Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: 1 ... 818 819 [820] 821 822 ... 839
12286
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Września 28, 2006, 02:47:36 pm »
Cytuj
Owszem lecz ta grupa ludzi musi mieć władzę
To tzw Grupa Trzymająca Władzę. Musimy rozbić ten układ!

12287
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Września 28, 2006, 12:46:00 pm »
Ja się z Wami zasadniczo zgadzam co do rozważań inteligencja a drapieżność naszej rasy, tylko chciałem delikatnie zwrócić uwagę Towarzystwa, ż e nie chodziło tak o wzrost inteligencji co o jedność duchową. Drużyny, pułki, bataliny łączyły się w jedno, a na koniec zespoliły sie całe wraże armie. Tak więc wzrost rozumności a więc i mądrości wojskowej, który przedstawiali konstruktorzy skonfliktowanym władcom był podstępnym chwytem marketingowym, a istotą było połączenie się dwóch wrogich armii za pomoca wtyczek i rozetek w jeden organizm.

12288
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Września 27, 2006, 10:45:55 pm »
Skoro świat obiegły ostatnio zdjęcia ludzkiej twarzy z Marsa, to jak jeszcze troche poczekasz, to może pojawią się zdjęcia nie tylko twarzy ;D

12289
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Września 27, 2006, 10:37:04 pm »
A ja sie wypowiem na temat Elektrybałta Trurla. Niejako powrócę przy tym do Maszyny Trurla. Te dwie powiastki są jak negatyw i pozytyw. W pierwszym przypadku niechcący wyszedł idiota, w drugim - jak się okazało - również konstruktor przedobrzył, tylko w drugą stronę. I idiota i geniusz musieli być odseparowani od zdrowej reszty społeczeństwa.

12290
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Września 27, 2006, 01:27:02 pm »
Cytuj
Eeee ja płakałem przez 5 minut, bo ona po prostu jest za dobra ::) Co po niej pisać?
Uważam, ze Aniel-ę trzeba związac i trzymać w ciemnicy do wniosków ostatecznych na daną omawiana pozycją, kiedy my już mzolnie dojdziemy jako tako do wniosków to się Ją wypuści i będzie też mogłą sobie popisać!

12291
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Września 27, 2006, 01:24:22 pm »
coś w tym guście, takie fotki rozkładają mnie natychmiast...

12292
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Września 27, 2006, 10:19:18 am »
Patrzcie jacy jesteśmy malutcy. Cassini się odwrócił i strzelił nam fotkę z orbity Saturna... O co my się tu w ogóle kłócimy...

12293
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Września 26, 2006, 10:47:28 pm »
Brawo dla dziewczyny, która jest pierwsza!

12294
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Września 24, 2006, 02:33:38 pm »
Cytuj
Więc tak sobie od razu pomyślałem, że ta Trurlowa maszyna była najpewniej uduchowiona (duch ex machina?).....
No właśnie, ale czy powyższego wniosku nie można wysnuć i w tym drugim przypadku?
No cóż prawdopodobnie każdy pozostanie w okopach po swojej stronie ziemi niczyjej ;D. Prawdopodobnie to książka czytana bardzo "osobiście" i wyjątkowo silnie nakładająca się na osobiste doświadczenia życiowe. Dlatego trudno, żebyśmy mieli jedno zdanie. W tym co piszesz odnajduję nutę taką, że człowiek jakoś tam inteligentny zawsze jest bezradnie zdumiony wobec elementarnej głupoty i owszem, doszukuje się ukrytych motywów działania - tam gdzie ich zupełnie nie ma. A to dlatego, że nie jest w stanie wyobrazić sobie "na sobie" jak to jest być idiotą.

Aniela - no to chyba spróbuję z tym Kołakowskim jeszcze raz. Choć i tak jakoś go nie lubię... Pierwsza bajke zacząłem czytać, ale była tak poudziwniana. No własnie, u Lema w Cyberiadzie same neologizmy, ale wszystkie swojskie, jakby znane od dawna, umiał je wymyslać aby nie raziły sztucznością.

Miesław - ja bym jednak stawiał na to, że przyświecały mu raczej niskie cele niz szczytne ;D

Cytuj
Dla mnie Maszyna Trurla to nieudany projekt, który wymknął się spod kontroli. Projekt, w którym forma wielokrotnie przerosła treść (ilość pięter i liliowy rzucik na froncie), efekt zadufania projektowo-konstrukcyjnego. I ostrzeżenie, że nawet imponujący zewnętrznie twór może się okazać funkcjonalną klapą.
A ja powtarzam, że to był sztafaż artystyczny, te lampy, piętra, buczenie prądów itp. W czasie, gdy Lem pisał Cyberiadę tranzystory wygrały już z lampami. Lem celowo postarzył technologicznie Cyberiadę. To super zabieg - gdyby silił się na supernowoczesność pewnie już dziś trąciło by to myszką i było naiwne i demode. A tak jest staroświeckie (starocybernetyczne?), zaśniedziałe i  zabytkowe od zawsze. Tak, że rozmiary maszyny akurat nie niosą tu jakiegoś wielkiego przesłania. Zresztą zauważ, że większość maszyn w Cyberiadzie jest sążnista, a Lem opisuje je mniej więcej tak, jak sie opisuje pancerniki z czasów ich rozkwitu.

12295
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Września 23, 2006, 08:48:22 am »
Cytuj
... na podstawie zewnetrznego podobienstwa rysunkow Mroza - moze je kto wrzuci, bedzie latwiej...
Looknij do sekcji niewieściej Akademii, juz są...

Cytuj
Co do Maszyny Trurla, to ma podtekst polityczno-ustrojowo-wysmiewczokomunistyczny, jak zreszta prawie cala Cyberiada. ...... Zreszta pod to akurat opowiadanie mozna podlozyc inna jakas ideologie, spelniajaca takie warunki, nie koniecznie komunizm.
No właśnie, na ile Ci którzy zasmakowali komuny, zawsze będziemy tego typu rzeczy tak interpretować (patrzę: walec drogowy jedzie, myślę - to ZSRR, marzę: a może droga się zarwie?)Choć ja by się skłaniał jednak ku twierdzeniu, że jest to satyra ogólnoludzka (akurat maszyna Trurla), a jeśli polityczna, to raczej ogólno-polityczna. Zresztą nie byłby Lem wielkim pisarzem, gdyby rzeczy wąsko-kontekstowe pisał. Taki "kongres futurologiczny" mozna ewidentnie interpretować jako opis indoktrynacji i okłamywania obywateli w socjalistycznej rzeczywistości, z drugiej strony niekoniecznie w socjalistycznej, tylko każdej zakłamanej (nie mówiąc o tym, że Wachowscy też na pewno czytali, tylko nie było ich stać, żeby w napisach końcowych napomknąć o tym fakcie). Z drugiej strony ciekawi mnie, jak opinie co do maszyny Trurla (pozytywne lub "takie sobie" związane są z faktem świadomego (w sensie nie niemowlęcego) życia za komuny. Można by ankietę zmajstrować...

- edit, a tak jeszcze about portretów Lema w grafikach Mroza, to zawsze mi sie wydawało, ze jego portret, a raczej karykatura naturalistyczna jest na obrazku z przypowieści o królu Globaresie i mędrcach - to jest szósta od góry wg kolejności ich zamieszczenia w wątku niewieścim ;D

12296
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Września 22, 2006, 06:29:38 pm »
Cytuj
A swoja droga przyznaje bez bicia (uwaga Maziek!) ze maszyna Trurla zawsze kojarzyla mi sie wlasnie z partyjnym betonem
Nie, no co Wy, koledzy, ja pacyfistą jestem... , no chyba, że na Lema ktoś gada! A na serio to był taki czas, że rzeczywiście wszystko się jakoś kojarzyło z polityką,  ZSRR, PZPR itp. Pietrzak zawsze powtarzał, że za komuny było łatwiej kabareciarzom, bo ponieważ wprost nic nie można było powiedzieć, to cokolwiek się powiedziało to się wszystkim kojarzyło. Są w tej książce natomiast rzeczy absolutnie polityczno-satyryczne - jak np. bajka o królu Murdasie (to w bajkach robotów), pułapka Gargancjana, Altruizyna np...

12297
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna: Grafiki [wątek women on
« dnia: Września 22, 2006, 05:38:33 pm »
Cytuj
Co to za dekonspiracja, nie ujawniajcie się!  ;)
Oj Desiu, ileż możemy sie maskować?

12298
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologina: Grafiki
« dnia: Września 22, 2006, 09:34:19 am »
Boże Termiusio, Tobie też to się stało dziś w nocy? Ja jak rano się odkryłam i tak spojrzałam na siebie, to też od razu zauważyłam tą zmianę! Pa, całuski, mazia! (to sie później wytnie!)
(Aha, Termiusio, ale za klawiature mi zwrócisz, bo znów sobie kawą zaparskałem, całuski)

12299
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Września 22, 2006, 09:15:33 am »
Wiedziałem, że po łbie dostanę za to zdjęcie. Cóż taka noc sie zdarza raz - Leper fiut z rządu a moje zdjęcie fiut z forum!  ;D  ;D  ;D

12300
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Września 21, 2006, 08:56:59 pm »
No robi wrażenie ;D
Dziś, po raz pierwszy, kiedy posłyszałem w radiu, że Atlantis za 17 minut będzie miał touch-down, wszedłem na strone nasa.gov gdzie mozna zassać bezpośrednia transmisję. Kamery na zmianę pokazywały kupę facetów siedzących rządkami w centrum kontroli lotu, obraz z wielkiego monitora w tej sali z trackingiem Atlantisa na tle zarysów kontynentów, i od jakiegoś momentu - widok Atlantisa w termowizji (u nas było po 12 w południe, a tam noc) - widać było jak silnie rozgrzany jest nos wahadłowca. W pewnym momencie po ognistym rajdzie powróciła łaczność (strasznie denerwujący moment - żyja czy nie). Lektor beznamiętnym głosem podawał podstawowe dane lotu: velocity 5k miles per hour, thousend miles to runway,... 1500 miles/h, its about Mach2, 500 miles to runway... 700 M/h , 200M to runway... Nagle widok zrobił się czarny i myślałem, że diabli wzięli transmisję, dopiero po chwili zorientowałem się, że to bezpośrednia transmisja z samego wahadłowca - widok z kokpitu poprzez HUD pilota - poziomo i pionowo przesuwały sie na czarnym ekranie cyferki azymutu i pochylenia, widać było, że pilot manewruje. Nagle na górnym skraju artamentowej czerni pojawił się świetlisty przecinek, który zaraz rozpadł sie na dwa, górą złączone a dołem rozchodzące się coraz bardziej. Wypełniał soba stopniowo pole widzenia aż w pewnym momencie stało się jasne, że to pas startowy oznaczony lampami po bokach. Na koniec widok przełączono z powrotem na kamery naziemne, tak że sam touch-down z paleniem gum widać juz było z pozycji żaby... Ekscytujące.

Strony: 1 ... 818 819 [820] 821 822 ... 839