Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1162093 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2970 dnia: Marca 16, 2020, 09:09:24 pm »
Cytuj
Naprawdę tak ostro to odebrałeś? W kategoriach kariery, korzyści, zdrady? Hm.
Ostro?
Normalnie, pal sześć zdradę to duże słowo; korzyści, biznesu etc.
Cytuj
A w sumie o jakim katolicyzmie ma mówić Polak? O czeskim?
Jezuici, to organizacja międzynarodowa. Z 5 lat przebywał w Rzymie, więc może by porównał katolicyzmy? W czym polski gorszy od włoskiego? Zirytował mnie, bo ja jakoś najbardziej lubię w polskim katolicyzmie tę przaśność i jarmarczność. To jest element mojego pejzażu, a ja chyba jestem "patriota pejzażu" (kto to wymyślił :D)
Poza tym też kiedyś odszedłem od kościoła i ani przez myśl nie przeszło by pisać o tym książki.
Cytuj
Zwłaszcza, że uczestniczył w budowaniu tego konkretnego wycinka KK.
A przeprosił gdzieś?
Cytuj
Jego kryzys wynika z polskiej części tej instytucji - to o jakiej ma mówić?
Oczywiście nie wiem, z czego wynika jego kryzys, ale coś przemilczał. Mianowicie, że się ożenił. Bez odejścia  z stanu duchownego nie mógłby tego zrobić - i teraz ja nie wiem, czy dorabia intelektualno-moralne pobudki do zwykłej, ludzkiej decyzji społecznej?
Czy ożenek był tylko ubocznym efektem odejścia?
Niestety, skoro to przemilczał to...wiadomo. Być może w książce rozwinie wątek, ale ja odnoszę się do wywiadu.
Cóż, wszystko układa mi się w typowy schemat. Ba, Jestem mało uduchowiony.  :-[
Cytuj
No ale tu oceniasz już intencje, o których nic nie wiesz. Każdego można tak ocenić z papieżem na czele, że został nim dla kasy. A można też ocenić, że to w celu zbawienia świata. Jeden Bóg to (ewentualnie) wie.
Jasne, że oceniam - mam prawo chyba, co? Obirek nie ocenia?
Papieżą, papieża... pewnie, że też został nim dla kasy i prestiżu.
Maziek jest znacznie gorzej - ja nawet Ciebie podejrzewam, że robisz swoją robotę dla pieniędzy. I może paru innych rzeczy. Ubocznie.
Ano sytuacja Obirkowa wydaje mi się jasna. Trzeba z czegoś żyć, napisał kolejną książkę. A ta, by się sprzedać musi być kontrowersyjna i mieć promocję. Linkowany artykuł jest elementem tej promocji. I może mój wpis, też - a wiesz to?  ;D
Dwie sprawy które budzą moje opory - jedną już napisałem przy odpowiedzi Oli - wątek rodziny. Przemilczany, jakbyśmy mieli do czynienia z samotnym jeźdźcem sprawiedliwości żyjącym cnotą i pneumą.
Ta druga - wstąpił do zakonu jezuitów. Po 20 latach zorientował się, ze on ma stalinowskie zasady?
Chodziło głównie o to, że napisałem w tej ankiecie, zgodnie z prawdą, że ponad 20 lat temu wstępowałem do zakonu z pełną świadomością, dojrzałością i przemyśleniem tej decyzji i teraz, po długich latach namysłu, doszedłem do wniosku, że dalsze pozostawanie w nim nie ma sensu. To się nie spodobało. Pewnie lepiej by było, gdybym odpowiedział, że się załamałem, że miałem jakiś kryzys albo że moja decyzja była pochopna i nieprzemyślana.
Uznałem wtedy, że instytucja, która domaga się wręcz stalinowskiego pokajania, nie jest dla mnie partnerem i odpisałem, by natychmiast odesłano mi wszystkie papiery, ponieważ niniejszym kończę formalne kontakty z zakonem.

Mój Boże - jak on pokończył te magisterki. Z taką spostrzegawczością?
I jeszcze to;
Polski katolicyzm nie jest religią, ponieważ w odbiorze społecznym Kościół stał się przedłużeniem jednej partii politycznej.
Religia nie jest religią bo sympatyzuje, ma zwiazki z polityką?
Toż to rewelacja.
- Prawosławie nie jest religią, właściwie to żadna religia nie jest religią.
 W takim warunku.
Ze szczegółów widzę, że Pan dobrze wie, gdzie frukta i kogo uderzyć.  Cóż - główny autorytet - Pani Diduszko z Krytyki Politycznej. Chyb marzy mu się nowa religia...świecka.
I OK.
Ma do tego prawo. Niech założy kościół, jak kiedyś Jezus. Niech sobie znajdzie wyznawców, skoro, obecny kościół go rozczarował. Jezus też zaczynał od krytyki judaizmu. Widać taka kolej rzeczy. Choć osobiście to zdaje mi się , że bardziej liczy na zdobycie nabywców swojej kolejnej książki, niż apostołów.
O Q się włączył  :)
Cytuj
Do tego pijesz, jak sądzę?
Nie do tego - piję do profesji Pani Obirkowej
https://pl.wikipedia.org/wiki/Shoshana_Ronen

« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2020, 10:03:59 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2971 dnia: Marca 16, 2020, 09:29:11 pm »
Do tego pijesz, jak sądzę?
Nie do tego - piję do profesji Pani Obirkowej
https://pl.wikipedia.org/wiki/Shoshana_Ronen

Czyli do tego, tylko chciałem subtelniej, bo przecież w świat judaizmu wnika S.O. (tak głęboko) właśnie za sprawą małżonki (czemu pod linkami sam daje wyraz). Przy czym o ile w wypadku tekstu barmicwowego może nawet bym się z nim zgodził, że to cenne (abstrahując od kwestii istnienia p. Bozi):

W długich modlitwach i tekstach Tory zdumiała mnie ich koncentracja na chwale Boga, którego człowiek jest wybranym od zawsze partnerem. Nic o grzechu, nieprawości świata. Czysta afirmacja wielkości Stwórcy i stworzenia.
Pomyślałem sobie, że szkoda, że akurat o tym aspekcie swoich korzeni chrześcijaństwa nie zawsze pamięta.


O tyle w wypadku:

myślałem o tym jak to się stało, że różni pogardzani w chrześcijańskiej Europie (zwłaszcza Wschodniej i Środkowej) Chaimy, Abrahamy i Mośki tak poważnie wzbogacili religijną i literacką Amerykę, a słowiańskie Franki i Wołodie potrafili tylko celebrować swoje chrześcijańskie wyznania (katolicyzm i prawosławie) w zastygłych formach – i w ogóle nie wypracowali jakichś nowych form religijności.

Mam wrażenie, że przeoczył np. to:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polski_Narodowy_Kościół_Katolicki#Powstanie_(przełom_XIX_i_XX_wieku)
Owszem, nie był to twórczy ferment teologiczny, raczej ferment... organizacyjny, ale to w sumie rzecz gustu - jedni cenią innowacyjność, drudzy stabilność (i przypuszczam, że można próbować to jakoś wiązać ze stylem życia grup, które tych Chaimów, Abrahamów i Mośków z jednej, a Franków i Wołodiów - z drugiej, wydały - kłaniają się Jasza Mazur z Józefem Ślimakiem*).

* Gdzie, rozwijając to pop-psycho-/socjologizowanie samemu Obirkowi przypisałbym - przy pochodzeniu z kręgu ślimakowego, konsekwentne ciążenie ku mazurowemu, na zasadzie przeciwwagi, i nie religię - czy kwestie etniczne - mam na myśli, a lajfstajla.
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2020, 10:45:48 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2972 dnia: Marca 16, 2020, 10:10:50 pm »
O w mordę liv, aleś się rozeźlił :) .


Pewnie że możesz oceniać intencje, chodziło mi tylko o to, że czym innym jest ocena jakiegoś tekstu pod kątem jego zgodności z faktami czy logiki wywodu - a czym innym pod kątem "a po co ten gość to napisał?" i "co mu tam w duszy siedzi?". Prawie każdemu, ktokolwiek napisał kiedykolwiek, jakąkolwiek książkę można przypiąć łatkę, że dla pieniędzy. Względnie dla ego (inna forma wynagrodzenia). W innym wypadku w grę wchodzi tylko przymus. Czy to jednak natychmiast i nieodwracalnie unieważnia jej treść, nawet gdyby taka książka była "fałszywa", to znaczy nie prezentowała poglądów autora, który był ją napisałpod publiczkę? A co z szarzyznami (pół na pół szczera 100% treść i zarobek przy okazji)?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2973 dnia: Kwietnia 09, 2020, 11:22:45 am »
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2020, 11:24:38 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2974 dnia: Kwietnia 20, 2020, 07:28:38 pm »
To mnie rozwaliło :) :
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2975 dnia: Kwietnia 20, 2020, 08:19:37 pm »
Ależ to jest głębokie znaczeniowo, i w ile debat tu stoczonych się nam wpisuje...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2976 dnia: Kwietnia 22, 2020, 07:45:46 pm »
Byłam dzisiaj na pogrzebie - ksiądz bez maseczki (to tak okołowirusowo) - reszta w kościelnej rozsypce - i muszę powiedzieć, że uległam zdumieniu - podczas kazania.
Nie wiem czy to oficjalna wykładnia Matki Kościoła albo Ojca -  czy samowola młodego księdza, ale pośród zwykłych zapewnień o zmartwychwstaniu ciała (nie będzie bólu, ciało będzie cudowne, akceptowalne, pogrążone w wiecznej miłości i młodości, spotkamy się znowu z tą oto tu Marią...) wymsknęło mu się takie zdanie:

To zmartwychwstałe ciało będzie przenikało przez ściany [tu zwiesił głos - stosując wielce wymowną pauzę] - tak! będzie przenikało przez mury, przemieszczało się swobodnie, to nie science fiction - to prawda!

Hm.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2977 dnia: Kwietnia 22, 2020, 09:51:42 pm »
Byłam dzisiaj na pogrzebie -.... wymsknęło mu się takie zdanie:
...To zmartwychwstałe ciało będzie przenikało przez ściany [tu zwiesił głos - stosując wielce wymowną pauzę] - tak! będzie przenikało przez mury, przemieszczało się swobodnie, to nie science fiction - to prawda!
Hm.
Ciekawie  :)
Bo skoro mury, to i murarze w tym niebie - niebiańscy murarze, cieśle... (chyba nawet wiem, kto w tym cechu wiecznym  szefem  ;D ) ale znowuż,  po co mury, skoro można je przenikać?
Duże HMM..  ;)
Głos z offu - Oj, liv, oj! Nieładnie się śmiać z cudzego pogrzebu.  >:(
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 22, 2020, 09:54:21 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2978 dnia: Kwietnia 22, 2020, 09:52:10 pm »
Ksiądz najwidoczniej usiłował prostym językiem wyłożyć doktrynę o tzw. ciele chwalebnym (wywiedzioną z opisów modus operandi zmartwychwstałego Jezusa, z janowym "przyszedł mimo drzwi zamkniętych" w roli clou) w wersji tomistycznej:
https://www.pch24.pl/czy-chrystus-po-zmartwychwstaniu-mial-rzeczywiscie-cialo-,1644,i.html
Temat owego ciała był zresztą przez wieki jedną z gorętszych kwestii teologicznych:
https://teologiapolityczna.pl/ks-mariusz-szram-jakie-bedzie-cialo-zmartwychwstale
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 22, 2020, 09:55:12 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2979 dnia: Kwietnia 22, 2020, 10:23:27 pm »
Ciekawie  :)
Bo skoro mury, to i murarze w tym niebie - niebiańscy murarze, cieśle... (chyba nawet wiem, kto w tym cechu wiecznym  szefem  ;D ) ale znowuż,  po co mury, skoro można je przenikać?
No właśnie nie wiem - myślałam, że to przez ziemskie mury...a Ty mi właśnie zburzyłeś obraz wiecznej zabudowy...może faktycznie...to będą całkiem inne mury? Bez krat? Co wtedy wyrywać? :-\
Maziek - rób specjalizację...będzie sporo roboty;)
Głos z offu - Oj, liv, oj! Nieładnie się śmiać z cudzego pogrzebu.  >:(
Nie martw się - parę godzin po pogrzebie wnuczka bardzo przytomnie oceniła kazanie:  czy ten ksiądz pomylił kartki? bo to chyba była wersja dla nieskremowanych...
Ta rodzina jest wręcz wmurowana w real - bez eterycznych odlotów, ale tak...też miałam lekki wyrzut.
Ksiądz najwidoczniej usiłował prostym językiem wyłożyć doktrynę o tzw. ciele chwalebnym
Hmm...może, ale z drugiej strony użył słowa: "paruzja", które mnie zaskoczyło nie mniej niż użyte przezeń "science fiction";)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 22, 2020, 10:25:52 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2980 dnia: Kwietnia 22, 2020, 10:57:39 pm »
użyte przezeń "science fiction";)

Science fiction... Mnie to raczej wygląda jakby się filmów Marvela naoglądał, i stąd mu metafizyczny pop-transhumanizm (dla ubogich) wyszedł ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2981 dnia: Kwietnia 23, 2020, 01:40:49 pm »

To zmartwychwstałe ciało będzie przenikało przez ściany [tu zwiesił głos - stosując wielce wymowną pauzę] - tak! będzie przenikało przez mury, przemieszczało się swobodnie, to nie science fiction - to prawda!

Hm.

To nie science-fiction, tylko fantasy :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2982 dnia: Kwietnia 23, 2020, 03:24:30 pm »
Widzę, że próbujecie racjonalnie oceniać możliwość przejścia ciała przez ścianę na podstawie dotychczasowej wiedzy naukowej, tymczasem po pierwsze (i mniejsze) - jest ona niekompletna, a po drugie (i zasadnicze) - Bóg jest wszechmocny i działa ponad fizyką. Inaczej nie byłby Bogiem. Dlaczego akurat to kazanie księdza budzi zdecydowane wątpliwości - a nie na ten przykład zmartwychwstanie tegoż ciała a tym bardziej stworzenie całego świata z niczego na początku ;) ? Czy po tym jak Bóg poradził sobie ze stworzeniem całego świata może mieć problem z tak błahą sprawą jak przenikanie ciała przez ścianę? Moim zdaniem to habituacja. Przyzwyczailiście się do stworzenia świata, a złożenie z popiołów i przenikanie przez ściany to problem ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2983 dnia: Kwietnia 23, 2020, 03:41:54 pm »
Cytuj
Widzę, że próbujecie racjonalnie oceniać możliwość przejścia ciała przez ścianę na podstawie dotychczasowej wiedzy naukowej,
Chyba nie te piętro  :D
Mnie zupełnie nie interesuje strona techniczna edeno-architektury, ponieważ jak napisałeś...
Cytuj
Bóg jest wszechmocny i działa ponad fizyką. Inaczej nie byłby Bogiem.
Interesuje mnie strona praktyczna  ;D  skręcająca w sensowność boskich działań.
Czyli, na co mury w zaświecie?
Pomijając już aspekt twórców, budowlańców? Na licho tworzyć coś, co  z założenia nie może pełnić swojej funkcji. Znaczy mur jest by oddzielać, zasłaniać... w świecie bytów dla których nie jest on przeszkodą - nie ma sensu.
Chyba, że akcja dzieje się w naszym, tutejszym świecie. Świecie, w którym miedzy nami kręcą się zmarli, zaglądają do sypialń ... ale to pociąga za sobą szereg innych, równie ciekawych, pytań  ;)
Pozdrowienia od Marcela
Saluto  8)

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 23, 2020, 03:49:28 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2984 dnia: Kwietnia 23, 2020, 04:02:35 pm »
A cóż to za pytanie na tym czy tamtym świecie "po co tworzyć coś co z założenia nie może pełnić swojej funkcji"? Toż nie ma bardziej ludzkiej cechy - a wszak na podobieństwo Twoje... ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 23, 2020, 04:41:24 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).