Autor Wątek: Patriotyzm polski  (Przeczytany 321572 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #450 dnia: Stycznia 11, 2016, 07:57:14 pm »
Tak, zmiana ma znamiona rewolucyjne. Podobne numery wycinał wcześniej Wałęsa z Falandyszem. Rewolucyjne, ze względu na czas i omijanie procedur.
Do czasów Wałęsy (5 pierwszych lat po PRL) bym nie porównywał. Tak odległe sytuacyjnie, że równie dobrze można do Rewolucji Francuskiej. Z tym że nie chcę się o to sprzeczać, chodzi mi o tę "rewolucję" i łamanie zasad. Widzisz dla tego usprawiedliwienie - a będziesz je widział, kiedy karta się obróci?
Cytuj
Ale chodzi o podporządkowanie mediów tylko publicznych, co może zrodzi w końcu jakąś konkurencję?
Teza że jej nie było wg mnie osobiście jest fałszywa. Podobnie jak teza, że TVP była tubą rządu. Jak to mierzysz? "Uczuciowo" - czy są jakieś twarde dane (poza "twardą" tezą polityków PiS)? Chodzi o to, że nie lubisz PO ale z kolei ja nie lubię PiSu i nie raz szczerze się dziwiłem, dlaczego w ogóle niektórych jego polityków zaprasza się do studia, skoro nic sensownego nie potrafią powiedzieć. Czy więc są jakieś miarodajne dane, czy rozmawiamy tylko o odczuciach? Konkurencja w mediach nie polega przecież na tym, że jak zatonie czerwony statek to konkurencyjne media piszą, że był niebieski ;) . Jak był czerwony, to wszystkie piszą, że czerwony. Teraz przypuszczam (może niesłusznie) będzie TVP tubą rządu. I znów ponawiam pytanie - a jak zaakceptujesz taką sytuację, że opozycja zastosuje te właśnie przepisy rękami PiS wprowadzone przeciw samemu PiS kiedy dojdzie do władzy? Będziesz to nazywał "rewolucyjną zmianą" czy "czystką polityczną i zawłaszczeniem mediów"?

Cytuj
Problem w tym, że sędziowie TK powinni być apolityczni a jego Prezes sam się skompromitował i przy okazji cały Trybunał.
Ty możesz uważać, że się skompromitował, a ja mogę uważać, że walczy o bezstronność i skuteczność TK. Ale nie chodzi o to. Znów mamy "rewolucyjną" zmianę, a może i niekonstytucyjną zmianę, ale ponieważ jest po Twojej myśli, to ją akceptujesz. No to po raz trzeci - a co będziesz sądził o odkręcaniu tej zmiany w ten czy inny sposób jak wygra opozycja? Albo utrzymaniu jej, bo bez wątpienia dla rządzących jest wręcz abstrakcyjnie korzystna? Naprawdę skwitujesz to "to opozycja będzie miała łatwiej"? Bo ja uważam, że to jest zmiana bardzo zła dla Polski (której ustroju prawnego nie ma co porównywać z Niemcami). I nie widzę zupełnie jak marginalizacja TK miałaby wpłynąć na siłę władzy wykonawczej.

Cytuj
PiS wygrał w internecie, co pokazuje jakościową zmianę na tym polu bitwy.
Wydaje mi się, że tego "wypełnienia zadania" przez redaktorów troszkę uczepiłeś (jak inni innego meldunku o wykonaniu zadania). Wygrał PiS to fakt. Ale zapewne inaczej widzimy tego powody. Powiedzmy, że metodą ob. Remuszki mogę się z Tobą założyć, jakie będzie porównanie częstotliwości występowania polityków PiS przed wyborami 2015 i PO po wprowadzeniu tych ustaw. Jakoś nie wierzę, żeby tak się męczyć w celu osiągnięcia pluralizmu :) .

Cytuj
Nie dawał narzędzia do manipulacji stronniczym mediom.
Nie no, przestań. To wszyscy inni mogli dawać, tylko prezes chronił dziewictwo? Delikatniusi. Przy obelgach spadających np. na Komoruskiego chyba by się rozchorował. Czytałeś wywiad Torańskiej z nim?

Cytuj
Racja, choć jak sądzę wywalili go za popisy w szkle kontaktowym. Wiedział, że wyleci i poszedł na całość.
No dobra, ale mi chodzi o to, że wywalili go wbrew procedurom. Sam napisałem, że może i słusznie co do istoty, ale z pogwałceniem zasad. No i tradycyjnie - jak byś podszedł do takiego zagrania na skróty ze strony obecnej opozycji?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 11, 2016, 08:00:18 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #451 dnia: Stycznia 11, 2016, 09:29:37 pm »
Zgiń, przepadnij, duchu nieczysty!
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #452 dnia: Stycznia 12, 2016, 01:25:38 am »
Duch nieczysty  :o
Cytuj
Do czasów Wałęsy (5 pierwszych lat po PRL) bym nie porównywał. Tak odległe sytuacyjnie, że równie dobrze można do Rewolucji Francuskiej
Dlaczego? Widzę wyraźną ciągłość instytucjonalną, mentalną i personalną ostatnich 26 lat.
Pomijam, że głębszą też widzę. ;)
Wszak historia TK, to historia z stanu wojennego.
Cytuj
Widzisz dla tego usprawiedliwienie - a będziesz je widział, kiedy karta się obróci?
Usprawiedliwię - bądź nie, po skutkach.
Nie napisałem, że usprawiedliwiam, tylko że dałem wewnętrzne przyzwolenie na zmianę.
Dziś tylko o TK - czasościsk...
Cytuj
Ty możesz uważać, że się skompromitował, a ja mogę uważać, że walczy o bezstronność i skuteczność TK. Ale nie chodzi o to. Znów mamy "rewolucyjną" zmianę, a może i niekonstytucyjną zmianę, ale ponieważ jest po Twojej myśli, to ją akceptujesz. No to po raz trzeci - a co będziesz sądził o odkręcaniu tej zmiany w ten czy inny sposób jak wygra opozycja? Albo utrzymaniu jej, bo bez wątpienia dla rządzących jest wręcz abstrakcyjnie korzystna? Naprawdę skwitujesz to "to opozycja będzie miała łatwiej"? Bo ja uważam, że to jest zmiana bardzo zła dla Polski (której ustroju prawnego nie ma co porównywać z Niemcami). I nie widzę zupełnie jak marginalizacja TK miałaby wpłynąć na siłę władzy wykonawczej.
Aś się uwziął...jasne - biorę pod uwagę odwrócenie sytuacji.
Ale do remu - Trybunał walczy o bezstronność hehe - to niech zacznie od siebie. Tak najprościej.
Dla mnie TK skompromitował się już dawno, a co do bezstronności złudzeń nie miałem nigdy z powodu trybu wybierania sędziów (raczej liczyłem na granice przyzwoitości). Bazowo jednak dostałem dwa strzały - podniesienie wieku emerytalnego i buchnięcie mi mojej (nawet jeśli fikcyjna) składki z OFE. Po tych strzałach pomyślałem - tym panom już dziękuję (w sensie zainteresowania).
Wobec pierwszego sam Trybunał miał mieszane i wydał takie zalecenia pitu pitu;
http://www.obserwatorkonstytucyjny.pl/trybunal/tk-sygnalizuje-sejmowi-konieczne-systemowe-zmiany-w-przepisach-dotyczacych-wieku-emerytalnego/
A ja prosty chłopak jestem i pomyślałem, że właśnie zrobił laskę (sorry, ale tak pomyślałem) rządzącym, a jak raz zrobił to już będzie robił zawsze. Taka bezstronność socjalistyczna.
Drugie, te z OFE, to szczyt bezczelności. Motywacja wysokością mojej przyszłej emerytury, troszczyciele....Nadmienię, że zdecydowałem się na OFE nie ze względów ekonomicznych, a ideologicznych. Nie lubię ZUSu.
To podważyło moje zaufanie nie tylko do TK, ale do państwa.
http://www.tvp.info/22496902/trybunal-konstytucyjny-przeniesienie-aktywow-z-ofe -do-zus-zgodne-z-ustawa-zasadnicza
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Eksperci-komentuja-wyrok-trybunalu-ws-OFE-3435086.html
Nawet obecny obrońca Petru wtedy się zdziwił - widać taka jego ówczesna mądrość etapu...mniejsza.
Personalnie - obecny prezes napisał z kolegami ustawę o TK, co przyznał dopiero po wyroku NSA, za który zapłacił (500 zł.  :).
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2A4509A725
Nie miał do tego prawa, bo nie jest organem ustawodawczym, zapewne dlatego ukrywał.
Via prezydent i posłowie rządzącej, ekspresowo ją uchwalono. W efekcie sam TK uznał, że jest częściowo niezgodna z konstytucją.
Skracając - Prezes TK napisał ustawę z błędami konstytucyjnymi, a ma później orzekać o zgodności jako najwyższy autorytet?
To czego Ci potrzeba, by mówić o kompromitacji?
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2015/2129
5. Art. 21 ust. 1 ustawy powołanej w punkcie 1, rozumiany w sposób inny, niż przewidujący obowiązek Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej niezwłocznego odebrania ślubowania od sędziego Trybunału wybranego przez Sejm, jest niezgodny
z art. 194 ust. 1 Konstytucji.
c) w zakresie, w jakim dotyczy sędziów Trybunału, których kadencja upływa odpowiednio 2 i 8 grudnia 2015 r.,
jest niezgodny z art. 194 ust. 1 Konstytucji.


Ponadto - to już tylko ja  :) -  złamał artykuł Konstytucji - ten;
Artykuł 195
3. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w okresie zajmowania stanowiska nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
A to filmy - konsultacje z opozycją w Sejmie;
https://www.youtube.com/watch?v=cKR-iSxVS0Y
Chyba sam wiedział, że przesadza sądząc po formie wyjścia z Sejmu;
https://www.youtube.com/watch?v=6P2S1lZyNQw
Występy w mediach to kolejny kamyk. O, dziś też był - w stronniczej relacji;
http://niezalezna.pl/74840-niespodzianka-u-lisa-zaprosil-rzeplinskiego-i-w-pierwszych-pytaniach-zaatakowal-trybunal
Kończąc przywołam argumenty od Rema, sprzed kiedyśtam...TK ma olbrzymią władzę "negatywną". Większą niż parlament i prezydent razem wzięci.
Może każdą ustawę wyrzucić do kosza - bezdyskusyjnie i od zaraz.
Forma orzekania w składach 3 -, 5 - osobowym i pełnym oznacza, że przy załóżmy 5-osobowym - trzech ludzi decyduje o państwie (nie musi być zgodności) wbrew temu co prezydent i co parlament...
A jakie jest ich umocowanie demokratyczne? Liche.
To naprawdę muszą być autorytety z dużej A.
Kończąc te filipike, może ktoś mi wyjaśni, dlaczego skład pełny  to może być 9 sędziów, skoro wszystkich jest 15?


« Ostatnia zmiana: Stycznia 12, 2016, 01:59:29 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #453 dnia: Stycznia 12, 2016, 07:42:21 pm »
Cytuj
Teza że jej nie było wg mnie osobiście jest fałszywa. Podobnie jak teza, że TVP była tubą rządu. Jak to mierzysz? "Uczuciowo" - czy są jakieś twarde dane (poza "twardą" tezą polityków PiS)? Chodzi o to, że nie lubisz PO ale z kolei ja nie lubię PiSu
Nawet nie to, że nie lubię. Uznałem, że idą ciężkie czasy a po działaniach PO w trzeciej kadencji nic dobrego spodziewać się nie mogę. Personalnie, programowo, aktywnie (poza polem medialnym i prywatnobiznesowym) totalna stagnacja, pic na wodę i zamiatanie pod dywan.
Tezę, że dziennikarze nie stanęli na wysokości zadania i dopuścili PiS do władzy słyszałem też z ust polityków po przegranych wyborach prezydenckich.
Skoro zadaniem dziennikarzy była bitwa o te "niedopuszczenie", i skoro ją przegrali - to trudno dziwić się zwycięzcom, że nie pozwalają strzelać do siebie dalej. Oficerowie armii dziennikarskiej pójdą do mediów prywatnych, które zawsze murem za formacją (KLD, UW, PO i teraz Nowoczesna, bo na PO chyba już krzyżyk).
A zwykli żołnierze-dziennikarze? Cóż - mięso armatnie pójdzie do innej pracy. Może założy własne media tak jak wyrzuceni przez PO, których wymieniała jakaś posłanka.
Cytuj
Teza że jej nie było wg mnie osobiście jest fałszywa. Podobnie jak teza, że TVP była tubą rządu. Jak to mierzysz? "Uczuciowo" - czy są jakieś twarde dane
Pewnie są twarde dane (proporcje występowania, choćby) ale nie mam czasu ich szukać. Więc niech będzie, że uczuciowo. Dla mnie to było jak za Gierka - propaganda sukcesu. W państwowych głównie i tylko trochę mniej w prywatnych (poza Trwam, rzecz jasna). Nie tylko dla mnie.
Cytuj
Teraz przypuszczam (może niesłusznie) będzie TVP tubą rządu. I znów ponawiam pytanie - a jak zaakceptujesz taką sytuację, że opozycja zastosuje te właśnie przepisy rękami PiS wprowadzone przeciw samemu PiS kiedy dojdzie do władzy?
Toż właśnie piszę, że nic się nie zmienia.  :)
To, czego Ty się obawiasz funkcjonuje już od dawna. Tylko gospodarz inny.
Cytuj
Powiedzmy, że metodą ob. Remuszki mogę się z Tobą założyć, jakie będzie porównanie częstotliwości występowania polityków PiS przed wyborami 2015 i PO po wprowadzeniu tych ustaw. Jakoś nie wierzę, żeby tak się męczyć w celu osiągnięcia pluralizmu :) .
Jasne, znając polityków popełnią ten sam błąd. Jakby nie wiedzieli że obok stanu nienasycenia jest stan przesycenia. A ten działa odwrotnie. Im więcej, tym gorzej.
Pluralizm będzie polegał  na mediach publicznych z jednymi i prywatnych z drugimi. Chyba, że PiS porządzi 8 lat, czego bym nie wykluczał, i reklamami, zleceniami rządowymi "kupi" też media prywatne.
Taki jeden przykład "nocnej zmiany" w wydaniu PO, o której w mediach była prawie cisza.
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nocna-proba-sprzedazy-lasow-panstwowych-udaremniona
Nawet listek figowy w TVP, czyli program Pospieszalskiego z tej okazji "wyeliminowano".
Cytuj
No i tradycyjnie - jak byś podszedł do takiego zagrania na skróty ze strony obecnej opozycji?
Tradycyjnie odpowiem, pokornie podejdę, bo już się przyzwyczaiłem.
Więc w najgorszym razie będzie tak samo tylko lepiej (w mediach).
http://niezalezna.pl/74536-tak-platforma-niszczyla-media-publiczne-znanych-dziennikarzy-wyrzucali-lizusow-odznaczali
« Ostatnia zmiana: Stycznia 12, 2016, 07:44:59 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #454 dnia: Stycznia 12, 2016, 09:03:43 pm »
Kończąc chyba, gdyż przyznam, męczy mnie pisanie w tym temacie. Ale jeśli o coś zapytasz to odpowiem, rzecz jasna.
W ramach wewnętrznych rekolekcji obejrzałem program z początku roku "Michnik u Lisa".
https://www.youtube.com/watch?v=MLCygiUcAd0
I samozdziwienie.
W połowie się zgadzam z M, a w połowie nie. Poza ewidentnymi kłamstwami typu armia polska wspólnie z niemiecką...postawił znakomitą diagnozę, skąd tylu wyborców PIS...pod koniec.
Przy czym sam ją zignorował na samym początku. Widać, wiedzieć a robić to duża różnica.
Tu też masz hasło - wszystkie ręce na pokład - dziennikarz do dziennikarza. I pan i ja - wprost.
Święta wojna.
Podobną do mojej opinię o wyjątkowości sytuacji i wyrażoną ironią nieufność wobec Pani Premier (pytanie o think tank cudownie zgryźliwe) - czy podoła?
A mimo to wnioski moje i jego zupełnie odmienne.  ???
Może dlatego, że nie jestem milionerem?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 12, 2016, 09:11:40 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #455 dnia: Stycznia 12, 2016, 09:32:00 pm »
Dobra, to przerwijmy na jakiś rok albo cztery :) . Co się będziemy przepychać. Zauważę jedynie, że jak się zmienia przepisy (upolitycznia media), to nie będzie "najwyżej to samo", tylko może być znacznie gorzej. Oraz, że wolę procedurę i przepisy, niż stwierdzanie po fakcie, czy "królowanie" udało się, czy nie.

Co do tego "pełnego składu" TK to chyba to nazwa a nie przymiotnik. Fakt, że wychodzi pokrętnie, mogłoby się nazywać jakoś inaczej, choć trudno mi coś dobrze brzmiącego wymyślić (znaczeniowo: "największy skład"). Chyba chodzi o to, żeby "pełny skład" mógł się zebrać nawet jeśli ktoś ma grypę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #456 dnia: Stycznia 12, 2016, 09:45:03 pm »
Mistrz mawiał (trochę obezwładniająco): uzasadnić da się wszystko, tylko trzeba się przyłożyć...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #457 dnia: Stycznia 13, 2016, 10:02:41 pm »
Apropos znasz źródło tej cytaty? Coraz częściej dochodzę do wniosku, że jest GE-NIAL-NA...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #458 dnia: Stycznia 13, 2016, 10:10:56 pm »
No nie wiem. Pamiętam tylko że Mistrz powiedział mi to wprost, głosem, i od razu mną to trząchnęlo, i zapamiętałem sobie (nie wiedzieć czemu...) do dziś.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #459 dnia: Stycznia 13, 2016, 10:46:36 pm »
No nie dziwię się, że trząchnęło, ale co by to było, gdyby powiedział czym innym niż głosem (szczególnie wprost)!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #460 dnia: Stycznia 13, 2016, 11:20:32 pm »
Panie, zlituj się, starcza pamięć, mógłby napisać w jednym z trzydziestu (?) listów papierowych i stąd zapamiętałem, ale boję się zajrzeć do tej teczki z listamy...
R
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #461 dnia: Stycznia 13, 2016, 11:24:20 pm »
Tylko nic trudno jest uzasadnić. Ale może nie wymaga.  ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #462 dnia: Stycznia 14, 2016, 12:45:28 am »
Taka garść refleksji na marginesie procedury monitorowania i rządów PiSu...

Zacznijmy od tego, że o ile jest to nowość w sensie formalnym, o tyle nie jest to nowość w innych znaczeniach...

"The EU has long struggled to deal with lapses in democratic standards and the rule of law among its members.

In 2000, the EU had a crisis when Jörg Haider, the late leader of Austria’s far-right Freedom party, joined his country’s coalition government. Austria was punished with months of sanctions, though these were eventually reversed.

The mechanism to bar a country from voting has never been used, despite calls for sanctions against Hungary’s government when Orbán enacted a media law that critics say undermined press freedom.

EU authorities threatened France with court action in 2010 after the then president Nicolas Sarkozy’s centre-right government ordered the deportation of 1,000 Roma to Romania and Bulgaria in violation of EU freedom of movement laws."

http://www.theguardian.com/world/2016/jan/12/european-commission-to-debate-polands-controversial-new-laws

Tu trzeba jednak zaznaczyć, że sytuacja ta mi się, oczywiście, nie podoba.

Jeśli chodzi o PiS to mam wrażenie, że jest to partia długofalowo przeciwskuteczna, to znaczy realizująca swoje cele - powstrzymuję się oceny samych celów - w sposób nieudolny, zwł. nieudolny wizerunkowo, bo nadgorliwy i zbyt brutalny, a jednocześnie byle jaki. Zarówno sytuację z TK (zauważmy, że PO się tu podłożyła sama grzebiąc pierwsza przy sprawie), jak i z mediami można było rozwiązać w zupełnie innym stylu i w trochę dłuższym tempie. Ponadto można było wysunąć na plan pierwszy trochę inne twarze, używać - publicznie (pomijam język zamkniętych zebrań i lojalnych prywatnych mediów ) - trochę innej retoryki. Mniej konfrontacyjnej, bardziej okrągłej. W sprawie uchodźców/imigrantów/whatever raczej wykazywać troskę o Europę niż uderzać w Niemcy jako takie. Itd. Itp.*
Są to - miejscami dość przeraźliwi - amatorzy, brak im finezji graczy z europejskich salonów (ze szkoły Talleyranda i Metternicha). Jednym słowem - zapomnieli włożyć białe rękawiczki, i sądzę, że będzie się to mścić.

* Owszem, zwolennikom ten styl najwyraźniej nie przeszkadza z tego co widać (prawdopodobnie cel im uświęca mało estetyczne środki), ale świat - a nawet Polska - to nie tylko żelazny elektorat PiS...

Przy czym jednak warto zauważyć, że nawet b. niechętny tej partii publicysta, jakim jest Timothy Garton Ash, jako przyczynę sukcesu PiS widzi:

"benefiting from disillusionment with the centrist Civic Platform and pathetic chaos on the Polish left"
http://www.theguardian.com/commentisfree/2016/jan/07/polish-democracy-destroyed-constitution-media-poland

Co oznacza, że PO - przynajmniej od pewnego momentu - wyraźnie przestała spełniać oczekiwania obywateli (i nie ma tu znaczenia czy ci obywatele są wykształceni, czy nie, co piją i w jakich ilościach, ani jak pachną - czyli modne wśród wszystkich naszych polityków narzekanie na niegodny elektorat trza odłożyć na bok - bo w demokracji to władza ma z zasady służyć im, a nie na odwrót) i to - po latach - dało szansę PiSowi. Nie ma się co oszukiwać - przegrana Platformy (co nie znaczy bym i w tej formacji widział diabła wcielonego... bo ja ogólnie rzadko w ludziach demony widzę...) jest w pełni zasłużona.

Dalej... Jeśli chodzi o obecną - szeroko pojętą - sytuację to pokazuje ona nie tylko charakter PiSu, ale i charakter UE. Oblicze ideowe UE, można rzec. Np. zdarzenia w Niemczech - choć potencjalnie groźniejsze bodaj dla Unii i jej trwałości - traktowane są jako coś normalnego, bo mieszczą się w oficjalnej narracji - coraz fałszywiej pojętej - politycznej poprawności i w obowiązującym (naginanym, ale raczej nie łamanym, przynajmniej nie na poziomie instytucjonalnym) porządku prawnym. Podczas gdy wydarzenia w Polsce (choć w przeciętnego polskiego obywatela UE - na dziś - uderzają b. mało) spotykają się z reakcją gwałtowniejszą, bo polska władza nazbyt ręcznie chce sterować tym, czy owym, a ponadto jest to władza nacjonalistyczna (przynajmniej w rozumieniu jakie nadaje się teraz temu terminowi w UE)*.
Aha: widać też jak na dłoni jeszcze jedno - rozgrywającym UE są dziś Niemcy i zadzieranie z nimi/ich przedstawicielami powoduje ostrzejszą reakcję niż co inne. Nie jest dobrze zaczynać z Niemcami (i tu - trzeba dodać - dość silna pozycja jednego kraju zdaje się być wypaczeniem idei UE, acz wpisuje się nieźle w starsze europejskie projekty zjednoczeniowe - Święte Cesarstwo Rzymskie... itd.).

* Zauważmy: każdy z przypadków gdy mowa była o sankcjach/ich groźbie dotyczył polityka/rządu/ruchu politycznego odbieranego jako nacjonalistyczny właśnie...

Ergo: Unia ujawnia oblicze projektu ideowo przegiętego w lewo (przynajmniej w naszym rozumieniu tego terminu znów, tam to jest teraz centrum) i biurokratycznego, przedkładającego literę nad tzw. ducha. Znowu: wstrzymuję się od oceny czy to dobrze czy źle. Jednocześnie widać przy tym zasadnicze linie europejskiego sporu - zwolennicy projektu europejskiego kontra nacjonaliści. Przy czym politykę nacjonalistyczną wpisują sobie na sztandary zarówno kraje mające poczucie, że są w Unii marginalizowane, jak i jednostki - także w krajach tzw. Starej Unii - które czują się z europejskiego projektu jakoś wykluczone, ew. niezadowolone z jego kształtu. To, że opozycja staje się - często także we własnych oczach - nacjonalistyczna wynika (na znanej zasadzie, że "władza wychowuje sobie opozycję") z internacjonalistycznego dyskursu Unii (który, o ironio, powstał ze strachu przed powtórką z tego, do czego doprowadził nacjonalizm rozbuchany).

Kiedyś wichrzycielscy magnaci walczyli z królem, a królowie i książęta udzielni wadzili się z cesarzem i papieżem. Teraz - w skali UE - obserwujemy podobne zjawisko ścierania się centrum z peryferiami, tylko jest mniej krwawo, przynajmniej na dziś. A co z tego będzie, zobaczycie ;).

Edyta ;): pisałem ongiś NEXowi o ilości zmiennych do objęcia umysłem, sam mogę robić za przykład słuszności tej tezy, bo nie uwzględniłem paru, choć n/w teksty były już wówczas dostępne w Sieci...

Sprawa działań KE widziana zza kulis:
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/liberadzki-epp-i-po-nie-lubia-sie-z-pis-wiec-robia-wokol-polski-wielka-sprawe-wywiad/dq6gtz
(Udzielający wywiadu stoi jakby poza sporem, więc ma szansę być mniej stronniczy.)

I Merkel, a konstytucyjność działań... Czyżby jednak niekonstytucyjnie i nie bezkarnie...? (Tempo, jednak, jakby wolniejsze i nie ze szczebla UE reakcja...)
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/napasci-na-kobiety-byly-prezes-tk-niemiec-krytykuje-kanclerz-merkel,610481.html

ps. Taka ciekawostka niusłikowa:
http://polska.newsweek.pl/srebrna-otoczyla-kaczynskiego,95892,1,1.html
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2016, 12:10:34 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #463 dnia: Stycznia 15, 2016, 01:16:05 am »
Cytuj
Owszem, zwolennikom ten styl najwyraźniej nie przeszkadza z tego co widać (prawdopodobnie cel im uświęca mało estetyczne środki), ale świat - a nawet Polska - to nie tylko żelazny elektorat PiS...
Najwyraźniej nie.
Estetyka w polityce? W dobie populizmu? Q, wybacz...  :D
O - jest np Luksemburg, taki inny...
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1041267,title,Luksemburska-hipokryzja,wid,18101462,wiadomosc.html?ticaid=1164d0
Cytuj
brak im finezji graczy z europejskich salonów (ze szkoły Talleyranda i Metternicha)
To  była epoka graczy salonowych.
Zresztą podstawowa umiejętność Talleyranda to zdradzić pryncypała we właściwym czasie i ulokować się pod następnym. Dla dobra Francji, rzecz jasna.
Fakt, robił to finezyjnie, ale czy zaraz estetycznie?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #464 dnia: Stycznia 15, 2016, 11:31:34 am »
Luksemburg chce zmienić konstytucję a nie uniemożliwić działanie konstytucyjnego organu państwa.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).