Autor Wątek: Mistrz nie doczekał...  (Przeczytany 16763 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Mistrz nie doczekał...
« Odpowiedź #45 dnia: Października 28, 2016, 02:29:51 pm »
A dlaczego nie na serio? Przecież jednym z czołowych tematów twórczości Mistrza jest ewolucja, która choć idealnie przypadkowa i bezmyślna, sprawia wrażenie jakby działała celowo (trudno tej złudnej retoryki uniknąć w jej opisie) i produkuje rzeczy, których często do dziś nie potrafimy odtworzyć.
Przecież nie mamy definicji świadomości, a - czysto hipotetycznie - skoro siedliskiem rozumu może być zbiór neuronów, to czemu nie zbiór komórek bakteryjnych?
Poza tym: czy Lem całkiem serio nie porównywał ze sobą maszyny i systemu społecznego w końcówce "Astronautów"?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Mistrz nie doczekał...
« Odpowiedź #46 dnia: Października 28, 2016, 06:32:40 pm »
Mister Kju, Mistrz jest dla mnie tylko Autorytetem, nie Panem Bogiem. Errare humanum, nawet genialanum... Notabene, to Mistrz głosił, że nad Panem Bogiem stoi logika. A inny mój Autorytet, pan Einstein, rzekł, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Wprawdzie jeszcze inny Autorytet (lokalny, zwany Maźkiem), obśmiał mą intuicję opartą na wiedzy i doświadczeniu, lecz ja bym ją jednak doczepił do wyobraźni, fantazji i przeczuć, panie Kju.
R.
Moja intuicja przeciwko Mistrzowi? O wedlowską? Małą? Nikt się nie kwapi?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Mistrz nie doczekał...
« Odpowiedź #47 dnia: Października 31, 2016, 10:28:03 am »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Mistrz nie doczekał...
« Odpowiedź #48 dnia: Stycznia 01, 2017, 12:49:31 am »
Kwadrans przed północą uprzejmie zawiadamiam P. T. Balangowiczów, że jutro dam Państwu wyjątkowy Prezent Lemowy. Informację. Wiarygodną i sprawdzoną. Nigdzie nie publikowany głos i obraz Mistrza. Dla mnie - sęsacja, a nawet RE-WE-LA !!!
R.

pjes: liczę na małą karmeńkę...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )