymi dwukrotnie w „Odrze”, na razie nie ma. Nazywa się ona „Planeta pana Sammlera”, „Mr. Sammler’s Planet”. Bohater główny pochodzi z Polski, jest polskim Żydem, i w atmosferze części polskiej czuje się, że powstała w oparciu o wiadomości z drugiej ręki. Mimo to uważam, że jest to jedna z dwóch powieści, za które się autorowi Nobel należał. Druga, przetłumaczona już na polski, to „Henderson król deszczu”; gdy ją czytałem, zdumiewałem się, że taki Amerykanin potrafił się wcielić i wejść duchem w przedziwne sprawy afrykańskie. „Planeta pana Sammlera” dlatego jest taka dobra, że znaleźć w niej można to, co ja osobiście najbardziej w literaturze cenię: mianowicie widok na cały świat, na kulę ziemską, na ludzkość. Wołam więc wraz z „Odrą” o polskiego wydawcę i oby głos mój nie padł na głuche uszy..."
źródło: http://www.tygodnik.com.pl/kontrapunkt/12/danie-miesiaca.html

Byłam więc nabyłam rzeczonego Hendersona. Po przeczytaniu rozpoczęłam dzieło polecania go innym. Za poleceniem szło pożyczenie. Za pożyczeniem nie szło zwrócenie, więc w sumie nabyłam kilka egzemplarzy, które wszystkie rozpożyczyłam. Sama zostałam jedynie z angielską wersją. Dobry czas, aby wrócić do tego tekstu. Dziękuję.

(Ze Wspólnego Pokoju wycofałam się rakiem - nierozumiejąca...)


liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 15, 2016, 10:16:34 pm »
Niezły wir grawitacyjny.  :)
Cytuj
(Ze Wspólnego Pokoju wycofałam się rakiem - nierozumiejąca...)
Może tędy?
https://www.youtube.com/watch?v=diHO7m_z0Rg
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 15, 2016, 10:22:11 pm »
"/.../niektóre jego książki: Henderson, król deszczu czy The Dean's December, bo w nich widać cały świat. Książki, w których można rozpoznać całą rzeczywistość, widzianą w jakimś straszliwym skrócie./.../"

Przypuszczam, że był to dla Mistrza najwyższy komplement jaki da się wygłosić pod adresem dzieła literackiego.

Nawiasem: Komitet Noblowski postrzegał utwory Bellowa dość podobnie:
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/1976/index.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 16, 2016, 12:11:34 am »
Ten wątek jest poszerzoną odpowiedzią na pytanie które zadałam sobie jakieś 7 lat temu: "Co warto przeczytać wg Lema?" Ja wtedy poszukiwałam konkretnego tytułu, takiego naj-naj.
Hm...będę musiała przeczytać trzeci raz - bo znowu zapomniałam;)
http://forum.lem.pl/index.php?topic=138.msg35942#msg35942

Tak myślę...czy to naj-naj...czy z literatury amerykańskiej:)
O tym co warto-nie-warto Lem ładnie w Tako rzecze...o gustach i dysgustach...
Bellow - troszkę z negacji...by?;):
Cytuj
- (..)Bardzo dobrą książką jest Mr Sammler's Planet Saula Bellowa...
- Nie Herzog?
- Herzog mi się w ogóle nie podobał. Za to dość przypadła mi do gustu Henderson the Rain King - znakomita książka, może nawet najlepsza! Jeśli chodzi o takie drobne różnice odczuwania pomiędzy poszczególnymi pozycjami, to nie mogę powiedzieć już nic więcej. To się może wiąże z następującą rzeczą: Bellow należy do wielkiej triady utalentowanych pisarzy amerykańskich pochodzenia żydowskiego, do których należy także Bernard Malamud i Philip Roth. Ja tego po prostu nie znoszę - te nieustanne erekcje, spermy, kobiece piersi i problemy dojrzewających młodzików żydowskich. W tym składzie chemicznym jest to dla mnie okropne.

P.S. Skrzacie - może założyć już ten właściwy wątek?:)
I proszę - zrób coś z wyszukiwarką forumową - kompletnie odmawia współpracy:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 16, 2016, 12:44:45 pm »
Ten wątek jest poszerzoną odpowiedzią na pytanie które zadałam sobie jakieś 7 lat temu: "Co warto przeczytać wg Lema?" Ja wtedy poszukiwałam konkretnego tytułu, takiego naj-naj.
Hm...będę musiała przeczytać trzeci raz - bo znowu zapomniałam;)
http://forum.lem.pl/index.php?topic=138.msg35942#msg35942

