Autor Wątek: Właśnie przyszło mi do głowy...  (Przeczytany 106878 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwca 17, 2013, 10:24:44 pm »
Cieleśnie meteoryt, duchowo szlag.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwca 17, 2013, 10:59:36 pm »
Tradycyjnie się czepiasz :) . Niedawno czytałem długą dyskusję, czy jak meteoryt uderzy w samolot to jest meteorytem, czy meteorem. Historycznie meteor to zjawisko w atmosferze (gdyż od Arystotelesa gdzieś do Pułtuska uważano, że to zjawisko powstaje samoistnie w atmosferze). Podstawową cechą jest więc świecenie. To co może strzelić Cię w duszę, leci jakieś 3 minuty od tego momentu, kiedy świeciło. A, a do niedawna w tych definicjach mówiło się tylko o spadku na Ziemię, stopniowo wzmiankując ogólniej o ciałach astro. Trzymaj się po prostu ścisłej definicji, w końcu jesteś ściślakiem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwca 18, 2013, 12:35:54 am »
Trzymając się zatem ścisłej definicji: czy to prawda, że - jeśli wziąć pod uwagę dużą statystykę - wyraziste korelacje nie są dziełem przypadku*, lecz dowodem istnienia związku przyczynowo-skutkowego?
VOSBM
----------
*rozumianego jako miejsce trafienia mnie przez meteor (wielkości ziarnka fasoli zwanej jaśkiem - skąd cytat?), życie dra Kouski, ruletkę i totka, Mistrza znaczek z Marianną (która książka?), a także humory mojej Kasi :-)
   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwca 18, 2013, 03:11:17 pm »
Ni tak, ni nie.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwca 18, 2013, 03:21:47 pm »
Całkowicie się zgadzam z Hoko. A nawet powiedziałbym więcej, że i tak, i nie :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwca 18, 2013, 03:54:40 pm »
Hoko-spoko :-)
Stwierdzamy jakąś wyrazistą korelację, na przyklad w genetyce, astrofizyce, politechnice, matematyce etc. O czym to świadczy (o czym świadczy jej istnienie)?
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #96 dnia: Czerwca 18, 2013, 04:09:37 pm »
Dopóki się problemu nie zbada dokładniej, świadczy tylko o tym, że jest coś do zbadania.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #97 dnia: Czerwca 18, 2013, 04:28:49 pm »
Nie wiem, czy mówimy o tym samym (ja - o korelacji, Pan - o problemie). Zakładam, że tak.
Co  - konkretnie, ale i przykładowo - trzeba zacząć robić, aby (jak Pan to ujmuje) "korelację zbadać dokładniej"?
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #98 dnia: Czerwca 19, 2013, 09:45:05 am »
Cytuj
(o czym świadczy jej istnienie)?
Fenomenologicznym okiem patrząc, jej istnienie świadczy o tym,  że ona istnieje. Oraz istnieje podmiot ją dostrzegający.
Reszta to interpretacje. :)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2013, 09:48:09 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #99 dnia: Czerwca 19, 2013, 11:24:59 am »
Przytaczam pytanie: Czy to prawda, że - jeśli wziąć pod uwagę dużą statystykę - wyraziste korelacje są niezbitym dowodem istnienia jakichś związków typu przyczynowo-skutkowego między skorelowanym?
Widzę, że dotychczasowi dyskutanci mają pietra. Odpowiedzą "tak" - niedobrze. Odpowiedzą "nie" - jeszcze gorzej. Odpowiedzą ni to ni sio - same szkody na ciele i umyśle. Na wszelki wypadek lepiej zatem w ogóle nie odpowiadać. Trudno, starość nie radość... Trzeba zapytać młodzież: Ol, hop hop! Tzoku, na pomoc! Smoku Swobodny, niech Pan ratuje honor Forum! A może pan Wiesioł nie jest duchowym Starcem?
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #100 dnia: Czerwca 19, 2013, 12:08:42 pm »
Odstosunkuj się. Tak jak "wyraziście" formułujesz pytania, tak "wyraziste" masz odpowiedzi.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #101 dnia: Czerwca 19, 2013, 12:29:06 pm »
To Ty się odkoituj. Pytanie (Czy to prawda, że - jeśli wziąć pod uwagę dużą statystykę - wyraziste korelacje są niezbitym dowodem istnienia jakichś związków typu przyczynowo-skutkowego między skorelowanym?) jest sformułowane jednoznacznie, klarownie i absolutnie poprawnie, przynajmniej na umysłową klasę tego Forum. Przypuszczam, że jeśli na to proste banalne pytanie rzeczowo nie odpowiadasz - obawiasz się konsekwencji swej odpowiedzi (pułapki, pomyłki, zasadzki, błędu; to są sprawy dla ludzi zdolnych i ambitnych bardzo ważne i drażliwe; znam takie postawy z autopsji, lecz ich mechanizmów nie pojmuję).
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #102 dnia: Czerwca 19, 2013, 01:28:24 pm »
Namawiasz mnie do praktyk potępianych przez Kościół Katolicki?!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #103 dnia: Czerwca 19, 2013, 04:04:37 pm »
Przytaczam pytanie: Czy to prawda, że - jeśli wziąć pod uwagę dużą statystykę - wyraziste korelacje są niezbitym dowodem istnienia jakichś związków typu przyczynowo-skutkowego między skorelowanym?

Panie, Pan sobie wstań o czwartej rano - zauważy Pan wtedy, że w pewnym momencie ptaki zaczynają ćwierkać, i to ostro. A zaraz po nich wstają ludzie, jeden po drugim, masowo. I tak dzień w dzień, od kwietnia do sierpnia. Korelacja, zdawałoby się, jednoznaczna. Jaki z tego wniosek?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwca 19, 2013, 05:15:02 pm »
1. Uważam, że dyskutanci typu pana Hokusa mogli zaprzeczyć mojej tezie (oraz wyjaśnić, czemu uważaja ją za fałszywą) już 26 maja 2013 o godzinie 11:42 forumowego czasu. To, że tego nie zrobili, świadczy o nich, nie o mnie :-)
2. Panie Hokusie, umysły najprymitywniejsze wyciagną wniosek, że np. taka kolejność jest wolą Przedwiecznego; umysły tępe, że np. ptaki swym ćwierkaniem budzą ludzi, a umysły standardowe poszukają czynnika sprawczego, który budzi ptaki i ludzi (przyczyna-skutek).
Zauważył Pan, że im dłuższy jeden z boków prostokąta, tym większe jego pole? Pewnie tak. "Korelacja, zdawałoby się, jednoznaczna. Jaki z tego wniosek?"
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )