Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 551964 razy)

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #810 dnia: Września 04, 2013, 07:10:29 pm »
Dziękuję za uproszczenie algorytmu :)
KS może zostać wylosowany więcej razy niż to potrzeba - stąd zastrzeżenie, że w przypadku zastania zera nic nie robi. Nie ma natomiast możliwości, żeby został wylosowany za mało razy - "losowania" powtarzamy aż do skutku, przy czym, jak zauważył Maziek, są to "losowania" w cudzysłowie, bo wiadomo, że prędzej czy później każdy zostanie wylosowany co najmniej raz, potem nastąpi kolejne "prędzej czy później" i tak do skutku :)
W prawdziwym losowaniu możliwe byłoby, że jakiś krasnoludek nie zostałby nigdy wylosowany.
Co do "b" - ale właśnie problem polega na tym, żeby znaleźć strategię dającą 100% pewności ;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #811 dnia: Września 04, 2013, 07:18:23 pm »
Jeśli nie da się zmienić algorytmu, to trzeba warunki zadania;)
Dodajemy: pierwszy krasnal wchodzi do komnaty z dźwignią o 18:17;) I KS jest w domu;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #812 dnia: Września 04, 2013, 08:07:54 pm »
Chciałbym, żeby na egzaminach też tak było można, ale tym sposobem chyba nie wygram kampanii wrześniowej ;)

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #813 dnia: Września 07, 2013, 11:30:12 am »
Chyba wiem, jak sobie poradzić z wersją "b":
niech każdy ZK "odhacza się" nie raz, tylko dwa razy (też najprędzej jak to możliwe). KS powiadomi czarownika, gdy doliczy do 2n-2.
Dlaczego? Jeśli dźwignia jest początkowo na 0, to n-1 dwukrotnie odhaczonych krasnoludków da właśnie 2n-2 zliczeń. Co prawda każdy z nich przeszedł przez komnatę co najmniej dwukrotnie - ale jest to dopuszczalne.
Natomiast jeżeli dźwignia była początkowo na 1, to x=2n-2 oznacza, że n-2 krasnali odhaczyło się dwukrotnie, a jeden jednokrotnie, więc też zostaje spełniony warunek, że każdy miał być przy dźwigni co najmniej raz.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #814 dnia: Września 07, 2013, 04:05:31 pm »
Te krasnale to czasu nie liczą...;)
Wygląda dobrze:) W wersji szybszej od wieczności - wystarczy jedna odhaczona tura + jedna powtórka. Gdyby czarownik był łaskaw tak ładnie losować:)
Tym sposobem dasz radę wrześniowej;)


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #815 dnia: Września 07, 2013, 04:09:53 pm »
Ale czy nie muszą się umówić na początku, że należy przestawić dźwignię w określone położenie? Tzn. ze np. krasnal wchodzi i jeśli jest w 1 to przestawia na 0 (i tak dwa razy), a jeśli jest na 0 to nie przestawia, póki nie będzie na 1 (i tak dwa razy)?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #816 dnia: Września 07, 2013, 04:13:49 pm »
Dyć umówili się. Jak w wersji a. Przynajmniej ja to tak rozumiem.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #817 dnia: Września 07, 2013, 04:26:06 pm »
Aha, to ja nie zrozumiałem :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #818 dnia: Września 07, 2013, 04:57:45 pm »
Ja z kolei zastanawiam się nad tym wzorkiem - wersja b, dźwignia początkowo na 1. Czy tam nie ma być 2n - 3? Skoro n-2 po dwa razy, a jeden ZK raz?  :-\

Chyba jednak nie - i komputer Hal dobrze kombinuje: - 2, bo mógłby się KS pomylić o jednego.:)
« Ostatnia zmiana: Września 07, 2013, 05:07:37 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #819 dnia: Września 07, 2013, 05:07:08 pm »
Liczba przestawiających to n-1 to mi się zdaje, że cały cykl musi zajść n 100% kiedy n-1, dwa cykle na 100% kiedy 2(n-1). Ale ja mam dziś wolne. Wstałem rano, obrobiłem meteorki, poszedłem do lasu na przebieżkę, wróciłem, odbiłem, teraz jest nirwana - to mogę nie mówić nazbyt ściśle ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #820 dnia: Września 07, 2013, 06:32:58 pm »
@maziek
Tak, krasnale przed uwięzieniem wiedziały, jakiej próbie zostaną poddane i mogły się naradzić nad strategią.
Szczerze powiedziawszy (czy raczej napisawszy), nie bardzo rozumiem Twojej ostatniej wypowiedzi ???

@olkapolka
Wszystkich ZK jest n-1.
Musi być x=2n-2. Gdybyśmy kończyli przy x=2n-3, to dla dźwigni ustawionej początkowo na 1 możliwy byłby przypadek, że n-2 ZK odfajkowałoby się dwukrotnie, czyli 2n-4 razy, w ten sposób osiągnęlibyśmy x=2n-3 z pominięciem jednego ZK, co jest niedopuszczalne, gdyż może doprowadzić do śmierci krasnali :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #821 dnia: Września 07, 2013, 06:57:01 pm »
Moja ostatnia wypowiedź zmierza ku temu, że mogę pleść trzy po trzy :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #822 dnia: Grudnia 21, 2013, 02:20:29 pm »
Dam mwzco za udzielenie na forum odpowiedzi (do godziny 15:00 czasu ursynowskiego w dniu rozpoczynającym astronomiczną zimę '2013) na pytanie: który z piosenkarzy śpiewał o Stanisławie Lemie (no, w piosence wymieniał/wspominał Mistrza...)?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #823 dnia: Grudnia 21, 2013, 02:37:03 pm »
Kaliber 44, piosenka "Film" do odsluchania na YT.
Homo Twist (Maciej Malenczuk) " Lema pamieci kosmiczny pogrzeb". Ta jest cala o Lemie.
Nagrode prosze przekazac jakiemus kosciolowi, ktory robi swiateczne paczki dla dzieci, albo domowi dziecka. Zadnej swieckiej instytucji charytatywnej. 8)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2013, 02:58:22 pm wysłana przez NEXUS6 »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #824 dnia: Grudnia 21, 2013, 04:27:09 pm »
Wprawdzie nie napisałem tego WPROST, lecz W DOMYŚLE chodziło mi o odpowiedź prawdziwą (trafną, zgodną z rzeczywistością). Ja Panu chętnie wierzę na słowo, ale nie umiem tego zweryfikować (wpisuję do gugli i nic), więc moze WSzPan zecciałby łaskawie podesłać prosty link?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )