Autor Wątek: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Lema  (Przeczytany 31901 razy)

makhan

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 11
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 16, 2007, 10:45:47 pm »
Ekhm...
To znowu ja :)
Oczywiście, jak to zwykle bywa, na dobrych intencjach się skończyło i matura za 5 dni, a ja jeszcze pracy nie zacząłem pisać i książek wszystkich nie przeczytałem. O ile z literaturą przedmiotu sobie poradzę (nie muszę przecież czytać wszystkiego, tylko to co dotyczy mojego tematu ;)), to z Summą Technologiae może być gorzej :P Przebrnąłem już co prawda przez 100 stron, ale niestety muszę z przykrością stwierdzić, że jest napisane tak nieprzyjemnie i fachowo (aż do przesady), że czyta się ją bardzo ciężko. Dlatego zwracam się do was drodzy lemoznawcy, lemolodzy, etc., etc. abyście wskazali mi jakieś streszczenie tego dzieła, z wyszczególnionymi i pokrótce opisanymi problemami/pomysłami które Lem przedstawia w kolejnych rozdziałach (najlepiej na tyle szczegółowe, żebym mógł wkręcać komisję, że Summę przeczytałem :D). Oczywiście wiem, że prośba ta jest straszliwą zbrodnią i jestem gotów ponieść wszelakie konsekwencje, łącznie z linczem, przekleństwami i przymusowymi pracami fizycznymi.

Wszelkie konstruktywne rady, porady, uwagi, ew. zniewagi mile widziane :)

Aha, no i cytaty. W konspekcie zaznaczyłem, że planuję mieć kartkę z takowymi. Na razie mam jeden - [ch8222]Ijon Tichy, lecąc w kosmos, dociera więc wciąż na Ziemię i z ludzkimi wciąż kłopotami musi się borykać[ch8221] (J. Jarzębski, posłowie do Dzienników gwiazdowych)
W poszukiwaniu dalszych mam zamiar przejrzeć to forum i poszukać w necie (ale to później, jak zacznę pisać pracę). Gdyby wam jakiś przyszedł do głowy, pasujący do mojego tematu, to nie wahajcie się napisać :)

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #16 dnia: Maja 16, 2007, 11:49:14 pm »
A ja się cieszyłam, że już matury trwają i do marca przyszłego roku nie będzie trzeba lekcji odrabiać :))

Bardzo skrótowo (ja co prawda czytałam, ale dawno) - podstawowe problemy przyszłości:
- nadprodukcja wiedzy i w ogóle książek - nikt nie będzie w stanie wchłonąć całej wiedzy nawet tylko ze swojej dziedziny, nawet zapoznać się z nią, łatwiej będzie przeprowadzić ponownie badania niż znaleźć publikacje na dany temat
- rozwój inteligentnych "elektromózgów" - czy możliwe jest wprowadzenie w nie  samoświadomości -> wydaje się że wg autora tak, te elektromózgi będą nawet mądrzejsze niż ludzie (choć może to bardziej na podstawie Golema)
- autoewolucja człowieka: 2 kierunki - przekształcanie genetyczne i dodawanie sobie sztucznych kawałków ciała (plastikowe biodro, sztuczne serce... - to miłe początki) - i wielkie pytanie o to, do którego momentu zmieniony na jeden z tych sposobów człowiek jest naprawdę człowiekiem
- fantomatyka - czyli odbieranie przez mózg wrażeń zmysłowych wywołanych sztucznie - też na 2 sposoby - albo chemicznymi środkami (fantomatyka obwodowa) albo poprzez wstawione w mózg elektrody (f. centralna). Dziś stawia się znak równości pomiędzy fantomatyką a virtual reality (inne są środki, ale efekt taki sam)
- biokomputery - zastępowanie tranzystorów (wtedy) czy układów scalonych (teraz)

Ostatni rozdział mówi o przypadkowości naszej (każdej) ewolucji i jej niedoskonałości, nie pamiętam rzutowania w przyszłość.

Tyle pamiętam.  Może szanowni koledzy rozwiną.
Powodzenia!

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #17 dnia: Maja 17, 2007, 12:54:35 am »
Cytuj
@dzi
A co do szybkiego czytania, to czytam normalnie, ale maturę ustną z polskiego mam dopiero 21 maja, więc czasu jest aż nadto. Zwłaszcza, że praktycznie nie zamierzam przygotowywać się do innych matur (może dzień, dwa do każdej).

He. He. He.

Poza Summą nic mi nie przychodzi do glowy (a moze nie chce by przyszlo?). Nie czytaj calej tylko te rozdzialy ktore napisalem na poczatku.


Pewnie i tak zdasz, eh  :-/

This user possesses the following skills:

makhan

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 11
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #18 dnia: Maja 19, 2007, 07:15:59 pm »
Właśnie szukam cytatu z Opowieści o pilocie Pirxie, w którym Pirx mówi, że podróże kosmiczne są nudne jak flaki z olejem i nic sie w ich czasie nie dzieje. Jakby ktoś z was miał gdzieś ten cytat pod ręką, to niech zarzuci :)

Właśnie kończę pisać moją prezentację i w związku z tym mam prośbę. Zrobiłem błąd, nie wynotowując podczas czytania wynalazków jakie się w książkach Lema pojawiały, a chcę o nich powiedzieć. Dlatego jeżeli ktoś kojarzy jakieś wynalazki, które się w podanych poniżej książkach pojawiały i które doczekały sie realizacji, to byłbym wdzięczny jakby napisał (po prostu wszystkiego nie pamiętam, a im więcej tym lepiej :)).

Książki z których korzystam:
Dzienniki gwiazdowe
Golem XIV
Opowieści o pilocie Pirxie
Pokój na Ziemi
Powrót z gwiazd
Summa technologiae

« Ostatnia zmiana: Maja 19, 2007, 10:29:22 pm wysłana przez makhan »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #19 dnia: Maja 21, 2007, 11:56:04 am »
Nie badz bezczelnym chamem i przeczytaj cos w koncu ;)

This user possesses the following skills:

makhan

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 11
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #20 dnia: Maja 22, 2007, 12:24:04 am »
heh, wybaczcie, jak pisałem wcześniejszą wersję tego posta, to byłem zmęczony i lekko podpity :)
Dostałem 18 pkt, jestem całkiem zadowolony, zwłaszcza, że trafiłem na beznadziejnego polonistę.

Jakby ktoś chciał przeczytać moją pracę, to niech pisze na mejla.

3 rady dla przyszłych maturzystów:
- zacznijcie pisać prezentację przynajmniej na tydzień przed (w dwa dni ciężko się wyrobić, wiem z własnego doświadczenia)
- łatwiej i lepiej pisze się konspekt do pracy, nie na odwrót
- wybierzcie taki temat, żebyście o każdym jego aspekcie mieli więcej do powiedzenia niż polonista (nasz polonista zadawał straszne pytania, jak na razie chyba wszystkim pociął na tym punkty, jak się przyczepił do jednej głupiej definicji, to nie popuścił)

Pytania:
1) Jaki miał być wirtualny odbiorca książek Lema
2) Na czym polegało bogactwo twórczości Lema (tzn, miałem opisać różnorodność na poziomie świata przedstawionego)
3) Jaka jest różnica między fantastyką, a fantastyką naukową
4) To jest dla mnie wielką zagadką, próbuję sobie przypomnieć od 6 godzin :P
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2007, 01:40:40 pm wysłana przez makhan »

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #21 dnia: Maja 22, 2007, 03:33:29 am »
to jakiś żart? marny  : |
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #22 dnia: Maja 22, 2007, 09:00:05 am »
Kongratulejszyns Makhan, masz to za sobą :)
Cytuj
1) Jaki miał być wirtualny odbiorca książek Lema
No ja bym wysiadł na tym pytaniu. Niby co to ma do ciężkiej cewki i zmętniałego kryształu znaczyć?!
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2007, 09:00:21 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #23 dnia: Maja 22, 2007, 09:29:09 am »
Wirtualny w polonistyce to nie "cyfrowo-nieistniejący", ale bardziej "potencjalny, możliwy", częściowo też: "planowany, przewidywany, zakładany". Czyli np. wirtualnym czytelnikiem książki "W pustyni i w puszczy" jest młody człowiek urodzony pod koniec XIX wieku... Wirtualny czytelnik Lema jest człowiekiem raczej wykształconym, obytym w naukach itp.

To z łaciny, odnosi się do pierwotnego znaczenia tego słowa (którego nie pamiętam ;) ):
wirtualny
1. stworzony w ludzkim umyśle, ale prawdopodobnie istniejący w rzeczywistości lub mogący zaistnieć;
2. wykreowany na ekranie komputera, telewizora, ale tak realistyczny, że wydaje się rzeczywisty;

Słownik PWN (internetowy)
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2007, 09:29:59 am wysłana przez ANIEL-a »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #24 dnia: Maja 22, 2007, 11:15:02 am »
Cytuj
Co ja takiego zrobiłem, że muszę zdawać maturę z polskiego  :'(
Nie musisz.

This user possesses the following skills:

makhan

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 11
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #25 dnia: Maja 22, 2007, 01:42:41 pm »
Cytuj
Nie musisz.
No właśnie w tym problem, że jeżeli chcę iść na studia, to muszę. Nawet jak bym chciał wykorzystać amnestię Giertycha, to muszę przystąpić do egzaminu.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #26 dnia: Maja 22, 2007, 04:59:44 pm »
A więc CHCESZ zdać mature. Nie musisz.

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #27 dnia: Maja 22, 2007, 10:12:04 pm »
Cytuj
Wirtualny w polonistyce to nie "cyfrowo-nieistniejący", ale bardziej "potencjalny, możliwy"
Ale czy to słowo było w użyciu powiedzmy 10 lat temu? Bo z wcześniejszych lat owszem kojarzę, ale jako słowo z fizyki kwantowej, wirtualne cząstki, któych np. próżnia jest pełna... Lem też pisał o wirtualnych smokach. Ale w takiej "zwykłej" literackiej polszczyźnie to chyba go nie było, albo rzadko...

Dzi, co się czepiasz ;) ...
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2007, 10:14:17 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #28 dnia: Maja 23, 2007, 12:33:58 am »
Było, właśnie w znaczeniu wirtualnego czytelnika, ale nie tyle było spotykane w polszczyźnie literackiej, co w nauce o literaturze, w teorii literatury... Nie było znane "rzeszom"..., o znalazłam jeszcze jedną definicję, też PWN, tu jest wręcz jako słowo przestarzałe:

wirtualny

przestarz. mogący zaistnieć, (teoretycznie) możliwy
<fr. virtuel, od łac. virtus męstwo, energia>
« Ostatnia zmiana: Maja 23, 2007, 12:34:28 am wysłana przez ANIEL-a »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Le
« Odpowiedź #29 dnia: Maja 23, 2007, 11:20:07 am »
Cytuj
Dzi, co się czepiasz ;) ...
Denerwuje mnie.

This user possesses the following skills: