Autor Wątek: "Wojna na Księżycu" - płyta inspirowana powieścią "Pokój na Ziemi"  (Przeczytany 8515 razy)

Marek Kwiatkowski

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: "Wojna na Księżycu" - płyta inspirowana powieścią "Pokój na Ziemi"
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 21, 2020, 09:28:41 pm »
Gdyby jednak ktoś zechciał podzielić się ze mną jakąkolwiek refleksją było by mi bardzo miło...

Pozdrawiam :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: "Wojna na Księżycu" - płyta inspirowana powieścią "Pokój na Ziemi"
« Odpowiedź #16 dnia: Maja 21, 2020, 09:37:28 pm »
No dobrze, ja się podzielę, choć trochę się obawiam. Posłuchałem tego, myślę, że ze 3/4 po prawdzie, bo zawsze coś wyskakiwało. Było to przyjemne, natomiast ani trochę nie kojarzyło mi się z Lemem. Z różnymi rzeczami, raczej starymi, a trochę z jakąś muzyką plemienną czy obrzędową. Nie jest to zarzut, bo nie potrafię za bardzo odpowiedzieć na pytanie, co mogłoby mi się z Lemem skojarzyć. Poziom mojej kultury muzycznej jest bliski poziomowi trawy po gradobiciu, więc nie jestem raczej probierzem ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: "Wojna na Księżycu" - płyta inspirowana powieścią "Pokój na Ziemi"
« Odpowiedź #17 dnia: Maja 21, 2020, 10:43:10 pm »
Również słuchałam - oczywiście, że trudno utwór muzyczny - instrumentalny - przyporządkować do rozdziału książki i powiedzieć: słyszę Lema, Tatarkiewicza czy może Chmielewską...dla mnie nastapiło pewnie ożywienie od numerku trzeciego. Nawet jakby coś Floydowego, coś z dawnego Vangelisa? Nie wiem.
W każdym razie: w grze w karty płyta nie przeszkadzała, a nawet miejscami pomagała - czyli jest dobrze;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: "Wojna na Księżycu" - płyta inspirowana powieścią "Pokój na Ziemi"
« Odpowiedź #18 dnia: Maja 21, 2020, 10:55:10 pm »
No dobra, maziek się odważył, to i ja coś skrobnę. To tak - słuchało się dobrze i przyjemnie. Problem w tym, że ja nie potrafię o muzyce elektronicznej pisać - we mnie bardziej grają szarpidruty. Ale powtórzę, słuchało się super, dla mnie ten rodzaj muzyki jest bardziej relaksem. To pisać?
 Nie wiem... Napiszę.. jak potrafię.
Na początek podobnie jak przedpiśca, muzyka nie kojarzyła mi się z Lemem. To nie zarzut, bo żadna muzyka nie kojarzy mi się z Lemem. Gdyby dać inne tytuły  i powiedzieć mi, że to na bazie "Pianoli" Vonneguta - bym uwierzył. Chyba ważne są tytuły bo to one sugerują kierunek odbioru, a ja cóż, słucham z zamkniętymi oczami.  8)
Brak kojarzenia muzyki z Lemem, w moim wypadku, dotyczy chyba każdego utworu muzycznego, niezależnie czy -el, czy kwartetu smyczkowego - no, chyba że byłyby słowa lemie lemie lemie... albo jakoś podobne  ;)
Więc rozumiem, że sprawa jest dość umowna i dotyczy Pana inspiracji jako artysty.
 Mogę natomiast napisać o skojarzeniach - niestety do muzyki mam skojarzenia muzyczne - i przykładowo, początek zdaje mi się Vangelisowy, bardzo urocze piano. Dalej wchodzi rytm co dodaje muzyce żą-misz-Jarru. W tle słyszę nieco efektów prowadzących skojarzenie do ELO z czasów "Time". Z nutką Janosika?   :D
Kolej na kolej, i jak to z koleją ->  wskakuje mi pewien pociąg...do Lhasy? Ba, ostatni.
 I pewnie mógłbym tak dalej, ale nie wiem czy jest sens o tym pisać - jednak odbiór takiej muzyki mocno zależy od tego co ktoś już słyszał, a komuś innemu skojarzyć się może zupełnie inaczej. Chyba trudno zrobić muzykę pod samą książkę - film, obraz - już bardziej?  Choć najprawdopodobniej, nie mam stosownej wyobraźni by połączyć tekst w obraz a ten w muzykę i jeszcze, by się wszystko razem "zeszło". Zwłaszcza, że tekst "Pokoju na Ziemi" słabo pamiętam.
Tym niemniej bardzo się cieszę, że chce się Panu tworzyć muzykę, a że inspirowaną Lemem, to ciesze się podwójnie. Czekam na więcej.

hehe ...Olka zdążyła być pierwsza, dobra Damy damy przodem.. i bodaj trochę podobnie?
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2020, 10:59:42 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Marek Kwiatkowski

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: "Wojna na Księżycu" - płyta inspirowana powieścią "Pokój na Ziemi"
« Odpowiedź #19 dnia: Maja 22, 2020, 10:42:26 pm »
No i super! Otworzyliście się i o to mi chodziło! :) Dziękuję bardzo za to, no to może ja też po kolei...

