Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 556939 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #690 dnia: Lipca 14, 2013, 12:38:56 pm »
Wydaje mi sie tez, że nie mozna rozwiazac tego zadania nie ustalajac przy okazji, czy felerna kula jest lzejsza, czy ciezsza.
W pewnych opcjach można - wtedy wystarczą nawet dwa ważenia.
Dwa ważenia widać w moich bazgrołach - pierwszy przypadek 1-4=5-8 => drugie ważenie (można te kulki ustawiać tutaj różnie): 1234 = 591011 => wiadomo, że 12 jest trefne. I jak pisałam - zależy od pytającego - nie trzeba ciężkości/lekkości, to koniec ścieżki - trzeba ją podać - to dalej, jak w skanie. Ale to chyba tylko dotyczy równości w pierwszym i drugim ważeniu. Inne przypadki (nierówność w pierwszym lub w drugim ważeniu)  potrzebują trzech ważeń :-\ I wtedy mimochodowo dostajemy info o ciężkości/lekkości trefnej kulki.
Skoro tak,to może takie rozwiązanie(w ramach odpętlania i zaplatania).Jeśli już oznaczać kule od 1...12.W I ważeniu standardowo 1234 vel 5678.W II,i dalej bez względu na wynik I taki skład  1,9,10,11 vel 2,3,4,8.W III ważeniu oczywiście tylko 2 kule a jakie,no cóż wszystko zależy od wyników poprzednich ważeń  ;)
Nooo wiesioł...o ile się nie pomyliłam w tym dochodzeniu wagowym:

to jest oki.
Jeśli rzecz w elegancji - by wszystkie drugie ważenia miały ten sam skład kulkowy - to u mnie można też to łatwo zmienić. W drugim ważeniu przy równości 1-4=5-8 nie musi być - jak podałam (bo wynika z kolejności cyferek) 1-4 i 5 9 10 11. Może od początku być jak w nierównościach: 1,2,3,5 z 4,9,10,11. I wszystkie drugie ważenia będą jednakowe. To tylko kwestia estetyczna.
Generalnie chodzi o to, by w drugim ważeniu zostało 5 kulek z pierwszego ważenia + 3 kulki z pozostałej czwórki. Ponadto z tych 5 (co zostały) dwie: w równości nie muszą zamienić się stronami, a w nierówności muszą. Wtedy do trzeciego ważenia zawsze zostają 2 kulki. - ktoś to może zweryfikować?:)
Natomiast chyba znalazłam autobłąd - czyli u siebie w nierówności. Napisałam:
c) Ostatnia możliwość I ważenie 1-4 > 5-8
II ważenie 1,2,3,5 < 4,9,10,11
czyli 5 trefna.

Porównując powyższy skan (z próbą rozwiązania wiesiołowych układów) z tym -  nie można chyba tak szybko podać 5:) Skoro nierówność zmienia znak w pierwszym i drugim ważeniu, a kulki 4 i 5 zamieniły się miejscami, to obie są podejrzane i trzeba w trzecim ważeniu zbadać czy 4 jest cięższa, czy 5 lżejsza. Tak jak w powyższym skanie w trzecich ważeniach w nierównościach.
Dostałam pomieszania, czy tak to?;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2013, 12:36:20 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #691 dnia: Lipca 14, 2013, 12:56:51 pm »
Się cholera! Z taką Olka,to nie chciałbym mieć do czynienia!Zara by zagoniła do zmywania naczyń!Wolę to,co mam!
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #692 dnia: Lipca 14, 2013, 01:11:04 pm »
Okazuję z Panem męską solidarność, Panie Wiesiole. Gary to pół biedy, ona wymusza myślenie! Stawia człowieka pod ścianą i wywiera presję! To jest niedopuszczalna (niepoprawna politycznie oraz karalna kodeksowo) przemoc psychiczna!!!
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #693 dnia: Lipca 14, 2013, 01:37:30 pm »
Się cholera! Z taką Olka,to nie chciałbym mieć do czynienia!Zara by zagoniła do zmywania naczyń!Wolę to,co mam!
Tja wiesioł...to nie wyciągnięcie wniosku ze zważenia 12 kulek, to tylko wróżby z trefnej kulki;)

Okazuję z Panem męską solidarność, Panie Wiesiole. Gary to pół biedy, ona wymusza myślenie! Stawia człowieka pod ścianą i wywiera presję! To jest niedopuszczalna (niepoprawna politycznie oraz karalna kodeksowo) przemoc psychiczna!!!
Zarazara...to ja zadałam zagadkę? To ja dopominałam się o proste rozwiązania - tym samym zmuszając współforumowiczów do porzuceniamy kreatywnych czynności (jak zmywanie) - w celu rozjaśniania zaciemnionego? To ja dodatkowo kazałam odmierzać litry, by dalej gnębić zmaltretowany uprzednio umysł? O, to nie przelewki!Teraz widzę pod jaką presją żyłam przez ostatnie dni!Mężczyźni... ::)

Dobra - a w remie? Jakiś ad?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #694 dnia: Lipca 14, 2013, 01:59:47 pm »
Ja się wyłączam. Rzeczy proste - tak, rzeczy ciut zawiłe - ewętualnie, rzeczy skąplikowane - niechętnie, rzeczy pogmatwane - nigdy. Nie chce mi się. Nie podchodzi. Newer, żame! Z pustego w próżne dla relaksu - owszem, rozpatrywanie złożonych zdań logicznych - po moim trupie!
Remęber
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #695 dnia: Lipca 14, 2013, 06:45:07 pm »
[Tja wiesioł...to nie wyciągnięcie wniosku ze zważenia 12 kulek, to tylko wróżby z trefnej kulki;)

[
To ja bardzo przepraszać!Mój największy wysiłek(fizyczny) niedzielny, to wycieczka do lodówki po kolejne pifko.W chwilach entuzjazmu,wycieczka nad pobliskie jezioro,las, to 300m.W tygodniu praca i praca,zmęczenie itd.  a tu trza rozpiski robić ,skany,potem wklejać, biednym jest i tyle  :-\
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #696 dnia: Lipca 14, 2013, 09:59:36 pm »
W pewnych opcjach można - wtedy wystarczą nawet dwa ważenia.
Słusznie, wyraziłem się nieściśle. Powinno być: wykorzystując zawsze trzy ważenia w każdym wypadku z pewnością można ustalić, czy felerna kulka jest lżejsza, czy cięższa. Natomiast w większości wariantów położenia felernej kulki wśród tych dobrych trzeba to ustalić, aby wskazać felerną.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #697 dnia: Lipca 14, 2013, 10:22:08 pm »
Cytuj
w większości wariantów położenia felernej kulki wśród tych dobrych trzeba to ustalić, aby wskazać felerną.
Powinno chyba być (bardziej zrozumiale): w większości wariantów położenia felernej kulki wśród tych dobrych - trzeba ustalić (nasamprzód lub równocześnie) "lżejsza/cięższa", aby wskazać felerną.
R.
« Ostatnia zmiana: Lipca 14, 2013, 10:24:31 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #698 dnia: Lipca 17, 2013, 09:01:43 am »
No to załóżmy się publicznie na tym forum o 1/3 literka miodu z pasieki mazurskiej (Grzegórzki - bo tylko takim dysponuję). Jesli zaś Pan przegra - stawia mi Pan Wielką Wedlowską (nima balansu, a jeszcze słoik wylizany Panu zostaje - no, ale niech będzie...)
VV

1/3 literka to mi nawet nie wystarczy, żeby się dobrze oblizać  ::) I niby co miałoby być przedmiotem zakładu?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #699 dnia: Lipca 17, 2013, 01:06:15 pm »
O to, że przy pomocy dwóch ważeń nie da się stwierdzić NICZEGO (ja),  "w pewnych opcjach" DA SIĘ (Pan).
Jednakże z wyłączeniem opcji "szczęście badającego", "akurat tak się trafiło/złożyło, że", itp.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #700 dnia: Lipca 17, 2013, 01:19:59 pm »
Pan to normalnie jak dziecko. Albo jeszcze gorzej. Olka już pokazała (wyżej), że się da, ale Pan niekumaty. Za 1/3 nie chce mnie się tłumaczyć.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #701 dnia: Lipca 17, 2013, 01:30:55 pm »
A niech tam, nich stracę.

Oznaczamy kule literami i dzielimy na trzy grupy: abcd, efgh, ijkl.

Porównujemy abcd i efgh. mamy trzy możliwości:
abcd = efgh
abcd > efgh
abcd < efgh

Jeśli abcd = efgh, to znczy, że szukana kula jest w grupie ijkl.
Kule ijk podstawiamy za efg i znowu porównujemy (ważymy), tym razem  zestawienie abcd oraz ijkh

Jeśli
abcd = ijkh
to znaczy, że wszystkie kule tutaj są jednakowe i takie same jak usunięte z drugiej grupy efg (bo z tymi kulami też była równowaga). Więc zostaje tylko ostatnia kula z trzeciej grupy - "l", i to ona musi być tą szukaną. I mamy ją w dwóch ważeniach.

CBDU

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #702 dnia: Lipca 17, 2013, 01:48:44 pm »
To jest typowa trzecia góralska prawda księdza Tischnera. Przecieź - wbrew mojemu zakładowemu (to bet) warunkowi o braku szczęścia - Pan pisze ganc bezczelnie: "jeśli". Nima żadnego "jeśli". Bo "jeśli nie", to g...* z tego będzie, nie Harmonia Sfer, Miłościwy Panie! (Lem).
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #703 dnia: Lipca 17, 2013, 02:06:00 pm »
Szczęście to masz Pan, że nie jestem nerwowy.
Przeprowadź Pan sobie milion prób, w niemal dokładnie 1/12 przypadków zgadniesz Pan za dwoma ważeniami w ten właśnie sposób. To nie żadne szczęście, tylko statystyka.
« Ostatnia zmiana: Lipca 17, 2013, 02:08:01 pm wysłana przez Hokopoko »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #704 dnia: Lipca 17, 2013, 02:23:58 pm »
Rozmawiamy o dwóch ZUPEŁNIE RÓŻNYCH sprawach. Moja, to absolutne rozwiązanie zadania. Pana, to rozwiązanie zadania pod warunkiem, że. Pojęcia "rozwiązanie absolutne" (nie mylić z Endlosung...) jest zasadniczo odmienne niż pojęcie "rozwiązanie pod warunkiem, że". To są dwie różne sprawy.
Pokażę to Panu jeszcze raz, na palcach:
Tusk: Kaczor jest głupi.
Kaczor: Tusk jest głupi.
Remuszko: z pewnościa obaj mają swoją prywatną rację. Tak jak Pan Hokus i ja. Ale wtedy nie ma o co się zakładać :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )