Autor Wątek: Właśnie przyszło mi do głowy...  (Przeczytany 106209 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #225 dnia: Marca 26, 2014, 12:43:20 am »
Dostojne Zbiegowisko, dziś odkryłem, że w transoceanicznym lotnictwie cywilnym taki (ani podobny) system NIE ISTNIEJE. Kapitanowie poza kontynentalno-wyspowymi radarami meldują się na fonii co 10 stopni południkowych - i szlus. Wielkie pasażerskie maszyny latające nad niezmierzonymi połaciami oceanów NIE MAJĄ ŻADNYCH (autonomicznie zasilanych i i niedwyłączalnych) nadajników stałego indywidualnego sygnału emitowanego od chwili przekręcenia klucza w stacyjce przed kołowaniem do chwili wyłączenia silników po wylądowaniu. Nie istnieje też globalny ani lokalny system odbioru takich sygnałów na zasadzie GPS i wszczynania natychmiastowego lokalizacyjnego alarmu w przypadku "zamilknięcia"!!! Moi kapitanowie mówią, że może TERAZ coś takiego powstanie i zostanie wszędzie przymusowo zainstalowane...
vosbm   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #226 dnia: Marca 28, 2014, 05:04:15 pm »
Mam nazwę: Remórzko© (od Remuszko i morze). Tanio sprzedam. Mogę wydzielić w związku z brakiem jakiegokolwiek związku?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #227 dnia: Marca 28, 2014, 05:21:37 pm »
Tanio kupię Ocean Maziasty, zwany też Globatykiem.
vosbm
http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=3806
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #228 dnia: Kwietnia 03, 2014, 01:05:00 am »
że Maziasty nie ma racji, gdy twierdzi, że mózg NIE DORABIA szaremu księżycowemu światłu krawędziowego domknięcia do okręgu. Kużden jeden widzi (gdy wyjrzy za okno), że świetlista krawędź sierpa jest wyrżnięta, potem szare światło okej, ale ono słabnie ku ciemnej krawędzi, zwłaszcza po symetralnej od terminatora (nie mylić z Terminusem; BTW: on żyje?) DLATEGO, ŻE kąt padania i odbicia jest tam prawie juz zerowy, a natężenie odbitego maleje z kątem NIE TYLKO dla powierzchni lustrzanej, lecz statystycznie dla każdej, także szarej i chropowatej. Wbrew Globalnemu, tak twierdzę ja, mureszko st, łubudubu, łubudubu...
Dobranoc :-)
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #229 dnia: Kwietnia 03, 2014, 08:52:41 am »
Na temat Twego mózgu nie śmiem się wypowiadać.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #230 dnia: Kwietnia 04, 2014, 12:03:40 am »
...że akcentów lemowskich pewnie TAM nie będzie:
http://www.roverchallenge.eu/
A może powinny być? (Mr. S.R.? ;))
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

sosnus

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #231 dnia: Kwietnia 05, 2014, 01:09:45 am »
Jak już się na "Challenge" zebrało, to tutaj taka ciekawostka, choć było to do przewidzenia ;)
http://www.forbot.pl/forum/topics26/polacy-najlepsi-w-europie-podsumowanie-robotchallenge-2014-vt9842.htm

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #232 dnia: Kwietnia 14, 2014, 09:08:03 pm »
Lem wielokrotnie pisal i mowil o awersie i rewersie (pozytywy i negatywy) rozwoju technologii. O tym, ze technologia niesie ze soba niebezpieczenstwa, a nawet potencjalna katastrofe, oraz ze czesto jest wypaczana i odkryc raz dokonanych nie da sie zakryc.
Ale czy kiedykolwiek i gdziekolwiek postulowal, ze lepiej dla ludzkosci bylo by zastopowac dalszy ped technologiczny? Albo wprowadzic jakies ograniczenia w tymze.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #233 dnia: Kwietnia 14, 2014, 09:34:13 pm »
Jaki Lem? Siekierą, nawet krzemienną, można odrąbać nogę albo gałąź na ognisko (ratujące przed wilkamy). Cóż dopiero mówić o lancetach ostrzonych laserowo...
vosbm
@Q
a dlaczego powinny być te akcenty? ERC bardzo fajne, dzięki :-)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2014, 11:09:41 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #234 dnia: Kwietnia 14, 2014, 09:38:46 pm »
Jak to - palić własną nogą?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #235 dnia: Kwietnia 14, 2014, 10:45:18 pm »


Chodzi o to, ze niektorzy w zablokowaniu postepu technologicznego, gospodarczego i przyrostu widza szanse na ratunek ludzkosci przed sama soba. Czy Lem gdzies podobna opinie wyrazil?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2014, 10:48:14 pm wysłana przez NEXUS6 »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #236 dnia: Kwietnia 14, 2014, 11:22:03 pm »
Ale czy kiedykolwiek i gdziekolwiek postulowal, ze lepiej dla ludzkosci bylo by zastopowac dalszy ped technologiczny? Albo wprowadzic jakies ograniczenia w tymze.

Zdaje się, że w "Obłoku..." - gdzie, ustami bohaterów, zabraniał zbyt śmiałego majstrowania przy mózgu - tylko.

Zasadniczo jednak twierdził tak: "technologia jest zmienną niezależną cywilizacji", czyli postulowanie czegokolwiek miał za śmieszne, bo nierealistyczne.

Rozwijał to np. tak (do Miecugowa): "Technologia to jest taki rodzaj tygrysa, na którego wsiedliśmy, tylko trudno z niego zsiąść, właściwie nie można. To znaczy rozpędzonych technologii nie daje się już wycofać. I one stwarzają rozmaite takie owoce, które się bardzo dobrze sprzedają. Ale czy to nam przynosi tylko korzyść? Każdym nożem można sobie gardło poderżnąć. I tak jest również z technologią."

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2014, 11:31:41 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #237 dnia: Kwietnia 14, 2014, 11:28:54 pm »
Skoro masz cóś naprzeciw ognisku ratujacemu, to gałąź (sucha) może być odrąbana po to, by Cię nie kusiła...
Dobranoc :-)
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #238 dnia: Kwietnia 16, 2014, 11:05:12 pm »
...że po paru tysiącleciach luckości wszystkie więksiejsze prawdy zostały już odkryte, sformułowane i ogłoszone (co nie znaczy - pamiętane, trzymane na podorędziu). Piję do tego, że nowe prawdy mogą być już tylko coraz bardziej detaliczne. Nie mogą być generalne...
Jedna rasa: lucka rasa!
Lucek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #239 dnia: Kwietnia 17, 2014, 10:38:24 am »
Prawdy odnośnie czego? Jakiego rodzaju? Natury człowieka, czy świata?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).