Wiadomo, że każdy zwłaszcza w el-muzyce usłyszy to co kiedyś tam już usłyszał, słyszy pewne wzorce, słyszy podobne melodie, podobne sekwencje, ba! nawet tę samą sekwencję... Wszystko się zgadza. Ale ja tylko bardzo mocno zbliżyłem się do Vangelisa i Jarre'a w tylko jednym utworze, nr 8. Poza tym, to już ewidentnie styl grania i kompozycji Marka Kwiatkowskiego. Duuuużo pianina owszem, trochę swingu czasem, jazzowych inspiracji, podjazdów również owszem.

No i wreszcie! Ten Lem! Jest? Nie ma? No właśnie. Tutaj w przypadku trzeciego już podejścia do dzieł Lema potraktowałem sprawę bardziej muzycznie, ilustracyjnie i dookoła w porównaniu np. do "Koniugatora Hardena", czyli poprzedniej płyty. Na "Koniugatorze..." nawiązałem konkretnie aż do bólu, to nawet fragmentami było słuchowisko, rzetelne odtworzenie danej sceny, (ilość uderzeń dzwonów na katedrze, itd), bo po prostu uwielbiam "Przyjaciela" mógłbym go czytać non stop. Podobnie było z płytą "Sygnał z Kondora" i inspiracją "Niezwyciężonym", tak naprawdę "słychać Lema" a tutaj macie rację - mniej, po prostu zmieniłem podejście na bardziej muzyczne a nie jak poprzednio "radiowo-słuchowiskowe". Tego widocznie było mi trzeba.

Tym którzy już słuchali bardzo się podoba. No i najważniejsze, naprawdę ta muzyka ma "nie przeszkadzać" grać karty, sączyć piwo, czy robić zupełnie coś innego. Może nie nagrywałem tego do końca jako "muzyki tła" ale w pewnym sensie oczywiście ma prawo mieć takie zastosowanie... więc proszę, nie bójcie się pisać, wyrażać swoich opinii... to zawsze jest dla mnie cenne. Fakt idealne warunki to wieczór, delikatne światło i słuchawki, kubek ciepłej herbaty...

Ale wiecie co? Cieszę się, bo dużo osób po wysłuchaniu tej płyty i poprzednich "lemowskich" mówi do mnie: "Muszę koniecznie sięgnąć po Lema"... To cieszy, a cel uświęca środki :)
Spokojnego piątkowego wieczoru :)
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2020, 10:46:51 pm wysłana przez Marek Kwiatkowski »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: "Wojna na Księżycu" - płyta inspirowana powieścią "Pokój na Ziemi"
« Odpowiedź #20 dnia: Maja 22, 2020, 11:05:17 pm »
Sprostować?
U mnie: "nie przeszkadza w grze w karty" to nie synonim "muzyki do kotleta" - to komplement;)

Nawiasem - płyta odsłuchana, zarekomendowana i? I znikasz do kolejnej? Czy może jednak wychylisz się poza wątki własnopłytowe?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Marek Kwiatkowski

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: "Wojna na Księżycu" - płyta inspirowana powieścią "Pokój na Ziemi"
« Odpowiedź #21 dnia: Maja 22, 2020, 11:37:11 pm »
Na razie od muzyki muszę odpocząć, ochłonąć. No i powiedzmy sobie szczerze nie mam aż tyle czasu, żeby zaraz siadać do następnej. Nad tą pracowałem rok. CO do innego "udzielania się" ja naprawdę jestem zarobionym człowiekiem. Czasami się zastanawiam jak znajduję czas na pasje, pracując w trzech firmach, prowadząc swoje radio i jeszcze próbując być mężem, ojcem i być w domu ciałem i duchem a nie tylko ciałem ;) ...ale fakt naprawię się, będę czytać, odpowiadać. 

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: "Wojna na Księżycu" - płyta inspirowana powieścią "Pokój na Ziemi"
« Odpowiedź #22 dnia: Maja 23, 2020, 01:08:30 am »
I ja odsłuchałem. Na muzyce się nie znam, choć słuchałem jej b. wiele ;), więc będzie krótko. Podobało mi się. Najbardziej "Wstęp" (jakieś takie najmocniej kosmiczne brzmienie miał, czuło się ten oddech Próżni w nim). Na drugim miejscu postawiłbym "Silniki..." (choć bardziej niż z lotem, z lunarną robotomachią sie mię kojarzyły). A może "Zdalnik"? Albo "LEM-2"? Albo "Spotkanie..."? Ew. "Selenocyty"? Lub "Zakończenie"? Trudno wybrać, reprezentują zbliżony poziom... (Na przeciwnym biegunie postawiłbym "Marzenia...", ale może się nie znam, może to miało być takie innoparafialne ;) interludium.) W każdym... Sądzę, że gdyby kto chciał kręcić "Pokój..." (jako "Fiasko Ijona Tichego" zapewne, skoro "Test pilota Pirxa" był ;) ), powinien uderzyć do Ciebie - będzie miał gotową ścieżkę dźwiękową.
« Ostatnia zmiana: Maja 23, 2020, 01:11:06 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki