Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 897
1
DyLEMaty / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Grudzień 05, 2021, 11:14:12 pm »
To się nazywa całą gębą robot ;):

2
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Grudzień 05, 2021, 05:39:07 pm »
Zrobiłem sobie rewatch filmu "Logan", i sam nie umiem powiedzieć, czy w efekcie zmieniłem zdanie na jego temat, czy też nie.
Zacznę jednak od wspomnienia o dwoistościach w jakich lubuje się Mangold - Charles uśmierca swoje marzenie zabijając w ataku demencji (prawie wszystkich) X-Men, ale zarazem pozwala mu trwać, zarażając Laurę, X-33, swoimi ideałami i empatią*, komiksy zostają zdemaskowane jako bzdura (nawet in universe), jednak ekranową obecnością zostaje im równocześnie złożony hołd, okazują się też mitem, który dał wyklonowanym dzieciakom siłę by ocaleć, Eden okazuje się zmyślony, ale górska chatka staje się dla bohaterów ich Edenem, wreszcie - Logan nie zarabia obiecanych pieniędzy (bo ich nie było), nie ratuje Xaviera i traci życie, ale zyskuje przed zgonem córkę i poczucie sensu, sensu dla którego warto zginąć, zaś kula którą planował przeznaczyć dla siebie** zabija jego wroga-klona.
Są tam i niedoróbki, łatwe do uniknięcia - Wolvie raz przedstawiony jest jako niedołężny dziadek, kiedy indziej jak dawna maszyna do zabijania (da się to jakoś wytłumaczyć, że adrenalina, że moce mutantów to - jak w "Heroes" - forma telekinezy, która jak się boh. tytułowemu włącza to go uskrzydla, ale prościej było to lepiej wypośrodkować), Pierce niepotrzebnie pozbawiony został garnituru i dalej posuniętych cyborgizacji - podobniejszy do oryginału, a z tymi samymi manierami, byłby bardziej groźny i bardziej - co przecież stanowi dominujący rys jego osobowości - d*pkowaty (poza tym jego dehumanizacja byłaby bardziej czytelna i ironiczna w świetle tego, że mienił się przedstawicielem ludzkości; nadto...czy trzeba było tego nieznośnego elitystę o ludobójczych zapędach redukować do roli chłopca na posyłki szalonego naukowca?), w finalnej walce dzieciaki za późno korzystają z mocy przez co mamy b. nierealistyczną scenę z ledwo łażącym Wolverine'm i sporą armią antagonistów, którzy nagle zapominają, że mają broń i potrafią strzelać, bo najwyraźniej postanowili dać mu szansę; no i to, co w przypisach. Można też było dorzucić jakiś dialog przypisujący - jak sugerował kiedyś MarcinK na forum startrekowym - owocujący wiadomą tragedią stan umysłu Chucka machinacjom tych złych, no i Jackman mógł mieć mniej kiczowatą minę, gdy sam przez siebie ;) po ziemi był - na szponach - wleczony. Foliarski przekaz anty-GMO też chyba nie był  konieczny.
Ogólnie jednak ogląda się dość przyjemnie, zwłaszcza jeśli traktować rzecz jako Elseworld... What if? opowiadajcy o panu, którego ma w tytule, nie - jego byłym mentorze (który w takim wypadku ma większe prawo być ukazany kontrowersyjnie). Ale arcydzieła jednak tam nie widzę, góra - sympatycznie nieblockbusterowy, kameralny film ze scenariuszowymi problemami blockbustera.

* Gorzej, bo bez śladowych elementów odkupiennych, wypada wątek sympatycznej rodzinki, która ginie, bo uparł się u niej zatrzymać. Owszem, Munsonowie i tak mieli przekichane u tego lokalnego (pół)panka ;), a Logan na chwilę uratował Willa (jak się zdaje), ale ostatecznie wszyscy zginęli przez profesorski upór.

** Czemu z miejsca zamierzał się dobić, zamiast szukać dla siebie leku? Bo tak. Widz ma sobie sam dośpiewać, a można to było prosto uzasadnić, rozpaczą po śmierci Jean, kolegów... (Choć nie da się zarazem zaprzeczyć, że mimo pewnych fabularnych mielizn psychologia postaci, w tym jego, jest zazwyczaj prawdopodobna. No, może poza Laurą, która zamyka się w sobie i otwiera gdy jest to twórcom potrzebne.)

ps. Ktoś inny całkiem niedawno też nazwał ten film przeraklamowanym:
https://www.agonybooth.com/toms-unpopular-opinion-logan-is-overrated-77661

3
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Grudzień 05, 2021, 04:37:36 am »
Skojarzenia to przekleństwo  ;D. Tymczasem odnotujmy świeży, robiący szum w środowisku fanatyków ;), fanfilm ("SW" ofkors) - "The Dark Times":

4
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Grudzień 05, 2021, 01:15:15 am »
Po prawdzie, WP ma tyle wiarygodnosci co Pudelek...

Ciut więcej. Odkąd Onet, gdy go Szwaby ;) przejęły (i Węglarczyka na czele postawiły), jął zauważalnie podnosić poziom, WP, chcąc konkurować, też się nieco podciągnęła. Niemniej... może i lepiej by było po poważniejsze tytuły sięgać, ale te chowają się za paywallem...

Tja... czytalem ze Pfizer i inni beda mieli szczepionke na Omicrona za 3 miesiace.
https://news.sky.com/story/covid-19-new-vaccines-ready-in-100-days-if-omicron-variant-is-resistant-to-current-jabs-pfizer-says-12479927
Biznes sie kreci. Dopiero go odkryli, a juz wiedza, ze obecne szczepionki sie nie sprawdza? No, powiedzmy ze jesli wirus sie rozni na tyle mocno, to moga zgadnac, ze sie stare szczepiony nie sprawdza...

Nie popadałbym zaraz w spiskowe - kod Omikrona mają zsekwencjonowany, wiedzą, że najważniejsze mutacje tam w (sławetnym) kolcu (którym się sporo zajmowali, bo ich mRNA przecież ten element kodowało), wiedzą ile trwa proces produkcyjny... Mogli tak π razy oko oszacować.

5
Hyde Park / Odp: Rzeź obyczajowa
« dnia: Grudzień 05, 2021, 12:59:02 am »
No tak, na zdjeciu wygladasz tak jakos kobieco  :-*

Widzisz, NEXIA, nie zawiodła Cię kobieca intuicja, swoją rozpoznałaś. Zresztą, powiedzmy sobie z dumą, że mamy ładnie sfeminizowane forum - Termiusia, mazia, livka, my dwie... 8)

W zamian proponuję dla chłopców Traktory, a dla dziewczynek Elektryfikacje... aa, to już przerabialiśmy.
Zatem uwspółcześniając... może Fitek i Ekolka, Smartek? Ew, Niejebinek miast Edka i Hybrydek modny. Poza tym zawsze do wzięcia Sedes z Bakelitu i Kletolipiasz.
Choć niewątpliwie najbardziej pop byłby dzisiaj Gajusz. Mix ekologa, Rzymu dla uszlachetnienia i wiadomo kogo...

Masz rację, że czujności tu zabrakło. Owszem, pani komisarz chciała dobrze, ale obaj/obie/oboj... wiemy co - przez wzgląd na uczucia religijne satanistów nie nazwę owego miejsca po imieniu - wybrukowane jest dobrymi chęciami. Juliusz, nie powiem, lubię to imię, ale konotacje... Fakt, zwany był mężem wielu żon i żoną wielu mężów, co brzmi dostatecznie postępowo, ale przecież to zdobywca, (rzymski) imperialista, tyran i jeden z ojców założycieli tej paskudnej zachodniej cywilizacji. A znów Malika - imię arabskie (co bardzo dobrze), jednak oznacza królową, władczynię:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Malik
...feudalizm w przestrzeni semantycznej tym samym umacnia. Twoje propozycje brzmią znacznie przytomniej.

Gajusz Gajewski brzmi cudnie.

Prawda, Gajewscy całkiem niezła rodzina, moja (daleka) ;):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wacław_Maurycy_Gajewski
(Bajdełej: jadłem dziś sernik robiony przez jedną z Gajewskich  8))

6
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Grudzień 04, 2021, 08:11:48 am »
McGregora to Ty się nie czepiaj. Był, wraz ze swoją cyfrową kontynuacją, lepszym Obi-Wanem od Guinnessa, śmiem powiedzieć:Tymczasem jednak odnotujmy, że hotelik starwarsowy powstaje:
https://www.disneyworld.eu/destinations/star-wars-galactic-starcruiser/
https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/disney-pokazal-od-srodka-hotel-dla-fanow-star-wars-cena-za-noc-kosmiczna/nyksqsd

7
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Grudzień 04, 2021, 06:58:45 am »
Argument na co?

Że rysuje się alternatywa do szczepień, które traktujecie z pewną nieufnością. A gdyby z efekt. poszło jakoś rewelacyjnie - że nie ma powodu do obostrzeń.

Co tam pisza na WP, bo mam adblocka?

Że Molnupiravir powinien działać na każdy wariant, a przeciwciała będzie trzeba chyba do walki Omikronem przerabiać, jak i wakcyny...

(Se go zdejmij ;).)

8
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Grudzień 04, 2021, 06:45:59 am »
Kolejna odsłona cyklu nie należy śmiać się z nazwisk:
https://timenote.info/en/person/view?id=4412045

9
Hyde Park / Odp: Rzeź obyczajowa
« dnia: Grudzień 04, 2021, 06:44:30 am »
Pytanie o chrzest jest passe, ale zdemaskowałeś mnie  ;D.

Wracając jednak do meritum... Miałbym dla pani komisarz Dalli jeszcze jeden problem do przemyślenia: jak zadbać o tkliwe uczucia tych, których głęboko uraża myśl, że jakiekolwiek ich zachowanie czy wypowiedź mogą być przez kogokolwiek uznane za obraźliwe...?

10
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Grudzień 04, 2021, 06:43:42 am »
A dlaczego tylka Smok i Ja mamy sie cieszyc? A Ty sie nie cieszysz, ze mozna bedzie ratowac ludzkie zycia?

Wy się możecie ucieszyć już, bo macie argument. Ja się ucieszę (tak naprawdę) jak efektywność (skuteczność to wciąż za mało) okaże się wysoka. Póki co boję się jeszcze kolejnego falstartu.

BTW. Skoro przy lekach (nie - szczepionkach) jesteśmy - takie podsumowanko:
https://portal.abczdrowie.pl/leki-na-covid-nieskuteczne-wobec-omikronu-rozbiezne-wnioski-producentow

Zauwazylem, ze z upodobaniem siegasz do tzw. "Fact checkers" jako zrodla informacji, i chyba prawdy?

Prawda duże słowo, w każdym razie źródła wskazującego, że pewne niusy trzeba - minimum - przyjmować z daleko posuniętym sceptycyzmem (no, chyba, że jakieś mocniejsze dowody na ich wsparcie się pojawią).

11
Hyde Park / Odp: Rzeź obyczajowa
« dnia: Grudzień 04, 2021, 03:00:38 am »
I właśnie dowiedziałem się, że jestem imiennie zalecany, bo nie urażam:
https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8305310,ke-boze-narodzenie-homoseksualizm-bruksela-poradnik-jezykowy.html

12
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Grudzień 04, 2021, 02:55:30 am »
Też na szybko - ucieszycie się ze Smokiem - autorzy świeżej pracy uznają amantadynę za obiecującą:
https://www.nature.com/articles/s42003-021-02866-9

13
Hyde Park / Odp: Fakty medialne
« dnia: Grudzień 03, 2021, 11:18:51 pm »
Jako dwuznaczny żarcik z Prezesa umiłowanego może to i łyknę, ale zadowalającej odpowiedzi nie stanowi. Raczej dowód, że chcesz sobie b. ułatwić dyskusję przez przeprowadzenie szeregu nieuprawnionych redukcji:

troszczy się o życie gatunków pozaludzkich i chce by były lepiej prawnie zabezpieczone -> aktywista -> bambista

A wolałbym rozmawiać poważnie, nawet w "H.P.".

14
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Grudzień 03, 2021, 04:39:50 pm »
Zostana stworzone obozy koncentracyjne, z osobnymi barakami dla wiezniow, do ktorych beda wywozeni pozytywni, oraz Ci ktorzy mieli z nimi potencjalnie stycznosc, a ci ktorzy uciekna beda scigani jak zbiegli niewolnicy. Myslisz ze tak sie moze stac, czy teoria spiskowa?

Tak się już stało... W produkcji p. Bay'a, o której kiedyś olka wspominała (i - wierz mi - będzie jeszcze gorzej: p. Bay niejedną jeszcze szmirę wypuści) ;D.

Natomiast serio: sądzę, że masz rację, iż sytuacja pandemiczna może sprzyjać systemowym nadużyciom władzy*, i warto to monitorować. Jednak taka radykalizacja dyskursu służy tylko ridikulizacji zagadnienia.

* Tu się zresztą Zajdel z "Paradyzją" (pokazującą jak, uzasadnione w jednych warunkach środki bezpieczeństwa, w innych mogą stać się narzędziem do brania za mordę) przypomina.

15
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Grudzień 03, 2021, 03:15:40 am »
Jeśli by tak było to niestety testy kliniczne się okazują niewystarczającymi.

Ano czasem okazują, nie tylko w wypadku wakcyn (vide sprawa hydroksychlorochiny chociażby), trudno jednak wyobrazić sobie inną metodologię badawczą gdy mowa o lekach...

antysubstancjojojowcy

Eee, Ty też z "substancjami" wyskakujesz?

ps. Tymczasem jeśli chodzi o Omikrona (nie mylić z mikronem i Mikromiłem ;) ) hipotezy na temat jego genezy są dość... ciekawe (co - znając życie - bardzo ośmieli teoretyków spiskowych):

– Najbliższe sekwencje pochodzą z połowy 2020 r., a więc powstały ponad rok temu. To bardzo rzadkie — mówi Trevor Bedford. Innymi słowy, chociaż naukowcy mogą stwierdzić, że ten wariant wyewoluował ze szczepu, który krążył w połowie 2020 r., w międzyczasie nie było śladu wszystkich wersji pośrednich, które naukowcy mogliby znaleźć, gdy przekształcał się, osiągając obecną formę. Jak to wyjaśnić? Gdzie Omikron czaił się przez ponad rok? Są trzy hipotezy.

Pierwsze założenie mówi o tym, że szczep z połowy 2020 r. zainfekował jakąś nieznaną populację zwierząt (np. gryzoni), w miarę rozprzestrzeniania się patogenu w tej grupie ewoluował i niedawno przeniósł się na ludzi. To by mogło wyjaśniać, skąd wzięły się nowe mutacje. Trevor Bedford uważa jednak, że to raczej mało prawdopodobne. Jeśliby tak było, w genomie można by się spodziewać śladów materiału genetycznego zwierzęcia, a zamiast tego jest "wstawka ludzkiego RNA".

Druga hipoteza zakłada rozprzestrzenianie się szczepu z połowy 2020 r. w niemonitorowanym regionie świata. – Być może gdzieś w RPA – mówi Bedford. To umożliwiłoby wirusowi niezauważoną ewolucję. - W końcu w 2021 r. zebrał wystarczającą liczbę mutacji, że stał się bardziej zaraźliwy i zaczął szybko rozprzestrzeniać się na świecie – mówi naukowiec.

Za scenariuszem tym opowiada się Christian Drosten, wirusolog ze Szpitala Uniwersyteckiego Charité w Berlinie. - Zakładam, że ewoluowało to nie w RPA, gdzie odbywa się wiele sekwencjonowania, ale gdzieś indziej na południu kontynentu afrykańskiego podczas zimowej fali — uważa.

Dla Bedforda hipoteza ta – zwana niekiedy przez uczonych "tajemniczym rozprzestrzenianiem się" – jest jednak mało wiarygodna. Gdyby faktycznie szczep w ten sposób przekształcał się w kierunku wysokotransmisyjnego, jego poszczególne wersje zaczęłyby się wcześniej rozprzestrzeniać. To zaś zostałoby zauważone w krajach, które mają solidne systemy nadzoru — zauważa. W podobnym tonie wypowiada się też Andrew Rambaut z Uniwersytetu w Edynburgu, próbując zrozumieć, w jaki sposób wirus mógł tak długo "ukrywać się" w grupie ludzi. - Nie jestem pewien, czy istnieje naprawdę miejsce na świecie, które jest wystarczająco odizolowane, aby tego rodzaju patogen mógł przenosić się przez tak długi czas bez wcześniejszego pojawiania się w różnych miejscach.

Jest jednak miejsce, w którym wirus mógł się ukrywać, ewoluując w sposób niezauważony do postaci Omikronu. Miejscem tym jest ciało jednego konkretnego człowieka. Najprawdopodobniej była to osoba o osłabionym układzie odpornościowym, na przykład w wyniku nieleczonego zakażenia wirusem HIV.

Jak zauważa Trevor Bedford, w takich przypadkach układ odpornościowy człowieka jest wciąż wystarczająco silny, by nie dać się zniszczyć patogenowi, ale za słaby, by całkowicie wirusa usunąć. Tak więc mikrob mógł przebywać w ciele człowieka przez wiele miesięcy, nieustannie się rozmnażając. Z każdą zaś replikacją istnieje szansa, że ​​stworzy mutację, dzięki której będzie skuteczniej unikać komórek odpornościowych "gospodarza".

https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,omikron---jak-powstal--tajemnicza-hipoteza--wielka-niespodzianka-i-trzy-mozliwe-wytlumaczenia,artykul,01429269.html

(Przy czym nie umiem znaleźć źródeł tego doniesienia, choć na hipotezy natrafiłem tu:
https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2021/12/01/1055803031/the-mystery-of-where-omicron-came-from-and-why-it-matters
A na komplet nazwisk - tu:
https://www.science.org/content/article/mutations-can-reveal-how-coronavirus-moves-they-re-easy-overinterpret)

Strony: [1] 2 3 ... 897