Polski > DyLEMaty

AI - przerażająca (?) wizja

<< < (107/169) > >>

xetras:
Ludzkość jako gatunek pełni służebne zadania.
Co najmniej władcy i lud powinni to mieć jako podstawowe kryterium w organizacji.

Kiedy jest inaczej, wtedy jest niepięknie i zarządzanie społeczne, obyczaje podupadają i rzeczywistość a zwłaszcza przyszłość przytłacza.

Nie wiadomo, czy AI potrafi być służebną i czy może mieć sumienie, marzenie, a jako cele - opanowanie i samokontrolę.

Ludzie pilnują się, aby nie zaniedbywać się osobiście i aby dominować nad innymi t y l k o na tyle na ile są w stanie ogarniać rzeczy wokół siebie.

Postulowany "internet rzeczy" oraz ta cała "wirtualna" (czyli po naszemu w potocznej mowie - pozorna) rzeczywistość dla mnie jest pozbawiony sensu.
Przecież rzeczywistość i sens odnosi się (zwykle) do tego, co realnie i s t n i e j ą c e.

Czy maszyna wie, co to jest "tylko tyle" i kiedy ma przestać ?

maziek:

--- Cytat: xetras w Września 01, 2022, 02:19:28 pm ---Przecież rzeczywistość i sens odnosi się (zwykle) do tego, co realnie i s t n i e j ą c e.

--- Koniec cytatu ---
I jak stwierdzasz, że cos jest realnie istniejące? Np wg Ciebie lody Arktyki są istniejące? A Jowisz? A krzesło, na którym siedzisz?

xetras:
To zależy od tego jakiej dziedziny dotyczy ta rzecz, pojęcie, zjawisko, obiekt.

Jakoś tak bywa, że rzecz wpływa na środowisko i wzajemnie - środowisko na nią.
Kiedy zmysły i odczucia spójnie wyodrębniają obiekt (o spełnieniu kryterium spójności przekazu decyduje u mnie często intuicja) - wtedy istnieje (ukonkretnia się w miejscu i czasie).

Nazywanie czegoś wpływa na to, że zapamiętuję rzecz i wtedy dla mnie ona istnieje. Nienazwanego/nienazwanej czasem/często zapominam.

Ubranie danej rzeczy w słowo urealnia jej istnienie w formie jakiegoś konkretu.


 

Lieber Augustin:

--- Cytat: xetras w Września 01, 2022, 02:19:28 pm ---Postulowany "internet rzeczy" oraz ta cała "wirtualna" (czyli po naszemu w potocznej mowie - pozorna) rzeczywistość dla mnie jest pozbawiony sensu.
Przecież rzeczywistość i sens odnosi się (zwykle) do tego, co realnie i s t n i e j ą c e.

--- Koniec cytatu ---
W charakterze ciekawostki można przytoczyć określenie materii Paula d'Holbacha:
Materią w ogólności jest dla nas wszystko to, co pobudza w jakikolwiek sposób nasze zmysły.

W punkt. Virtual Reality pobudza zmysły? Pobudza. Więc czego chcemy? Jest materialna, zgodnie z definicją. A co materialne, to obiektywnie istnieje. Patrz: Lenin, Materializm a empiriokrytycyzm ;D

Q:

--- Cytat: Lieber Augustin w Września 01, 2022, 06:59:35 pm ---Virtual Reality pobudza zmysły? Pobudza. Więc czego chcemy? Jest materialna, zgodnie z definicją.
--- Koniec cytatu ---

Nie sama, tylko stosowny sprzęt, materialny, jak najbardziej. (A ona też materialna, w końcu u podstaw jest hardware i ruch elektronów w nim.)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej