Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 559616 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #600 dnia: Lipca 05, 2013, 12:34:17 am »
Nie mam zamiaru się z Tobą droczyć, jeśli piszesz w mailu treść tam gdzie nie powinieneś, gdzie jest treść poprzedniego maila, to ja tego nie widzę, bo google mail domyślnie ukrywa wszystko, co jest poniżej nagłówka "Original Message".

Co do Greków i pomarancyj - takie coś znalazłem: http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnanie_diofantyczne . Może więc jesteśmy bez szans, w kwestii analityki?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2962
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #601 dnia: Lipca 07, 2013, 11:53:26 am »
To kiedy pojedynek?  ::)

W razie co, jakby co, wyjaśnie do końca zagadkę, bo ciekawa i szkoda by było, gdyby któryś z Panów miał się nie dowiedzieć...

Otóż zagadka ma już swoje lata, tyle że w oryginale funkcjonuje z inną treścią, zamiast Greków, Niemców i brzoskwiń są rozbitkowie na bezludnej wyspie, małpa i orzechy kokosowe. Zmieniłem to, żeby się nie dało wyguglać - rozwiązania rzeczywistego co prawda nie znalazłem, ale anegdotyczne, o którym teraz mowa, owszem.

Kiedyś to zadanie przedstawiono ponoć Diracowi, a ten odparł, że szukana liczba to... minus cztery. Co jak najbardziej do warunków zadania pasuje, możecie sobie policzyć  :)


ps
w kwestii analityki ja wysiadam  8)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #602 dnia: Lipca 07, 2013, 01:05:39 pm »
Diracowi te minusy zostały po tym, jak w jednym równaniu przestawił znak i tak powstała antymateria. Pojedynku nie budiet bo Remuszko speniał. Musiałby przyznać, że wstawił nową treść tam gdzie nie trzeba i gdzie programy pocztowe obliczone na ludzi którzy potrafią cytować, jej nie wyświetlają ;) ... Formalnie może iść w zaparte - faktycznie treść taką do mnie wysłał, mniej więcej tak, jakby wysłał mi list a oprócz niego dopisał coś na wewnętrznej stronie koperty ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #603 dnia: Lipca 07, 2013, 01:22:00 pm »
Taka jest wersja oficjalna. Tak głosi rząd (BOM). "Wl", wyd. I, str. 58-59.
VOSBM
pjes: http://forum.lem.pl/index.php?topic=1029.msg51731#msg51731 ?? cholera wie, może to za trudne nie tylko dla mnie?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #604 dnia: Lipca 07, 2013, 03:27:38 pm »
Tak głosi nie rząd tylko fakty, i nie głoszą, tylko takie są.

Szli w górę. Od razu dostali radiowe upomnienie za start całą mocą — bo to daje nadmierne skażenie radioaktywne. Kompania będzie obciążona dodatkową, karną opłatą. Kompania? Bardzo dobrze, niech płaci, niech ją cholera weźmie! Pirx tylko się skrzywił, nie próbował nawet spierać się z kapitanatem, że startował połową ciągu. Czy miał może lądować i wzywać komisję i żądać protokolarnego odpieczętowania zapisu w uranografach? (S. Lem, Terminus. Wydania i strony nie podam, bom za leniwy, żeby leźć na górę, zresztą i tak mission impossible).

IMO jeśli rzut jest pięcioma na raz to zbiór wszystkich możliwości to jest kombinacja z powtórzeniami 5 z 6-ciu. A zbór wydarzeń sprzyjających wynosi jeden, jeśli ten ful ma być konkretny. Drugi identyczny ful to kwadrat tego prawdopodobieństwa. Czyli konkretny ful to jest 1/252 a zdublowany 1/63504.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #605 dnia: Lipca 07, 2013, 03:45:45 pm »
1. To jeszcze uściślę, co znaczy dla mnie "konkretny dowolny". Znaczy tyle co ful, a konkretność dodałem dla uwypuklenia identyczności drugiego rzutu.
2. Czy zdarzenie polegające na dwukrotnym ciśnięciu pięcioma kośćmi naraz i uzyskaniu za drugim razem takiego samego rezultatu jak za pierwszym razem ma to samo prawdopodobieństwo co zdarzenie polegające na tysiąckrotnym ciśnięciu pięcioma kośćmi naraz i uzyskaniu przynajmniej dwóch identycznych rezultatów?
Dzięki, Maźku.
S.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #606 dnia: Lipca 07, 2013, 04:04:52 pm »
Panie, albo konkretny, albo dowolny. Jak dowolny w pierwszym rzucie, to se musisz rozpisać, ile w ogóle fuli może być. Jam zamroczon piwem, bo jest upał. Będzie to jakaś liczba. Może być sześć fuli z równą dwójką oczek i do tego każda tak dwójka ma pięć rozwinięć z równą trójką, bo chyba jak wszystkie oczka równe to nie ful tylko jakieś wniebowstąpienie czy cóś. Czyli by wychodziło 30 możliwych fuli ale nie dam za to głowy w związku z powyższym. Jeśli za drugim razem ma paść ten, co za pierwszym, to będzie to ta liczba dzielona prze tę kuńbinację, wszystko razy 1/252, bo za drugim razem full jest kuńkretny.

