Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - miazo

Strony: [1] 2 3 ... 24
1
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Kwiecień 07, 2022, 04:52:11 pm »
Podróż w czasie do roku 2006 - archiwalne nagranie programu 7 dni świat. Prowadzący wybrał dwa tematy do omówienia z gośćmi: Rosja oraz stosunki polsko-ukraińskie. Nadal aktualne.

2
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Kwiecień 05, 2022, 10:20:41 pm »
Męczący jesteś i nie chodzi tylko o nadużywanie pogrubień. Chwilę temu w innym wątku nie zrozumiałeś sformułowania "prać brudy", teraz czepiasz się "wiadomości z frontu", choć chyba oczywiste jest dla wszystkich, że każda wiadomość ma jakieś źródło i jest to po prostu skrót myślowy, który należy rozumieć jako "informacje, jakie docierają do nas z różnych źródeł na temat tego konfliktu". Wydaje mi się, że szkoda prądu na czepianie się każdego zwrotu czy wyrażenia i popełnianie na ten temat elaboratu.

Poza tym masz rację.

3
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Kwiecień 05, 2022, 07:44:41 am »
Uomatko... maziek nic takiego nie napisał odnośnie ostatnich okropnych doniesień z miejscowości pod Kijowem, zresztą już też to kilka razy wyjaśnił, gdyby ktoś (złóżmy to na karb emocji) nie pojął pierwszego wpisu - ja jego wypowiedź odebrałem jako uwagę natury ogólnej, aby po prostu wobec wiadomości z frontu zachować daleko posunięty sceptycyzm.

4
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Marzec 27, 2022, 09:43:21 pm »
Dzisiaj (dopiero) trafiłem na przerażająco trafny wywiad z Ołeksijem Arestowyczem z 2019 roku, w którym przewidział... a zresztą, zobaczcie sami: link.

5
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 18, 2022, 04:22:03 pm »
Odpowiedzi są tylko do dwóch pierwszych zagadek. Dla pocieszenia dodam, że jest tam też napisane, iż pierwsze zdjęcie zidentyfikowało poprawnie 14 osób, drugiego - nikt. o_O

6
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Marzec 18, 2022, 10:49:37 am »
Nie ma problema, przerzućta do "Rzeźby", jeśli łaska. Przepraszam za kłopot.

Niezależnie od miejsca, odpowiedzi na pytanie - byle nie ze strony ruskich trolli - jestem bardzo ciekaw.

7
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 17, 2022, 10:53:24 pm »
Przypadkowo przeglądając dzisiaj szpargały z dzieciństwa natrafiłem na kilka (dokładnie: 5) numerów czasopisma dla młodzieży pt. Fantazja, które wychodziło w latach 1991-1992 i wówczas jakoś mnie interesowało. A tam na ostatniej stronie przykuło moją uwagę zdjęcie z satelity. Był to konkurs dla czytelników pt. "Kolumbowie A. D. 1991", którego autorem był Stanisław Remuszko. Poza tym znalazłem też kilka jego artykułów wewnątrz numerów.

Gdyby ktoś miał ochotę zabawić się po latach w zgadywanie, skany wrzuciłem tutaj.

8
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Marzec 17, 2022, 10:08:56 pm »
Cytuj
Co nie przeszkadza niektórym mawiać "faszystowski reżim pisu"

Hmm, liv, a tak z ciekawości, Twoim zdaniem rządy PiS (nie mówiąc o rządach Putina) nie mają przynajmniej rysów faszyzmu?

Patrz np. czternaście wczesnych oznak faszyzmu (więcej tutaj):

1. Powerful and continuing expressions of nationalism.
2. Disdain for the importance of human rights.
3. Identification of enemies / scape-goats as a unifying cause.
4. The supremacy of the military / avid militarism.
5. Rampant sexism.
6. A controlled mass media.
7. Obsession with national security.
8. Religion and ruling elite tied together.
9. Power of corporations protected.
10. Power of labor suppressed or eliminated.
11. Disdain and suppression of intellectuals and the arts.
12. Obsession with crime and punishment.
13. Rampant cronyism and corruption.
14. Fraudulent elections.

Któregoś punktu obecna władza u nas w jakimś zakresie nie realizuje?

9
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Marzec 16, 2022, 10:48:59 am »
maźku, ale powiedz przynajmniej, że to dobra w sumie wiadomość, że się myliłeś (nie w kwestii samego wybuchu wojny, ale jej dotychczasowego przebiegu). Poza tym dodam od siebie, że bardzo szanuję to, gdy ktoś potrafi przyznać się do wcześniejszych błędnych przekonań czy wobrażeń. To trudna sztuka, zwłaszcza publicznie.

A wczoraj były Idy marcowe, niestety otoczenie Putina chyba przegapiło rocznicę.

10
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Marzec 12, 2022, 05:21:59 pm »
Znalazłem takie źródło: Attack On Europe: Documenting Equipment Losses During The 2022 Russian Invasion Of Ukraine, gdzie jest zbierana dokumentacja fotograficzna każdego straconego (tj. zniszczonego, uszkodzonego, opuszczonego, zdobytego) egzemplarza broni, czyli jest to jakby szacunek z dołu. Np. w tym momencie liczba straconych czołgów po stronie rosyjskiej to 193 wobec 362 szacowanych sztuk podawanych przez Ukraińskie Siły Zbrojne. Rzeczywista liczba jest pewnie gdzieś pomiędzy.

11
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Marzec 12, 2022, 01:28:56 pm »
Cytuj
Cytuj
Czy pisząc:

Cytuj
Z jednej strony duzo jest doniesien jak swietnie sobie radza Ukr przeciwko niezwyciezonej armii rosyjskiej, z drugiej jednak dane militarne wyraznie pokazuja kto ma przewage.

opierasz się na zawartości linkowanej wcześniej stronie globalfirepower.com, czy masz może jeszcze jakieś inne źródło?
Wzialem pierwsze zrodlo z brzegu zeby miec pobiezne porownanie. A co, niewiarygodne? Inne zrodla wskazuja na inny stosunek sily militarnej? Podrzuc cos, jak masz ciekawego.

No weź... Nikomu nie ufasz (zwłaszcza ekspertom), a na podparcie swojego wywodu bierzesz pierwsze źródło z brzegu? Ten serwis internetowy to - jak ktoś ładnie określił - "porno dla kanapowych entuzjastów militariów", z jakąś nadzieją, że docelowo w jednej syntetycznej liczbie ("Power Index Score") uda się zawrzeć mnogość niuansów niezwykle skomplikowanego zagadnienia. Nie mówiąc o tym, że niewiele wiadomo o danych, które są na wejściu - jakie są źródła (pewnie jest to sklejka z różnych ogólnodostępnych wiadomości czy serwisów), na ile aktualne, czy to są dane faktyczne, czy jakieś szacunki, etc. Są to też raczej dane względnie łatwe do zebrania, a przez to niekompletne. Np. jest sekcja "Logistyka", w której wylicza się lotniska czy porty, ale nie ma nic o liczbie ciężarówek czy cystern. A taka łączna długość infrastruktury drogowej liczy się tam "na plus", gdy tymczasem akurat w tym konflikcie wojska rosyjskie utknęły na wiele dni w korku między innymi dzięki temu, że ta infrastruktura w Ukrainie była słaba. Liczby bez konkretnego kontekstu nic nie mówią.

Tak więc jest to podejście czysto ilościowe, tymczasem liczy się przede wszystkim jakość. Chociażby ten wspomniany przez liva czynnik ludzki - co z tego, że Rosja ma kilka razy więcej żołnierzy niż Ukraina, jeżeli nie może ich wszystkich przerzucić na front, ich wyszkolenie niekoniecznie jest wystarczające (były doniesienia o takich, co trafili do armii ledwo pod koniec 2021 roku), morale niskie, etc.

Nie mam lepszego źródła, ale pewien wgląd od strony jakościowej dają np. ostatnie wywiady z naszymi wojskowymi (gen. Roman Polko czy gen. Piotr Pytel). Niezłe opracowania przygotowuje codziennie na stronie Polityki mjr Michał Fiszer - parę dni temu był chociażby artykuł z hipotezami odnośnie przyczyn słabej kondycji rosyjskiego lotnictwa.

12
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« dnia: Marzec 10, 2022, 12:45:22 pm »
Cytuj
Znajcie mój profetyzm.
Cytuj
Opracowałem analizę pokazującą kto jest z kim i dlaczego:
Cytuj
Jakiś prorok kufnia jestem. Nie podoba mi się to bo wieszczę inwazję na nas.
Cytuj
Stankiewicz zelżony, słabym się nie pomaga, rura płynie krew Ukraińców, generalnie to co u mnie:
Cytuj
Tu masz jeszcze mój wpis przedpremierowo:
Cytuj
Ja, nie chwaląc się już na początku inwazji o tym pisałem.
Cytuj
Ziemkiewicz zrzyna ze mnie o planie ost:

Przyznam, że to jest żałosne, jak się lansujesz na wojnie. W dodatku skrajnie tendencyjnie dobierając fakty. Może od razu think tank załóż, tylko pamiętaj, żeby w nazwie było albo "Twitter", albo "memy", bo to zdaje się główne źródło Twoich "analiz".

W kwestii organizacyjnej: moim zdaniem ten wątek kwalifikuje się do Wyszalni (a może wręcz do usunięcia), bo stężenie żenady przekracza dopuszczalne normy.


13
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Marzec 10, 2022, 08:53:29 am »
Czy pisząc:

Cytuj
Z jednej strony duzo jest doniesien jak swietnie sobie radza Ukr przeciwko niezwyciezonej armii rosyjskiej, z drugiej jednak dane militarne wyraznie pokazuja kto ma przewage.

opierasz się na zawartości linkowanej wcześniej stronie globalfirepower.com, czy masz może jeszcze jakieś inne źródło?

14
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Marzec 09, 2022, 12:33:21 pm »
To cackanie się z samolotami wydaje mi się bez sensu (wysłać, nie wysłać, skąd, w jakich barwach, etc.). Putin i tak jak będzie chciał, to ogłosi, że go ktoś zaatakował lub mu zagraża - wymyśli kolejne dowolne uzasadnienie, tak jak to już czynił wielokrotnie. Blokada przestrzeni powietrznej nad Ukrainą to powinno być minimum, a najlepiej aktywny udział. Z podanym uzasadnieniem obrony ludności cywilnej. Precedens już był.

Chyba że to wszystko to tylko zasłona dymna - jak pisał Hoko.

15
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Marzec 09, 2022, 10:40:43 am »
Przed agresją też był ruch zwiększony. Nie pamiętam dokładnych dat, ale zerkałem tam 2-3 tygodnie przed 24. lutego i na pewno na zmianę latały przynajmniej dwa Global Hawk'i (wówczas jeszcze nad Ukrainą).

Wcześniej latał też duży samolot Royal Air Force (ale nie "Extender" / "Stratotanker" - cysterna) - wówczas w kółko w okolicach Bydgoszczy (więc przypuszczam, że nasłuchowy). Teraz bodajże lata jakiś w barwach NATO.

Z kolei z oficjalnych komunikatów NATO wiadomo, że kręci się w tej chwili tam około 100 samolotów. Osobiście udało mi się "utrafić" tylko dwa przypadki, gdy był to F-16 z włączonym transponderem (jeden z Włoch, drugi chyba z Grecji). Więc generalnie widzimy tylko tyle, ile chcą nam pokazać.

Oprócz tego można utrafić transporty wojskowe np. kilka dni temu był taki z Turcji na Podkarpacie.

Z podobnych zagadnień - w analogicznym serwisie dla statków można sprawdzić okręty i stamtąd wiadomo, że jeden z lotniskowców USA (USS Harry S. Truman) jest obecnie na Adriatyku.

Strony: [1] 2 3 ... 24