Tak myślę...czy to naj-naj...czy z literatury amerykańskiej:)
O tym co warto-nie-warto Lem ładnie w Tako rzecze...o gustach i dysgustach...
Bellow - troszkę z negacji...by?;):
Cytuj
- (..)Bardzo dobrą książką jest Mr Sammler's Planet Saula Bellowa...
- Nie Herzog?
- Herzog mi się w ogóle nie podobał. Za to dość przypadła mi do gustu Henderson the Rain King - znakomita książka, może nawet najlepsza! Jeśli chodzi o takie drobne różnice odczuwania pomiędzy poszczególnymi pozycjami, to nie mogę powiedzieć już nic więcej. To się może wiąże z następującą rzeczą: Bellow należy do wielkiej triady utalentowanych pisarzy amerykańskich pochodzenia żydowskiego, do których należy także Bernard Malamud i Philip Roth. Ja tego po prostu nie znoszę - te nieustanne erekcje, spermy, kobiece piersi i problemy dojrzewających młodzików żydowskich. W tym składzie chemicznym jest to dla mnie okropne.

P.S. Skrzacie - może założyć już ten właściwy wątek?:)
I proszę - zrób coś z wyszukiwarką forumową - kompletnie odmawia współpracy:)

"Henderson Król Deszczu" jest porywający, to też mój nr 1.

Wątek postaram się jeszcze dzisiaj założyć. Wyszukiwarkę muszę naprawić, niestety nasze forum jest dosyć spore i są problemy z indeksowaniem postów.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 16, 2016, 01:10:49 pm »
Czyli querto ładnie rozpoczęła wątek:)
Z wyszukiwarką to nawet nie to, że nie wyszukuje zawiłości. Wpisałam: "solaris".
Odpowiedź: Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.
Taaa...
To ostatnio jej stała wymówka;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 16, 2016, 02:19:25 pm »
Czyli querto ładnie rozpoczęła wątek:)
Z wyszukiwarką to nawet nie to, że nie wyszukuje zawiłości. Wpisałam: "solaris".
Odpowiedź: Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.
Taaa...
To ostatnio jej stała wymówka;)

powinno być lepiej, sprawdź proszę, czy teraz wyszukiwarka zachowuje się, jak na nią przystało

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 16, 2016, 02:36:27 pm »
A teraz jakby podjęła współpracę...11 stron o solaris, 3 o Hendersonie...nie jest źle;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 17, 2016, 01:31:11 pm »
Wątek postaram się jeszcze dzisiaj założyć.

Ja przepraszam, bo nie do końca zrozumiałam jak to ma ostatecznie funkcjonować z tymi wątkami...
Tu mamy wpisywać propozycje tytułów a dyskusje nad konkretnymi pozycjami będą się toczyć w odrębnych - im dedykowanych? Coś na kształt Akademii?

W każdym razie, jeśli można, to dodam jeszcze jeden tytuł po który sięgnęłam, po przeczytaniu wypowiedzi Lema (w Tako rzecze... ?), że jej zazdrości, bo sam powinien był ją napisać - czyli "Piknik na skraju drogi" braci Strugackich.
W mojej biblioteczce ta książka ma właśnie oznaczenie: Przeczytane, bo "Stanisław Lem poleca".

P.S. liv, dziękuję  za zlinkowanie filmu.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 17, 2016, 02:16:48 pm »
Przepraszam, bo już się trochą pogubiłem: czy istnieje wątek o roboczej nazwie "SL niepoleca"?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 17, 2016, 02:37:48 pm »
OK, chyba na tym etapie najlepiej będzie założyć przyklejony wątek w ramach tego działu forum, a dopiero później oddzielny dział utworzymy, na kształt Akademii Lemologicznej, gdzie każda książka zostanie omówiona osobno. Przy okazji zobaczcie, co upolowałem wczoraj na Allegro za 25 pln łącznie :-)


Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stanisław Lem poleca?
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 16, 2021, 01:12:21 am »
Będzie nowa seria "Stanisław Lem poleca...":

Biblioteka Wolne Lektury, prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska, oraz Fundacja PFR dołączają do obchodów — w 2021 r. opublikują wspólnie 18 książek ważnych dla Lema. Będą to głównie dzieła science fiction, w tym pierwszy utwór, w którym pojawiło się słowo „robot”, czyli „R.U.R.” Karela Čapka, w nowym tłumaczeniu Martyny M. Lemańczyk. W Wolnych Lekturach ukaże się też dzieło klasyki literatury rosyjskiej — Wspomnienia z martwego domu Fiodora Dostojewskiego w tłumaczenia Józefa Tretiaka. Nie zabraknie polskiego akcentu. Biblioteka internetowa Wolne Lektury opublikuje również opowieści grozy Stefana Grabińskiego: powiadania z tomów „Księga ognia”, „Niesamowita opowieść”, „Z wyjątków. W pomrokach wiary” oraz powieści „Cień Bafometa” i „Klasztor i morze”. Każda z nich ukaże się w wersji ebooka i audiobooka.
https://nowoczesnapolska.org.pl/2021/03/15/ksiazki-lema-czyli-co-czytal-najwazniejszy-polski-futurolog/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki