Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1184234 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1440 dnia: Września 02, 2011, 07:31:43 pm »
Tak.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1441 dnia: Września 02, 2011, 07:34:33 pm »
Czyli mogę oprawić w ramki z ciemnej materii swoją myśl, że nie jest to pytanie o Boga, a o cokolwiek pozafizycznego?

(Bo "ponad" to już jest założenie jakiejś hierarchii, "poza" wystarczy.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1442 dnia: Września 02, 2011, 07:41:53 pm »
Q,
cicho bydź.

maziek,
a czy może go być pół? Pół Boga ponad fizyką.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1443 dnia: Września 02, 2011, 07:45:19 pm »
Cicho nie bede.

A nie może być cały Bóg ale tylko nad połową fizyki?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1444 dnia: Września 02, 2011, 07:46:18 pm »
maziek,
a czy może go być pół? Pół Boga ponad fizyką.
Zdefiniuj, co masz na myśli.

Q - może.

P.S. Q, tak, jest to cokolwiek pozafizycznego. Ja to nazywam Bogiem.
« Ostatnia zmiana: Września 02, 2011, 07:54:44 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1445 dnia: Września 02, 2011, 08:01:08 pm »
Co mam definiować? Skoro Boga można pomnożyć przez osiem miliardów, to czy można go podzielić na pół?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1446 dnia: Września 02, 2011, 08:02:50 pm »
A nie można nazwać tego pozafizycznego murkwią? Abo pćmą? Abo Mnogim Drumą? Abo oznaczyć efektownym ?.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1447 dnia: Września 02, 2011, 08:05:20 pm »
Hoko - nie. Boga się nie mnoży. Może ich być 8 miliardów ale to nie mnożenie przecież.

Q - jak ksiądz uważa, wedle życzenia.

P.S. Q - możesz też nazwać żabę żyrafą - ale czy to cokolwiek zmienia ;) ?
« Ostatnia zmiana: Września 02, 2011, 08:08:41 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1448 dnia: Września 02, 2011, 08:13:23 pm »
A skąd wiesz, że się nie mnoży? Czyżby Bóg był nie tylko "bytem ponad fizyką", ale i "bytem, który (którego) się nie mnoży"?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1449 dnia: Września 02, 2011, 08:21:14 pm »
maźku - mogę i padalca wężem, choć to bez sensu...

Bardziej o co inne chodzi: sama nazwa "Bóg" niesie w sobie jakąś definicję tego "poza". Czyli - czego Ci Hoko dowodzi - domyślnie zakładasz tego "poza" jakiś zgrubnie okreslony kształt, a "poza" może być czymkolwiek, bo jest "poza" i nie zweryfikujesz.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1450 dnia: Września 02, 2011, 08:26:23 pm »
Pytanie drugie, żeby było prędzej:
czy wszechświat odrębny od naszego jest Bogiem? (poza)
czy wszechświat nadrzędny dla naszego jest Bogiem (ponad).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1451 dnia: Września 02, 2011, 08:31:04 pm »
maźku - mogę i padalca wężem, choć to bez sensu...

Bardziej o co inne chodzi: sama nazwa "Bóg" niesie w sobie jakąś definicję tego "poza". Czyli - czego Ci Hoko dowodzi - domyślnie zakładasz tego "poza" jakiś zgrubnie okreslony kształt, a "poza" może być czymkolwiek, bo jest "poza" i nie zweryfikujesz.
Nie wiem na razie, do czego zmierza Hoko. Wydaje mi się, że definicja "poza fizyką" (nie nam znaną, tylko "ostateczną") jest jasna. Jak to nazwiesz nie ma znaczenia. Jeśli Cie trzęsie ;) na słowo "bóg" może być murkwia :) .

A skąd wiesz, że się nie mnoży? Czyżby Bóg był nie tylko "bytem ponad fizyką", ale i "bytem, który (którego) się nie mnoży"?
Nie wiem. Zdefiniuj mnożenie Bogów. Nie rozumiem, co znaczy pomnożyć lub podzielić Boga - albo człowieka. Można pomnożyć lub podzielić liczbę ludzi ale to działanie matematyczne - nie fizyczne. Tzn. oczywiście można człowieka podzielić fizycznie, ale w wyniku otrzymuje się wówczas człowieka plus części jego ciała albo tylko części jego ciała.

Jest tylko ponad fizyką (tzn. może mieć inne cechy, na przykład ładnie pachnieć albo być mądrym - z naszego punktu widzenia - ale to cechy nieistotne).

Pytanie drugie, żeby było prędzej:
czy wszechświat odrębny od naszego jest Bogiem? (poza)
czy wszechświat nadrzędny dla naszego jest Bogiem (ponad).
Nie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1452 dnia: Września 02, 2011, 08:35:00 pm »
Jeśli Cie trzęsie ;) na słowo "bóg" może być murkwia :) .

Nie trzęsie tylko wydaje się nieadekwatne.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1453 dnia: Września 02, 2011, 08:37:38 pm »
Dobra. "poza" czy "ponad"? "ponad" może zakładać moc sprawczą - mozliwość ingerencji w naszą fizykę. "poza" już nie. Wszechświat "poza" powinien byc Bogiem, bo spełnia ten podstawowy warunek bycia "poza".

 Czy Bóg podlega jakimś prawom - ma własną "fizykę" niezależną od naszej, czy też nie?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1454 dnia: Września 02, 2011, 08:48:33 pm »
Q - co to znaczy, że jest nieadekwatne? Amper jest adekwatny na oznaczenie jednostki natężenia prądu? Podkładasz sobie jakieś pozadefinicyjne, nieścisłe znaczenia (czy uczucia) to wydaje Ci się nieadekwatne. To tylko definicja skrócona dla wygody do niedługiego ciągu znaków.

Dobra. "poza" czy "ponad"? "ponad" może zakładać moc sprawczą - mozliwość ingerencji w naszą fizykę. "poza" już nie. Wszechświat "poza" powinien byc Bogiem, bo spełnia ten podstawowy warunek bycia "poza".

 Czy Bóg podlega jakimś prawom - ma własną "fizykę" niezależną od naszej, czy też nie?
Mówię wyraźnie - ponad. To znaczy, że mógłby sprawić, aby rzecz się stała niezgodnie z fizyką.

Hipoteza wieloświatów ma jedną cechę wspólną z Bogiem - jest niesprawdzalna. Tym niemniej w każdej wersji zakłada, że dany świat ma JAKĄŚ stałą fizykę. Ewentualnie stałą, ze zmiennymi stałymi.

Co do pytania, czy Bóg czemuś (wyższego rzędu) podlega - nie sądzę, aby to było rozstrzygalne inaczej niż ilość diabłów na czubku szpilki.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).