Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]  (Przeczytany 517105 razy)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #195 dnia: Sierpnia 23, 2012, 09:06:47 pm »
W ostatniej nowszej -
Zwrócił uwagę wątek antyrozrodczy. Problemem przeludnienia, który próbuje rozwiązać się oddzieleniem seksu od dzieciosprawstwa. Silnie przypomniał się inny pan, który już w wczesnych 60-tych drążył temat.
Dość ciekawie.
http://czytelnia.onet.pl/0,4007,0,1,nowosci.html
Widzicie ten tren...d?
Oraz atakże, tak wyraźnie zarysowanym motywem starobiblijnym.
 Przejrzałem tego Dawida - niezły gagatek był. 8)

No wlasnie, predzej czy pozniej trzeba bedzie cos z przeludnieniem zrobic i w tym momencie bedzie na prawde straszno. Eugenika? Chyba jedynie.
W wykladach Lema, ktore byly linkowane w innym watku, mowil on, co mnie bardzo uderzylo, dotarlo do mnie z moca, o kwestiach przeludnienia i powiedzial, ze obecnie zyje na swiecie ok 3.5 mld ludzi.  To bylo nagrywane ok. roku 1970, jak sadze. A wiec liczba ludnosci sie podwoila. Zgaduje, ze za nastepne 40 znowu sie podwoi, a wiec ok 15 mld, etc. Mozna juz obecnie wyraznie zaobserwowac chec do ograniczania liczby ludnosci, ale najbardziej w krajach, gdzie dzietnosc i tak jest najmniejsza. Co nie wrozy najlepiej.
Czy istnieja jakies SENSOWNE wyliczenia ile ludzi planeta moze zniesc bez wiekszej szkody, czy katastrofy ekologicznej? Gdzies widzialem wyliczenie, ze obecna liczba (ok 7mld) moze sie pomiescic na obszarze Texasu, przy sredniej gestosci zaludnienia Paryza (nie centrum).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #196 dnia: Sierpnia 23, 2012, 10:02:22 pm »
A rozdęciem się Słońca do czerwonego olbrzyma też się martwisz ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #197 dnia: Sierpnia 23, 2012, 10:56:51 pm »
Lem sie martwil  :) . Poza tem nasze dziatki, Maziek i wnuki juz moga byc w zasiegu planow eugeniczno-depopulacyjnych. A jak sie jakis sukinkot/y trafi z poczuciem misji a la Lenin, Hitler czy inny Beria wczesniej? Gates z zonka juz kombinuja:
http://www.topix.com/forum/world/australia/T25MJ5LG3AC9EMCF9
Sa i inni z podobnymi pomyslami.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #198 dnia: Sierpnia 23, 2012, 11:41:15 pm »
Poza tem nasze dziatki, Maziek i wnuki juz moga byc w zasiegu planow eugeniczno-depopulacyjnych.
Ja? Ja to mogę być w zasięgu co najwyżej planów eutanazyjnych ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #199 dnia: Sierpnia 24, 2012, 07:49:07 pm »
Poza tem nasze dziatki, Maziek i wnuki juz moga byc w zasiegu planow eugeniczno-depopulacyjnych.
Ja? Ja to mogę być w zasięgu co najwyżej planów eutanazyjnych ;) ...
Nie pozwol na to! Poprzyj partie czynem, umrzyj przed terminem!

A w kwestii histerii antyraszowej w Merce, wydawalo mi sie, ze Lem bardziej pozamienial Rasze z Merka miejscami w tym opowiadaniu, tzn. nieporownanie wieksza histeria byla u Niedzwiedzia. Pamietam jak ojciec mi opowiadal, jak mieli szkolenia dla marynarzy plynacych na zachod i na specjalnym zebraniu/szkoleniu jakis beton partyjny im tlumaczyl, zeby bedac tam, absolutnie nie pili coli, bo to jest imperialistyczny napoj, specjalnie stworzony do oglupienia i omotania mozgow klasy robotniczej. Trudno mi bylo w to uwierzyc, myslalem ze to rodzaj zartu z komuny, ale okazalo sie ze takie numery dzialy sie naprawde. Trudne do uwierzenia, czyz nie?
Nie pamietam kto sformulowal doktryne (czy nie Brzezinski?), ze dwa wrogie imperia, w tym wypadku Rasza i US&A z czasem coraz bardziej sie do siebie upodabniaja. Cos w tym jest.
Teraz USA ma inne strachy i czym innym napedza histerie, scena jak z Dziennikow  :) :
Crank

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #200 dnia: Sierpnia 24, 2012, 10:19:32 pm »
Poza tem nasze dziatki, Maziek i wnuki juz moga byc w zasiegu planow eugeniczno-depopulacyjnych.
Ja? Ja to mogę być w zasięgu co najwyżej planów eutanazyjnych ;) ...
Nie pozwol na to! Poprzyj partie czynem, umrzyj przed terminem!
Chlip, myślałem, żeś kolega, a Ty tak... Żeby od razu... A poza tym, ja się bardzo lubię rozmnażać :) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #201 dnia: Sierpnia 24, 2012, 10:25:45 pm »
Rozmnazanie juz jest passe, chyba ze w szklance. A ja Ci tak z dobrego serca, jak kolega wlasnie radze... Zebys nie musial przed eutanazja krzyczec jak Majakowski przed samobojstwem  :)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #202 dnia: Września 09, 2012, 12:59:35 am »
Chciałbym jeszcze na moment wrócić do tematu ognistego życia. Pamiętam, że ten pomysł bardzo mi się początkowo spodobał. Było to coś o czym nawet nie pomyślałem wcześniej i dzięki Lemowi miałem ciekawy temat na przemyślenia... Ale teraz wydaje mi się, że ogniste życie (w gwieździe) nie może istnieć. Z powodu temperatury i ciśnienia materia w gwieździe jest w stanie plazmy - głównie wolne protony, niewielka część to zsyntetyzowane jony helu i jeszcze mniejsza część to cięższe pierwiastki (węgiel i tlen). No i swobodne elektrony. To warunki, w których nie powstaje nic złożonego, ani nic co się reprodukuje w jakikolwiek sposób (jeśli by tę definicję życia przyjąć). Zatem to chyba ślepy zaułek myślowy.

Inną kwestią jest możliwość istnienia życia np. w jądrze Ziemi. Tam bogactwo pierwiastków jest większe i stan skupienia też inny. Warunki są niezwykle ekstremalne dla życia jakie znamy, ale tu już jest bardziej do pomyślenia że życie w ogóle jakiekolwiek może zaistnieć.

Zastanawia mnie natomiast czy inne rodzaje materii z Modelu Standardowego mogłyby stworzyć podstawę do życia. Coś nie tylko niebiałkowego, ale wręcz zbudowanego z innych fermionów (czyli żeby było to trwałe to chyba musiałoby egzystować w części Wszechświata o innych właściwościach niż nasze?). Od razu mówię, że jestem laikiem i być może to oczywisty absurd co teraz powiedziałem :) - proszę o poprawienie mnie wtedy.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #203 dnia: Września 09, 2012, 01:23:30 am »
Cytuj
Zastanawia mnie natomiast czy inne rodzaje materii z Modelu Standardowego mogłyby stworzyć podstawę do życia. Coś nie tylko niebiałkowego, ale wręcz zbudowanego z innych fermionów (czyli żeby było to trwałe to chyba musiałoby egzystować w części Wszechświata o innych właściwościach niż nasze?). Od razu mówię, że jestem laikiem i być może to oczywisty absurd co teraz powiedziałem :) - proszę o poprawienie mnie wtedy.
Ja też, ale ten pan napisał o tym kilka książek.
Pojęcie kluczowe - krzem. Tyle wiem. :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_Sedlak

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #204 dnia: Września 09, 2012, 09:20:05 am »

Inną kwestią jest możliwość istnienia życia np. w jądrze Ziemi. Tam bogactwo pierwiastków jest większe i stan skupienia też inny. Warunki są niezwykle ekstremalne dla życia jakie znamy, ale tu już jest bardziej do pomyślenia że życie w ogóle jakiekolwiek może zaistnieć.


We wnętrzu Ziemi życie przecież istnieje, J. Verne je nawet dobrze opisał  ::)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #205 dnia: Września 09, 2012, 07:04:35 pm »
@Hokopoko, to już znamy źródło pomysłu u Lema 8)

@liv, dzięki za link, nie słyszałem wcześniej o Włodzimierzu Sedlaku. Wpis na Wikipedii jest dość lakoniczny, ale tak czy owak wynikałoby z niego, że teorie ww. nie dotyczą tego nad czym się zastanawiam, gdyż są ugruntowane na naszym, swojskim, białkowym życiu.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #206 dnia: Września 09, 2012, 09:31:39 pm »
Jak zrozumiałem, widział krzem w roli startera życia na Ziemi. I budulca pierwszych mikroorganizmów.
Tu coś więcej:
http://www.kul.pl/files/57/pracownicy/wnuk/artykuly/Wnuk_2005s309.pdf
Leży u mnie jego książka "Kierunek - początek życia - narodziny paleobiochemii krzemu",1985.
Jeszcze nie rozcięta. Tym bardziej przeczytana. I raczej nie będzie. :)
Chcesz?
 Mogę sprezentować. U mnie się zmarnuje.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #207 dnia: Września 09, 2012, 11:32:29 pm »
Livie Kochany, księdza profesora Sedlaka miałem okazję nie raz słuchać osobiście i to była raczej przykrość czysto rozumowa.
Staszek
Ależeś nie przyjechał dziś do Krakau (jak mówi nasz Globalny)...
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2012, 11:57:31 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #208 dnia: Września 09, 2012, 11:54:42 pm »
Haha, przeczytało mi się "przyjemność czysto rozumowa" i już chciałem gorąco protestować.

Ja mówię Krakał, bo Krakau to jakoś tak okupacyjnie... Względnie jeszcze Krakatał.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #209 dnia: Września 10, 2012, 12:19:58 am »
Liv, dziękuję bardzo za potencjalny prezent, ale obawiam się, że u mnie się też zmarnuje. Przynajmniej na razie nie mam specjalnie czasu niestety...

To jeszcze raz może uściślę tylko, że (jak to rozumiem) fermiony wyższych generacji nie tworzą w ogóle protonów/neutronów, więc nie ma mowy nawet o układzie okresowym, o "naszych" pierwiastkach, o "naszej" chemii nieorganicznej i organicznej. Być może w znanym nam Wszechświecie taki rodzaj materii jest niestabilny (?) i rozważania do niczego nie prowadzą. Szczerze przyznam, że nie wiem czy to w ogóle sensowne. Mam mgliste pojęcie popularnonaukowe tylko, z którego wynika, że poza protonami/neutronami (czyli też atomami) istnieje inny rodzaj materii.