Autor Wątek: Korone zawirrowania  (Przeczytany 291925 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #765 dnia: Sierpnia 10, 2020, 12:30:39 pm »
Bzdury.

Toż napisałem, że mówią, a nie, że koniecznie im wierzę... ;) Skądinąd warto chyba zwrócić uwagę, że jako potencjalny dostawca szczepionki pojawia się firma Sanofi, ta sama, która produkuje i Plaquenil. Firma, o której było głośno, gdy na Filipinach powstało zamieszanie wokół Dengvaxii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dengvaxia_controversy
Piąty co do wielkości koncern farmaceutyczny świata zresztą i czołowy w obecnej dobie dostawca wakcyn.

Uważam, że zbyt szybkie wypuszczenie tej konkretnej szczepionki na rynek może odwrócić pozytywny trend szczepień w ogóle - podważy ich bezpieczne stosowanie i będzie wodą na młyn antyszczepionkowców.

Jeśli zrobi się jakaś chryja (choćby drobna, ale dająca się rozdmuchać medialnie) jest to b. prawdopodobne.

Przy czym: by ocenić czy warto iść na takie ryzyko dobrze byłoby oszacować IFR, a jest z tym kłopot... Z jednej strony John Hopkins University straszy dwucyfrowymi procentami wynikłymi ze statystyk:
https://coronavirus.jhu.edu/data/mortality
Z drugiej, inne statystyki, z Chin, i z pokładów wiadomej Księżniczki, każą przypuszczać, że w/w współczynnik może wynosić zaledwie 0,6%:
https://www.nature.com/articles/d41586-020-01738-2
Wygląda na to, że nawet w WHO zgłupieli w tym wszystkim:
https://www.who.int/news-room/commentaries/detail/estimating-mortality-from-covid-19
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2020, 02:45:51 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #766 dnia: Sierpnia 10, 2020, 02:30:57 pm »
My tu sobie teoretyzujemy, a komisarze unijni twierdzą, że szczepionka już prawie gotowa...
Bzdury.
Jeśli robią własnie, przynajmniej wg powyższego artykułu, III fazę badań - to chyba jest już "prawie gotowa"?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #767 dnia: Sierpnia 10, 2020, 02:55:43 pm »
Według uaktualnionych danych z "NYT" w fazie III jest - jeśli dobrze policzyłem - już 6 szczepionek:
https://www.nytimes.com/interactive/2020/science/coronavirus-vaccine-tracker.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #768 dnia: Sierpnia 10, 2020, 02:57:37 pm »
My tu sobie teoretyzujemy, a komisarze unijni twierdzą, że szczepionka już prawie gotowa...
Bzdury.
Jeśli robią własnie, przynajmniej wg powyższego artykułu, III fazę badań - to chyba jest już "prawie gotowa"?
"Trzecia faza" to ta amerykańska - o której linkowałam powyżej.
Jeśli uważasz, że to dobrze przygotowany produkt - zaszczep się w listopadzie.


Uważam, że zbyt szybkie wypuszczenie tej konkretnej szczepionki na rynek może odwrócić pozytywny trend szczepień w ogóle - podważy ich bezpieczne stosowanie i będzie wodą na młyn antyszczepionkowców.

Jeśli zrobi się jakaś chryja (choćby drobna, ale dająca się rozdmuchać medialnie) jest to b. prawdopodobne.
Otóż to.
A w sprawie tej szczepionki i wirusa społeczność międzynarodowa jest mocno podzielona.
Według uaktualnionych danych z "NYT" w fazie III jest - jeśli dobrze policzyłem - już 6 szczepionek:
https://www.nytimes.com/interactive/2020/science/coronavirus-vaccine-tracker.html
Przeanalizowałeś te dane? Kto testuje? Gdzie?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 10, 2020, 03:06:56 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #769 dnia: Sierpnia 10, 2020, 03:22:21 pm »
Przeanalizowałeś te dane?

Przyznaję, że nie (miał premierę nowy "Star Trek", za czas jakiś o nim napiszę, to na niego sporą część uwagi przekierowałem ;) ). Przy czym jednak nie sądzę by "NYT" podawał jawny fałsz. Znaczy: skłonny jestem założyć, że takie badania trwają w istocie. Jak wypadają od strony rzetelności metodologicznej? Nie mam pojęcia.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #771 dnia: Sierpnia 10, 2020, 05:49:28 pm »
Cytuj
Zara, to Ty twierdzisz, że wymagały, a ja nieświadom się pytam, czy wymagały. Dowodziki 
To ja mam udowadniać negatyw? Nie wiem nic, o przypadkach, kiedy by to skracało tak drastycznie.  Jedyny rekord o jakim słyszałem to 4 lata, a chodziło o jakąś wariacje już istniejącego leku, teraz nie pomne jakiego dokładnie.
Badania na ludziach (kliniczne) to 6 lat wg standardów amerykanskich. Najpierw na zwierzętach. Potem 2 lata sprawdzania wyników badań firmy prywatnej, przez instytucje państwowe, taki odpowiednik inspektora nadzoru.

Ta choroba nie jest tak straszna, żeby przyspieszać cały proces i narażać mld ludzi na skutki uboczne niesprawdzonego leku. Ale tak jak pisałem wcześniej i pisała Ola: Gorąco zachęcam wszystkich chętnych do szczepienia, jak najszybciej. Najlepiej zgłosicie się do testowania :)
Cytuj
     No to coś mamy ustalone. Dobrze przy tym stwierdzić, żeś nie jest jednak antyszczepionkowcem   
Q, za dużo próbujesz czytać między wierszami ;D Kiedyś pozwalałem szczepic na grypę dziecko w szkole, ale potem poczytałem, nawet wygrzebałem ulotki tych leków i tu najśmieszniejsze: W jednej z nich stało jak wół, że " nie ma naukowego dowodu, że ta szczepionka zapobiega grypie". Ogólnie, te grypowe zmniejszają szansę zachorowania o ok. 50%. Dziecko zawsze czuło się potem źle i miało temperaturę przez 2-3 dni. Rachunek zysków i strat, ryzyka i kosztów zdrowotnych = nie ma sensu szczepić się na grypę. Sytuacja może się zmienić na starość, wtedy grypa groźniejsza.
Jak leciałem na wakacje w tropiki i wizyty w dżungli, to zaszczepiłem się na żółtaczkę, malarię, i jeszcze coś tam, nawet nie pamiętam, cholerę, albo czerwonkę może? I tak zaraziłem się w tej cholernej dżungli jakąś infekcja grzybicza, na skórze. Wiec, Q, czytaj tylko to, co pisze i nie przykładaj do mnie jakiś kalek, albo szuflad.
Cytuj
   Bo powodowane nimi choroby nie doprowadziły do nagłego globalnego paraliżu? No i kwestia nieprzewidzianych efektów ubocznych jak w przypadku np. Szczepionki Salka.
Juz to wałkowaliśmy; to nie choroba wywołała paraliż, tylko decyzje polityczne, dotychczas niespotykane. Od czasów Hiszpanki, było kilka rzutów bardziej śmiertelnej grypy, np. Hong Kong Flu I nikt nie paraliżował świata. A skutkow ubocznych właśnie próbuje się unikać poprzez odpowiednie badania i sprawdzania, zanim się wprowadzi lek na rynek, a i tak co jakiś czas okazuje się że są negatywne skutki leków i szczepionek, które wychodzą po dekadach i wycofuje się leki z rynku.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #772 dnia: Sierpnia 11, 2020, 03:08:03 am »
Q, za dużo próbujesz czytać między wierszami ;D

Eee... Przecież nie zarzuciłem Ci tego nigdzie, tylko wyraziłem ulgę, że nie jesteś ;).

Ogólnie, te grypowe zmniejszają szansę zachorowania o ok. 50%.

Tak, wiem o tym, natrafiłem na te dane jak doszkalałem się na potrzeby niniejszej dyskusji. Inna sprawa, że wirus grypy to jest ogólnie ciężki - choć mało śmiercionośny - przeciwnik.

Tymczasem wyszła taka ciekawostka (to a propos nie zgadzających się danych ze Śląska, o których wspominałem):
https://tvn24.pl/krakow/koronawirus-w-polsce-kielce-230-tysiecy-testow-ktorych-nigdy-nie-wykonano-4661763
Jak na pandemijne zamieszanie nie jest źle, skoro dotyczyło to tylko jednego laboratorium.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2020, 03:15:43 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #773 dnia: Sierpnia 11, 2020, 11:53:01 am »
Juz to wałkowaliśmy; to nie choroba wywołała paraliż, tylko decyzje polityczne, dotychczas niespotykane.
Tymczasem, z braku czasu - to jest Twoje zdanie, że to nie choroba, tylko decyzje. Ponadto, określenie "dotychczas niespotykane" nie jest szczególnym argumentem, bo wiele rzeczy było kiedyś "dotychczas niespotykanych" a nawet ówcześnie zwalczanych jak np. dezynfekcja rąk przed operacją, stosowanie piorunochronów  czy zapinanie pasów bezpieczeństwa (wciąż jeszcze przecież są osoby, które uważają pasy za zamach na ich niepodległość) - a dzisiaj wymusza się to przepisami, bo okazało się jednak słuszne.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #774 dnia: Sierpnia 11, 2020, 01:23:35 pm »
To nie moje zdanie tylko obiektywnie istniejący fakt. Wirus, czy choroba nie wydaje decyzji o zamknięciu szkół, miejsc pracy, etc. Ludzie to robią.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #775 dnia: Sierpnia 11, 2020, 07:23:15 pm »
W Twoim ujęciu problemu żadne zdarzenie naturalne nie może być powodem działań zmierzających do powstrzymania jego skutków, bo decyzję o działaniach podejmują ludzie. Np. nie możesz mówić, że nie chodzisz do pracy z powodu grypy, tylko że nie chodzisz do pracy, bo podjąłeś taką decyzję ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #776 dnia: Sierpnia 12, 2020, 12:59:07 pm »
Co było pierwsze: Kura, czy jajko? ;)
Gdyby faktyczną przyczyną paraliżu był virus, to wszędzie gdzie się pojawił, byłby Lockdown. Tak nie było, więc to nie może być faktyczną przyczyną, vide Szwecja (by the way, w ostatnich 10 dniach mieli coś 4 zgony, co oczywiście fanów lockdownu doprowadza do rozpaczy).
Porównanie z grypą i praca: Trafniejsze by było: Z przyczyny zacięcia przy goleniu, nie poszedłem 2 miesiące do pracy, w której ratuje ludzkie zycie.
Z tej samej beczki: Tak jak pisałem wcześniej, ale nie miałem potwierdzenia (co zaznaczyłem) okazuje się że ilość śmierci od covid w UK została błędnie zawyżona. Tym razem potwierdzają to źródła rządowe i oficjalne:
https://youtu.be/sSq3d07WXa4

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #777 dnia: Sierpnia 12, 2020, 01:17:49 pm »
To rozumowanie z kolei, zastosowane do pilota myśliwca, kazałoby mu się katapultować dopiero po rozbiciu się maszyny ;) . Czy jak się potykasz i lecisz szczeną na beton to czekasz aż rymniesz, czy wyciągasz ręce ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #778 dnia: Sierpnia 12, 2020, 02:30:37 pm »
W Twoim ujęciu problemu żadne zdarzenie naturalne nie może być powodem działań zmierzających do powstrzymania jego skutków, bo decyzję o działaniach podejmują ludzie. Np. nie możesz mówić, że nie chodzisz do pracy z powodu grypy, tylko że nie chodzisz do pracy, bo podjąłeś taką decyzję ;) .
Czym innym jest proces decyzyjny - i jego składowe, a czym innym możliwość skrótowej komunikacji problemu - czyli użycie języka naturalnego
Wirus może być powodem - składową decyzji i w tym przypadku był, ale to człowiek jest podmiotem podejmującym tę decyzję (w tym przypadku: politycy) - żadne zdarzenie bezosobowe/naturalne nie podejmuje świadomych działań.
Chyba że śmierć?;) Wtedy już faktycznie - człek pozbawion umysłu nie ma nic do gadania.
Jeśli jesteś chory na grypę to Ty podejmujesz decyzję o wyjściu w świat pomimo choroby lub o pozostaniu z nią w domu.
A hasło: nie chodzę do pracy z powodu grypy - jest tylko komunikatem w języku naturalnym - nie wskazuje decydenta - najwyżej powód podjęcia decyzji.
Nie wychodziłeś nigdy nigdzie - przeziębiony? Przeciwstawiłeś się decyzji wirusów z Twojego organizmu?;)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #779 dnia: Sierpnia 12, 2020, 04:03:42 pm »
Jasne, ale co chce powiedzieć Nex pisząc, to co pisze? Bo chyba mimo przesłanek, których stale dostarczam ;) nie uważa mnie aż za takiego cymbała, żebym sądził, że to wirusy dorwały się do konsolety i ogłosiły lockdown ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).