Autor Wątek: Rosja, ZSRR, Ukraina...  (Przeczytany 180430 razy)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #795 dnia: Stycznia 20, 2023, 03:33:56 pm »
Oczywiście zaszłości historyczne z Wołyniem mogą mieć znaczenie emocjonalne, a nawet polityczne, w zależności jak bardzo popularny jest Bandera  i Banderyzm na Ukrainie. Nie wiem jak to się kształtuje, L. A. wspominał, o ile pamiętam, że coś 10% społeczności ma takie upodobania? Może Bandera, OUN, UPA jest dla wielu Ukraińców symbolem nacjonalizmu ale nie łączą go z nazistami, pogromami? Albo gania wyżej wspomnianych za pogromy, a chwała za budowanie ukraińskiego nacjonalizmu? Nie mam pojęcia jak to faktycznie jest wśród Ukraińców.
Nie, prze Pana, nic takiego nie pisałem. Wspominałem chyba o 10% upodobania dla Rosji i "ruskiego mira":
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1606.msg91391#msg91391

Ale to było dawno. Było i minęło. Matuszka-Rosja sprawiła, że większość z tych "upodobańców" spluwa teraz z obrzydzeniem na sam dźwięk tego słowa.
Co zaś do Bandery, o tym gościu też wspominałem:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1606.msg91671#msg91671

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #796 dnia: Stycznia 20, 2023, 03:38:43 pm »
Art 5 nie obliguje do pomocy militarnej
2, Putin nie może wyjść z twarzą

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #797 dnia: Stycznia 20, 2023, 04:02:19 pm »
Art 5 nie obliguje do pomocy militarnej

Ale też nie przeszkadza by w krajach nowo przyjętych (czy nawet stowarzyszonych) umieścić na dzień dobry solidne kontyngenty US Army/Marines i pociski odpowiednio dalekiego zasięgu. (Jeśli gwarancje - to na serio.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #798 dnia: Stycznia 20, 2023, 04:50:29 pm »
Cytuj
Nie, prze Pana, nic takiego nie pisałem. Wspominałem chyba o 10% upodobania dla Rosji i "ruskiego mira":
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1606.msg91391#msg91391
A, tak. Pomyliło mi się.
Spojrzałem jakiś czas temu na mapę uchodźców z Ukr i na niej było widać że ponad 1mln uszedł do Rosji. Domyślam się że to była mniejszość rosyjska?

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #799 dnia: Stycznia 20, 2023, 05:00:22 pm »
Art 5 nie obliguje do pomocy militarnej

Ale też nie przeszkadza by w krajach nowo przyjętych (czy nawet stowarzyszonych) umieścić na dzień dobry solidne kontyngenty US Army/Marines i pociski odpowiednio dalekiego zasięgu. (Jeśli gwarancje - to na serio.)
USA to nie NATO
2.
https://twitter.com/WarNewsPL1/status/1616372617212231683

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #800 dnia: Stycznia 20, 2023, 05:22:01 pm »
USA to nie NATO

Ale dobrze wiemy, kto w NATO gwaranta od samego początku stanowi.

2.

"Die Linke"? To nie jest poważna partia - kilka procent poparcia, w dodatku podzielona na frakcje (gdzie jedna radykalniejsza od drugiej). Trudno oceniać na jej przykładzie całokształt niemieckiej polityki.
 
ps. Wracając do:
Putin nie może wyjść z twarzą

W tej sprawie oddajmy głos... Rosjaninowi, w końcu insider:
https://wiadomosci.wp.pl/bondariew-wy-polacy-wiecie-ze-rosje-mozna-pokonac-6856505578306464a
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #801 dnia: Stycznia 20, 2023, 06:03:37 pm »
Czy ja oceniam całokształt po owym pośle?
Nie
2, https://twitter.com/KtoUmarl/status/1616434268669976578
« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2023, 07:15:12 pm wysłana przez Smok Eustachy »

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #802 dnia: Stycznia 21, 2023, 05:59:07 am »
Prywaciarz straszy zablokowaniem dostępu do YT, co "dorzeczy" mu sugeruje.
Cytuj
platforma rzekomo rozpowszechnia "nieprawdziwe społecznie istotne informacje pod pozorem wiarygodnych przekazów", a także informacje "mające na celu zdyskredytowanie wykonywania swoich uprawnień przez organy państwowe
https://dorzeczy.pl/amp/393817/prigozyn-youtube-wkrotce-zostanie-zabroniony-w-rosji.html

Oho - kolejna forma prawdy i informacji?
"Prawdziwa społecznie informacja" to dość mglista formułka.
Kto uznaje filmy i YT za wiarygodny przekaz? To autorskie inscenizacje i dekoracje [jak dla mnie], czyli zwykle jest to sztuczny produkt (inscenizowana scenka, gra lub zabawa, czasem popularyzacyjna lub alegoryczna). Z innych podobnych usług to jest jeszcze choćby cda albo dailymotion, spoza sfery jutubowego gugla.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #803 dnia: Stycznia 21, 2023, 11:29:44 am »
Mowisz, że jest dużo niechętnych Ukr? Ale ilu i w jakim sensie? Tzn sporo wyjasniles, ale czy niechętnych, bo chcą żeby Ukr było źle, czy niechętnych do pomocy, bo się to jakoś negatywnie odbija na Polakach? Bo to 2 różne rzeczy.
Trudno mi powiedzieć, ogólnie to występują nie "dwie różne rzeczy", tylko "wszystkie możliwe rzeczy". Jak to się ogólnie kształtuje nie wiem, po prostu w pracy stykam się z różnymi poglądami bo ludzie przychodzą i czasem widać niepytani muszą się podzielić swoimi mniemaniami, które nawiązując do dawnego skeczu są od A do N.
 
Występuje wszystko:
- ludzie, którzy nie lubią Ukrainy (bez powodu, podobnie jak nie lubią żadnych innych nacji a przynajmniej uważają, że są głupsze od polskiej, choćby u nich robili na przysłowiowym zmywaku)
- ludzie, którzy sądzą, że Ukraińcy odbierają im pracę*
- ludzie, którzy uważają, że lepszy Putin niż Ukraina, bo Ukraina to banderowcy
- ludzie, którzy uważają, że to Zachód wywołał tę wojnę i ponosi za nią całą odpowiedzialność
- ludzie, którzy w ogóle uważają, że media i władze kłamią, a światem rządzą Żydzi (Zełeński jest Żydem, tak? Voila).

Wszystkie te poglądy (poza pierwszym, oczywiście) są głęboko i racjonalnie (lub "racjonalnie") umotywowane i poparte szeregiem dowodów i przykładów, całość składa się w spójną konstrukcję niemożliwą do rozbicia a nawet szpary nie ma żeby nóż wbić i podważyć.

Ogólnie ludziom się pogorszyło z wielu powodów, w tym bez wątpienia i z powodu sytuacji na Ukrainie. Nie dalej niż 2 dni temu 48 godzin protestowała u mnie Agrounia blokując traktorami trasę Ukraina - Dorohusk - Polska i reszta świata (dla Ciebie Nex wyjaśnienie - Agrounia to powiedzmy taka współczesna Samoobrona). Bo zboże z Ukrainy idzie bezcłowo teoretycznie korytarzem w świat a praktycznie zdaje się, że jakoś mocno ten korytarz w Polsce cieknie i w efekcie cena skupu zboża spada im dalej od żniw, co jest wbrew Panu Bogu i ministrowi rolnictwa, który w żniwa wręcz zachęcał rolników do trzymania zboża i obiecał rolnikom, że w zimie ceny skupu będą dla nich znacznie korzystniejsze. A nie są. Przy czym akurat Agrounia złego słowa nie powiedziała na Ukraińców. Podobnie jest z kukurydzą stoją całe pola niezebrane i zostaną przeorane na wiosnę, bo z powodu wojny kukurydza ta, która miała zdaje się iść na Ukrainę nie poszła a zbiór w tej sytuacji był kompletnie nieopłacalny bo nie ma jak jej sprzedać. Dla wielu są to argumenty a mało darwinowskie jest tłumaczyć sobie, że winna Rosja i Putin, bo wielu kończy swoje rozumowanie na bezpośredniej przyczynie, która ich dotknęła. Jak leci na Ciebie kamień to się po pierwsze uchylasz a nie zastanawiasz, dlaczego ktoś rzucił.

*Może już pisałem ale małż w spontanicznie powstałym centrum pomocy robiła kanapki dla ewakuujących się z Ukrainy i spotkała tam osobę, która faktycznie straciła pracę z powodu Ukraińców (tzn. oni byli tańsi i jej podziękowano po iluś tam latach zatrudnienia). I ta kobieta akurat nie miała żalu, uważała, że jej i tak żadna wielka krzywda się nie dzieje, jest już stara i ma jakaś tam emeryturzynę, a tam jest wojna, śmierć i małe dzieci. No więc sam fakt, że nawet bezpośrednio i faktycznie komuś się pogorszyło w konkretnym przypadku nie oznacza, że ten ktoś automatycznie jest wrogiem Ukrainy.

Przedstawione wyżej postawy są z negatywnej selekcji, żebyście nie myśleli, że to większość. Większość ludzi z którymi rozmawiam wykazuje i zrozumienie na poziomie ludzkim, odruchu serca, i strategicznym, że po nich my.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #804 dnia: Stycznia 23, 2023, 12:47:46 pm »

 
Występuje wszystko:
- ludzie, którzy nie lubią Ukrainy (bez powodu, podobnie jak nie lubią żadnych innych nacji a przynajmniej uważają, że są głupsze od polskiej, choćby u nich robili na przysłowiowym zmywaku)
- ludzie, którzy sądzą, że Ukraińcy odbierają im pracę*
- ludzie, którzy uważają, że lepszy Putin niż Ukraina, bo Ukraina to banderowcy
- ludzie, którzy uważają, że to Zachód wywołał tę wojnę i ponosi za nią całą odpowiedzialność
- ludzie, którzy w ogóle uważają, że media i władze kłamią, a światem rządzą Żydzi (Zełeński jest Żydem, tak? Voila).

Niestety to się sprowadza do jednego mianownika.
2. Nowy niemiecki minister obrony złamał parytet i jest z niego niezły aparat. Jak trwoga to do samca.
Posła podsumowałem natomiast:
https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1278658,debata-publiczna-styczen-2023

Mamy tu wspaniały przykład debaty publicznej, który spotkał się jednak z bardzo emocjonalnymi reakcjami. Niesłusznie, bo słusznie podstawowe zagadnienia są dwa:

1. Afganistan wygrał z mocarstwem atomowym 2 razy (ZSRS i USA).

2. Wietnam wygrał z mocarstwem atomowym 2 razy (USA i Chiny).

3. W Korei był remis.

To tak na szybko.

Po drugie skoro z mocarstwem atomowym nie można wygrać to Niemcy się podać mają według wspomnianego posła? Jakby Soviet im zagroził napaścią? Ciekawe czemu nie groził? Może jednak się bał że przegra?

Takie to androny opowiada ów poseł i to ma być esęsją tzw debaty publicznej.

Co do NATO to podsumuję. Wystarczy wojna o Tajwan i już na 2 fronty nie dadzą rady.

2. Ni mam więcej pytań:

https://twitter.com/WarNewsPL1/status/1617525072708919298
« Ostatnia zmiana: Stycznia 23, 2023, 07:34:50 pm wysłana przez Smok Eustachy »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #805 dnia: Lutego 13, 2023, 09:51:10 am »
P. Chodorkowski (z którego trochę wyszedł rosyjski patriota, trochę optymista - porównanie do Niemiec w '45 się kłania - jednak) radzi jak przycisnąć Putina:
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/chodorkowski-wskazuje-jak-uderzyc-w-putina-bardziej-bolesne-niz-sankcje/dqtkfzb
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #806 dnia: Lutego 16, 2023, 08:19:18 pm »

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #807 dnia: Lutego 25, 2023, 03:21:59 am »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #808 dnia: Lutego 25, 2023, 09:41:03 am »
Wprawdzie jest tam o słoniu, ale czemuś przypomniało mi się cyberiadowe  Gorylium..
https://twitter.com/MarzenaPaczuska/status/1629030634936053761
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #809 dnia: Lutego 25, 2023, 02:01:11 pm »
czemuś przypomniało mi się cyberiadowe  Gorylium..

A mnie znów pewne sceny z niedawnego odcinka "ORV"...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki