Autor Wątek: Szukam opowiadania Lema  (Przeczytany 3345 razy)

Stanty

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Szukam opowiadania Lema
« dnia: Sierpnia 02, 2021, 08:25:22 pm »
Poszukuję opowiadania Lema, które jest o stworzeniu superkomputera. Niestety czytałem je tak dawno, że pamiętam tylko zakończenie, w którym robot miał siebie podzielić (wydaję mi się, że przez siebie albo przez zero) i doprowadziło to do jego autodestrukcji. Wydaję mi się, że opowiadanie było pewną paralelą do "Pana Twardowskiego" i kończyło się chyba na Księżycu. Jeśli to pomoże, to był to jakiś zbiór opowiadań. Liczę na szybką odpowiedź.

Pozdrawiam   

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania Lema
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 02, 2021, 09:12:29 pm »
Z pewnych względów mogłaby to być "Maszyna Trurla" https://solaris.lem.pl/ksiazki/beletrystyka/cyberiada/227-maszyna-trurla, a z innych Elektrybałt (Cyberiada) - bo go Trurl wywiózł na planetoidę (ale nie zniszczył). Najmniej pasuje "Przyjaciel" (Opowiadania).
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 02, 2021, 09:18:45 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania Lema
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 02, 2021, 09:49:27 pm »
Ewentualnie smok  :)
Tu jakieś streszczenie; jest księżyc, jest dzielenie
BAJKA O MASZYNIE CYFROWEJ ,CO ZE SMOKIEM WALCZYŁA
Władcą Kybery był Poleander Patrobon. Myślał i uważał ,iż cybernetyka to przyszłość dla wojskowości. W całym jego państwie były machiny ułatwiające funkcjonowanie mieszkańcom. Na przykład mury , czy też słupy można zapytać o dojście do jakiegoś miejsca ,a kamienie alarmują cię , gdy mało co się o nie nie potkniesz. Tutejszy władca lubił mechanikę (komputery) , ale także wojnę. Jednak nie mógł znaleźć godnego przeciwnika. Stworzył więc roboty , które były jego wrogami i mógł z nimi walczyć. Umieścił na księżycu wielką maszynę , wysłał do niej telegram , w którym poprosił ją, żeby zrobiła elektroskok. Z powodu pomyłki w wyrazie maszyna stworzyła elektrosmoka. Zdemolował on całą satelitę i wszystko co na niej było. Zniszczył także komputer dzięki , któremu powstał . Król dostaje od niszczyciela telegram. Informuje on w nim władcę , iż teraz będzie rządził jego królestwem. Wystraszony Poleander idzie do starej maszyny cyfrowej po poradę . Ta w zamian za to , każe się mianować Wielkim Hetmanem oraz nazywać Waszą Ferromagnetycznością. Król musiał się zgodzić , ponieważ chciał pokonać tę bestię. Maszyna doradza mu , żeby zrobił większego od niego robota , który go pokona . Podała też inne propozycje na przykład żeby miał ,,zapasowego" antysmoka wraz z antyksiężycem . Nie podobają mu się propozycję ,ponieważ każda z nich każe mu stworzyć kolejnego potwora. W końcu maszyna wpada na pomysł , żeby Król napisał do niego telegram , iż jeżeli rozwiążę trzy bardzo proste zadania matematyczne to odstąpi mu tron . Smok wykonując pierwsze zadanie uzyskuje wynik jeden ( było dzielenie tej samej liczby przez siebie : jeden podzielone przez jeden daje jeden). W drugim działaniu musiał uzyskać pierwiastek , również wyszło mu jeden (pierwiastek z jeden to jeden) . Ostatnie działanie to odejmowanie , przez tą pułapkę machina zniszczyła samą siebie. Gdy władca jest pewien swojej wygranej komputer uważa , że teraz on przejmie jego rolę. Będąc rozważnym Patrobon niszczy szklaną lampę( rozbija ją). I zamiast komputer zamienić się w elektrosmoka zostaje elektrosmołą . Od tamtych wydarzeń władca nawet nie myśli o żadnej wojnie , tylko zajmuje się zwykłą cybernetyką.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania Lema
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 02, 2021, 10:03:46 pm »
I to może być to :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanty

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania Lema
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 02, 2021, 10:24:56 pm »
O, rzeczywiście to była "Bajka o maszynie...". Dzielenie przez siebie i odejmowanie siebie od siebie musiało mi się zlać w jedno haha. Pół dnia się nad tym zastanawiałem. Wielkie dzięki!!!

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania Lema
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 02, 2021, 10:29:31 pm »
A zbiór to pewnie były "Bajki robotów" lub odpowiednio szerokie wydanie "Cyberiady".
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki