Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 556940 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #495 dnia: Marca 25, 2013, 08:56:22 am »
1. A zastosuj swą metodę polemiki sam do siebie - czy ja piszę wyżej, że jest taki przedrostek?

2. Jest taki przedrostek, a w każdym razie był, przeszukaj to pod kątem "bega".

3. Wstyd, że wcześniej na to nie wpadłem, że zamiast szukać naukowo po przedrostki naukowe i takie tam inne trza wpisać w gugla "bega prefix billion".

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #496 dnia: Marca 25, 2013, 09:30:36 am »
Nie ma takiego przedrostka. Nie istnieje. Przedrostek oznaczający miliard, to giga. Że też Panu Inżynierowi trzeba to tłumaczyć (jak, nie przymierzając, ksiądz Magdzie)...
Natomiast co do tego, że istnieje słowo bega, a także, iż jakiś osobnik uważa to słowo za gramatyczny przedrostek - odpowiem, parafrazując samego Mistrza (Cyberiada, str. 7 na dole): jakaś rzecz w jakimś języku na pewno nazywa się "bega" i na pewno są osobnicy uważający to słowo za przedrostek, tylko trzeba wziąć do rachuby populacje z odpowiednio dużego kawałka Kosmosu, żeby zbiór był dostatecznie liczny
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #497 dnia: Marca 25, 2013, 11:05:33 am »
Czy przedrostek myria istnieje?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #498 dnia: Marca 25, 2013, 11:15:41 am »
Każdy przedrostek istnieje, tylko nie wszystkich używamy. W końcu liczbowy ciąg przedrostkowy jest nieskończony, więc wszystkich i tak nie da się opisać literami skończonego alfabetu :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #499 dnia: Marca 25, 2013, 12:14:33 pm »
@maziek
nie wiem
@hokus
nie rozumiem
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #500 dnia: Marca 25, 2013, 12:54:25 pm »
Nie wiesz jest na odczep, wiesz... Zapytam inaczej. Co to znaczy, że przedrostek istnieje dla Ciebie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #501 dnia: Marca 25, 2013, 01:26:08 pm »
W sumie jeśli nie ma ograniczeń na długość słowa, to liter wystarczy na wszystkie przedrostki. Tylko niektóre mogą być trudne do wymówienia. Kszzzzzzztrzybcimputralalalaiiiikarambaojdanadanabencumgrzrzrzrzumpanikowatutu. To znaczy 10^1300748.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #502 dnia: Marca 25, 2013, 01:52:03 pm »
Hoko, ale tu mamy przypadek przedrostka do realnie używanej wielkości "miliard", stosowanej powszechnie także w zwyczajnym zapisie, a nie jakieś ponawymyślane 10 do dwieście pięćdziesiątej czwartej. Dalej, konkretnie, przedrostka stosowanego najwidoczniej przez inżynierów elektryków, na początku XX w., w kręgu cywilizacji zachodniej, w języku angielskim (dlatego to, że statystycznie w jakimś języku coś tam zawsze coś znaczy jest kulą w płot. Bo to nie jest "jakaś rzecz" tylko "miliard" i nie w "jakimś języku" tylko w angielskim technicznym, na początku XX w. n.e. na Ziemi).

O, czegom się dogrzebał:

Bega. A prefix proposed by Houston and Kennelly for a thousand million,
Begadyne. A term proposed by Houston and Kennelly for one thousand million dynes,
Begerg. A term proposed by Houston and Kennelly for one thousand million ergs,
Begohm. A term proposed by Houston and Kennelly for one thousand million ohms.


Źródło.
« Ostatnia zmiana: Marca 25, 2013, 06:27:32 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #503 dnia: Marca 25, 2013, 07:25:57 pm »
Moim zdaniem nie ma potrzeby zastępowania begą przedrostka giga z międzynarodowo przyjętej Grupy SI S.A.
Chyba że dla draki.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #504 dnia: Marca 25, 2013, 08:30:25 pm »
Moim zdaniem też nie ma - a kto o to wnosi? Nie pamiętam dokładnie jak to leciało, ale sens był taki: że w dyskusji wypada odpowiadać na stawiane w niej pytania. Hołdujesz tej zasadzie, więc odpowiedz, co to znaczy, "że przedrostek istnieje". Nie chce Cię męczyć, ale możliwe, że dla Ciebie "istnieją" (przykładowo) wyłącznie przedrostki z obecnego układu SI, w wersji konkretnie zatwierdzonej w Polsce (podaj, w których latach, bo nie wszystkie zawsze), a inne nie istnieją. Co by czyniło dyskusję, po przyjęciu Twych warunków, bezprzedmiotową (co do istnienia innych, nienależących do SI przedrostków).

Przypominam jednak zawczasu, żeś nie pytał "czy istnieje przedrostek bega" a tylko, "co on znaczy". Dalej dałeś odpowiedź, że nic nie znaczy, bo to literówka. Więc niezależnie co odpowiesz na powyższe pytanie (o "istnienie przedrostków") to wyjaśnienie (literówka) jest błędne. Nie jest to literówka. Jest to słowo zaproponowane przez dwóch ludzi, z których jeden był naukowcem a drugi inżynierem (http://en.wikipedia.org/wiki/Edwin_J._Houston , http://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_E._Kennelly) umieszczone co najmniej w dwóch publikacjach ogólnodostępnych, technicznych, z których jedna została wydana przez UCLA. Tak więc to słowo, na podstawie tych publikacji, znaczy "miliard" i nie jest w żadnym razie literówką, jeśli mówimy o jego użyciu przez Lema w każdym razie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #505 dnia: Marca 25, 2013, 09:35:54 pm »
Wychodzi na to, że się myliłem, przypuszczając, że to literówka. Czy to wytłuszczone Cię satysfakcjonuje jako zakończenie sporu o bega?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #506 dnia: Marca 25, 2013, 09:49:56 pm »
Ciebie satysfakcjonuje wymuszone faktami przyznanie oczywistości, będącej taką już od pewnego czasu, przynajmniej dla nieuprzedzonych? Interesuje mnie, co to jest "istniejący przedrostek" natomiast.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #507 dnia: Marca 25, 2013, 10:39:34 pm »
Istniejący przedrostek to taki, który figuruje w słowniku języka polskiego lub słowniku wyrazów obcych oraz w międzynarodowym spisie przedrostków SI (a może SA?)
Złanoc :-(
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #508 dnia: Marca 26, 2013, 09:44:58 am »
Istniejący przedrostek to taki, który figuruje w słowniku języka polskiego lub słowniku wyrazów obcych oraz w międzynarodowym spisie przedrostków SI (a może SA?)
Jesteś pewien spójników logicznych w powyższym zdaniu ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #509 dnia: Marca 26, 2013, 10:08:44 am »
Jeśli chodzi Ci o słowa "lub" i "oraz" - to tak.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )