Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1923220 razy)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2850 dnia: Kwietnia 06, 2011, 06:39:41 pm »
Jakiś czas temu w temacie "Kwiz" było pytanie, na które najprościej odpowiedzieć było dzięki napisaniu prostego programu. Kod był w miarę zwięzły i rzeczowy przez co mógł przemawiać do serc inżynierów :). Ale dzisiaj znalazłem ezoteryczny język programowania - Shakespeare Programming Language, który z pewnością przemówi do wszystkich! Poniżej przykładowy kod:
Prime Number Computation in Copenhagen.

Romeo, a young man of Verona.
Juliet, a young woman.
Hamlet, a temporary variable from Denmark.
The Ghost, a limiting factor (and by a remarkable coincidence also
        Hamlet's father).


                    Act I: Interview with the other side.

                    Scene I: At the last hour before dawn.

[Enter the Ghost and Juliet]

The Ghost:
 You pretty little warm thing! Thou art as prompt as the difference
 between the square of thyself and your golden hair. Speak your mind.

Juliet:
 Listen to your heart!

[Exit the Ghost]

[Enter Romeo]

Juliet:
 Thou art as sweet as a sunny summer's day!


                    Act II: Determining divisibility.

                    Scene I: A private conversation.

Juliet:
 Art thou more cunning than the Ghost?

Romeo:
 If so, let us proceed to scene V.

[Exit Romeo]

[Enter Hamlet]

Juliet:
 You are as villainous as the square root of Romeo!

Hamlet:
 You are as lovely as a red rose.

                    Scene II: Questions and the consequences thereof.

Juliet:
 Am I better than you?

Hamlet:
 If so, let us proceed to scene III.

Juliet:
 Is the remainder of the quotient between Romeo and me as good as
 nothing?

Hamlet:
 If so, let us proceed to scene IV.
 Thou art as bold as the sum of thyself and a roman.

Juliet:
 Let us return to scene II.

                    Scene III: Romeo must die!

[Exit Hamlet]

[Enter Romeo]

Juliet:
 Open your heart.

[Exit Juliet]

[Enter Hamlet]

Romeo:
 Thou art as rotten as the difference between nothing and the sum of a
 snotty stinking half-witted hog and a small toad!
 Speak your mind!

[Exit Romeo]

[Enter Juliet]

                    Scene IV: One small dog at a time.

[Exit Hamlet]

[Enter Romeo]

Juliet:
 Thou art as handsome as the sum of thyself and my chihuahua!
 Let us return to scene I.

                    Scene V: Fin.

[Exeunt]
Program ten oczywiście wypisuje wszystkie liczby pierwsze mniejsze od podanej na początku przez użytkownika :D.

"Is the remainder of the quotient between Romeo and me as good as nothing?" - piękne, ale co to oznacza? Że następuje sprawdzenie czy reszta z dzielenia Romeo przez Julię jest równa zero :P. Jeśli komuś się chce więcej poczytać, to opis języka jest tutaj.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2851 dnia: Kwietnia 12, 2011, 01:12:42 pm »
Właśnie się dowiedziałam, że w maju będzie można spotkać w księgarniach taka oto książkę:
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=2225
Hm.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2852 dnia: Kwietnia 12, 2011, 01:35:57 pm »
O w mordkę, czad. :D

Skoro już jesteśmy przy wydawnictwach zapowiedzianych na maj, to rebis zaanonsowało na ten miesiąc dickowe Androidy i Ubika w twardej oprawie, ujednoliconej szacie i z dodatkami, a to tylko początek takiej dickowej serii. Wczoraj się dowiedziałem.  ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2853 dnia: Kwietnia 12, 2011, 02:45:01 pm »
Łaaach!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2854 dnia: Kwietnia 12, 2011, 05:13:31 pm »
Musze pamiętać o spaleniu swoich listów przed śmiercią.

A, chwilkę, przecież jest email, gmail... Co tu palić... hmmmmm

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2855 dnia: Kwietnia 17, 2011, 12:57:20 pm »
... a ściślej przeczytałem w Wyborczej, że mają ekranizować Pamiętnik.

Cytuj
Brytyjski reżyser Christian, goś trwającego do niedzielu festiwalu Off Plus camera, laureat Oscara m.in. za scenografię do "Gwiezdnych Wojen", podczas konferencji prasowej w Krakowie opowiedział o planowanym przez siebie filmie wg. powieści Stanisława Lema "Pamiętnik znaleziony w wannie". Scenariusz pisze Sławomir Fabicki, operatorem będzie Bogumił Godfrejow (obaj nominowani do Oscara za "Męską Sprawę"), a kompozytorem Abel Korzeniowski (nominowany do Złotego Globu za muzykę do "Samotnego mężczyzny"). Zdjęcia rozpoczną się w pierwszym kwartale przyszłego roku w Polsce (m.in. w kopalni soli w Wieliczce) a premiera planowana jest na przełomie 2012 i 2013 r. PTF, PAP

No i fajnie.
A tymczasem Maskę przecież zekranizowano, a my g... zobaczyliśmy :)

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2856 dnia: Kwietnia 17, 2011, 03:40:47 pm »
Na Maskę może tak długo nie przyjdzie nam czekać, a Pamiętnik..., jeśli dobrze pójdzie, ukaże się tuż przed Kongresem, zapowiadanym na 2013. Obawiam się trochę jednak, co z dwóch ostatnich wyjdzie. Folman, z tego co czytałem, sporo namieszał w fabule, a Christian dostał np. złotą malinę za Bitwę o Ziemię.

Pamiętnik... czytałem jako jedną z pierwszych rzeczy Lema i porwał mnie wtedy jedynie wstęp- genialny jest. Planuję wcześniej czy (bardziej prawdopodobne) później powtórzyć sobie lekturę. Nie pamiętam już za dobrze treści samego pamiętnika, ale myślę, że to całkiem dobry materiał na film. Zresztą sam Lem był chyba tego zdania, skoro ze Szczepańskim napisali wersję przeznaczoną do przeniesienia wprost na ekran.

Mateusz

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2857 dnia: Kwietnia 20, 2011, 04:04:02 pm »
Cytuj
Burza w Sejmie. Rząd przeforsował, że każdy uczeń będzie opisany w bazie danych MEN. Po co? Odpowiedzi niejasne
Komputerowy system Informacji Oświatowej istnieje od roku 2005. Do tej pory jednak zawierał jedynie dane zbiorcze (procentowe). Konkretne informacje były w szkołach. Teraz resort edukacji ma dysponować gigantyczną bazą danych, w której będzie nazwisko każdego ucznia - od przedszkolaka do maturzysty. Z takimi informacjami jak to, czy uczy się języków obcych, czy ma kartę rowerową, ale także na przykład o poważniejszych chorobach. Jednym z elementów opisu ma być również charakterystyka psychologiczna. (...)

Platforma Obywatelska zarzucała poprzedniej koalicji dążenie do "wszechkontroli" (określenie Tuska), jeśli nie budowę państwa policyjnego. A dziś decyduje się na bardzo kontrowersyjny eksperyment oddający dużą władzę biurokracji i co najzabawniejsze nie umie wytłumaczyć, po co to robi.


W jakich mediach o tym mówią i z jakim natężeniem? Ciągle tylko tematy zastępcze... a ważne sprawy przechodzą bez echa   

I jeszcze jedno: http://sundance.nowyekran.pl/post/10123,gazprom-wypowiada-nam-wojne
Dla mnie powyższe sprawy przekreśliły na zawsze PO-PSL.


edit: przepraszam Mateuszu, ale czasem myli mi się przycisk "modify" z "quote" i tak też się stało tym razem, w związku z czym zamiast odpowiedzieć zmodyfikowałem Twój post. Wydaje mi się, że przywróciłem go do pierwotnej wersji a jeśli nie to jeszcze raz sorry - zrób to Ty.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 20, 2011, 06:37:18 pm wysłana przez maziek »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2858 dnia: Kwietnia 20, 2011, 04:57:38 pm »
Nie jestem pewien, czy tematy czysto polityczne (bez najmniejszych odniesień do Stanisława Lema) powinny pojawiać się na naszym Forum. A jeśli już tak - to może w innej kategorii, nie we "Właśnie się dowiedziałem", który zawiera raczej innego typu treści i ma nieco inną tradycję...
Z poszanowaniem
Very Delitigar Męber
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2859 dnia: Kwietnia 20, 2011, 06:38:01 pm »
Cytuj
I jeszcze jedno: http://sundance.nowyekran.pl/post/10123,gazprom-wypowiada-nam-wojne
Dla mnie powyższe sprawy przekreśliły na zawsze PO-PSL.
Mateuszu, nie znam sprawy tych tam "dzienniczków elektronicznych" więc się nie wypowiadam, ponieważ krzykliwe newsy z prasy to nie jest właściwa podstawą wniosków, zauważę jedynie, że większość danych osobowych jest od dawna skrzętnie zbierana (i przechowywana w formie elektronicznej), dotyczy to służby zdrowia, finansów i kredytów, samochodów, w takiej formie prowadzone są dzienniki lekcyjne, nie mówiąc o Mr. Google, który prawdopodobnie wie więcej o Tobie niż Ty :) . Mnie to specjalnie nie uderzyło.

Natomiast co do Gazpromu to ciekawi mnie jaki widzisz sposób na szybkie odcięcie się od rosyjskiego gazu? A konkretnie skąd weźmiesz na to pieniądze, przy naszym śmiesznym PKB, trwającym kryzysie światowym itd? Rosja jest krajem niedemokratycznym, Gazprom jest jej narzędziem, za pomocą prowadzi ona wobec Polski (i nie tylko przecież) mocarstwowa politykę. Niestety to oni są mocarstwem (nawet jeśli upadłym i feudalnym) i oni mają ten gaz. Gazprom zaś może w ramach realizacji dyrektyw Kremla popaść w nieograniczone długi - bo to nie może przecież zbankrutować. Gra jest więc nierówna i większość argumentów kierowanych obecnie pod adresem rządu tego nie uwzględnia. Jakość życia politycznego w Polsce upadła już tak nisko, że rynsztok wydaje się słoneczną estakadą. Doszliśmy do tego, że wszystko zostanie wyciągnięte i wykrzyczane jako słabość rządu - choć w tym wypadku to Polska jest słaba i należałoby siedzieć cicho. Nie chciałbym tu dyskutować o sympatiach politycznych tylko ew. o faktach.

Myślę, że kilkuzdaniowa wymiana myśli nie zaszkodzi temu wątkowi, a jeśli się rozszerzy to przeniosę to gdzie indziej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2860 dnia: Kwietnia 21, 2011, 11:11:09 pm »
Cytuj
W jakich mediach o tym mówią
Był ten temat jakiś czas temu w "Warto rozmawiać".
Maziek właściwie to się z tobą zgadzam. Z tą uwagą, że 4 lata temu obecni rządzący zachowywali się tak samo, jako opozycja. Tusk też mówił o wyprowadzaniu obywateli na ulicę.
Przy tej całej biedzie, parę drobnych rzeczy jednak zrobić można (takich spoza gazu, polityki światowej itp.).
Można by, ale...
Dla mnie probierzem jest stosunek władzy do takich ludzi.
http://wyborcza.pl/1,76842,6467736,Ja__Klaudiusz_Wesolek.html?as=1&startsz=x
Nie znaczy to, że się z tym panem zgadzam. Choć to mój szeroko rozumiany "młodszy kolega". Środowiskowo i geograficznie.
Mam słabość do takich typów. :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2861 dnia: Kwietnia 26, 2011, 07:57:19 pm »
Własnie się dowiedziałem z mojego ulubionego programu trzeciego PR, że po katastrofie w Czernobylu zmarło z napromieniowania 7 tysięcy osób skierowanych do usuwania jej skutków. A dwa i pół miliona ucierpiało w inny sposób. A ja myślałem, że zmarło do dnia dzisiejszego niecałe 50 osób z czego 2 osoby to pracownicy elektrowni, którzy ponieśli śmierć na miejscu, a 26 osób to ratownicy, którzy na marginesie zostali bezsensownie narażeni na promieniowanie. Pozostałych 19 osób faktycznie napromieniowanych dużymi dawkami zmarło w okresie 1987-2004 z różnych przyczyn jak przyznają autorzy raportu ONZ (mimo to zaliczając te zgony do ofiar) - choć taka liczba zgonów w takim okresie w tej populacji jest normalna.

Także pozostałe skutki zdrowotne są wyolbrzymione, ponieważ praktycznie jedynym skutkiem jest kilka tysięcy odnotowanych tzw. niemych nowotworów tarczycy - sek w tym, że pojawiły się one natychmiast po rozpoczęciu badan, a ponieważ nowotwory mają pewien okres rozwoju - jest oczywiste że wielka część tej liczby to nowotwory istniejące już w populacji przed katastrofą a wykryte na skutek masowych badań w tym kierunku.

Więcej ludzi ucierpiało na skutek bezsensownej, za szeroko podjętej ewakuacji niż z powodu skutków promieniowania. Ewakuowano w dużej mierze bezzasadnie sto kilkadziesiąt tysięcy ludzi - ale skąd liczba ofiar idąca w miliony?


Oficjalny raport UNSCEAR (Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego)
http://www.unscear.org/unscear/en/chernobyl.html


W 20-tą rocznicę awarii Czarnobylskiej elektrowni jądrowej
Opracowanie Działu Szkolenia i Doradztwa
Instytutu Problemów Jądrowych (W. Trojanowski, L.Dobrzyński, E.Droste)
oraz A.Strupczewskiego z Instytutu Energii Atomowej
http://www.ipj.gov.pl/pl/szkolenia/matedu/czernobyl20.htm
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2862 dnia: Kwietnia 27, 2011, 12:51:54 am »
Hej gorale...
Znalazłem informacje o trzech raportach: Maei (Forum Cz.), lekarzy przeciw... i zielonych pod patronatem PE.
 Każdy inny :)
Czyli, zależy jak kto liczy?
Komu wierzyć? Wszyscy podejrzani o stronniczość.
Tu jeszcze taka linka (dorzucają 9 noworodków)
http://www.carbon14.pl/~andrzej/Prawo%20Atomowe/Spuscizna%20Czarnobyla.pdf
A 1 maja był wtedy piękny. Słoneczny.
Święto ludu pracującego miast i wsi, które obchodzono zawsze, wbrew wojnom, tyranom, światowemu kapitałowi i innym rzucającym kłody.
Co tam jakaś chmura, na dodatek niewidoczna.
 Dzieci małe i większe z przedszkoli i szkół, z transparentami, na stadionie. Wtopione w masę pracującą.
Taka lokalna rzeczywistość.
Żeby Szwedzi nie zepsuli atmosfery  (medialnej), nikt by nie zauważył.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2011, 01:01:38 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2863 dnia: Kwietnia 27, 2011, 12:54:29 am »
Jutro rano mam pogrzeb i chcę na nim być, aby wesprzeć druha, któremu zmarł brat.
Więc muszę powiedzieć Dobranoc :-)
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2864 dnia: Kwietnia 27, 2011, 01:22:02 am »
Ja miałem niecałe siedem lat:) Ale jedno przyznam: też lubię 3PR i bzdur tam co niemiara. W zasadzie najprzyjemniej słucha się tym-co-się-na-niczym-nie-znają (ale pewnie takich niewielu, miejmy nadzieję), bo jeśli ktoś wie więcej niż "cokolwiek" na jakikolwiek temat, to prędzej czy później poczuje się jak ty, maźku zobowiązany odkręcać te bzdury dzwoniąc lub na własną rękę.

Ot, to tylko radyjko, a słuchalność musi być. Ale zabawne że też zwróciłem uwagę dziś słuchając tych wiadomości. Widziałem kilka filmów na temat i z raportami do czynienia miałem - i nie wiem, w jakim wszechświecie rozgrywa się historia opisana na antenie 3PR...