Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 551991 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #135 dnia: Lutego 12, 2011, 11:36:01 pm »
@ Maziek
Gdy się nie pamięta, to się nie odpowie.
R.
P.S. Pocieszająco: odnośne konkrety są niewiele stron wcześniej :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #136 dnia: Lutego 13, 2011, 01:00:41 am »
Jeszcze w temacie orbitowania chyba, nie jestem pewien.

Jest taki dowcip o ojcu który pyta syna po co chce wsiadać na karuzelę skoro ziemia się kręci.

Słowa tego ojca powinny być imho w nagłówku tego forum, chwyta ktoś ze mną wymiar w którym go odebrałem?
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #137 dnia: Lutego 13, 2011, 01:05:14 am »
Tak. Ja.
Absolut Kurant.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #138 dnia: Lutego 13, 2011, 03:18:24 am »
Ustami profesora Hogartha, Stanisław Lem w pewnej chwili (gdy bohaterom "Głosu Pana" nie jest jeszcze znane rozwiązanie intdeterministyczne) odmawia trexowi cech oręża ultymatywnego [takiego, którego użycie ostatecznie (dosłownie i totalnie) unicestwia przeciwnika], ponieważ pisze (str. 138-9 "Głosu Pana" z kolekcji "GW"): Lecz ginącym sztabom pozostawały dziesiętne sekundy dla wysłania sygnału adresowanego do łodzi podwodnych z rakietami jądrowymi. Umierający mógł jeszcze zabić przeciwnika. Jeśli mógł, musiał tak postąpić. A więc nareszcie drzwi technologicznej pułapki się zatrzasnęły. Moim zdaniem, w tym momencie prof. Hogarth się myli. Dlaczego?

Hmm...nie wiem, ale może dlatego, że parę stron wcześniej pisze o przenosinach wybuchu z prędkością światła...następnie, że Trexowy atak wyklucza wszelkie uprzedzenie...a koniec końców te dziesiętne sekundy...hmm...

Pozwól że zapiszę sobie tutaj o czym będzie pierwsza książka którą napiszę jak już zacznę pisać książki.
Znaczy Głos Pana 2.  Hogarth ryzykując wysadzenie słońca albo jowisza

Pozostaje Ci Słońce - Jowisza wysadził już Clarke - w cytowanej wyżej książce;)


Hoko, oki...warunkowo możesz podzielić palmę - zwłaszcza jeśli masz treściwą zagadkę, gdyż przez Ciebie odkurzyłam Filozofię... i mam zamiar się z nią zmierzyć od okładki do okładki - wcześniej przyznaję, że jeno wybiórczo się zapoznałam - jak bardzo wybiórczo: widać po Mannie:)

Treściwą? No nie wiem... Może, ile razy występuje w Filozofii... samogłoska "u"?  ::)

Circa about 30 500  ::)


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #139 dnia: Lutego 13, 2011, 05:51:07 am »
Szanowna Pani Olkopolko, nie wiem, czemu się obudziłem (i odruchowo włączyłem kompa), ale wiem, że już nie będę. Przedstawiał zagadek. Na tym forum. Dopóki Pani tu tkwi. Tajnie wydelegowana przez USIB, DARPĘ albo przynajmniej MENSĘ.
Ma Pani rację. Tak. Właśnie dlatego. Strony 122, 124 i 137 versus te dziesiętne na stronie 138. Wedlowska jest Pani. 
["Udział endorfin w rozwoju intelektualnym drugopłciowej młodzieży lemofilnej na przykładzie Aleksandry Polskiej"]
Remęberyt
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #140 dnia: Lutego 13, 2011, 12:57:01 pm »
Olica njieptica liemica citata mastijerica.
Wnioskuję o nagrodę z ramienia zarządu forum. Znaczy, nie ja z ramienia, tylko nagrodę żeby dali. Jakiś zestaw.
Słusznie się należy >:(
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2011, 01:21:27 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #141 dnia: Lutego 13, 2011, 02:06:54 pm »
Szanowna Pani Olkopolko, nie wiem, czemu się obudziłem (i odruchowo włączyłem kompa), ale wiem, że już nie będę. Przedstawiał zagadek. Na tym forum. Dopóki Pani tu tkwi.
SeniorMęber ja naprawdę nie chciałam...to mię tak po nocy naszło...żeby przeczytać ten jeden rodział...już nie będę...wcześniej nie zwróciłam w ogóle uwagi na te fragmenta...hmm...proszę spać spokojnie...a na takie dictum pozostaje mi zamilknąć;) Niemniej: czekam na kolejną zagadywankę;)

Jakiś zestaw.
No...zestaw obiadowy albo do hodowli kryształów ::)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #142 dnia: Lutego 13, 2011, 02:53:14 pm »
Olę się zbanuje przy następnej zagadce i już ;) .

Gratulejszyn!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #143 dnia: Lutego 14, 2011, 12:23:33 am »
Decycentymilimikronanopikofemtoattozeptojokto (Zepter? Jak to?)
A z drugiej strony dekahektokilomegagigaterapetaeksazettajotta.
Co znaczy przedrostek bega?
Zwykłe nieluksusowe 100 g (nadal z orzechami).
R.
P.S. + 50% za wskazanie dzieła...
Modify: po 48 godzinach podam solucję (jeśli nikt tego nie zrobi wcześniej)
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2011, 10:53:17 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #144 dnia: Lutego 14, 2011, 08:14:14 pm »
Jeszcze wracając do trexa to mamy tak: skoro broń działa niemalże natychmiastowo (w dowolnym miejscu Ziemi i z prędkością światła) to błędne jest stwierdzenie, że ktoś miał choćby dziesiętne sekundy na zrobienie czegokolwiek? Tak?

Z jednej strony trex jeśli miał być użyty chirurgicznie (a nie totalnie), to możliwe byłoby skonstruowanie urządzeń, odpowiednio rozmieszczonych, wykrywających wybuch jądrowy i wyzwalających odpowiedź. Zasadniczo nie widzę tu niemożności, by umierający (a nawet już martwy) zadał cios spoza grobu. W tym więc zastosowaniu (ograniczonym do prób odcięcia sztabowego łba) nie było to narzędzie ultymatywne.

Z drugiej strony o ile mi wiadomo (czego zapewne nie mógł wiedzieć Lem w latach 60-tych) Stany znały rozmieszczenie silosów startowych Rosjan, jak również za pomocą sieci hydrofonów wiedziały, gdzie znajdują się ich łodzie podwodne. Zasadniczo dysponując więc bronią zdolną do rażenia w każdym miejscu i z dowolną siłą mogli się pokusić o wyeliminowanie środków przenoszenia. W tym ujęciu trex byłby bronią ultymatywną.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #145 dnia: Lutego 14, 2011, 08:58:43 pm »
Jako totalista-absolutysta kategoryczny, myślałem wyłącznie o użyciu niechirurgicznym.
Jak na Kliwii.
R.
 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #146 dnia: Lutego 14, 2011, 09:03:44 pm »
Jeśli niechirurgicznie, a tym bardziej totalnie to z pewnością byłaby to broń ultymatywna.

P.S. Oto co mi podesłali koledzy astronomowie, są tam przypadki dla punktów libracyjnych. Fajnie popatrzeć bo jest to znacznie bardziej skomplikowane, niż osobiście sądziłem :) .

http://faculty.ifmo.ru/butikov/Projects/Collection1.html

I jeszcze teoria dla zaciekłych: http://www.scholarpedia.org/article/Three_body_problem
I animacje dla eksperymentatorów: http://astro.u-strasbg.fr/~koppen/body/ThreeBodyHelp.html
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2011, 09:19:05 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #147 dnia: Lutego 14, 2011, 09:30:07 pm »
Co do postscriptum: tylko rzuciłem wstępnie okiem, a już widzę, żeś mnię Pan sprawił frajdę umysłową. Dzięki :-)
R.
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2011, 09:54:57 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #148 dnia: Lutego 14, 2011, 11:33:40 pm »
Tentego...ja już zbanuję się sama:)...bo wiem z jakiej książki to bega- ( fragment bliski mojej brydżowej zagadce;))...że sto tych bega...ale ile to mocy ma w przeliczeniu na 10 do...?mogę tylko zgadywać - jeśli nikt nie wpadnie na odpowiedni trop;)
Poza tym trzeba uważać na zdrowie SeniorMębera;)

P.S. Okazało się, że zaciekłym eksperymentatorem nie jestem, ale to pierwsze fajne:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #149 dnia: Lutego 14, 2011, 11:42:21 pm »
+ 50% liczy się TYLKO jako dodatek. Samo - nie idzie.
R.
P.S. A jak brzmi Pani bridżowa zagadka? Proszę przypomnieć :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )