Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]  (Przeczytany 317509 razy)

mia

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 17
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #330 dnia: Kwietnia 20, 2006, 11:23:41 am »
Cytuj
Hmm...zupełnie nie zgadzam się z tym co napisałaś, ale skomentuję to dopiero jak zaczeniemy "Solaris" omawiać, bo nie jest konieczne robienie takiego bałaganu w Akademii ;)


To ja spokojnie poczekam, nie bałaganiąc w Akademii :D
pozdrawiam

Rachel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #331 dnia: Kwietnia 20, 2006, 11:26:52 am »
....
(piszę to, aby był widoczny post mia)

A-cis

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #332 dnia: Kwietnia 21, 2006, 02:10:19 am »
Liczyłem, że te wypowiedzi będą oparte bardziej na Obłoku a nie "Powrocie z gwiazd" i "Solaris" ale niech będzie :)

W takim razie pozostała mi jeszcze tylko dwie sprawy (z których jedną sygnalizowałem na samym początku).
Otóż wydaje mi się, że Lem pisząc Obłok miał w planach napisanie czegoś obszerniejszego. Może dylogii. Przeczytajcie jeszcze raz początek Wstępu. Piszący bohater ma zamiar spisywać wszystkie wrażenia. Tymczasem sporządził tylko opis drogi w jedną stronę. Sam dolot. A gdzie opis (najciekawszy) spotkania i wymiany doswiadczeń (?) z inną cywilizacją.
Coś się IMO stało i Lem zrezygnował z tego zamiaru.

Druga sprawa jest ciekawsza. Otóż w tym samym prawie czasie powstały w Polsce 2 powieści opisujące wyprawę do układu Alfa Centauri. Oprócz czytanego przez nas Obłoku Magellana, duet autorów K. Boruń i A. Trepka napisał trylogię kosmiczną: Zagubiona przyszłość, Proxima i Kosmiczni bracia przy czym pierwszą i trzecią z nich możemy pominąć ale Proximę polecałbym tym, którym Obłok Magellana się podobał i generalnie lubią powieści opisujące wyprawy do gwiazd. Będzie miał ciekawy materiał porównawczy i może dojść do ciekawych koncepcji :)
Warto zobaczyć jak przy takim samym poziomie wiedzy, to samo opisują dwaj różni polscy autorzy.
Dodam tylko, że osobiście uważam Proximę za powieść lepszą :)

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #333 dnia: Kwietnia 22, 2006, 07:46:37 pm »
Skończyłem "Obłok Magellana" jakiś czas temu, ale nie mam specjalnie nic nowego do dodania poza tym, co zostało już powiedziane, tylko tyle może, że co się tyczy "pisania o miłości", to dla mnie istnieje jedynie, wspomniany w innym wątku, "Kwartet aleksandryjski" Durella.

Mieslaw

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #334 dnia: Maja 05, 2006, 03:17:18 pm »
Na zakończenie pozwolę sobie wkleić obłok Magellana. Więcej zdjęć na www.spacetelescope.org (Zdjęcie z teleskopu Hubbla.


Falcor

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #335 dnia: Maja 05, 2006, 10:07:39 pm »
Sympatyczne takie zakończenie :)

Macrofungel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #336 dnia: Maja 05, 2006, 10:31:56 pm »
Ha! ;D

Nie ma jak duży format ;)

ps. chyba trochę przesadziłem ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 05, 2006, 10:40:03 pm wysłana przez Macrofungel »

chmura.

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #337 dnia: Maja 05, 2006, 11:21:08 pm »
nie przesadzileś. dobrze jest. ch.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #338 dnia: Maja 24, 2019, 03:48:44 pm »
Drobne postscriptum po prawie półtorej dekady, czyli filmik pozwalający zwizualizować sobie loty Amety i pomysły Goobara:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

tomek-wie

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #339 dnia: Lipca 02, 2019, 02:26:09 pm »
Moim zdaniem znacznie bardziej ciekawe niż to, co widać (bo nie widać w zasadzie nic) jest to, co widzi obserwator, który nie porusza się z prędkością światła. Pamiętacie tekst - Lem jest fantastą, pisze że przybysze są zieloni jak ciasto kiwi :)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #340 dnia: Marca 05, 2020, 01:28:24 am »
Wyjdę niniejszym we własnych oczach na bluźniercę ;), bo niepięknie jakoś analizować od tej strony romantyczno-podniosłe zdania z "Obłoku...", które kiedyś przytaczałem, ale zastanawia mnie od dłuższego czasu, czy wyrażona w nich koncepcja jedyności jest prostym wyrazem młodzieńczej filozofii Lema (lub zrozumiałej egzaltacji młodego żonkosia, którym wówczas był), czy też mogły mieć na nią również wpływ załkindowskie wzorce:
https://www.gumer.info/bibliotek_Buks/History/Article/_12SexZap.php
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwanaście_przykazań_seksualnych_rewolucyjnego_proletariatu
https://thenewinquiry.com/reason-displaces-all-love/
« Ostatnia zmiana: Marca 05, 2020, 09:03:33 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #341 dnia: Czerwca 27, 2020, 10:40:37 am »
Kolejna potencjalny trop... Jak wiecie, lubię wątek komunisty Martina, i - gdy wracałem do niego myślami - coś mi nie dawało spokoju... Martin... Marcin... No właśnie... Czy jest możliwe, że Lem inspirował się tu postacią Marcina Kasprzaka, a dokładniej epitafijną laurką, którą wystawiła mu Róża Luksemburg?
http://pbc.biaman.pl/Content/25647/Z%20pola%20walki%20Nr%2012%201905.pdf
http://www.lewica.pl/?id=25199
Pewne motywy są b. podobne - aspekt męczeński (chrystusowy nieledwie), płomienna wiara opisywanego w przyszłość, fałszywe oskarżenia o kolaborację powodujące wyobcowanie... Tylko jedno się nie zgadza, ale mogło być celowo pominięte - Kasprzak, zanim go aresztowano, posłał do piachu czterech carskich żandarmów, o tym by Martin strzelał do gestapowców - Mistrz milczy.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 27, 2020, 10:52:04 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #342 dnia: Sierpnia 16, 2020, 03:21:19 pm »
Przeczytałem sobie właśnie Obłok. Nudne trochę. Już to kiedyś przeczytałem.

Ufoki fajne. Początek niepoczebny.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #343 dnia: Sierpnia 16, 2020, 04:05:04 pm »
Broniłbym jednak tego początku. Jak wymazać słowo komunizm (które dla zachodnich marksistów, rodzimych młodszego pokolenia - jak Zandberg - też, ma zresztą inne znaczenie, niż dla nas, pamiętających mniej lub bardziej precyzyjnie, realsoc; dla nich to wciąż coś na kształt wymarzonej utopii, czy futurologicznej koncepcji), zostaje jedna z ciekawszych w światowej literaturze SF wizji przyszłości, wyłamująca się z powszechnych schematów elefantiazy kapitalizmu (a la Dick, cyberpunkowcy, itd.)*, recydywy feudalizmu (od Asimova i Herberta po Smithów i Weberów; u Dukaja też to bywa) i spotężnienia totalitaryzmu (Orwell, Zajdel), usiłująca projektować to, co dziś zwą światem post scarcity.
Jest to też, za sprawą położenia akcentu na socjologię, najbardziej obyczajowo-humanistyczna rzecz Mistrza.

* A więc to, co dziś, tylko gorzej i bardziej groteskowo, choć z lepszymi zabawkami.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #344 dnia: Sierpnia 16, 2020, 04:07:37 pm »
przecież oni powinni wykryć emisje cywilizacji Centaura, czyli Avatara. O. Mamy tu prekłel Avatara. Być może nie mam nastroju do czytania pierdół.
Zorin wlaz w rozbitego robota i się napromieniował. Ale rozbity robot powinien ich napromieniowac i tak.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 16, 2020, 04:49:54 pm wysłana przez Smok Eustachy »