Co do drugiego to nie wiem, czy będzie równa co do wyniku, ale ideowo sytuacja jest diametralnie różna. Tzn. o ile możesz zastąpić rzut 5 kościami naraz rzutem jedną 5 x bez zapisywania kolejności wyników o tyle tak jak piszesz to IMO zupełnie różna sytuacja. W pierwszym wypadku masz iloczyn dwóch prawdopodobieństw a w drugim sumę tysiąca.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #607 dnia: Lipca 07, 2013, 04:33:44 pm »
Z uywagi na tępą rurę chłodzoną piwem: dasz radę dziś objaśnić, co to jest "ta liczba dzielona przez tę kombinację"? Tu: ile przez ile?
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #608 dnia: Lipca 07, 2013, 04:46:07 pm »
Noż napisałem, zbiór wszystkich losowań to kompinacja z powtórzeniami 5 z 6-ciu. Jeśli mi powieka zanadto nie drga - równa się 252. Wzór masz w wiki. Jeśli fuli jest w ogóle możliwych 30 - to prawdopodobieństwo wyrzucenia jakiegoś fula jest 30/252. Prawdopodobieństwo wyrzucenia konkretnego fula jest zaś 1/252. Czyli iloczyn zajścia tych wydarzeń ma prawdopodobieństwo 30/252 razy 1/252. Czyli 30/63504 czyli skróć se sam.
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2013, 04:47:59 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #609 dnia: Lipca 07, 2013, 06:23:24 pm »
Czyli raz na mniej więcej osiem rzutów powinienem z ręki wyrzucić jakiegoś fula. W pokerowcu rzutów jest mniej więcej 50 (każdy gracz), czyli mniej więcej sześć fuli. Z ręki liczy się podwójnie. Widzę już, że statystycznie opłaca się czekać z zapisem w premiowanej rubryce, aż sam wyjdzie...
wdzięczny sługa hazardowy :-)
Mureszko
pjes: Ol, może partyjkę w ryzykanta?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #610 dnia: Lipca 07, 2013, 11:56:43 pm »
Napisałem program, który sprawdza dowolną liczbę czy spełnia kryteria zadania (EDIT: chodzi o "grecki problem brzoskwiń"). W przedziale -10000 do 10000 otrzymałem takie wyniki: -9379, -6254, -3129, -4, 3121, 6246, 9371. Wyniki -4 i 3121 były na forum, więc to chyba jest poprawna lista. Kod programu:
#! /usr/bin/env python

def check(x):
    if x % 5 == 1:
        return (x - 1)*4/5
    else:
        return None

if __name__ == '__main__':
    for x in range(-10000, 10000):
        current = x
        for i in range(5):
            current = check(current)
            if not current:
                break
        else:
            print(x)
            #exit()
        x += 1

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #611 dnia: Lipca 08, 2013, 12:09:02 am »
tzok - tęga głowa - lokalny szaman nadał Ci imię. ;)
Brawo.
Ciekawe, liczby po obu stronach lustrzanie podobne, z przesunięciem o 8.
Tylko 4 nie pasuje - dlaczego?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #612 dnia: Lipca 08, 2013, 12:14:55 am »
Ależ pasuje! Spójrz:
|-3129| = 3129
3129 - 8 = 3121 (jest na liście rozwiązań)

A teraz dla -4:
|-4| = 4
4 - 8 = -4 (jest na liście rozwiązań)

:)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #613 dnia: Lipca 08, 2013, 12:24:00 am »
Panie Tomaszu, mam nadzieję, że raz na jakiś czas pozwoli mi Pan wyczyścić Panu buty?
zachwycony :-)
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #614 dnia: Lipca 08, 2013, 12:36:02 am »
Dziękuję, ale tak zupełnie szczerze powiem, że moja praca tutaj była znacznie, znacznie mniejsza niż waszych analiz. Program jest "głupiutki", po prostu sprawdza pewien liczbowy warunek dla pewnych danych wejściowych :). Dla informatyka to najprostsza sprawa do zrobienia, więc zachwyty są owszem miłe dla mojego ego, ale niestety nieuzasadnione :)