Polski > DyLEMaty

Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)

(1/40) > >>

maziek:
Trochę zaburzę, gdyż pasuje do wielu wątków, ale że muzycznie.

Chyba kiedyś wklejałem tego gifa:



Popatrzcie, wczujcie się - co słyszycie? Po chwili słychać to wręcz namolnie.

A teraz story. Ksiądz kupił kuranty. Zdaje się, że leci z mp3 ale w każdym razie dyskretnie gra o różnych godzinach, różne melodie, religijne co do zasady. Znaczy tak jakby na dzwonach, dzwonkach, czy innych talerzach. Ding-dong. Jakimś akustycznym cudem, choć do kościoła jest dość daleko, w biały dzień o pierwszej po południu, mimo tego całego szumu silnikowo-życiowego, słychać te dźwięki w pewnym pomieszczeniu krystalicznie czysto, jakby nad głową dzwonili.

I teraz pytanie, co ma zrobić kulturalny człowiek, który jest w tym pomieszczeniu, powiedzmy, odosobnienia, kiedy pewne procesy fizjologiczne idą pełną parą - i nagle zaczynają grać kuranty? I to nie byle co. Grać melodię pieśni z Lourdes, w Polsce znaną jako "po górach dolinach". Której może mniej religijnie zaangażowane osoby w życiu Warszawy na uszy nie słyszały i nie kojarzą, ot coś brzdąka. Sęk w tym, że w moim mieście ta pieśń ma lokalny tekst, który każdemu wrył się w zwoje, każdemu, kto był formowany do I komunii, bierzmowania itd. - nie mówiąc o osobach regularnie praktykujących. Jest to bardzo ważna lokalna pieśń związana z miejscowym sanktuarium, słynącego z cudownego obrazu, będącego co prawda kopią. Już po pierwszych tonach w głowie odtwarza się tekst, po prostu słychać go równie krystalicznie czysto jak same tony, jak to "we will rock you". Co robić? Co robić? To jest jak z lądowaniem samolotu, od pewnego momentu nie da się już, że tak powiem, cofnąć...

liv:

--- Cytuj --- Co robić? Co robić? To jest jak z lądowaniem samolotu, od pewnego momentu nie da się już, że tak powiem, cofnąć...
--- Koniec cytatu ---
Teraz pytasz, jak już niedopowstrzymania?
Rob, nie myśl.  ;)
A muzykę potraktuj jako kolejne świadectwo cudu. :)
Które to już by,  699? Coś mi te cyfry podejrzanie wyglądają.  8)

Hoko:
Ja tam na tym obrazku nic nie słyszę.

A jeśli rzeczone kuranty słychać dobrze tylko w tym jednym pomieszczeniu, to rzucić parę mat tłumiących, bo najpewniej jakiś rezonans wzmacnia dźwięk  :)

maziek:
Ciekawe, że nie słyszysz. Nie robiłem jakichś wielkich badań, ale paru osobom to podsunąłem i wszyscy słyszeli bez sugestii. Podobno tak jest z tymi sprawami, że jak już mózg "wskoczy", to z kolei nie może przestać słyszeć czy widzieć. Poniżej jest zdjęcie, na którym większość osób podobno (a ja na pewno) nie może rozpoznać, co na nim jest (oprócz tego, że mur z cegły). Ja tego nie pokonałem, co się dzieje w tym murze, dość długo. Jak załapałem, to oczywiście widzę to natychmiast. Moja żona ukochana zobaczyła od razu :) . Zawsze czułem respekt przed kobitami :) .

https://www.youtube.com/watch?v=wXNtBUN_aFE

Hoko:
To są sprawy z różnych bajek. Z klaskaniem sugestia, ale z tym filmem to klasyczne złudzenie optyczne - coś jak z sześcianem Neckera.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej