Autor Wątek: Gdzie mieszkał Lem  (Przeczytany 84997 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpnia 31, 2015, 02:39:43 pm »
Ależ oczywiście :) . Służę uprzejmie rawami w razie potrzeby.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpnia 31, 2015, 07:38:31 pm »
Wróciłem właśnie z Mekki lemofilów, czyli Lwowa, chętnie podzielę się z Wami kilkoma zdjęciami, jak tylko uda mi się je wyselekcjonować.
Chętnie zobaczymy - zwłaszcza, że chyba wdarłeś się do szkoły:)
Pytania mam przy tej okazji do Maźka i Olkipolki: planujemy przygotować mini-przewodnik po lwowskich ścieżkach Lema, który opublikujemy na naszym polskim oraz angielskim blogu:
  • Czy możemy wykorzystać Wasze zdjęcia, oczywiście z podaniem autora i źródła?
  • Czy będziecie mogli rzucić okiem i ewentualnie uzupełnić bądź sprostować nieścisłości?
Ad1 Oczywista
Ad2 Oczywistość.
Mam jeszcze kilka zdjęć których tutaj nie wrzucałam - jak już ścieżka będzie gotowa, to sprawdzę czy da się coś dodać:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpnia 31, 2015, 10:48:43 pm »
bardzo dziękuję  :)

Rzeczywiście, przez przypadek w szkole był jej dyrektor, który nie tylko mówił po polsku, ale ponadto znał na pamięć stosowne fragmenty "Wysokiego Zamku". Niestety, na miejscu był duży remont, więc zdjęcia są raczej mało efektowne. Myślę jednak, że z naszego wspólnego fotograficznego dorobku powstanie wypasiony przewodnik i trochę wymieciemy Lema spod ukraińskiego kilimu  8)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #48 dnia: Września 01, 2015, 02:30:54 pm »
Jestem pod wrażeniem - myślałam, że ta pamięć o byłym uczniu taka hm...mniej żywa - na zasadzie: taktak...uczęszczał:) Super:)
Cała dzielnica przeszła remont - kiedyś było jednak spokojniej:
http://wikimapia.org/4904760/pl/Pa%C5%84stwowe-II-Gimnazjum-M%C4%99skie-im-Karola-Szajnochy#/photo/4168714

To na dobry początek polsko-ukraiński kilimek czyli granica widziana gdzieś z między Halicza a Rozsypańca:)


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #49 dnia: Września 02, 2015, 12:04:25 am »
A ja dzisiaj pomogłem pani Ukraińce spomiędzy Lwowa a Maźka, i jestem zraniony na łydce do krwi.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #50 dnia: Września 13, 2015, 05:38:48 pm »
A ja dzisiaj pomogłem pani Ukraińce spomiędzy Lwowa a Maźka, i jestem zraniony na łydce do krwi.
Ugryzła Cię? ???

W sumie pasuje mi tutaj, bo...ani, że napisano...ani, że się dzieje...
Tablica została umieszczona na elewacji kamienicy przy ulicy Bonerowskiej 5, gdzie pisarz mieszkał razem z żoną od 1953 do 1959 roku.
"W tym domu w latach 1953-1959 mieszkał Stanisław Lem - polski pisarz, filozof i wizjoner. Odkrywca przyszłości" - taki napis umieszczono na tablicy.
Tablicę odsłonił były sekretarz pisarza Wojciech Zemek. - Ulica Bonerowska 5 to pierwsze miejsce, gdzie Stanisławowi Lemowi udało się zamieszkać razem z żoną i jego pierwsze, własne mieszkanie. Wcześniej mieszkali kątem gdzieś u znajomych - powiedział Zemek. - On był domatorem. Nie cierpiał wyjazdów i podróży, cenił uregulowany tryb życia - dodał.

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1504195,Krakow-odslonieto-tablice-upamietniajaca-Stanislawa-Lema
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #51 dnia: Września 14, 2015, 10:48:22 am »
Piękny pomysł, treść i wykonanie :-)
Od siebie bym dodał - do depeszy PR - że w Krakowie imię Mistrza nosi również Ogród Doświadczeń - niezwykła placówka popularyzująca naukę. W Polsce jedyna tego typu i jedna z zaledwie kilku w Europie. 
R.
pjes: dwa tygodnie minęły, a ranka ani myśli się zagoić...
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2015, 11:02:03 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #52 dnia: Marca 11, 2017, 08:38:01 pm »
Przy okazji przypomniałem sobie fotorelację - wciąż znakomita.
Okazja.
Cytuj
A to pomnik lotników amerykańskich, którzy ochotniczo zaciągnęli się i utworzyli VII Eskadrę - w imie wdzięczności za Kościuszkę i Puławskiego. Stąd Eskadra przyjęła imię Kościuszkowskiej...
Cytuj
- wklejam je, bo lubię, kiedy historie się domykają -
Ja też, zwłaszcza gdy domykając pętelkują, coś nowego przy tym otwierając. Na zupełnie innych orbitach.
(w sumie przypadek ala Onet)
Twórca tych "amerykańskich lotników" - Eskadry Kościuszkowców to późniejszy twórca King Konga i ubocznie(?) jednego nomenomen...Macieja. :)
Niesamowity życiorys, i fakt, że praszczur niegdyś służył akurat pod Pułaskim już nawet nie dziwi.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Merian_C._Cooper
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2017, 08:39:46 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #53 dnia: Marca 12, 2017, 10:39:16 am »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwca 16, 2019, 05:22:19 pm »
Trochę się zmieniło.
Od czasu relacji maźka 2009. 
A liczyłem na tę Afrodytę...
Ola, Twoje foty imageszaczne z 2012 zniknęły.
Stan na 2015 wygląda tak jak to streetview uviecznił


Wspominam o tym, bo wkrótce się wybieram i może będzie okazja zaktualizować.  :)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 16, 2019, 05:36:59 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwca 16, 2019, 09:24:11 pm »
Maziek miał więcej zdjęciowego szczęścia z bukietem, image-wie-shack obszedł się z użytkownikami bardzo nieładnie...może uzupełnię te puste ikonki - kiedyś, bo oczywiście wszystkie zdjęcia mam - tylko co mi wtedy grało?:)
Dzisiaj tylko przypominajka "Afrodyty"

I przypadkowo trafiony art - może tablica będzie również we Lwowie?
https://www.kuriergalicyjski.com/historia/upamietnienia/6743-rzecz-o-wielkim-lwowianinie
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwca 16, 2019, 10:41:10 pm »
Fotobukiet po pewnym czasie (dość długim, chyba dobrze ponad rok) - całkiem niedawno - łaskawie przywrócił hosting tego co już ma w trzewiach, zdjęcia więc znów widać z tym, że dodał na wszystkim swój znak wodny. Dzięki temu w sumie po tej długiej przerwie mniej więcej jest, jak było, tyle, że jest ten pasek. Przysłali mi list, że mam im zapłacić, który oczywiście z wielką przyjemnością przesłałem dalej tam, gdzie jego miejsce (kiedy zakładałem konto, deklarowali, że jest i będzie za darmo). W tak zwanym międzyczasie, zaraz po tym, jak obcięli hosting, skasowali także funkcjonalność, która umożliwiała zalogowanym pobranie ze swego konta całych katalogów zdjęć. Chcąc więc pobrać wszystkie własne zdjęcia trzeba było iść po kolei od zdjęcia do zdjęcia i sztuka po sztuce zapisywać. Ale ktoś mądry napisał skrypt, który udawał, że to robi za człowieka, więc wszystkie te fotki mam pobrane (w ogóle gdzieś je zawsze miałem też oczywiście, ale weź i znajdź).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwca 17, 2019, 10:19:53 pm »
Do mnie z bukietu nie mailowali albo usunęłam, bo w spam wpadł - ale faktycznie: zdjęcia tam umieszczone wróciły z tym znakiem - co widać nawet po moim powyższym - ze słupkami granicznymi.
Ja nawet mam folder z tymi zdjęciami, ale gdzie je wrzucić żeby to nie był znowu próżny trud?  :-\
Teraz pojedyncze wrzucam na zapodaj...ale tam przetrzymują je tylko przez 3 miesiące i anihilują...więc jaki sens?
Ten imgg...co wrzucacie nań - nie usuwają po jakimś czasie?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwca 18, 2019, 08:57:02 am »
Wiesz, diabli widzą. Wstawiać od nowa masakra. Póki co imgur jest OK. Teraz nie usuwają, ale czy coś trwa wiecznie? Jest firma, to czy tamto deklaruje, potem ktoś ją kupi albo się zmieni zarząd i mu wyjdzie, że jak weźmie tylko po 10 euro od łba to będzie bogaty - no to sru. Zdaje mi się, że to nagłe, ponowne pojawienie się zdjęć z bukieta (choć ze znakiem wodnym) jest nieomylnym sygnałem, że pan prezes się mocno przejechał na swoich kalkulacjach i on lub jego następca próbują zatrzeć niemiłe wrażenie.

PS, ja bym jednak wrzucał na imgura czy inną cholerę, która przynajmniej póki co deklaruje, że nie usuwa. 3 miesiące to jednak krótko.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2019, 02:34:21 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwca 18, 2019, 09:51:20 pm »
Szczerze powiedziawszy to z tymi trzema miesiącami na zapodaj - zorientowałam się wczoraj - a od kilku miesięcy tam wrzucam - czyli wygenerowałam kolejne nieaktywne linki.
Jasne - nikt nie wie co kolejnemu prezesowi zagra w duszy - po urlopie może jednak spróbuję odnowić ten wątek - o ile inne zdjęcia były doraźne i przypadkowe, to chyba te warto reaktywować.

Nawiasem - najprościej byłoby to zrobić raz i dobrze - chociażby tak, jak proponował skrzat:
planujemy przygotować mini-przewodnik po lwowskich ścieżkach Lema, który opublikujemy na naszym polskim oraz angielskim blogu:
Zdjęcia na "lemie" byłyby integralną częścią Solaris...a tutaj też - z okołagadkami i takie pojawiające się - znikające.
Ale chyba pomysł zszedł śmiercią naturalną...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)