Autor Wątek: Wokół Lema się dzieje  (Przeczytany 301131 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwca 25, 2016, 05:34:01 pm »
O, jest już recenzja...:
Wojciech Kościelniak udowodnił, że bardzo dobrze rozumie, o czym jest „Solaris”. Adaptacja tekstu i reżyseria są tak inteligentne, że aż żal, iż Lem tego nie dożył. Widzę oczami wyobraźni jego zabawną i zadowoloną mordkę w pierwszym rzędzie… Aktorzy zagrali znakomicie, zwłaszcza zaś Tomasz Wysocki (Snaut). To była rola popisowa, ale Grzegorz Mielczarek jako Klevin też był świetny. Bardzo dobrze spisały się początkujące aktorki Agnieszka Kościelniak i Ewelina Przybyła. Scenografia multimedialna Damiana Styrny robi wrażenie. Wysportowany Mielczarek i dziewczyny mieli kilka scen paratanecznych, które nie tylko były ładne, lecz w dodatku miały sens w kontekście sztuki. Była też dobra muzyka i przejmująca melorecytacja w nieistniejącym języku.
http://hartman.blog.polityka.pl/2016/06/24/idzcie-na-solaris/
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwca 25, 2016, 09:46:52 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwca 27, 2016, 08:24:09 pm »

W niedziele 26 czerwca 2016 w rosyjskiej telewizji (panstwowy kanal "Rosja - Kultura") odbyla sie premiera dokumentalnego filmu o Stanislawie Lemie - 26 minut -
http://tvkultura.ru/video/show/brand_id/21985/episode_id/1308133/


Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwca 27, 2016, 10:57:52 pm »
Obejrzałem, od początku do końca, bardzo starannie. Z wielkim przejęciem. Dzięki, Wiktorze :-)
Miałbym sporo pytań. Nadiejus' - abjasnisz pri wstrieczie (albo jakoś tak).
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #64 dnia: Czerwca 28, 2016, 09:37:17 pm »
Ale, ale, Remuszku, chamie nieskrobany! Przede wszystkim zapomniałem pogratulować Ci filmu! Ty to masz dojścia i wejścia !!! Bardzo serdeczne gratulacje! TVRosja-Kultura, no, no...
R
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #66 dnia: Lipca 11, 2016, 07:11:05 pm »
Dziękuję za tę informację.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #67 dnia: Lipca 13, 2016, 12:52:00 am »
@S.R.

Wrzuciłeś b. ważny i ciekawy tekst. Zwykle unikam oceniania twórczości pisarzy przez pryzmat ich biografii, ale to mi jakoś pewne sprawy związane z Mistrzem w głowie poukładało.
I nie chodzi nawet o to skąd się pewne motywy wzięły, że stąd ta scenka, a stamtąd owa (choć i to ciekawe), ale i o to skąd u Lemowych to poczucie bezsilności w obliczu pewnych zjawisk (to edeńskiego totalitaryzmu, to nano-muszek, kiedy indziej rozumnego Oceanu), ta świadomość, że nie zawsze da się porozumieć, choćby się najlepsze chęci miało, wreszcie - ta, prawie niespotykana w światowej SF, ostrość spojrzenia, której nie będzie miał wychowanek literackich gett, a którą zyskał Ten, co uciekł przed gettem prawdziwym... I skąd świadomość znaczenia Przypadku też chyba wiem - z tego, że Niemcy (jak ironicznie, że występują tu w roli wybawicieli) zdążyli przypadkiem nadejść zanim i Jego zatłuczono...

Choć to jest tylko pół Lema. Drugie pół to ta gromadzona latami w genialnym mózgu wiedza, to ta szerokość spojrzenia umysłu dorastającego już po przełomach darwinowskim i einsteinowskim...
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2016, 12:57:42 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpnia 26, 2016, 02:52:58 pm »
Między dwoma Lewiatanami: Życie, wyobraźnia i twórczość Stanisława Lema / Seminaruim Międzynarodowe
Lwów, 13-14 września  2016
Wtorek 13 września
11:00 Panel 1 Weobraznia,  niepewność, światy możliwe
Stanisław Bereś   (Wrocław) Kryminaly Stanisława Lema
Dejan Ajdacic (Kijów). Przyszłe ciało czlowieka oraz  maszyn humanoidalnych w twórczości Stanisława Lema
Svitłana Matvyienko (Toronto - Lwów). Intelektronika: Stanisław Lem wobec cybernetyki
Oleh Romanchuk  (Lwów) Sztuczna inteligencja jako "filozofia eksperymentalna" (Stanisław Lem) albo wymaganie teraźniejszości
Tetyana Hrebenyuk (Zaporoże). Solaris oraz jego  światy możliwe:   świadomość  czytelnika w warunkach niepewności
Maciej Płaza (Poznań) [??? prosimy  uzupełnić]

15:30 Lem i Lwow. Spotkanie po rozdzieleniu.   okrągły stół
Rozmówcy: Wojciech Zemek, Irek Grin,  Andrij Pavłyshyn,  Marianna Kijanowska, Bohdan Shumylovych, Viktoria Amelina

Środa 14 września
10:00  Panel 2 Krysys przyszłości, transformacja przeszłości. Wspólczesne odczytywania
Kateryna Komisarenko (Berdiańsk). Homo Superior: dyskusje o supermanie w pismach Stanisława Lema w kontekscie science fiction 20. wieku
Olesya Stuzhuk (Kijów). Stanisław Lem oraz "nowa fala" w europejskiej fantastyce
Taras Łuchuk (Lwów). Maszyna Trurla, albo Krótka historia wczesnych ukraińskich tłumaczeń  z Lema
Ulana Łevko (Tarnopol). Transformacja doświadczenia historycznego fikcionalnych światów Stanisława Lema w adaptacjach filmowych
Wojciech Orliński (Warszawa)  Lem a komunizm
Ludmyła Kytsak (Berdyczów). Retrospektywa przyszłości. Stanisław Lem oraz boom ukraińskiej prozy historycznej w latach sześćdziesiątych 20. Wieku
Maria Galina, Arkadij Shtypiel (Moskwa - Kijów). Przyszłość w przeszłości. Upadek przyszłości we współczesnej fantastyce rosyjskiej i ukraińskiej

15:30 Film o Stanisławie Lemie  'Autor Solaris' w reżyserii Borysa Lankosza, na zlecenie telewizji ARTE
16:30 Dyskusja z udziałem twórców: Borys Lankosz (reżyser), Wojciech Orliński (scenarzysta), prof. Stanisław Bereś, Wojciech Fijałkowski

CDN

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpnia 26, 2016, 03:24:27 pm »
Wiktorze Wielki, dziękuję i zazdroszczę :-)
Staszek
pjes: jeśli będzie dostępny plik z wordowskim zapisem wystąpienia pana Orlińskiego, to byłbym chętnym kupcem/czytelnikiem!
Wiesz coś o materiałach z konferencji, czy i w jakiej postaci się ukażą?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpnia 27, 2016, 03:25:25 pm »
Wojna o Lema"


Niedziela , 28 sierpnia godzina 17:00. TV Republika.
Literatura na trzeźwo.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpnia 27, 2016, 09:45:38 pm »
Hm, wojna o Stanisława Lema? Kogo z kim?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpnia 27, 2016, 09:48:04 pm »
Hm, wojna o Stanisława Lema? Kogo z kim?
Nie wiem, trzeba będzie obejrzeć.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #73 dnia: Sierpnia 27, 2016, 10:08:51 pm »
Chętnie bym obejrzał, ale w mojej kablówce (UPC, sto kilkadziesiąt kanałów) nie ma Riespubliki...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpnia 28, 2016, 12:20:45 am »
Chętnie bym obejrzał, ale w mojej kablówce (UPC, sto kilkadziesiąt kanałów) nie ma Riespubliki...
R.
A kanał 340? Albo 126?
Jak coś to pozostaje Horizon. Za 5 zł miesięcznie można ileś tam programów oglądać na tablecie, komputerze, komórce. Telewizorze z dostępem do internetu. Na 3 urządzeniach na raz.