Autor Wątek: Prognozy Lema na koniec wieku  (Przeczytany 78371 razy)

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #60 dnia: Marca 17, 2010, 06:22:36 pm »
Witam ponownie i znów pojawiam się w poszukiwaniu pomocy :)
Czy zna ktoś może albo mógłby wskazac gdzie szukac jakichkolwiek informacji na temat: jak sie ma ewolucja technologiczna i biologiczna do tego że możemy nadal mówić "ja jestem 100% człowiekiem" (kwestie prostez, przeszczepów, klonowania). Chciałabym w pracy odpowiedziec właśnie na to pytanie : co to znaczy być człowiekiem w świecie zaawansowanych technologii?
Mam niemałą zagwostkę z tym zagadnieniem...
Przyznam że albo nie czytałam uważnie albo Lem nie odpowiada wprost na to pytanie...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #61 dnia: Marca 17, 2010, 06:59:00 pm »
Pośrednio bardzo wiele mówi w Dialogach - tam, gdzie roztrząsa możliwość skopiowania człowieka. Wiele zależy od przyjętej przez Ciebie definicji człowieka. Protezy i przeszczepy istnieją od b. dawna (protezy co najmniej od Egiptu starożytnego), przeszczepy zaś są w pewnym sensie wbudowane w biologię człowieka (zwierzęcia) - ostatnio udowodniono, że każdy człowiek jest chimerą, gdyż w życiu płodowym osiedlają się w jego organizmie komórki matki.

Na razie też nie ma (jakościowych) prób poszerzenia możliwości ludzkiego ciała (w stylu dodać płetwy czy co tam). Jak na razie protezowanie i przeszczepy albo łatają dziury po nieszczęściach albo służą upodobnieniu się do ideału piękna. Tu trochę się zmienia w świecie sportu, gdzie np. przeszczepia się ścięgna pobrane z miejsca w danej dyscyplinie nie nadwyrężanej do miejsca, które jest silnie forsowane. Ale jak na razie to jest pływanie po wierzchu. Klonowanie zaś zasadniczo niczym nie różni się (w efektach) od zwykłego poczęcia.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #62 dnia: Marca 17, 2010, 07:02:00 pm »
Przede wszystkim "Czy Pan istnieje, mister Johns?" zwany też (od swej wersji filmowej, którą polecam również) "Przekładańcem", dalej: wątek Tempego we "Fiasku" (przestudiuj uważnie pierwsze rozdziały), "kopia zapasowa" Tichego w "Podróży czternastej", "Ze wspomnień Ijona Tichego" nr III (opowiadanie, w którym wystepuje profesor Zazul).

Możesz to poszerzyć o pytanie "skąd mam wiedzieć, że ja jestem człowiekiem, i czy otaczajace mnie osoby są ludźmi". Wtedy dochodzi kolejne "Ze wspomnień...", to ze "skrzyniami Corcorana", i "Rozprawa" z cyklu pirxowego.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #63 dnia: Marca 17, 2010, 08:39:45 pm »
"Tragedia pralnicza" - cymesik ;D
To na zachętę
http://solaris.lem.pl/ksiazki/beletrystyka/dzienniki-gwiazdowe/66?task=view&start=9
UWAGA!!!
Trzymać się mocno przy czytaniu, bo można spaść z krzesła (ze śmiechu).
Właściwie, to już się zaczęło spełniać. Ale po linii telefonów miast pralek. Z utęsknieniem czekam na komórki piorące i prasujące ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2010, 08:48:05 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #64 dnia: Marca 18, 2010, 08:05:00 pm »
Kochani jesteście niezastąpieni,
Trzymałam sie mocno przy czytaniu :D
A czy ktoś zna teksty również traktujace na ten temat ale polemiczne z Lemem innych autorów?

Ps.  kompletuje bibliografie i miedzy innymi chciałabym skorzystać z takiej pozycji:http://www.open-mind.pl/Ideas/AI.php  (znana mi dzięki linkowi z tego forum) oraz z
http://horizonofthepossibility.wordpress.com/2010/02/11/w-zakletym-kregu-memow-piotr-lason/
Potrzebuje tylko dowiedzieć się czy owe artykuły były gdzieś drukowane (jakieś czasopismo, książka, zbiór) ... Nie chce popełnic jakiegoś wstydliwego błędu ;)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #65 dnia: Marca 20, 2010, 07:26:32 pm »
ostatnio natknąłem się (wystumblowałem) na coś takiego dotyczącego wolnej woli:



a w ogóle to uważam, że to nie jest odkrycie stulecia że działamy bardziej instynktownie i odruchowo niż logicznie i z zimnym wyrachowaniem ;]

P.S.

pozdrawiam wszystkich starych nieznajomych i nowych nieznajomych
i przy okazji oftopowo pytam czy ktoś będzie odwiedzał grób Lema
i jak tak to mieszkam teraz sam w kawalerce i zapraszam noclegowo łikendowo jakby co :)
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2010, 11:29:45 am wysłana przez draco_volantus »
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #66 dnia: Marca 23, 2010, 05:57:17 am »
i przy okazji oftopowo pytam czy ktoś będzie odwiedzał grób Lema
i jak tak to mieszkam teraz sam w kawalerce i zapraszam noclegowo łikendowo jakby co :)

Gdybym był forumowiczką, to nie wykluczam, że pojechałbym w te pędy na grób Lema ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #67 dnia: Marca 25, 2010, 10:46:55 pm »
nojakbymmialwybieraćtobymwolałforumowiczkękurczę, a tu nic :>
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #68 dnia: Kwietnia 03, 2010, 08:57:33 pm »
No i kurde znów mam zagwostkę a tu świeta :)
W książce "Wszechświat Lema" J.Jarzebski pisze: "Eseistyka naukowa jest w Polsce gatunkiem   niezbyt rozpowszechnionym, przynajmniej ta która dotyczy nauk ścisłych (filozofia i nauki społeczne mają się pod tym względem lepiej)."

Czyli może byc eseistyka naukowa i nie traktowac o dziedzinach nauk ścisłych?
Na marginesie Wesołych Świat wszystkim :)

Jeszcze jedno pytanie bo ja jestem męczydusza:
Chciałabym w przypisie wymienić nielicznyhch jeśli tacy są polskich eseistów naukowych. Czy mamy tutaj jakieś nazwiska warte wspomnienia?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2010, 09:39:50 pm wysłana przez Lili »

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #69 dnia: Kwietnia 03, 2010, 10:22:10 pm »
Swieta Swieta, sklepy zamkniete, a forum dziala :)

Zgadzam sie z J. Jarzebskim i stwierdzeniem, ze eseistyka o naukach scislych jest malo rozpowszechniona. Oprocz Lema chyba nikogo innego (a juz na pewno godnego czytania) nie kojarze. Co do samej eseistyki - moze byc ona publicystyczna, literacka lub naukowa, o ile pamietam. Mniemam, ze pod tym ostatnim moze kryc sie wiele nauk, nie tylko pokroju mat-fiz, zatem historyczny (no kto tam, Bartoszewki "O Niemcach i Polakach" niech bedzie czy Jasienica) albo filozoficzny (Kolakowski pewnie sztandarowy) na przyklad tez sie wlicza. Hmmm. Jednak ogromna wiekszosc (wszystkich, ktorych uwazam za wartych wymienienia, bo inaczej bym Ci pomogl :) ) eseistow to albo literaci i artysci gdzieniegdzie mowiacy o historii lub publicysci (Herbert, Waldorff, Iwaszkiewicz, Kaluzynski, Stasiuk, Szczepanski). Z tych scislenaukowych, to chyba tylko Lem (Summa i Bomba megabitowa).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #70 dnia: Kwietnia 04, 2010, 01:08:06 am »
Ja widzę odpowiedź na twoje pytanie  w tym samym zdaniu - filozofia i nauki społeczne mają się pod tym względem lepiej).

Nie wiem, na czytaniu jakich rzeczy polegają Twoje studia (komparatystyka to brzmi dumnie, ale co z czym się porównuje?  ;D), przykłady dla filozofii i historii podpowiedział ci Evangelos, ja czytałam ostatnio zbór esejów z socjologii społecznej albo może raczej antropologicznych Gadżety popkultury. Społeczne życie przedmiotów pod redakcją Wiesława Godzica i Macieja Żakowskiego. Książka miejscami ciekawa, miejscami tekst do pełnej redakcji stylistycznej (w ogóle zauważyłam że zawodowi socjolodzy często piszą tak barokowo, że normalny polonista zgrzyta zębami).... Ale generalnie - prof. Godzic pisuje eseje (np. do Polityki o tematye społecznej, np. o celebrytach, telewizji), na pewno znajdziesz je w sieci.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #71 dnia: Kwietnia 04, 2010, 09:07:08 am »
Czy może ktoś ściślakowi pomóc załapać różnicę między esejem a felietonem?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #72 dnia: Kwietnia 04, 2010, 01:56:26 pm »
Felieton jest krotki, najczesciej publicystyczny, nierzadko humorystyczny/ironiczny, chwytliwy, omawia jeden temat w niezobowiazujacy sposob na zasadzie skojarzen, analogii, czasami to powiastka literacka. Pamietasz felietony Kisiela w Przekroju? :)

Esej jest bardziej zobowiazujacy - to dyskurs naukowy, filozoficzny lub moralny, ktory ma znamiona stylu wysokiego, jest dluzszy, rozbudowany, intertekstualny i bardziej indywidualny w przekazie, poniewaz poszukuje odpowiedzi na indywidualne pytania stawiane przez tworce lub interpretuje zjawiska z jego perspektywy. Widac tez dbalosc o artystyczna forme (Milosz, Herbert).

Slowem, felieton jest "fajniacki", a esej "ciekaw wielce, ale niechaj spytam: dlaczego?" :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #73 dnia: Kwietnia 04, 2010, 03:00:17 pm »
Tzn. to co pisał Lem do Tygodnika Powszechnego to felietony - a jego eseistyka naukowa to które utwory?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #74 dnia: Kwietnia 04, 2010, 06:21:46 pm »
Z tego, co pamiętam, w wątku dot. Głosu Pana ktoś wspominał, że wygląda on na fabularyzowany esej - i chyba mogę się z nim zgodzić  ;D Poza tym Summa Technologiae. Myślę, że nawet z, dajmy na to, utworów "bajkowych", można wyciągnąć garść esejów, wycinając tylko nieprzystające do owej formy elementy - czytam akurat Jarzębskiego, więc z Wizji Lokalnej pewne przemyślenia tego ich mędrca - Amixa, Anixa, Animixa?